Lapok Pápa Történetéből, 2010

2010 / 4. szám - Illés József: Az iskolai tornasport, atlétika, kézilabda, labdarúgás, asztalitenisz története Pápán1947-1960

ATLÉTIKA Büszkén írom le, hogy az 1950-es években a városi felszabadulási futást a Közgazdasági Technikum nyerte. Ez azért is érdekes, mert váltóban a szovjet hadsereg is indult, valamint a magyar honvédség csapata, a Pápai Perutz, Pintér 10,9-es százas futó vezetésével. A többi egyesület, iskola a vert mezőnyben végzett. Farkas János, közgazdasági technikumos diák kupával a kezében a koszorúzási ünnep­ségen találkozott a második helyezettel. Far­kas 400 méteren középiskolás magyar bajnok volt. Első helyezést ért el a 400 méteres főis­kolai bajnokságon. Az összes futó labdarugó volt Farkas János kivételével. Megemlítendő, hogy a Rákosi Mátyás országos matematikai versenyen 5. lett. Az 1950-es években Lázár Éva (Petőfi Gimnázium) női hárompróbában 3. helyezett lett. A 4x100 méteres országos váltó futóbaj­nokságon a Petőfi Gimnázium lánycsapata 3. helyen végzett. (Czere Éva, Abrahám Erzsé­bet, Kuti Ilona, Lázár Éva). Az országos Vörös Lobogó bajnokságon Imre B., Hermann L, Földes L., Farkas János 4x400 méteren 2. helyezést értek el. A verseny érdekessége, hpgy a Budapesti Lobogó (MTK) csapata Bánhalmi 49-es magyar bajnok futó vezetésével Farkas Jánost csak az utolsó 10 méteren előzte meg. Farkas futótechnikájától Bácsalmási Péter, a világhírű szakember is el volt ragadtatva, de ő inkább a továbbtanulást választotta. A Népstadion avatásán a 8-as kül­ső pályán futott Davis amerikai csodafutó előtt. Farkas 300 méterig vezetett. Az országos Vörös Lobogó serdülő bajnok­ságon Palái Béla a magasugrás versenyszám­ban 3. helyezést ért el. Bábics M. (Pápai Tanítóképző Intézet) 16 éves korában a budapesti megyeri mezei futó­versenyen 22. lett, ahol Kovács és Iglói világ­hírű versenyzők nyertek. KÉZILABDA Két neves kézilabdás tanítványom volt: Páldi Béla (Közgazdasági Technikum), toron­tói testnevelő tanár. Kanadában ő honosította meg a kézilabdát. A másik Kovács Zoltán (Közgazdasági Technikum), kiváló atléta és kosaras volt és a Budapesti Honvéd NB I-es kézilabdázója is. Meglepő eredményt ért el a megyei közép- iskolás döntőn a Petőfi Sándor Gimnázium fiú kézilabdacsapata. A Veszprémi Lovassy Gim­náziumot győzte le 5:4-re, melynek csapatá­ban két NB I-es játékos is volt, és veszprémi bírók vezették a meccset. A győztes gólt Szil­vágyi Antal dobta gyors indításból. A mérkőzés után odajött hozzám Antal Pé­ter, a Honvéd NB I-es játékosa, mert ők a Veszprémi Vegyipari Egyetemmel játszottak mérkőzést. Azt mondta: „elképesztően tudtok védekezni”. Válaszom: „nem meglepetés, mert hét kosaras van a csapatomban”. Megjegyzés: Bors István (Petőfi Sándor Gimnázium), 16 éves korában osztrák NB II- ben játszott. Kollár Gyula kapus, Ausztriában neves postatiszt lett. RÖPLABDA A pápai diákok egyesületbe tömörülve ra­gyogó eredményeket értek el. A Savaria Kupa alapítói lettek (Szombathely, Győr, Kecske­méti Repülőiskola, Pápa). Az első versenyen 2. helyezést értünk el. Röplabda országos egyesületi versenyen a KISTEXT-i pályán 3. helyezettek lettünk. Előzményeként megemlítem, hogy Spányik L., a magyar válogatott akkori edzője, a TF-en a kosarasoktól kért még két játékost, hogy mutassák be a lecsapást. (Akkor még nem ismerték, mivel a röplabda - volleyball - „is­kolajátékok” cím alatt szerepelt a tanrendben.) A kétjátékos Czéh L. és Illyés JózsefIV. évfo­lyamos hallgatók voltak. Berek Károly (Türr István Gimnázium) a TF minden idők legjobb csapatában játszott. (Kiss, Gálos csak balkezes leütőként kerültek be). Berek átkerülve a Spartacushoz magyar válogatott kerettag lett. Simon Tibor (Türr István Gimnázium) főiskolai válogatott, Ma- kovi Mihály hadsereg válogatott. (Közgazda- sági Technikum). Majdnem az egész NB Il-es Ajka csapata (Vágó, Czafik, Komáromi, Szabó, Udvarhelyi) Türr István gimnazistákból tevődött össze. 739