Keleti Ujság, 1944. május (27. évfolyam, 98-121. szám)

1944-05-23 / 115. szám

1944. MÁJUS «S. tCmriUjsSG ofthSr<id& Vereséget szenvedett a KAC Budapesten Hatalmas meglepetések a bajnoki fordulóban — Kikapott a Ferencváros, DiMftVAG, Kinizsi - Gólzáporral győzött a Csepel, Szolnok és Újvidék Gamma—KAC 2:1 (2:1) Budapest, május 22. Négyezer főnyi kö­zönség előtt, sáros, mélytal&ju pályán ját­szották le a Hungária-uti pályán a nagy érdeklődéssel várt Gamma—KAC bajnoki mérkőzést, amely hatalmas küzdelem után a budapesti csapat győzelmével végződött. A KAC jobb volt ellenfelénél, többet is volt támadásban s nem érdemelte meg a vere­séget. Döntetlen eredményt mindenesetre megérdemelt volna. Kőhalmi vezetésével a következő össze­állításban indult el a játék: Gamma: Tőth Gy. — Hires, Kónya — Horváth, Szabó, Siklósi — Kincses, Tóth L., Komlód!, Kemény, Patkoló. KAC: Márki — Szaniszló II., Vass — Radnai, Páll, Csákány — Farkas, Kovács IV.. Bonyhádi, Füstös, Tolnai. Az első gólt változatos játék után a 25. percben Tóth II. szerezte meg a Gammá­nak. A 41. percben Bonyhádi egyenlített, majd a következő percben Komlódi révén ismét vezetéshez jutott a budapesti csapat. A második félidőben hatalmas küzdelem alakult ki a két csapat között. Különösen a KAC támadott sokat, de akcióit nem kí­sérte szerencse. A 45. percben Csákány elöreivelt labdáját Farkas a vetődő Tóth mellett a Gamma hálójába vágta. A sza­bályos gólt azonban Kőhalmi játékvezető les címén nem adta meg. A kolozsvári csa­pat hiába tiltakozott az Ítélet ellen: a bíró hajthatatlan maradt, a gólt érvénytelení­tette. Ezzel be is fejeződött a játék. A mér­kőzés végén parázs botrány keletkezett. A közönség hangosan tüntetett a játék­vezető ellen s az csak rendőri segédlettel tudta elhagyni a pályát. AZ NB I. TÖBBI EREDMÉNYEI: NAC—Ferencváros 6:1 (0:0). Góllövök: a II. félidő 6. percében Sárvári (1:0), a 12. percben Rudas (2:0), a 18. percben Barna (3:0), a 32, percben szabadrúgásból Tátrai 3:1, a 34. percben Sárvári (4:1J, a 42. perc­ben pedig Lóránt (5:1). Csepel—SalBTC 4:0 (1:0). Góllövők: a 27. percben Marosvári (1:0), szünet után az 5. percben vitéz Surányi (2:0), a 29. percben Pintér (3:0), a 38. percben ismét Pintér (4:0). Szegedi Tisza—Kinizsi 5:3 (4:1). Góllö­vök: a .7. percben Tóth II. (0:1), a 20. perc­ben Borbély I. (1:1), a 27. percben Borbély I. (2:1), a 35. percben Borbély I. (3:1), a 40. percben Borbély I. (4:1), szünet után a 22. percben Zörgí (4:2), a 30. percben Pósa 11-esböl (4:3), a 43. percben Borbély I. (5:3). Szolnoki MÁV—BSzKRT SE 7:0 (4:0). Góllövök: a 13. percben Laborcz (1:0), a 14. percben Horvát (2:0), a 35. percben Labore (3:0), a 44. percben Kolláth (4:0). Szünet után a 11. percben Vezér (5:0), a 31. perc­ben Nagy H. (6:0), a 42. percben Vezér (7:0). Kispest—DIMAVAG 1:0 (1:0). Az egyet­len gólt az első félidő 10. percében Egresi kapásból lőtte a hálóba. DVSC—Újpest 0:0. Újvidék AC—Elektromos TE 15:8 (5:8). Az Elektromos csak kilenc játékossal érke­zett Újvidékre. Ennek ellenére végig szép és sportszerű játékot mutatott be. Két ember hiányát természetesen erősen érezte a csa­pat. Góllövők: Az első félidő 6. percében Máriás 1:0), a 11. percben Fűzi (1:1). a" 16. percben Rozsáli az Elektromos vezetését szerezte meg (1:2), a 19. percben Pálfi (2:2), a 21. percben Sörös (3:2), a 29. percben Zsoldos (4:2), a 41. percben Zlonszky (4:3), a 43. percben Raab (5:3). Szünet után az f 1. percben Pálfi (6:3), a 3. percben Má- ! riás (7:3), a 10. percben Pálfi (8:3), a 23. percben Sörös (9:3), a 29. percben Velker (10:3), a 34. percben Sörös (11:3), a 36. : percben Pálfi (12:3), a 39. percben Zsoldos (13:3), a 40. percben Máriás (14:3), a 42. percben Pálfi (15:3). AZ NB I. ALLASA: 1. Nagyvárad 28 22 1 5 66:32 45 2. KAC 28 14 6 8 52:42 34 3. Ferencváros 28 15 3 10 65:42 33 4. Gamma 28 13 7 8 51:38 33 5. Szolnok 28 13 4 11 57:51 30 6. Újpest 28 11 7 10 78:56 29 7. Újvidék 28 11 7 10 66:57 29 8. Kispest 28 11 6 Í1 63:59 28 9. Csepel 28 11 5 12 58:56 27 10. SalBTC 28 11 4 13 64:57 26 11. DIMAVAG 28 10 6 12 48:57 26 12. DVSC . 27 9 8 10 42:61 26 13. Kinizsi 27 7 11 9 47:51 25 14. Tisza 28 8 6 14 49:65 22 15. Elektromos 28 8 2 18 54:91 18 16. BSzKRT 28 4 7 17 45:90 15 AZ NB. n. EREDMÉNYEI: Pontot szerzett a KKAC a marosvásárhelylektől Kolozsvár, május 22. KEAC—Marosvásár­helyi SE 1:1 (1:0). Az egyetemi sporttele­pen lejátszott NB II-ös mérkőzést Pola- reczky vezette 800 néző előtt. A két csapat a következő összeállításban játszott: KEAC: Feldmüller—Régner I., Régnerü. —Török, Szaloki, Tomborl—Perényl, Nagy, Kovács, Jeszenszky, Kürti. MSE: Köbli—Nagy, Erdős—Radnay, Adám, Medve—Szász, Solt, ördög, Bakó, Szép. Az első félidőben az egyetemi csapat ál­landóan támadott, gólt azonban csak a 41. percben ért el Jeszenszky révén. A második félidőben a marosvásárhelyiek is lábra kap­tak s a 25. percben Radnay fejesgóllal "gyen- litett. A 27. percben alkalma lett volna a KEAC-nak megszereznie a győzelmet, de a kezelés miatt megítélt 11-est Jeszenszky kapu mellé lőtte. A játék végéig az ered­mény nem változott. A kolozsvári csapatból Szaloki, Tomborl és Jeszenszky, a vendégegyüttesből pedig Medve, ördög és Radnay játéka magaslottki. Polareczky kifogástalanul vezette a mérkő­zést. FÉLTUCAT GÓLT KAPOTT A BASTYA * A NAGYBANYAIAKTÓL Kolozsvár, május 22. Nagybányai SE— Bástya 6:2 (2:1). A Bástya-pályán 500 néző „Cím a kiadóban" jelzésű és „jeligés" hir­detések külön kezelési dija hirdetésfeladá­sonként 80 fillér. Alást keresőknek szavan­volt kiváncsi a két csapat bajnoki mérkőzé­sére, amely nagy meglepetésre a börgyári csapat súlyos vereségével végződött. A két csapat a következő összeállitásban játszott: Nagybányai SE: Hevesi—Beleznay, Dóm­ján—Marosán, Kovács, Kert—Fábián, Dal- lós, Pemeki, Balogh, Kovács II. Bástya: Szandner—Wild, Nagy—Virányi, Nohel, Kalló—Kádár, Engi, Bulik, Hegedűs, Both. A Bástya jól kezdett 8 az első percekben sűrűn ostromolta a nagybányaiak kapuját, de csatárai tehetetleneknek bizonyultak. Az NSE hamaroasn magához ragadta a kezde­ményezést s a 15- percben remek! megsze­rezte az első gólt. A gólra a bőrgyári csapat kissé magához tért s rövidesen egyenlített Both révén. A kolozsváriak azonban nem sokáig örvendhettek az egyenlítésnek, mert a 17. percben Fábián 11-esböl Ismét a nagy­bányaiaknak szerezte meg a vezetést. Szü­net után a Bástya kapusának gyenge védése miatt összeomlott s az NSE egymásután érte el a góljait. A 12. percben Balogh, a 15. percben Perneki, majd a 30. percben is­mét Pemeki a gólszerző. A 35. percben Both 5:2-re javított, majd a 43. percben Dallós beállította a végeredményt. A győztes csapatból Kert, Pemeki és Dal­ló«, a bőrgyáriak közül Nohel és Engi já­téka érdemel említést. A marosvásárhelyi Szügyi gyengén bíráskodott. NB. ni. eredmények: Postás—KKA.SE 2:0 (1:0). A városi kispályán Kuszalik dr. vezetésével játszották le a mérkőzést. Gól­szerzők: Jámbor és Baranyai (11-esből). Jók voltak: Derzsi, Fekete és Orosz, illető­leg: Kontrol és Biró. — Az ugyancsak Ko­lozsvárra kitűzött KMTE Dési SE mérkőzés az utóbbi csapat meg nem jelenése miatt elmaradt. ~ Pajzs László győzött a Bástya kardvivóversenyén Kolozsvár, május 22. A Bástya vasárnap délelőtt 11 órakor rendezte Idei első kard- vivóversenyét az Unióban. A versenyen a rendezöegyesület versenyzőin kívül a HTSE és a Postás vivői is Indultak. Eredmények: 1. Pajzs László e. k. 7 győzelemmel; 2. Masznyik Gyula (Bástya) 7 gy., 8. Folües e. k. 7 gy., 4. Kozma (HTSE) 6 gy., 5. Ko­vács (Bástya) 6 gy., 6. Mánya (HTSE) 5 gy., 7. Telegdi (Bástya) 2 gy., 8. Merem (Bástya) 2 gy., 9. Kovács (Bástya) 2 gy., 10. Bükki (Bástya) 2 győzelemmel. A zsűri tisztét Laczkovits Ernő százados, Harjay Andris százados és Borteleki dr. hadbíró főhadnagy kifogástalanul látták el. ként hétköznap 14 fillér, vasárnap 18 fillér. Házasság, levelezés rovatban szavanként hétköznap 22 fillér, vasárnap 80 fillér. Népes mezőnyök a Bástya birkozőversenyén Kolozsvár, május 22. Vasárnap délelőtt a bőrmunkások, Apor-utcai székházának nagytermében rendezte a Bástya II. osztá­lyú blrkőzóversenyét. A verseny igen jó sportot nyújtott. A versenyzők mindvégig Igen sportszerűen küzdöttek. Eredmények: Légsuly: 1. Lakatos (MÁV), 2. Hara (KMTE), 3. Harmata (MÁV). Pehelysúly (szabadfogás): 1. Dobos (MÁV), 2. Kalocsai (KMTE). Könnyüsuly (görög-római): 1. Orosz (KMTE), 2. Kovács (MÁV), 3. Török (Bás­tya). Váltósuly (szabadfogás): 1. Kiss (Bás­tya), 2. Varga (Bástya), 