Lapok Pápa Történetéből, 2010

2010 / 4. szám - Illés József: Az iskolai tornasport, atlétika, kézilabda, labdarúgás, asztalitenisz története Pápán1947-1960

öt év után neveztek ki a Petőfi Gimnáziumba, eredményes MHK munkám jutalmául. Mind­ezt megkönnyítette, hogy ragyogó tanítványa­im voltak. TORNASPORT Az első nagy eredményem 1954. április 24- én volt. Az országos középiskolai tomászbaj- nokságon csapatom III. helyezést ért el a Cse­peli Sportcsarnokban. Csak kettő, testnevelő tagozatos iskola tudott megelőzni bennünket. I. Budapesti Tanítóképző Intézet II. Kiskunfélegyházi Tanítóképző Intézet III. Pápai Petőfi Sándor Gimnázium Csapatom tagjai: Gőgös Attila, Horváth Károly, Rédei Gábor, Somossy László, So- mossy Tamás, Szabó István. A Népsport 1954. április 25-én vasárnap, a X. évf. 82. számában így írt: „A férfi csapat- bajnokságban 22 együttes állt rajthoz és vívott érdekes, színvonalas küzdelmet.” Rédei Gábor az országos egyéni versenyen I. helyezést ért el gyűrűn. (Megemlítem, hogy a Pápai Bástya Sportegyesület röplabdacsapa­tának állandó tagjai voltak a Somossy ikrek.) Az országos tomászbajnokságot megelőző hónapban megyei versenyt rendeztünk a Petőfi Gimnázium tornacsarnokában, melyen a Pető­fi első csapata nyert. Második lett a Közgaz­dasági Technikum. Negyedik helyezést ért el a Petőfi második csapata. Elég különös, hogy a megyei újság nem írta ki a szereplő csapatok névsorát, s a csapatok vezető edzőjének nevét sem tüntette fel. (Az első, második és negyedik csapat edzője Illyés József volt.) A megyei győztes csapat harma­dik lett az országos versenyen. A Népsport leközölte a neveket. Solymosi Ottó elismert tanár és megbecsült tomaedző volt Németországban. Magyaror­szágon valahogy megfeledkeztek róla. Pápán született. A Közgazdasági Technikumba járt. A TF elvégzése után egyik előkészítő edzője lett azoknak a magyar tomásznőknek (.Keleti Agnes, Köröndi Margit), akik az 1956-os melboumei olimpián aranyérmet nyertek. Ta­nítványa volt Makray Katalin is, aki felemás korláton ezüstérmet nyert az olimpián. Dr. Koltai Jenő után, aki a TF rektora, va­lamint a gerelyhajítás világhírű szakembere volt egy személyben - ő volt Pápán női torná­ban a második országos hírű szaktekintély. Őket követte Limperger István, olimpiai- és világbajnokok edzője. Limperger István, aki Mester Gábor tanít­ványa volt, Illyés József tanárnál a túlkorosok országos összetett bajnokságát megnyerte. Majd Tóth József tanár keze alatt magyar A válogatott kerettag lett. Limperger Dunaújvá­rosba került edzőnek. Ő nevelte a világhírű Kovács nevű tornászt. Ők találták fel nyújtón a Kovács-szaltó elemet. A szöuli olimpián Csollány Szilveszter olimpiai bajnok lett, akinek Limperger volt az edzője. Különleges megjegyzés egy, a sportban rit­kán előforduló esetről: Tóth József testnevelő tanárral akivel együtt tornásztunk a Reformá­tus Kollégiumban* - megegyeztünk, hogy az összes tornászomat átadom az országos 3. helyezettekkel és Limperger Istvánnal együtt. Ők országos csapatbajnokságot nyertek a Pá­pai Vörös Lobogó Egyesület színeiben, Tóth József vezetésével. Ez a csapat szerepelt a Népstadion avatási ünnepségén. Tóth József a Türr István Gimnázium röp­labdacsapatát adta át Illyés Józsefnek. A III. sz. Általános Iskolának volt egy le- ány-tomászcsapata, akiket Mester Gáborné és Illyés József testnevelő tanárok edzettek. Úttö­rő országos csapatbajnokságot nyertek az 1950-es években. (Fodor Zita, Németh M, Puchinger Éva, Szakái /.) * A pápai református egyház már 1940-ben te­ret adott az „Ép testben ép lélek” közmondásnak, mert a tomaünnepélyeken átadták a „Jó tanuló, jó sportoló” kitüntetéseket. Ebben először részesült a korosztályos csoportban Illyés József II. osztályos gimnazista. A kitüntetéseket Medgyasszay Vince református püspök adta át tízezer néző előtt Perutz- pályán. Jellemző, hogy a II. osztályban hetente 6 latin, 5 görög, 4 németóra volt. 738