Néplap, 1956. április (13. évfolyam, 79-103. szám)

1956-04-03 / 80. szám

NÉPLAP 1958. április 3, kedd fi »» Й H I SS Kisvárdai Vasas—Nyíregy­házi Törekvés 3:0 (3:0) Kisvárda: 3000 néző. Már az első percekben a Kisvárdai Vasas veszélyez­tetett. Harcsa azonban biz­tos helyzetben kapu fölé 'lő. A 10. percben Harcsa vezet támadást, beadását tiszta helyzetben kapja Mé­száros. A Törekvés védelme szabálytalanul akadályozza, s a megítélt 11-est Tóth a hálóba lövi, 1:0. Továbbra is a Vasas fölénye érződik. A 27. percben Harcsa egy- gyel megtoldja az ered­ményt 2:0 a Kisvárdai Va­sas javára. Ezután a Törekvés erő­teljesen rákapcsol. A 28. percben Varga lövése a ka­pufáról pattan ki. A Vasas erősen visszaesik a játék­ban. de a Törekvésnek nem sikerül változtatni az eredményen. A játék to­vábbra is igen változatos, az utolsó percekig erősen küzd a Törekvés, de a Va­sas védelem jól rombol és az eredmény nem változik. A végig nagy iramú mér­kőzésen . a Vasas megérde­melten győzött. A mezőny legjobbjai voltak: Harcsa, Tóth és Sántha, illetve Kos- kovics, Aranyi és Dékány. Balkányi Traktor—Fehér- gyarmati Traktor 4Л (4:0) Balkány, 1000 néző, A'balkányiak már az el­ső percekben jó támadást vezetnek, A mérkőzés első percében Novak hatalmas lövése a kapufáról pattan ki. Egv perc múlva ugyan­csak Novak fut el és a vé­dőket kicselezve, a hálóba lövi a labdát, 1:0. Az első félidő 10. percében ismét Novak lövéséből születik meg a balkányiak gólja. A Puskást, a Vörös Meteor játékosát kiállítja. A 10 emberrel játszó Vörös Me­teor ellen Rakamaz fölény­re tesz szert. A 18. perc­ben a vendégcsapat védel­me a 16-oson belül szabály­talanságot követ el, a meg­ítélt 11-est Fodor értékesíti. A Mátészalkai Vörös Me­teor játékosai azonban szí­vósan küzdenek a kiegyen­lítésért. A 30. perctől kezd­ve ők irányítják a játékot, azonban a rakamazi véde­lem jól tömörül és az ered­mény nem változik. Nyírmadai Traktor—Nagy­halászi Vörös Lobogó 5:0 (4:0) Nagyhalász: 1200 néző. A nyírmadaiak ötletes csatár játékukkal már az első félidő 25. percében 4:0 vezetést harcolnak * ki. A Vörös Lobogó játékosai ke­mény játékba kezdenek. Riczut a játékvezető durva játék miatt kiállítja. A ma- daiak iskolajátékot mutat­va, ebben a félidőben is újabb gólt szereznek a halásziak eredménytelen tá­madásaival szemben. A mérkőzés 5:0 nyírmadai győzelmet hozott. Ж- További eredmények: Nyíregyházi Vörös Meteor— Nyírbátori FSK 2:1, Nagy­kállói FSK—Nyíregyházi Kinizsi 2:0, Tíszalök—Vá- sárosnamény 3:1, FEGYELMI BIZOTTSÁGI HATÁROZATOK A fegyelmi bizottság Györffi Károly (Nagykálló) játékost ellenfelének szán­dékos megrúgása miatt egy évre a játéktól eltiltotta.— Czimbalmos József (Kisvár­dai Vasas) játékost 6 soron következő bajnoki mérkő­zéstől tiltotta el. Fábián József vásárosna- ményi lakost, aki a mérkő­zés után a játékvezetőt megsértette, mindennemű sportpályák látogatásától egy évre eltiltotta. 1056- április 3, kedd Keresztély * Szerdán, április 4-én a megyei első osztályban és az ifjúsági bajnokságban teljes fontoló lesz Április 4.-e alkalmából a megyei első osztályú baj­nokságban a XV. forduló kerül lejátszásra. Az alábbi mérkőzésekre kerül sor: Nyházi Kinizsi— Nyházi Törekvés, Nyházi Építők—Tiszalöki Építők, Nyírbátor—Balkány, Kis­várdai Vasas—Vásáresna- mény, Nagykálló—Nyírma- da, Rakamaz—Kisvárdai Spartacus, Mátészalkai Vö­rös Meteor—Nyházi Vörös Meteor, Fehérgyarmat— Nagyhalász. AZ ELSŐ OSZTÁLYÚ BAJNOKSÁG TÁBLÁZATA: 1. Nyíregyházi Építők 4 4 19:0 8 2. Tiszalöki Építők 4 3 1 — 9:3 7 3. Nyíregyházi Vörös Meteor 4 2 2 — 4:2 6 4. Nyírmadai Traktor 4 3 — — 11:9 6 5. Nyíregyházi Törekvés 4 2 1 1 5:4 5 6. Balkányi Traktor 4 1 2 1 5:3 4 7. Kisvárdai Spartacus 4 1 2 1 9:9 4 8. Kisvárdai Vasas 4 1 1 2 2:2 3 9. Mátészalkai Vörös Meteor 4 ——■ 3 5:6 3 10, Nyíregyházi Kinizsi 4 1 1 2 4:6 3 11. Rakamazi Spartacus 4 1 1 2 1:2 3 12. Vásárosnamény­4 1 1 2 4:9 3 13. Fehérgyarmat 4 1 1 2 4:10 3 14- Nagykálló 4 1 1 2 3:9 3 15. Nyírbátor 4-— 2 2 8:11 2 16. Nagyhalász 4 — 1 3. ^:10 1 Befejezéshez közeledik a sakk emlékverseny Rövidesen véget ér a nyíregyházi MSZT által rendezett Szamuelly sakk­emlékverseny. A verseny állása az utolsó forduló előtt: 1. Hódi, 2. Tiszai 7, 3—4, Hofmann, Krokovai 6-5, 5—6. Bánfalvi, dr. Nagy 6, 7—8. Kiss, Kaszner 5, 9. Armos 4.5, 10. Bökönyi 3.5, 11. Szilágyi 2, 12. Sze­gedi 0 pont. Az utolsó forduló ma, kedden délután fél 6 óra­kor lesz a Vörös Meteor Bocskai utcai sakktermé­ben. Felhívás a fiatalokhoz gyarmatiak kevés és ered­ménytelen támadásokat ve­zetnek. A balkányi labda­rúgók továbbra is támad­nak és a 25. percben Kothricz tejese a hálóban köt ki, 3:0. Majd a 38. perc­ben Parragh erős lövésével szemben a , fehérgyarmati kapus tehetetlen. A második félidőben a gyarmatiak kerülnék fö­lénybe. A mezőnyben a gyarmatiak sok szép táma­dást aratnak, a kapu előtt ózonban helyzeteiket nem tudják kihasználni. Az ered­mény nem változik. Nyíregyházi Építők—Kis­várdai Spartacus 6Л (ЗЛ) Nyíregyháza: 4000 néző. Már az első pillanatok­ban az Építők kerülnek fö­lénybe. Jó bedobásokat ve­zetnek. A gól szinte a le­vegőben lóg, azonban csak az első félidő közepe táján sikerül az Építőknek l:0-ás vezetéssel biztosítani fö­lényüket. Az első gól után 5 percen belül még 2 gólt rúgnak a Kisvárdai Spar­tacus kapujába az Építők játékosai. A 3:0 félidő után álta­lános mezőnyjáték folyik. Ezután is az Építők tudásá­ban és játékában gyönyör­ködhet a közönség. Az Épí­tők játékosai még 3 góllal állítják be a végeredményt. Megérdemelten 6:0 arány­ban legyőzték a Kisvárdai Spartakus csapatát, Rakamazi Spartacus—Má­tészalkai Vörös Meteor 1Ю (0.