Kanadai Magyarság, 1960. július-december (10. évfolyam, 27-52. szám)

1960-07-09 / 28. szám

X. évfolyam, 28. szám, 1960 július 9, szombat 4 KANADAI MAGYARSÁG VÉGEI ÉRT Á BAJNOKI ÉV AZ 11-BEN A labdarugó Mi i Az NB I utolsó fordulója már nem izgatta túlságosan a ke­délyeket, hiszen az elmúlt szerdán az Újpest már elnyerte a bajno­ki címet s eldőlt a kiesés kérdése is : a Szombathely és a BVSC nem volt képes megelőzni az előttük állókat. Az utolsó fordulóban a bajnokcsapat hívei csupán ezért jelen­tek meg nagy számban a Megyeri úti nézőtéren, hogy ünnepeljék fiaikat, s azt óhajtották, hogy a dicsőség mellé jó játékkal, lehető­leg győzelemmel fejezzék be az évet Nyugodtan elmondhatjuk, az újpestiek várakozása nem volt hiábavaló, 'mert nemcsak a lila-fehérek, hanem az MTK is — mintha méltó akart volna lenni az ünnepi hangulathoz — igazán nagyszerű, élvezetes, szép játékkal lepték meg a nézőket. Azt hisszük nem túlozunk, amikor az Újpest—MTK mérkőzésnek ítéljük a tavaszi idény legélvezetesebb bajnoki mérkőzése címet. Sportszerű küz­delemnek és kilenc pompás gólnak tapsolhatott a nagyszámú né­zősereg, jó befejezése volt ez a mérkőzés a bajnoki évnek. Az újpesti stadion közönsége meleg szeretettel, viharos lel­kesedéssel ünnepelte az Újpest bajnokcsapatát. Nemcsak' azokat, akik ma játszottak, hanem mindazokat, akik részesei voltak a pom­pás sikernek. Közülük is elsősorban Szusza Ferencet, aki ugyan ez­úttal nem játszhatott sérülése miatt, de oroszlánrésze van abban, hogy a dózsások öt pont előnnyel értek a célba. Az utolsó fordulóban a Ferencváros kivételével, amely a ja­vuló formában játszó Csepel ellen győzött minden mérkőzésen a pályaválasztók kerültek ki győztesen. Ennek a fordulónak még az volt az érdekessége, hogy szerdához képest a bajnoki táblázat sorrendjén semmi változás nem történt. A mérkőzések sorából ki kell még emelnünk a vasárnap dél­előtti Vasas—Szeged találkozót. Két jól játszó együttes közül a Vasas győzött, mert új összetételben játszó támadósora ugrássze­rűen feljavult. ÚJPEST—MTK 54 (2:1) Megyeri út, 15.000 néző. Akik látták a mérkőzést, bizo­nyára szívesen fognak rá visz­­szaemlé'kezni. A bajnoki év egyik legszebb találkozóját él­vezhették végig. Magas színvo­nalú, változatos volt a játék és érdekesen alakult az eredmény is. Mindkét csapat nyugodtan játszott, s ez kedvezően hatott a teljesítményekre. Mindkét együttes elsősorban támadójá­tékának megerősítésére gon­dolt, a szokottnál kevesebbet törődött a védekezéssel. Ez a magyarázata a sok gólnak és a sok helyzetnek. Mind az Új­pest, mind az MTK nagyon jól játszott. Az első félidőben a hazaiak egész sereg sokmozgá­­sos, villámgyors támadást ve­zettek, szünet után pedig az MTK csillogtatta tudását és időn­ként nyomasztó fölényben ját­szott- A játék képének a döntet­len eredmény inkább megfelelt volna. VEGEREDMENYE 1. 2. 5. 10. 11. 