Kelet-Magyarország, 1995. június (52. évfolyam, 128-152. szám)

1995-06-12 / 136. szám

SPORT 1995. június 12., hétfő Olimpiai totó 7 hét 1. Az első újkori olimpia rendezési jogát, 1896. évre Athén városa kapta. A gö­rögök később anyagiak hi­ányára hivatkozással visz- szaléptek. Coubertin báró ebben a helyzetben felaján­lotta: Magyarország legyen az olimpia rendezője. Ide­haza a kormány nem értette meg a szép gondolat jelen­tőségét, ahelyett hogy összekapcsolta volna az 1896-os millenniumi kiállí­tás sok érdekességével, el­zárkózott a rendezéstől. Coubertin nem hagyta ma­gát. Elutazott Athénba, s személyesen győzte meg a módos görögöket az olinir pia számára. Ki volt ekkor a Magyar Olimpiai Bizott­ság titkára? 1 Szalontay Richárd x Spitzer Leó 2 Kemény Ferenc 2. Petrilca Ibolya az NYVSC válogatott atlétája melyik olimpia résztvevője volt? 1 Moszkva x Montreál 2 Szöul 3. Az I960, évi olimpia ün­nepi megnyitóján ki vitte a magyar zászlót? 1 Iharos Sándor atléta x Gurics György birkózó 2 Simon János kosárlabdázó 9. A helsinki olimpia női 4x100 m-es úszóváltójában melyik ország versenyzője ütött elsőnek a célba? 1 Egyesült Államok x Ausztrália 2 Magyarország 10. .4 XXI. nyári játékok férfi kézilabda-tornáján há­nyadik helyen végzett a ma­gyar csapat? 1 harmadik x hatodik 2 második 11. A St. Louisi-i játékok maratoni futása, az olimpia sportszerűtlen eseményévé vált. Egy futó az első 15 km-t gépkocsin tette meg, majd kiszállt és honfitársa Hicks mögött futott tovább. Ezzel természetesen pihen- tebb állapotban volt a töb­bieknél, győztesként érke­zett a célba. Am a rendező­ség megsemmisítette csa­lárd eredményét. A máso­dik helyen beérkező Hickset hirdette ki győztesnek. Ki volt a sportszerűtlen at­léta? 1 Lorz, amerikai x Onesti, olasz 2 Thompson, angol 12. Ki a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke? 1 Schmitt Pál x Aján Tamás 2 Szepesi György 4. Rúdugrásban már 600 centiméteren is túljutottak a versenyzők. 1896-ban az amerikai Hoyt nyert ebben a számban. Milyen ered­ménnyel? 1 330 cm x416 cm 2 440 cm 5. Az 1900-as párizsi olim­pián kellemetlen meglepe­tés érte az atlétikai futószá­mok résztvevőit. Vajon mi­ért? 1 a salakpálya laza, gyenge minőségű volt x a futószámok 500 m-es kerületű füves pályán kerültek sorra 2 a kővel burkolt pálya veszélyesen síkos volt 13. A tokiói olimpia meg­nyitója előtt két ország de­legációja hazautazott. Tet­ték ezt azért, mert atlétáik és úszóik korábbi eltiltását a nemzetközi szövetségek nem oldották fel. Melyik két nemzetről van szó? 1 Pakisztán, India x Koreai NDK, Indonézia 2 Kína, Mongólia +1 Ki volt az 1932. évi Los Angelesi-i olimpia kard egyéni aranyérmese? 1 Pillér György x Glykais Gyula 2 Nagy Ernő A 6. forduló helyes tipp­jei: 1,2, x, x, x, 1, x, x, 1,1, 2.2, 2,1. 6. Az 1904. évi St. Louis-i olimpia a nagy távolság mi­att csekély érdeklődés mel­lett zajlott, ráadásul három hónapig tartott. Hány or­szág versenyzői indultak? 1 Tíz x Tizenhat 2 Huszonkettő 7. Mikor és hol rendeztek először olimpiai művészeti versenyt? 1 1912 Stockholm x 1920 Antwerpen 2 1932 Los Angeles 8. Ki volt az a világhírű ma­gyar sportoló, aki az 1936- os berlini olimpián Gerei álnéven indult? 1 Kabos Endre x Gerevich Aladár 2 Rajcsányi László A 44 helyes megfejtést be­küldő közül Varga Károly (Fehérgyarmat, Szatmári üt 16.) nyerte a Sport kró­nikája című könyvet. A 7. forduló tippszelvé- nyeit június 20-ig lehet — személyesen, vagy postán aznap estig feladni — el­juttatni a megyei Test- nevelési és Sporthivatal­hoz (4401 Nyíregyháza, Pf. 136. Mártírok tere 9. VIII. em.) Csak a lapban megjelent totószelvénnyel lehet részt venni a játékban, abból kivágva — borítékban, vagy levelezőlapra felra­gasztva kérjük beküdeni. Fénymásolt tippszelvény érvénytelen! Folytatták a hagyományokat NB II: Viharos körüfmények között győzött az Alkaloida Kazincbarcikán Kazincbarcika (Mészáros László) — Legutóbbi nyír­egyházi vereségé­vel alighanem búcsút mond­hatott osztályozós álmainak a Kzincbarcika. Vasárnap a remek tavaszi sorozatot ki­fogó tiszavasváriakat látta vendégül a borsodi csapat. Kazincbarcika-Tiszavasvári Alkaloida (0-1). Kazincbarci­ka. ezer néző, v.: Vágner (Je­néi, Ring). Kazincbarcika: Nagy - Göndör, Sztahon, Pri­bék - Balogh, Lukács, Mol­nár, Kiser, Szaniszló - Csipke, Hanyecz. Edző: Lipcsei Imre. Alkaloida: Szabó - Horváth, Szűcs, Hegedűs - Rása, Have- lant, Fecsku, Lente, Bohács - Erdei, Pitács. Edző: Szikszai Lajos. Csere: Szaniszló he­lyett Rubint (65. perc), Fecsku h. Szarka (75.), Csipke h. Sim- kó (77.), Erdei h. Szilágyi (85.). Gól: Rása (31.), Göndör (57.), Pitács (59.), Bohács (66.) Sárga lap: Havelant (49.). Az immár szokásosnak mondható Pitács helyzettel in­dult a találkozó, ezúttal a har­madik percben az ötös sarká­ról vágta mellé a labdát. Négy perc múlva aztán Szabó kapu­jánál is meleg helyzet alakult ki, a vendégek kapusának bra­vúrja után Kiser elé pattant a labda, aki a felső kapufát talál­ta el. Többet támadott a Vas- vási, de a 15. percben a haza­iak érhettek volna el gólt. Ek­kor Csipke húszméteres sza­badrúgását Szabó a felső kapu­fa segítségével hárította. Félóra elteltével voltak elő­ször eredményesek a vendé­gek. Bohács nagyszerű ke­resztlabdát adott Rásának, aki tíz méterről, éles szögből ki­lőtte a jopbb alsó sarkot. A 35. percben Pitács egyedül vezette a labdát a jobb szélen, befelé kanyarodott, és óriási lövése a bal oldali kapufán csattant. A vezető gól után tehát újabb le­hetőség adódott a vendégek előtt, akik a kinyíló barcikai védelemmel szemben ekkor már azt játszhatták, amit iga­zán szeretnek és tudnak. Az 52. percben Erdei beve- rekedte magát a büntetőterüle­ten belülre, ahol buktatták, ám Vágner csak szabadrúgást ítélt, amelyet Bohács élesen a léc fölé vágott. Az 57. percben egyenlítettek hazaiak, egy szöglet után ide-oda pattogott a labda a vendégek ötösén, vé­gül Göndör előrevetődve a bal alsó sarokba fejelt. Két perc múlva óriási védelmi hibából szerzett ismét vezetést az Al­kaloida. Nagy kapus egy ha­zaadást röviden passzolt tár­sához, Pitács rácsapott a lab­dára, két embert kicselezett, majd húsz méterről élesen lőtt a bal alsó sarokba. \ Nem sokkal később a végig igen jól játszó Erdei szenzá­ciósan indította Bohácsot, aki balról egy pár lépés megtétele után a kapus alatt gurított a ka­pu közepébe. Ezzel gyakorla­tilag el is dőlt a három pont sorsa, a hazaiak játékában ugyanis már nem volt annyi átütőerő, amely az egyenlítés­hez szükséges lett volna. A vendégek viszont éltek a pá­lyán, és nagyobb arányú győ­zelmüket csak a mérkőzés vé­ge előtt negyed órával kitörő óriási vihar és felhőszakadás akadályozta meg. Nagyszerűen játszottak ezen az összecsapáson a vendégek, főleg az ellentámadásaik vol­tak igen veszélyesek és hatá­sosak a rutinos, ám kissé lassú barcikai védőkkel szemben. Lipcsei Imre: Teljesen megérdemelt a vasváriak győ­zelme, mert rendkívül jól ját­szották a kontrákat. Kapott góljainkat viszont óriási egyé­ni hibák előzték meg. Szikszai Lajos: ügy gondo­lom, ezek után a kétkedők is elismerik, hogy tavaszi sze­replésünk nem csupán a vélet­len műve volt. Először vesztettünk pontokat Az izlandi meccs után is veretlen az ötkarikás együttes Kopavogur (MTI) — A kétfrontos iz­landi-magyar pár­harc első felvonásá­ban szombaton a Dunai Antal szövetségi edző irányította olimpiai válogatott lépett pá­lyára. Szanyóék a Reykjavik melletti Kopavogur városka pályáján mérkőztek a hazai öt­karikás együttessel. Rossz elő­jellel kezdődött a magyarok számára a találkozó, Egressy ugyanis belázasodott, és a te­hetséges újpesti csatár még a kispadra sem ülhetett le. A cserék közül pedig Bárányos is hasonló sorsra jutott. A ma­gyar csapat (Sáfár — Drago­ner, — Hrutka, Mátyás — Molnár, Szanyó (Herczeg), Sándor, Szathmári, Lendvai (Dárdai) — Dombi, Preis in­ger 1-1-es döntetlent ért el, ezzel továbbra is élen áll cso­portjában. Az eredmény azonban csak látszatra kedvezőtlen, hiszen noha két pont elúszott, azért van egy...! A futballt „iparos” szinten űző izlandiak a má­sodik félidő hajrájában les­gyanús helyzetből szereztek vezetést (Sorrasoon 71. p.), miközben a játékvezető egy szabályos magyar gólt lesállás címén nem adott meg. Továb­bá az is érthetetlen, hogy a dán sípmester Dombi sorozatos, 16-oson belüli elkaszálásai közül miért csak a harmadikat vette észre. Még szerencse, hogy észrevette és azért bün­tetőt ítélt meg, amelyet érté­kesítve (Sándor, 80. p.) egy nem különösebben színvona­las, inkább harcias 90 perc után a magyarok olyan 1-1- gyel vonultak el, amely Izland számára az első pontszerzést jelentette. Újrakezdés után a boxbajnok Nagy Lajos a szorítón kívül sem adja fel a küzdelmet Nyíregyháza (KM-HSZS) — Aki rendszeresen nézi a mű­holdas adók sportközvetíté­seit, az tudja, hogy esténként gyakran profi ökölvívó-mér­kőzés van programon. Né­hány hete akik jókor kap­csoltak az olasz RAI1 adóra, ismerőst is felfedezhettek a képernyőn, ugyanis a nyír­egyházi Nagy Lajos bokszolt az IBF interkontinentális bajnoki címéért. 