-0) Rakamaz: 1000 néző. A változatos első félidő­ben mindkét csapat több helyzetet hagy ki, a máso­dik félidő 15. percében a játékvezető sértés miatt Fiatalok! DISZ-isták! MÖHOSZ-tagok! A DISZ Megyei VB és a MÖHOSZ Megyei Elnök­sége felhívással fordul a megye fiataljaihoz: minél nagyobb számban vegye­nek részt a DISZ VI. év­fordulójára megrendezendő ifjúsági céllövő versenyen. A versenyen részt vehet 14—26 éves korig minden férfi és nő. Fiatalok! Fink! Leányok! A lövészsport a tiétek, használjátok ki e lehetősé­get, növeljétek honvédelmi tudásotokat, legyetek to­vább fejlesztői e hasznos sportágnak, mely egyben a haza védelmére is nevel benneteket. Valamennyi fiatal érezze kötelességének, hogy e ne­mes sportágban DlSZ-istá- hoz méltóan vegye ki ré­szét, ne legyen az alapszer­vezetben egyetlen fiatal sem, aki ne lőjjön le, le­gyen ez a verseny a nagy tömegek versenye. A DISZ és MÖHOSZ minden tagjának jó és szor­galmas munkájától függ, hogy ez a verseny célját elérje. Vessük latba min­den erőnket, minden tudá­sunkat, lelkesedésünket, vé­gezzünk példamutató, elő­készítő és szervező munkát. DISZ és MÖHOSZ alap­szervezeteink készítsenek közös tervet a lövészver­seny megrendezésére. Ala­kítsanak 3 tagú rendező bi­zottságot, melynek legyen tagja a DISZ és MÖHOSZ- alapszervezet titkárai és a lövészkör vezetői. A ver­senyt az alapszervezetéken belül május 1-ig kell le­folytatni és az alapszerve­zet 7 legjobb lövőjének be­nevezését a járási verseny­re azonnal meg kell kül­deni a MÖHOSZ Járási Elnökségre. A járási ver­seny május 15-ig lesz meg­tartva. A versenyt meg kell szervezni, azokon a helye­ken is, ahol MÖHOSZ alap­szervezet nincs, e helyeken a DISZ szervezet szervezé­sével, irányításával folyja­nak a versenyek és kérje­nek segítséget a szomszéd községben lévő MÖHOSZ- alapszervezetektől, járási elnökségektől az anyagiak biztosítására. A falu leg­jobb lövőit jutalmazzák ér­mekkel, vagy olcsóbb hasz­nálati tárgyakkal, amelye­ket a DISZ és MÖHOSZ alapszervezet titkára (elnö­ke) a verseny kiértékelése után a helyszínen adjon át a győzteseknek. A legjobb lövőkből állítsák össze a járási versenyen részt vevő csapatot. A versenyek mintaszerű megszervezésével tegyük emlékezetessé minden ver­senyző részére a most már hatodszor megrendezendő ifjúsági céllövő versenyt. Dolgozó Ifjúság Szövetsége Szabolcs-Szatmár Megyei Végrehajtó Bizottsága. Magyar önkéntes Honvé­delmi Szövetség Szabolcs- Szatmár Megyei Elnöksége. ,.mintha győzelmünkkel nekik »serestünk volna örömet...6 * I nyirbéltekiek sportszerű magatartása A z elmúlt napokban csapatunk Nyirbélte- ken játszott. Tizennyolcadik éve fiüballozom, de eddig még sohasem találkoztam ilyen sportszerű közönség­gel és ellenféllel, mint Nyír- bélteken. Sértő szó, alatto­mos gáncs, vagy könnyebb erőszak az egész mérkőzé­sen nem volt. A közönség Szabolcs-Szatmári NÉPLAP Szerkeszti: a ezeikesztó biiott- sác. — Feless kiadó: UDP Szabolcs-Ssetmír Menyet Bi. zotteáaa. — Szerkesztőséé: Nvlresrvhfca, Sztálin tér 31 szám — Telefon- 11-70. 11-71 11-76. — Kiadók ivataJ: Nyír- eevbáza. Zedánov u 1 Telefon: 30-00. Terjesztik: a Meayei Poetahiva. tál hirlaoosztilya és » birlan- kézbesítő postahivatalok Elő. fizeté * : postahivataloknál ét, kézbesítőknél Havi előfizetési díj 11 forint Szabolcs-Szatmár Mewvei Nvom- daipari Vállalat Nyíregyháza. Uózaa Györer u. 8. Tel,: 33-23. méltó volt ehhez a csapat­hoz. A mérkőzés végén a csapat edzője, a nyirbélteki kórház igazgatója olyan kedvesen gratulált játéko­sainknak, mintha győzel­münkkel nekik szereztünk volna örömet. Jó lenne mindenütt meg­honosítani ezt sheTlemet. POCZ JÁNOS Három nyíregyházi győzelem az észa&iszánlúli asztalitenisz csapatbajnokságon Az északtiszántúli asztali­tenisz csapatbajnokság ta­vaszi fordulójának március 26-án lejátszott mérkőzései­nek eredménye a következő: Férfiak: Nyházi Bástya— Egri Bástya 9:7, Nyházi Bás­tya—Salgótarjáni Vasas 15:1, Nyházi Törekvés—Sal­gótarjáni Vasas 6:10, Nyházi Törekvés—Egri Bástya 4:12. Női: Nyházi Traktor—Sal­gótarjáni B, 11:5, A cégénydányádi Rákóczi TSZ a közegben működő Haladás Termelőszövetke­zetet, a községi tanács pe­dig, a gyügyei községi taná­csot hívta párosversenyre a terméshozam 3 százalékos emeléséért. A helyi pedagógusok színjátszó csoportot szer­veztek ör községben. Az együttes április 1-én lépett először színpadra. A Bu- jócska című háromfelvoná- sos vígjátékot adta elő. A sikeres előadást április 4-én a szomszéd községben, Kán- torjánosiban megismétlik. — (Tamási Sándor ör) Ж Román Zoltán, a nyírbá­tori asztalosipari szövetke­zetből arról tudósítja la­punkat, hogy felszabadulá­sunk 11. évfordulójára a lakosság részére vállalt 45 szobabútor helyett eddig 49-et elkészítettek. 'Negyed­éves tervüket is 107 száza­lékra teljesítették, Ж Várady Sándor elvtárs írja a Húsipari Vállalattól: „Vállalatunk március 26-án teljesítette negyedéves ter­vét. A felszabadulási ver­seny élenjáró dolgozója Téglási Mihály főző és füs­tölő 176 százalékra, a cson­tozó brigád 141 százalékra teljesítette a tervét.” Ж Szabó József, a kölesei gépállomás mezőgazdásza a felszabadulás ünnepének tiszteletére vállalást tett a terméshozam emelésére. — Úgy fog dolgozni, hogy az őszi kalászosok holdanként! átlagát 10 százalékkal, a kapásokét pedig 15 száza­lékkal növeli az elmúlt évi­vel szemben. Ж Megyeszerte tovább fo­lyik a gyűjtés az árvízká­rosultak megsegítésére. A Tlszavasvári Gépállomás vöröskeresztes csoportjának tagjai és a szakszervezeti aktívák együtt közel 1800 forintot gyűjtöttek. Ж Ebben a hónapban fel­szabadulási hónapot tart a nyíregyházi József Attila városi kultúrház. Ebből az alkalomból a színjátszó csoport vidéki szereplésre indul. Műsorukkal a kör­nyező tanyák és községek dolgozóit keresik fel. Ж Teljesítettük az első ne­gyedévi beadási kötelezett­ségünket, — kezdi levelét Gyerák János aranyosapáti begyűjtési megbízott. — Főként az április 4. tiszte­letére indított begyűjtési versenyben értek el figye­lemreméltó eredményeket az aranyosapátiak. Ж Nagyhalászban — írja le­velében Márkus János — igen sok baj van még a színjátszókon kívül a többi művészeti ág művelőjével is. De ez egyre inkább a múlté, mert a pártbizottság, a községi végrehajtó bizott­ság, és a pedagógusok se­gítő munkája következté­ben a dolgozók kedvet kap­tak a színjátszáshoz. A község egy színjátszó cso­portja helyett tíz csoportot alakítottunk, külterületről még három csoport neve­zett be a versenybe. A mű­soron szerepel Fehér Anna, Förgeteges menyasszony, Szombat este, Pettyes, 8 hold föld és. meg több más darab. IDŐJÁRÁSJELENTÉS Várható időjárás kedd estig: felhőátvonulás, több- felé eső. Mérsékelt, időn: ként élénkebb Északi, észak­nyugati szél. Az éjszakai lehűlés erősödik, helyen-' kint talajmenti fagy. A' nappali hőmérséklet alig változik. Várható legma­gasabb nappali hőmérsék­let kedden 9—13 fok kö­zött, A József Attila Művelő­dési Otthon áprilisi esti' rendezvényei: Április 7-én: a Tanítónő-,' képző Intézet műsoros est­je, utána táncmulatság. Április 8-án: délután a Hófehérke és a hét törpe című mesejáték bemutatá­sa, este a Kék Dunától a Kék-rapszódiáig címmel dal­est Gyurkovits Mária fel­léptével. Április 11-én: a Nyírbog- dányi Kőolajipari Vállalat színjátszói bemutatják a Néma levente című szín­művet. Április 15-én: Shaw: A szerelem komédiája című művét mutatja be a Falu­színház. Április 19-én; Eördögji Béla egyetemi adjunktusa „Négy hét a rózsák hazájá­ban” címmel tart élmény­beszámolót bulgáriai útjá­ról. Április 21-én: A vásáros- naményi földművesszövet­kezet színjátszói bemutató ják A szombat délután cí­mű vígjátékot. Április 27-én és 28-án: a Debreceni Csokonai Színház: bemutatja Móricz: Nem él­hetek muzsikaszó nélkül c. darabját. АргШпШОД Egy táárkaXrógéo eűadó. Сйзап Széchényi utca. 8. Töltőtök ja­vítónál. Sürgősen eladó bo№ere»d«-> zé«. mindenféle bútordk ház­tartási dől erők. Soros. BeSoí an- niez tér 15. 1. em. Nagyobb memmséeben feap- lia/tó 1 éves evökerea. többfauí- tádú pzőlővessző. Nyüeeyhára. Puskin u. 16. ев. aMtt. 1956. március 24-én 24 óra tájban Nyíregyháza. Jég u. környékén érv férfi bálion- kerékpárt találtak. inelyeti kel!6 iíraeoíáíwal а. В. M. nvír- egyh áz i oszt ál у on t tila.i dánosra * átvehet. Nem lesz gondja a hajára, ha hideg-nw&i ** dauertet, haj-; festést MABIKA hölgyfodráBr. garanciával mecrerinália Kisa 1 EmŐ utca 19 Értesítjük a« utazóköeoneé-. pet. hoffv f. év április l-töl Nyíregyháza. Beloianniw tér— Sófitóíryó^vfürdő között közfl *-> kedő viliamoej áratokra л me­netjegy a oéntztér­nál kötelező. Ke mécsén 8OO ölön két аиоЬа. előszoba, üvegezett zárt veran­da. konyha ée több méKékhe- lyiséeekbőü álló ház asonnali beköltözhetőeéepől éladó Cím: Kertérsné. föödmüvewzövetke- zeti iroda. Kemecee. Egyéni gazdák! Már mart kössünk szer-!’ ződést a helybeli gépállo­mással, mert a szántást к jelentkezés eorrendejében végezzük el. Gyors és mi­nőségi munka mellett a gépállomás 120 forintérti végzi egy kát. hold szántá­sát és boronáláeát. «♦♦♦♦♦♦« *** . ♦. * ♦♦♦ * ♦♦♦ ** ♦♦♦1