Arányi Lajos: A kórbonctan elemei gyógygyakorló és törvényszéki orvosok számára sokratesi modorban tárgyalva (Buda, 1864)
Első rész. Általános kórbonctan - Első fejezet. Az eddig ismert kóroknak rövid bemutatása - Bevezetés - A kórok fölosztása, metastasis, metaschematismus - B. Az általános bajak avagy korcsvegyek
30 t) A sülyös vegy. 97. Mikép ismerni boncolás útján a s ü 1 y ö s vegyre — (crasis scorbutica)? 1) a testet számos lencse- borsómekkora- ságu, szennyesviolaszínü pecsét lepi, mely bevágatva híg, szennyes-, barnás-piros vért ömleszt, ezen foltok a gáz- (lábikra) tájon krajcár, huszas, egész tallérterjedelmüek lehetnek; 2) a vér híg és barnásvörös (vízzel kevert téglaporhoz hasonló); 3) a bélcsatorna nyákhártyáján lencsényi fe- ketésviolaszínü vagy fekete foltok mutatkoznak igen bő számmal elszórva. 8) A vértelenség v. Itevésverüség. 98. Mikép ismerni boncolás útján a vért ele n- ségre? 1) a bor színe halvány, csaknem fehér viasz- színű, és ha a rögtön támadt elvérzés előtt kövér volt az egyén: csaknem fehérmárványszínü; 2) az erekben és zsigerekben alig találni nehány csepp vért (ez mindig híg), csupán a 1 á g y- agykérek lehetnek középvértartalmuak vagy pláne vérdúsak ; 3) vagy valamely beható friss sebet találunk a test fölületén, vagy vérzést eláruló repedést valamely nyákhártyán. 9) A gümős vegy. 99. Mikép ismerni boncolás útján agiimös vegyre? 1) többnyire jelen van az úgynevezett gümös külem; u. m: