Kelet-Magyarország, 1975. augusztus (32. évfolyam, 179-203. szám)

1975-08-26 / 199. szám

4 KELET-MAGYARORSZÄG 1975. augusztus 26. Záhonyi győzelem a szabolcsi rangadón A labdarúgó NB III. Északkeleti csoportjában a ne­gyedik fordulóban került sorra a Záhonyi VSC—Nyír­egyházi Spartacus-Petőfi, szabolcsi rangadó mérkőzés. A találkozón a záhonyi együttes folytatta múlt évi „ha­gyományát”, mely szerint a nyíregyházi együttes ellen jól szerepel. A negyedik forduló nem sok jót hozott a rakama- ziaknak sem, akik otthonukban a csoport Borsod me­gyei újoncát, a Hejőcsabai Cement SE együttesét fo­gadták. A vendégek az előző három fordulóban halvá­nyabb teljesítményt nyújtottak. Ezt tudták a rakama- zi játékosok is — s mindez kis híján mgebosszulta ma­gát: végül kénytelenek voltak az egyik ponttal beérni. Záhonyi VSC—Hyh. Spartacus- Petőfi 5:2 (1:1) Záhony, 2500 néző, vezette: Kövesfalvi. Záhony: Ambrusz — Ka­rasz, Jászfai, Szűcs, Kovács, Dallos, Mező, Balázs, Erdei, Szász (Sási), Máté. Edző: Somkereki György. Nyíregyháza: Kálmánc­helyi — Kemecsei, Klénin- ger, Szekrényes, Teschmájer, Korponai, Szikszai, Major, Percze, Kozma, Farkas. Ed­ző: Bakos Béla. A mérkőzés rövid króniká­ja: 1. perc: Korponai szabad­rúgása a kapu fölé száll. 7. perc: Erdei, Mező össz- játék után Erdei a kifutó ka­pusba lövi a labdát. 14. perc: Major labdáját Kozma gyengén a kapus ke­zébe emeli. 15. perc: Farkas szögletét a léc alól menti a záhonyi kapus. 20. perc: Máté labdájával Erdei elmegy védője mellett, de lövését Kálmánchelyi vé­di. 30. perc: a záhonyi kaputól 25 méterre szabadrúgáshoz jut a vendégcsapat, de Kor­ponai lövése a sorfalról szögletre kerül. A beívelt labdát Szikszai a jobb kapu­fa mellé fejeli. 35. perc: Dallos labdáját Máté sarokkal Mező elé játssza, aki védőjét kicselez­ve élesen lő a kapu jobb sarkába, 1:0. 44. perc: Korponai ívelt be egy labdát, az ötösön álló Kozmát fellökik, a játékve­zető büntetőt ítél. Kléninger biztosan értékesíti, 1:1. 46. perc: Korponai átadá­sával Farkas elmegy őrzője mellett és beívelt labdáját Major kapu fölé lövi. 49. perc: Máté éles, lapos lövését a jobb kopufa tövé­nél védi a nyíregyházi kapus. 52. perc: Korponai ragyogó labdával hozta helyzetbe Perczét, aki kilépett a védő­falból és nagy erővel lőtt a hálóba, 2:1 a Spartacus-Pető­fi javára. 57. perc: Balázst Szekré­A Magyar Szocialista Mun­káspárt Szabolcs-Szatmár megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja Főszerkesztő: Kopka János Szerkesztőség: Nyíregyháza, Zrínyi Ilona u. 3—5. Telefon: 10-003. 11-277. Telexszám: megyében 344, megyén kívül 12 334 Postacím: 4401 Nyíregyháza. Pf.: 47. Kiadja a Szabolcs megyei Lapkiadó Vállalat. Nyíregyháza, Zrínyi Ilona u. 3—5 Telefon: 10—150. Pf.: 25 Felelős kiadó: Mádi Lajos Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető bármely pos­tahivatalnál, a kézbesítők­nél. Előfizetési díj egy hónapra 20 forint. Indexszám: 2b 059 Kéziratokat nem őrzünk meg és nem adunk vissza Felvilágosítás hirdetés ügyben 10—150 telefonon nyírségi nyomda Nyíregyháza, Árok utca 15. F. v.: Holéczi István nyes fellöki, a játékvezető 11-est ítél, amit Jászfai ér­tékesít, 2:2. 62. perc: Erdei szabadrú­gása a kapu fölé száll. 67. perc: Mező elvette a cselezgető Szikszaitól a lab­dát, lefutotta Szekrényest és beadását Erdei senkitől sem zavartatva helyezi a hálóba, 3:2. 70. perc: Korponai szabad­rúgása a léc fölött hagyja el a játékteret. 73. perc: Teschmájer Dal­los után rúgott, a játékveze­tő leküldi a pályáról a ma­gáról megfeledkezett játé­kost. 77. perc: Balázs összecsap Kemecsei vei, a játékvezető a záhonyi, fiút kiállítja. 82. perc: Dallos labdájával Mező elfut a jobbszélen, be­adását Erdei kapja, aki két védőt is kicselezve lő a kapu közepébe, 4:2. 85. perc: Korponai labdá­ját Kozma gyengén a kapu mellé helyezi. 87. perc: Szűcs hosszú ke­resztlabdával hozta játékba Mezőt, aki lefutotta védőjét és beadását ezúttal Máté ér­tékesíti, 5:2. Végig jó iramú mérkőzést vívott a két csapat. A hazai­ak különösen a második fél­időben játszottak jobban és helyzeteik kihasználásában csatáraik határozottabbnak bizonyultak. S ez végered­ményben el is döntötte a két bajnoki pont sorsát. Ügy indult a mérkőzés, hogy a Spartacus-Petőfi le­iskolázza a hazaiakat és biz­tosan nyer. Középpályásai­nak megelőző szerelései rendre bejöttek, okos lestak­tikával szinte megbénították a hazai csatársort. Végered­ményben az első félidőben enyhe mezőnyfölényre tettek szert a vendégcsapat játéko­sai. A második játékrészben a hazaiak megváltoztatták tak­tikai elképzelésüket, óriási iramot diktáltak és lőtt pasz- szokkal gyors szélsőik révén A vendégcsapat veszélye­sebb volt kapura, s megérde­melten győzött. Jók: Bodnár, Bene, Gács, illetve Kondás, Kiss, Szabó. Tóth József A Spartacus-Petőfi védőinek „dísa kísérete” mellett szerzi meg első gólját a végig kitűnően játszó Mező. (Gaál Béla felvétele) egyre-másra vezették veszé­lyes támadásaikat. A ven­dégcsapat néhány játékosa elfáradt, elsősorban középpá­lyásai, feladták a pálya kö­zepét, s ezzel lényegében a mérkőzést is. Ebben az idő­szakban szinte hihetetlennek tűnt néhány nyíregyházi lab­darúgó fegyelmezetlen játék­felfogása, enerváltsága. Ez a rangadó is bebizonyí­totta: csak annak a csapat­nak lehetnek nyerési lehető­ségei, amely fegyelmezetten betartja az edzői utasításo­kat, melynek játékosai ön­zetlenek, nem cipelik feles­legesen a labdát és a kapu előterében határozottnak tudnak bizonyulni. Ezekkel az erényekkel ezúttal a záho­nyiak rendelkeztek és ilyen arányú győzelmük dicsére­tesnek mondható. Ami a Spartacus-Petőfit illeti, ezút­tal csalódást okozott hívei­nek, akiknek elsősorban nem is a vereség fáj, — hiszen ez hozzátartozik a labdarúgás­hoz —, hanem a második félidőben mutatott játék. Még a bajnokság elején tar­tunk, érdemes őszintén mér­legelni a vereség okát, hogy hasonló „kiütéses” vereségek elkerülhetők legyenek. S egy mondatot a közön­ségről. A záhonyiak igen sportszerűen viselkedtek, a nyíregyháziak egy része vi­szont elítélendő módon. Nyomdafestéket nem tűrő hangnemben szidalmazták az ellenfél játékosait. Ez a ma­gatartásuk többet ártott mint használt saját csapatuknak. Jók: Jászfai, Szűcs (a me­zőny legjobbja), Dallos, Me­ző, Erdei, Máté. A nyíregy­házi csapatból időnként Kál­mánchelyi, Korponai, Percze és Farkas játéka tűnt ki. Dragos Gyula csapata Hejőcsaba—Rakama Spartacus 1:1 (1:1) Rakamaz, 1500 néző, vezet­te: Tóth B. Rakamaz: Sárközi.— Veig- li, Erdős, Deák, Tóth, Len­gyel, Sorbán, Szórád, Nagy, Kádas (Bácskái), Kegye (Torkos). Edző: Vaszil Zol­tán. A vendégek kezdtek job­ban, s a 8. percben Béres ré­vén nagy helyzetet hagytak ki. Két perccel később vi­szont Kádas hibázott a he­jőcsabai kapu előtt. A 31. percben a vendégek megszerezték a vezetést. Jobb oldali szöglet után a beívelt labdát Béres védhe- tetlenül fejelte az „elalvó” védők közül a hálóba, 1:0. A rakamaziak a 43. perc­ben egyenlítettek, amikor Torkos 17 méteres lövése nyomán a kapus „bevédte” a labdát, 1:1. Szünet után az 57. percben Bácskái hagyta ki az első gólhelyzetet. A 64. percben viszont Laczkó került tiszta helyzetbe a rakamazi kapu előtt, de mellé lőtt. A 74. percben a kifutó rakamazi kapus fölött is átemelte a labdát a hejőcsabai Béres, de a hazaiak szerencséjére, a labda a kapu fölött hagyta el a játékteret. A vendégcsapatból Béres, Kunfalvi és Szabó L. játéka tűnt ki. A Rakamazi Sparta- cusból senki sem érdemel di­cséretet. Az XB III Északkeleti cso­portjának további eredmé­nyei a következők: Egri Va­sas—Sátoraljaújhelyi ME­DOSZ MÁV 1:0, Gyöngyösi Spartacus—Borsodi Bányász 3:1, Kazincbarcikai Vegyész Balmazújvárosi TFSK 10:0 (!), Balassagyarmati SE— Debreceni MTE 0:5, Hajdú Vasas—Lenin városi MTK 1:3, Ózdi Kohász—Egri Dó­zsa 1.0, Salgótarjáni KSE— Rudabányai Ércbányász 1:2, Miskolci VSC—Borsodi Vo­lán 2:0. nb ni, Északkelet 1. Ózd 4 4 — — 11- 3 8 2. Leninv. 4 4 — — 9- 2 8 3. Egri Vasas 4 3 — 1 10- 4 6 4. Rudabánya 4 3 — 1 9- 5 6 5. DMTE 4 2 1 1 11- 4 5 6. Rakamaz 4 2 1 1 8- 5 5 7. Egri Dózsa 4 2 1 1 6- 3 5 8. Gyöngyös 4 2 1 1 9- 7 5 9. MVSC 4 2 1 1 7- 5 5 10. Nyíregyh. 4 2 — 2 13- 8 4 11. Záhony 4 2 — 2 6- 5 4 12. Salg. KSE 4 1 1 2 16- 9 3 13. Hejőcsaba 4 1 1 2 3- 7 3 14. Borsodi B. 4 1 1 2 6-11 3 15. B.-gyarm. 4 1 1 2 3- 9 3 S.-újhely 4 1 1 2 3- 9 3 17. K.-barcika 4 1 — 3 15- 9 2 18. Hajdú V. 4 1 — 3 8-10 2 19. Borsódi V. 4 — — 4 4-15 — 20. Balraazújv. 4 — — 4 2-29 — nagykallói se— NABRÄDI TSZ 3:2 (0:2) Nábrád, 800 néző, v.: Fehér Z. Nagy kalló: Gemzsi — Ma­gyar, Balogh I., Balogh III., Vass (Mező), Tóth (Mold­ván), Kulcsár, Papp II., Ur- bán, Talián, Papp I. Nábrád: Szűcs — Var­ga II., Szulyovszki, Csele (Páll), Bence dr., Péter, Ko­sa (Badar), Varga I., Gábor, Tóth dr., Szabó dr. Nagy lendülettel kezdett első hazai mérkőzésén az újonc csapat és a vendégek védelmének megingásait jól kihasználva a 15. percben Szabó dr. és Gábor góljával 2:0-ás vezetésre tett szert. Ekkor úgy tűnt, hogy telje­sen lelépik a vendégeket. A 30. perctől magáratalált a vendégcsapat és átvette a játék irányítását. A 35. pere­ljen Tabánt a 16-oson belül felvágták, a megítélt bünte­tőt Papp I. rosszul helyezte, amelyet a kapus kiütött, azonban a berobbanó Vass 5 méterről a fekvő kapus mel­lett a kapufára fejelte a labdát, és a hazai védelem tisztázni tudott. Szünet után a vendégek még nagyobb erőbedobással küzdöttek és két partdobás után mór a 65. percben Papp I. és Urbán fejesgóljaival kiegyenlítettek, 2:2. Ekkor már látható volt, hogy a hazai csapat nem bír­ja erőnlétben felvenni a versenyt a vendégcsapattal. Ezt a 75. percben rúgott szép Talián-gól is igazolta, és ez­zel kialakult a végeredmény, 3:2. Kitűnő időben, rendkívül jó talajú pályán, sportszerű­en küzdő játékosok és buz­dító közönség mellett megér­demelten nyert a vendégcsa­pat. Mezey Gyula TISZA VASVARI LOMBIK —NYÍREGYHÁZI MEDOSZ 4:1 (2:0) Nyíregyháza, 300 néző, v.: Tolnai. Tiszavasvári: Bodnár — Tarr, Bíró, Bene, Zsoldos, Veress, Gács, Kiss J., Kiss M., Reznek (Zsíros), Héri. Ny. MEDOSZ: Kondás — Szekrényes, Hudák, Czipó, Juhász, Németh M., Kiss, Szabó, Zelenák, Németh Gy. (Fodor), Kovács. A tiszavasvári együttes a 31. és 38. percben büntetőhöz jutott. Mindkét 11-est Kiss J. értékesítette, s így alakult ki félidőbeli 2:0-ás vezetése. Az első játékrészben, a 39. perc­ben Németh M. (Ny. ME­DOSZ) utánrúgásért kiállít­va. A 48. percben a nyíregyhá­zi együttes jutott 11-eshez, s Hudák révén szépített, 2:1. A 81. percben Gács révén nö­velte előnyét a vendégcsapat, 3:1. A következő percben Zelenák (Ny. MEDOSZ) megsértette a játékvezetőt, aki kiállította a nyíregyházi játékost. A tiszavasváriak a 89. percben Gács újabb gól­jával állították be a végered­ményt, 4:1. KIS VÁRD AI SE— VASÁROSNAMÉNYI VM 2:0 (1:0) Kisyárda, 1000 néző, v.:j Kun. Kisvárda: Molnár Z. — Takács, Tóth, Kulcsár, Ko­máromi, Dócs, Batári, Darvai dr., Szilágyi (Marczi), Gó­lyán (Regőczi II.), Molnár J. Vásárosnamény: Varga — Vaiska I., Tóth, Vaska II., Il­lés, Szedlár, Siket, Szűcs, Koncz I., Koncz II., Bartha. A 11. percben Vaska I. felvágta a büntetőterületen belül Molnár J.-t, s a meg­ítélt 11-est Dócs értékesítet­te, 1:0. A 85. percben Mar- czit buktatták a vendégek a vásárosnaményi kaputól mintegy 25 méterre. A sza­badrúgást Dócs végezte el, s lövése nyomán a labda a bal felső sarokba vágódott, 2:0. A vendégek kaptak jobban lábra a találkozó első per­ceiben. A hazaiak azonban fokozatosan átvették a játék irányítását, s nagyobb tech­nikai tudásuk révén megér­demelten győztek. Jók: Takács, Kulcsár, Mol­nár J., illetve Varga, Tóth Koncz II. Terebessy Attila TUZSÉRI MEDOSZ—MÁ­TÉSZALKAI MTK 2:0 (1:0) Vásárosnamény, 300 néző, v.: Pétervári. Tuzsér: Révész S. — Ré­vész Z., Köblös I., Szűcs, Zajcz, Tóth, Varga, Révész B. (Köblös II.), Tótik, Sütő (Málik), Révész D. Mátészalka: Kiss — Smitt, Kovács, Szabó (Molnár I.), Molnár II., Nagy, Kokas, Lajti, Margitics, Garami, Kozma. A jobb játékerőt képviselő vendégcsapat teljes egészé­ben rászolgált a mérkőzés két pontjára. Gól: Révész B., Révész D. Jók: Zajcz, Tóth, Révész B., illetve Kovács, Nagy. Lajti. Revák László A megyei I. osztály továb­bi eredményei: Tiszalöki MEDOSZ—Nyíregyházi Vo- lán-Dózsa 1:3, Nyíregyházi Építők—Fehérgyarmati ME­DOSZ 1:1, Ibrányi Tsz— Nagy halászi Textiles 3:1, Vencsellői Tsz—Tyukodi Tsz 2:1. MEGYEI I. OSZTÁLY 1. Ny. Volán-D. 2 2 — — 7-1 4 2. Tiszavasvári 2 2 — — 6-2 4 Nagykálló 2 2 — — 6-2 4 4. Vencsellő 2 2 — — 4-2 4 5. F.-gyarmat 2 1 1 — 3-2T 3 6. Tyúkod 2 1 — 1 5-3 2 7. Tuzsér 2 1 _ 1 3-2 2 8. Nagyhalász 2 1 — 1 4-4 2 9. Ibrány 2 1 — 1 3-4 o 10. V.-namény 2 1 — 1 3-3 2 11. Kisvárda 2 1 — 1 3-4 2 12. Ny. Építők 2 — 1 1 2-4 1 13. Mátészalka 2 — — 2 1-4 — 14. Ny. MEDOSZ 2 — — 2 2-6 — Tiszalök 2 — — 2 2-6 — 16. Nábrád 2 — — 2 2-7 — IBIM >I*X*X*X*X*X*!*XvX*X*I*Xv iSlBwi KOSSUTH RADIO MŰSORÁBÓL 8,20: Harsan a kürtszó! — 8,55: Bartók: gyermekeknek — IV. füzet. — 9,20: Népi zene. — 10,05: Mesélő Magyarország: Sümeg. — 10,28: Éneklő Ifjúság. — 10,40: Menotti: A telefon. VIgopera. — 11,08: Zenekari mu­zsika. — 12,35: Melódiakoktél. — 13,45: Törvénykönyv. — 14,00: Röffencs, az irigy per­selymalac. Rádiójáték. — 15,10: Az élő népdal. — 15,20: Szabó Ferenc zongoramüveiből. — 15,40: Kónya Sándor felvétele­iből. — 16,00: A világgazdaság hírei. — 16,05: Válogatás nélkül. — 16,15: Kóruspódium. — 16,29: Schweitzer: Apróságok — hangversenykeringő. — 16,39: Szabó Lőrinc Illyés Gyula elő­adássorozata. II. rész. — 17,05: Beethoven: B-dúr zongoraver­seny. — 17,35: Hol járt, mit csinált? — 17,50: Népzenei Ma­gazin. — 18,30: A Szabó család. — 19,25: Geszty Szilvia énekel. — 19,50: A tengerszemű hölgy, n. (befejező) rész. — 21,00: Töltsön egy órát kedvenceivel. — 22,30: Félóra sanzon. — 23,00: Nagy mesterek kamarazenéjé­ből. — 0,10: Virágénekek. PETŐFI RADIO MŰSORÁBÓL 8,05: Maya. Operettrészletek. — 9,03: A Román Kultúra Hete. v — 9,50: Kritikusok fóruma. — 10,00: Üdülőknek. — 12,03: Wag­ner: Trisztán és Izolda. — 13,03: Shankar: Szitárverseny. — 14,00: Kettőtől hatig— — 18,10: „Hazatért szövegek” — 18,40: Epizódok a musical tör­ténetéből I. — 19,06: Népdalcso­kor. — 20,00: A Baden-Badeni Rádió szimfonikus zenekarának hangversenye. — Kb. 22,05: Ope­rettdalok. — 22,30: Zenekritiku­sok hanglemezekről. — 23,15: Dzsesszmelódiák. NYÍREGYHÁZI RADIO 18,00: Észak-tiszántúli krónika. — 18,17: Könnyű hangszerszólók. — 18,25: Orvosi tanácsok. — 18,30: Ipari híradó. „Közös ér­dek — közérdek”. Horváth János műsora. — 18,45: Lemezek közt válogatva... MAGYAR TV 8,05: És így tovább... Matema­tika továbbképzés pedagógusok­nak. Halmazok és logika I—II. — Közben: 9,00: Felsőoktatási intézmények a pedagógusto­vábbképzésért. Esztergomi Ta­nítóképző. — 17,08: Hírek. — 17,15: A kislány és az elefánt. (Színes). Szovjet rajzfilm. (Ism.) — 17,35: „Életet az évek­nek”. Nyugdíjasok műsora. — 18,05: Belépés csak tévénézők­nek! „A hírforrástól a híradá­sig”. Helyszíni közvetítés. — 18,40: Reklámműsor. — 18.45: Játék a betűkkel. — 19,10: MO- KÉP-reklám. — 19,15: Esti me­se. — 19,25: Belépés csak tévé­nézőknek. „A hírforrástól a híradásig”. — 19,30: Tv-híradó. — 20,00: Idősebbek is elkezdhe­tik... Tévétorna. — 20.05: Egy teljesen hihetetlen krimi. Ma­gyarul beszélő NSZK tévéfilm. — 21,05: Csepel. (Színes). Doku­mentumfilm-sorozat. IV. (bef.) rész: A vas és az ember. — 21,30: Teleszubjektív. — 22,30: Tv-híradó 3. 2. MŰSOR 20,00: Fiatal üzemi újságírók műsora. — 20,30: A Camargue. (Színes). Osztrák rövidfilm. — 21,05: Tv-híradó 2. — 21,25: Proncsatov mérnök (Színes.) Magyarul beszélő szovjet film. — I. rész. BRATISLAVAI TV 17,00: Bratislavai esti műsor. — 17,15: Fiatalok horizontja. — 18,00: Éltetőnk, a Föld. — 18,40: Esti mese. — 18,50: A szövetségi bűnügyi központ nyomoz. — 19,00: Tv-híradó. — 19,45: Ta­lálkozás barátainkkal. — 20,15: Kolumbusz Kristóf. Spanyol tv- filmsorozat 2. rész. — 21,10: Tv- híradó. — 21,35: Találkozás az orvossal. — 21,50: Zenei króni­ka. ROMAN TV 16,05: Román úszóbajnokság (döntők) — 17,00: Mezőgazdasági műsor. — 17,45: Népzene. — 18,00: Teleglóbusz — Isztambul. — 18,20: A legkisebbeknek. — 18,30: Tv- híradó. —19,00: Reflektor. — 19,20: Román színházi est. Moziműsor Krúdy mozi: ÖTEN, AKI­KET LEÍRTAK. E. k.: fél 4, há­romnegyed 6 és 8 óra. Béke mozi: AZ ANDERSON- MAGNOSZALAGOK. E. k.: 4, 6 és 8 óra. Gorkij mozi: HINTÖNJÁRO SZERELEM. E. k.: 4, 6 és 8 óra, Móricz Zs. mozi: PENNY GOLD. E. k.: fél 6 és fél 8 óra. Kert mozi: A FEJ NÉLKÜLI LOVAS. E. k.: fél 8 óra. Kisvárdai mozi: Mr. SÜKET TRÜKKJEI. Mátészalkai mozi: AZ UTOLSÖ TÖLTÉNY. Nyírbátori mozi: VERONIKA VISSZATÉR. II Kelet­Inagyarország