3. Kovács (MÁV), Középsuly (görög-római): 1. Kócsay (Bástya), 2. Mucsányi (Bástya), 3. Szilá­gyi (MÁV). Félnehézsuly (szabadfogás): 1. Szilágyi (KMTE), 2. Cseresznyés (MÁV), 3. Pofa­házi (Bástya). Maszlay HíVK nyerte a MBC-Hősök kardvivóversenyét Budapest, május 22. Vasárnap délután a. BBTE Pasaréti-uti tornacsarnokában bonyo­lították le szépszámú közönség előtt a MAC- hösök kardvlvó emlékversenyének döntőjét. Eredmények: 1 Maszlay (HTVK) 6 győze­lemmel, 2. Pesty (MAC) 5 gy., 3. Kárpáti (BBTE) 5 gy., 4. Pap (HTVK) 5 gy., 7. dr. Nedeczki (BEAC) 3 gy., 8. Tordai (MAC) 3 gy., 9. Radnai (Ganz TE) i győ­zelemmel. A KAC atlétái szerezték meg az egyesületi bajnokságot Kolozsvár, május 22. A Kolozsvári Atlé­tikai Club rendezésében vasárnap délelőtt bonyol^tták le a kerületi egyesületi atlé­tikai Sftnokságokat, Eredmények a kö­vetkezők: 100 m. síkfutás: 1. Moll Ernő (KEAC) 11.7 mp., 2. Folyovich György (KAC) 11.9 mp, 3. Nagy Zsolt (KEAC) 12.1 mp, 4. Ru­dolf Pál (KAC) 12.2 mp, 5. Muzaffer Sefket (KAC). lf00 m. síkfutás: 1. Botos György (KACj 56.5 mp, 2. Bujdos Jenő (KAC) 56.7 mp, 3. Koncz József (KMAV) 62.2 mp 1500 m. síkfutás: 1. Kiss Gyula (KAC) 4:28.2 mp, 2. Wunder Jenő (KEAC) 4:36.2 mp, 3. Dénes Ferenc (KEAC) 4:47 mp, 4. - Novák István (KMAV) 4:59.8 mp. 5000 m síkfutás: 1. Nagy Márton (KAC) 17:13.8 mp, 2. Józsa Béla (KAC) 18:01.4 mp, 3. Hajdú József (KMAV) 18:27.8 mp, 4. Czobor Sándor (KAC) 18:53.6 mp. 110 m. gátfutás: 1. Sulyok István (KAC) 18.6 mp, 2. Nagy József (KAC) 20 mp. Magasugrás: 1. Zsótér Gábor (KAC) 150 cm, 2. Schneider Imre (KAC) 150 cm, 3. Laczó János (KAC) 150 cm. Hármasugrás: 1. Muzaffer Sefket (KAC) 12.50 m, 2. Folyovich György (KAC) 12.14 m, 3. Moll Ernő (KEAC) 11.86 m, 4. Jenei Miklós (KEAC) 11.51 m. Sulylökés: 1. Schneider Imre (KAC) 11.20 m, 2. Zsótér Gábor (KAC) 11.18 m, 3. Lacz- kó János (KAC) 11.16 m, 4. Biró György (KAC) 10.28 m. Kalapácsvetés: 1. Bíró György (KÁC) 43.74 m, 2. Nagy József (KAC) 32.42 m. ÍX200 m. váltó: 1. KEAC (Dénes, Jenei, Nagy Zs„ Moll) 1:40 mp, 2. KAC (Sulyok, Botos, Muzaffer, Folyovich) 1:40.2 mp, 3. KMAV 1:54.8 mp. Elért pontszámok: KAC 87 pont, KEAC 31 pont. FELHÍVÁS a KAC ÜSZÖDHOZ. A KAC úszószakosztálya felhívja az összes női ée férfi versenyzőit, hogy kedden este 7 6ra- ' kor okvetlenül jelenjenek meg a klubhelyi­ségben tartandó idénynyitó értekezleten. UJRAJATSZÂK A KINIZSI—DVSO MÉRKŐZÉST. A nemrégiben lejátszott Ki­nizsi—DVSC NB I. mérkőzést a debrece­niek megóvták a játékvezető sportszerűtlen viselkedése miatt. A fellebbezés ügyével most foglalkozott az Országos Fellebbvitétt Bizottság, amely helyet adott az óvásnak és a mérkőzés újrajátszását rendelte el. A mérkőzést, amelyet elsöizben a Kinizsi S:£ arányban nyert meg, szerdán újrajátszik Deb.ec :nben. RITVAY DR. A FŐISKOLÁS PÁRBAJ­TŐR BAJNOK. A MEFSOK