27 Ahhoz képest, hogy már a visszavonulásáról is szó volt, némileg meglepő, hogy a szorítóban láthattuk. — Tény, februárban bejelentettem, hogy le­állók, de ennek a dön­tésnek jócskán volt előzménye. Tavaly ősszel három meccsem is le volt szervezve, készül­tem is tisztessége­sen, végül anyagi okok miat mind­három elmaradt. Szó volt arról, hogy az Európa­bajnoki címért bokszolok, végül egy orosz fiú ment helyettem. A kilátástalanság és az állandó bizonytalanság miatt határoztam úgy, hogy befejezem. .27 Végül mégis a folytatás mellett döntött. — Győri József, a profi szö­vetség elnöke győzött meg, azt mondta, nem fejezhetem be így, és biztosított, hogy a to­vábbiakban segítségemre lesz. 27 Hogyan jött szóba a neve az olaszországi meccsel kap­csolatban? — Az IBF ranglistáján akkor az ötödik helyen álltam, ennek ellenére váratlanul ért a felkérés. A könnyű- súly <61,23 kg) trón­ja üres volt, tehát a Nagy Lajos a bajnoki övvel bajnoki címért bokszoltam olasz-amerikai ellenfelemmel. Mindössze öt napot tudtam készülni, de semmiképpen nem akartam kihagyni ezt a lehetőséget. A helyiek világ­bajnoki döntőként haran­gozták be a meccset, Rómában egy szállodában telt ház előtt léptünk fel, a RAI1 pedig egyenesben közvetítette a mérkőzést. Tizenkét menet volt tervezve, sajnos azonban az ötödikben egy testre mért ütés megfogott, és ki is szá­molt a bíró. Igaz addig minden pontozónál három ponttal vezettem. 27 Akkor végeredményben nem okozott csalódást. — Az amerikaiak, akik a meccset szer­vezték, edzőtábo­rozni hívtak, és ígérték, mérkőzé­seket szerveznek, kötnek le a szá­momra. 27 Azóta volt-e mécs­esé? — Kettő ismét el- maradt, egyedül Veszprém­ben léptem szorítóba, ott az ellen­felem az első menetben feladta a küzdelmet. A nyáron körbejárjuk az. országot, több helyszí­nen bokszolok majd. és úgy néz ki. hogy még az idén ismét ringbe A szerző felvétele szállhatok az inter­kontinentális bajnoki címért. Ezenkívül meg akarom védeni a magyar bajnoki címemet, amelyet tavaly sze­reztem meg. Ä bajnoki övét egyébként a közelmúltban kaptam kézhez. Foci­szeletek Paul Ince.., ...a Manchester United já­tékosa tálján földön foly­tatja pályafutását. Az Inter- nezionale 13 millió dollár­ért vásárolta meg a váloga­tott középpályást. (AP) Két európai... ...labdarúgó élcsapat is Ja­pánba utazott vendégjáték­ra. A a francia Paris St. Germain Tokióban, a Kas- hima Antlers ellen lépett pályára, s 3-2-re győzött. A másik európai klub is győzelmet könyvelhetett el: az olasz Fiorentina 4-3- ra verte a Gamba Osaka együttesét. (AP) A német... ...labdarúgó Bundesliga él­vonalában az utolsó előtti forduló nem döntött a baj­noki cím sorsáról. Az éllo­vas Werder Bremen és az őt követő Borussia Dort­mund egyformán győzel­met aratott, így maradt a két csapat közötti egypon­tos különbség. A záró, azaz a 34. forduló dönt te­hát a bajnoki aranyérem­ről. (dpa) Újabb... ... mérkőzéssel folytatódott Angliában a négy ország labdarúgó-válogatottját felvonultató Sir Stanley Rous Kupa. A nottinghami találkozón a világbajnoki bronzérmes svéd nemzeti tizenegy a japánok ellen lépett pályára, s meglepe­tésre erejéből csak egy döntetlenre (2-2) futotta. Totó 23. hét (.Bremen-Karlsruhe 1 2. Duisburg-Dortmund 2 3. F'reiburg-Lerdingen I 4. Hamburg-Frankfurt 1 5. 1860 München-K.lautern 2 6. Düsseldorf-Fortuna Köln 1 7. Mannheim-Wattenscheid x 8. Zwikau-Mainz 1 9. Acireale-Cosenza 1 10. Atalanta-Salernitana 1 11. Como-Chievo 1 12. Lucchese-Piacenza x 13. Vicenza-Cosenza 1 14. Verona-Ascoli 1