14. Újpest 26 52:26 40 FTC 26 56:31 35 Vasas 26 44 :29 32 MTK 26 47:35 29 DVTK 26 35:30 27 Tatabánya 26 33:32 27 Bp. Honvéd 26 48 :44 25 Szeged 26 33:37 25 SBTC 26 31 :34 23 Dorog 26 32:43 23 Pécs 26 35:52 23 Csepel 26 23:40 20 Sz. Haladás 26 32:47 19 BVSC 26 27:48 ló SZ- HALADÁS­­BVSC 32 (2:0) Szombathely, 5000 néző. Jó iramú, de közepes színvo­nalú játékot hozott a két csapat találkozója. A szombathelyi csa­pat (kezdett jobban és baloldalt vezetett gyors támadásai sok zavart okoztak a BVSC védel­mében. Szünet után meglepe­tésre a budapesti együttes vet­te át a játék irányítását és 30 percen át többet is támadott. Az utolsó negyedórában ismét ellenállhatatlanul rohamoztak a hazaiak és megérdemelten sze­rezték meg a győ^lmet. VÍZILABDA MAGYARORSZAG—KELET-NE­­METORSZÁG 14:2 (9:1 ) A magyar válogatott vizilab­­da-csapat 'kedden Berlinből a Lip­cse melletti Altenburgba uta­zott. A 60.000 lakosú ipari vá­rosban nagy szeretettel fogad­­’ták a magyar vízilabdázókat. Az uszodában sokkal többen voltak, mint a berlini nemzetközi ver­senyen. A két csapat a keletné­met Lack bíráskodása mellett így állt fel: Magyarország: Boros —- Ma­yer, Katona — Bodnár (Konrád II) — Kanizsa, Dömötör, Kárpáti dr. Kelet-Németország: Wassel — Schienkirst, Thiel — Schmidt — Schneider (Sewert), Schreck, Wittig. A gólok sorrendje: Kanizsa, Kárpáti dr., Kanizsa, Wittig, Ka­nizsa, Dömötör, Bodnár, Kanizsa, Kárpáti dr-, Thiel, Dömötör, Kato­na (4 méteresből), Konrád II, Katona, Kárpáti dr., Konrád II. Mindkét csapat változtatott az előbbi összeállításán. A hideg víz a mieinknek jobban .kedve­zett, A két berlini mérkőzés után szinte rá sem lehetett is­merni a magyar csapatra. Bát­ran kezdeményeztek, sokat úsz­tak és szinte minden helyzetből kapura lőttek. Nem lehetett le­fogni őket, ragyogó akciók ered­ményeként érték el góljaikat, idei eddigi legjobb teljesítmé­nyét nyújtotta a csapat. Vegyes sporthírek FERENCVÁROS—CSEPEL 2:1 (00) Csepel, 15 000 néző. Változatos, a játék egyes idő­szakaiban jó iramú küzdelmet láthattak a nézők. A színvonal­ról azonban már nem mondhat­juk el ugyanezt. Mindkét csa­pattól sokszor láthattunk gyors indításokat, ötletes megoldáso­kat, a befejezésekbe azonban sokszor hiba csúszott. A Ferenc­város jobb erőben játszott és gyorsaságban is felülmúlta el­lenfelét. A Csepel hosszú idő óta nem játszott olyan jól, mint ezen a mérkőzésen. Voltak elgondolá sok a piros-kékek játékában. A csatársorok közötti különbség azonban végig szembetűnő volt. A Ferencváros sokkal veszélye seblp támadásokat tudott vezetni. A csepeliek támadásai kissé ré­gimódinak tűntek a zöld-fehérek támadásai mellett. Végül is ez a különbség a két támadósor kö­zött megérdemelt Ferencváros győzelmet eredményezett. VASAS-SZEGED 3 0 (0:0) Fáy utca, 8000 néző. Mostanában ritkán látott jó mérkőzést vívott a két csapat. Végig kitűnő iramban folyt a játék. A játékot az tette élve­zetessé, hogy mindkét csapat elsősorban támadásra töreke­dett és a gól lövést tartotta leg­főbb célnak. Akadt is jónéhány gólhelyzet a mérkőzés folya­mán és ezekből a Vasasnak hár­mat sikerült értékesítenie. Te­gyük hozzá, hogy teljesen meg­érdemelten, mert a mérkőzés kétharmad részében irányította a játékot; Nincs szégyenkezni valója azonban a szegedi együt­tesnek sem. Ritkább támadásai majdnem mindig "gólszagúak" voltak, de ezúttal nem akadt végrehajtó a szegedi támadósor­ban. PÉCS-TATABÁNYA 1:0 (10) Pécs, 14.000 néző. A mérkőzéssel, főleg annak második félidejével, méltókép­pen búcsúztak el a csapatok az idei bajnoki küzdelmektől. Az első félidőben csak 20 percig volt színvonalas a küzdelem, a második 45 percben viszont vé­gig olajozottan működtek az egyes csapatrészek, időnként igen ötletes, folyamatos táma­dások futottak a két 16-os kö­zött és a kapuk is sokszor ke­rültek veszélybe. A helyzetek kihasználásával azonban mind­két csatársor adós maradt. A pécsiek főleg szünet utáni játé. kukkal szolgáltak rá a győze­lemre. AZ ÚJPEST LETT A VÍZILABDA-BAJNOK Az újpestiek az NB I labdarú­góbajnoksága mellett a vízilabda bajnokságot is megnyerték­­• NEMZETKÖZI MÉRKŐZÉSEK: GYŐRI VASAS ETO— NSK NOVISZAD 5:2 (2:1 ) A Győri ETO labdarúgó-csapa­ta vasárnap kezdte el jugoszlá­viai portyáját. Első mérkőzésén a jugoszláv II. liga 2. helyezett­je ellen 8000 néző előtt a követ­kező összeállításban játszott: Pesti — Kalmár, Borbély, Ta­más (Orosz) — Palotai, Orbán — Pió, Morvái, Vári, Raffai (Horváth), Pálfi. A győri együttes okos taktiká­val játszott, lefékezte a sokkal lendületesebb újvidéki csapat tá­madásait és gólhelyzeteit is job­ban ki tudta használni. A játék képe alapján győzelme ilyen arányban is megérdemelt. G.: Vári (2), Morvái, Horváth, Pálfi, ill- Krgin, Vlaszti. Jó: Pesti, Bor­bély, Tamás, Palotai, Vári. Svédorszá g—Finn o rszá g (1 :0). Helsinki. 3:0 Uj női úszóvilágcsúcs. A nyu­gatnémet Wiltrud Urselmann új világrekordot ért el a 200 m-es női mellúszásban, 2:50,2 p-cel. A régi világrekordot az angol Anita Lonsbrough tartotta 2 :50,3 p-cel. • Amerikai világcsúcs a vegyes­úszásban. A Los Angelesben ren­dezett úszóversenyen G. Harri­son a 4X100 méteres férfi ve­gyesúszásban 5 :05,3-ra javította meg; I. Black 5:08,8-as világcsú­csát. A verseny során három új amerikai csúcseredményt értek el. 100 m gyors, női: Saltza 1 :01,7, 200 m mellúszás, női. Werner 2:51,4, 100 m gyors, férfi: Alkire 55,1. A 200 méteres női hátúszás­­ban az amerikai Bürke 2:36,3-at úszott, ami jobb a japán Tanaka érvényben lévő 2:37,l-es világ­csúcsánál. A japán versenyző azonban már 2:34,8:at is úszott ezt a csúcsát azonban még nem hitelesítették. KÜLFÖLDI EREDMÉNYEK: Groningen. Olimpiai vizilab­­da.selejtező: Svédország—Ang­lia 6:5 (3:4), Moszkva. A Szovjetunió vizi­­labda-válogatottja olimpiai elő­készületei során 3:2 (2:2) arányban győzött Jugoszlávia válogatottja ellen. MSEM Salgótarján, 5000 néző. A mérkőzés két ellentétes félidőből állt. Az első félidőben a hazaiak jónéhány gyors és korszerű támadást vezettek. Láttunk bravúros védéseket is, s a Tichy által vezetett ellen­­támadások is veszélyesek vol­tak. A második félidőre mind­két csapat játékán kiütközött 1 kőzést. a fizikai és idegfáradtság- A játék színvonala erősen vissza­esett. A hazaiak támadásaiba elég sok hiba csúszott be. A Honvéd csapata szünet után szétesően játszott, mindössze háromszor jutottak el Cserháti kapujáig. A hazaiak lelkes és első félidei jó játékukkal meg­érdemelten nyerték meg a mér-OLIMPIAI HÍREK A római Palazzo dello Sport ■ az olimpiai ökölvívó-torna és kosárlabda döntő mérkőzések színhelye — ’befogadóképessé­gét a rendőrség a túlzsúfoltság elkerülése végett 14 ezer néző­re korlátozta. A francia olimpiai labdarúgó­­válogatott augusztus 16-án Pá­rizsban a japán válogatott ellen játszik előkészületi mérkőzést. Néhány újabb kiváló atlétikai eredmény. Helsinkiben Buhl (NDK) 8:41,8-at futott akadá­lyon, a nyugat-német Höger 29 :19-cel nyerte a 10.000 m-t az NDK-beli Hönicke (29:27,2) előtt. Az angol Radford ismét formában van, Wolverhampton­­ban "hazai" pályán 10.3-at és 21-et futott. Uj 800-as tehetség tűnt fel a 21 éves Kilford sze­mélyében, aki 1 :48,7-teI nyerte a félmérföldet. A hamburgi nem­zetközi versenyen a nyugat-né­met Kinder 46,1-gyei győzte le 400-on az indus Singh-et (46,2). Az amerikai Glenn Davis, úgy látszik, mégis komoly ellenfele lesz Potgieternek. Legutóbb 49,9-et futott 440 yard gáton, ami méterre 49,6-os időnek felel meg. A KIVÉGZETT GIMES MIKLÓS ÉDESANYJA ÖNGYILKOS LETT A Nagy Imre per folyamán ki­végzett Gimes Miklós újságíró édesanyja május végén Budapes­ten öngyilkosságot követett e! A hír nagy feltűnést keltett és percek alatt él terjedt. EXPORT RENDES ES SZOPÓKAS CIGARETTA Macdonald gyártmány KANADAI GYÁRIPAROS 1858 ÓTA KETTŐS VERESÉGET SZENVEDETT A MONTREALI HUNGÁRIA TORONTOBAN ! A "hosszú week-end" nem sok jót hozott a montreali csapat­nak. A vasárnapi mérkőzésen, az olaszoktól elszenvedett vereség előrelátható volt, annál érzéke­nyebben érintette a csapat toron­tói magyar nézőseregét az a ve­reség, melyet a jóval gyengébb képességű német együttes mért rá, szombaton este, a Staniey­­stadionban. A montreali ma­gyar fiúk jóval többre képesek, de ezúttal hiányzott játékukból a szív, a lelkesedés, egy fáradt, harcolni képtelen együttes be­nyomását keltették . . . OLYMPIAI HARMONIE—MONT­REALI HUNGÁRIA 1:0 (0:0) A játékidő első részében még némi mezőnyfölényt harcolt ki a magyar együttes, de a támadó­sor nem bírt a keményen rom­boló német védőkkel. Kenderes és Sztankovics több jó helyzet­ben hibázott. Fordulás előtt sú­lyos sportszerűtlenségért Vist s a német csapat jobbösszekötőjét, a játékvezető kiállította. Szünet után, a 10 főre ol­vadt csapatok alacsonyszínvona­lú küzdelmet folytattak, mely­ből végülis — egy védelmi hiba folytán — az örökké gólveszé­lyes Hermann révén, az