rendezésében szombaton délután folyt le a főiskolai pár­bajtőr egyéni vivóbajnokság a BEAC vívó­termében. Magyarország 1944. évi főiskolai párbajtőr vívó-bajnoka dr. Ritvay (BEAC)' hét győzelemmel, 2. dr\ Baltazár (MAFC) hét győzelemmel, 3. Vajda (MAFC) hat győzelemmel. HETVENÖT ÉVES A BBTE. A BBTE vasárnap délelőtt • Pasarétl-uti tornacsarno­kában tartotta 75 éves fennállása alkalmá­ból jubileumi díszközgyűlését. Elveszett 800 P-t hagytam el egy nyári táskával és aprósá­gokkal a Széchenyi-tértől a Csaba-utcáig. Kérem a becsületes megtalálót, hogy nekem az egész életemet jelentő összeget adja le a kiadóhivatalba, ahol Illő jutalomban részesül. Alkalmazás 40 ÉV körüli komoly asszonyt keresek minde­nesnek, teljes ellátással, jó fizetéssel. Ugyanolyan ellátással egy blockolö leányt vidéki vasúti ven- léglőbe. —1724 VIDÉKI uriház feltétlen íegbizható, józanéletü és í'kölcsös mindenes sza- cácsnőt keres. Jó ellátást, 'ánásmódot és fizetést kap. érdeklődők forduljanak dr. Vberle Pál postataná­'sosékhoz, Kolozsvár, Eper- esi-utca 12. sz., a délelőtti rákban. KÖZINTÉZMÉNY KE- ES TELJESEN MEG- IZHATÖ SZEMÉLY GÉP* OCSI-VEZETŐT. Aján- a tokát név, dm, vallás és Hétkor feltüntetésével .Megegyezés szerint“ jel­igére a kiadóhivatalba ké­rünk. ’ r A BESZTERCEI Ma­gyar Kaszinó ldsinventár- ral rendelkező vendéglőst keres kerthelyiséggel, la­kással ellátott vendéglőjé­be Beszterce, Mihály-ut 4. sz. TAKARÍTÓ- és mosó­nőt keres a Newyork- szállő. Jelentkezni d. p. 11 és 1 óra között lehet. —2101 AHásf kam HÁZVEZETŐNŐI, vagy szakácsnői állást keresek. Vidékre Is megyek. Ko­vács-utca 7. RUHA és szövet mü- stoppolását szakszerűen Í dlalom. Segesvári-ut 8. Indennap délután. 2. ajtó. —1728 TITKÁRI, vagy hasonló önálló állást keres 32 éves, I őskeresztény férfi. Ajánla­tokat „Jó munkaerő“ jel­igére Nagy Lajos hirdető­be, Horthy-ut 42. lakás KERTES házban két egymásba nyíló bútorozott . szoba, fürdőszoba kiadó, i Kperjes-u. 85. —17S7 Adás-vét«! TRICIKLIT, Jó karban lévőt, teherhordásra alkal­mast megvételre keresünk. Ajánlatokat: Mezőgazda­ságl Főiskola diákmen­zája, Kolozsvár, Monostori- ut 3. sz. alá kérünk. —1708 ELSŐRENDŰ klvlteiü dlófumlros, hajlított háló­szoba, olcsóbb hálószobák, kombinált diólurnlros sz i- bák szép, lestett lakó konyhák, rádió, dohánv'ó és Íróasztalok jó kivitelből kaphatók. Wolff butorter- me, Deák Ferenc 42. Tele­fon 36-46. GUMICSŐ 80 m. 80 cm. hosszú eladó. Zerbesz Ist­vánná, Akácfa-ut 25. Ér­deklődni d. e. 8-tól d. u. S-ig. Különféle ÍZLETES házikoszt, ki­hordásra is kapható (fő­képpen étlap szerint) köz­ismert, Farkas-étteremben, Kossuth Lajos-utca 4., cm. L PIANINO, majdnem uj, bérbeadó, vim Minerva- könyvkereskedéa. —2104 APROHIRDETESEK Szavanként hétköznap 16 fillér, vasárnap 20 fillér. Legkisebb hirdetés hétköznap 1.60, vasárnap 2.—. / \