Olym­pia szerezte meg a győzelmet. TORONTOI ITALIA—MONT­REALI HUNGÁRIA 4:0 (3:0) Nem volt esélye a magyar csapatnak, 'biztosan, fölényesen győztek az olaszok. TORONTOI HUNGÁRIA— ULSTER UNITED 5:1 (2:1 ) A magyar fiúk fölényesen győztek , a liga jelenlegi leg­gyengébb játékerőt képviselő, csapata ellen. A 18. percben Dóra szerezte meg az első gólt, majd Berkes jó beadásából a másodikat is- 2:0. A 30. percben védelmünk bi­zonytalankodott, s Lawrie ki­használta. 2:1. Fordulás után két ízben Ber­kes volt eredményes, majd Ivony állította be a végeredményt. 5 :1. Nem hagyhatjuk szó nélkül — a győzelem ellenére sem, — hogy egy-két magyar játékos ezen a mérkőzésen, eléggé el nem ítélhető módon viselkedett. Vonatkozik ez elsősorban Ivony­­ra, aki ellenfelét hátulról rugdal, ta, s súlyos sérülést okozott ne­ki. Ezenkívül ellenfeleit több esetben gúnyolta is. Az ilyen magatartást tanúsító játékos nem méltó arra, hogy nemzeti szí­neinkben játszók . . . Reméljük, hogy a Hungária vezetősége mó­dot talál Ivony megfegyelmező­­sére, annál is inkább, mert nem pótolhatatlan játékosa, a jószel­lemű , közmegbecsülésnek ör­vendő, becsületes eszközökkel küzdő torontoi magyar csapat­nak . . . ARANY AJÁNDÉK. Az Őszinteség Istennőjének 30 láb magas láng szobra egy tokiói áruházban. A szobor, melyet 500 éves Cyprus berakásokkal nemes fémekből készítettek, az áruház fennállásának 500 éves évforduólját hirdeti. víz ívóyizként való felhasználása régi törekvés. A sótartalom csökkentésének leggazdaságo­sabb módszere a fagyasztásos el­járás. Nemrégiben érdekes új módszert fejlesztettek ki ezen a területen is. A tengervízzel köz­vetlenül érintkezve olyan gázt (pl. butángázt) párologtatnak, amely a vízzel nem keveredik. A bután párolgásakor hőt von el, így a tengervíz megfagy. így só­szegény jégkristályokból és fel­dúsult sótartalmú folyékony ten­gervízből álló keverék jön létre. A jégkristályokat tisztára mossák és a fagyasztáskor elpárologta­tott butángáz csepfolyósodásai­­kor felszabaduló hővel megol­vasztják. Kis hírek KERESIK A LOCH NESS-I SZÖRNYET Edinburghból jelentik, hogy az Oxford és Cambridge Egyete­mek természettudósai a jövő hó­napban alapos kutatást indíta­nak a közelmúltban újra feltűnt loch-nessi szörny után. A The Scotman című újság közli, hogy 34 egyetemi hallgató, mind gya­korlott kutatók, a legmodernebb tudományos eszközökkel felsze­relve indulnak el a kutató útra. • TARTSUK BE A KÖZLEKEDÉSI SZABÁLYOKAT Bonnban, Nyugat.Nébetország fővárosában Mária Dietz vendég­lőst kilenc hónapi börtönbünte­tésre ítélték, mert autójával nem állt meg a részeg hajtókát ellenőrző rendőrkülönítmény fel­hívására — és később halálra gá­zolt egy avalogjárót. Tartsuk be mindig lelkiismeretesen a közle­kedési szabályokat. • • Ivóvíz a tengerből A tengervíz sótartalmának ki­vonása-, majd a tisztított tenger-i WINDSORI HERCEG ÖLTÖZÉKE EDZŐT A TORONTOI HUNGÁRIÁHOZ EREDMÉNYT AKAR? ITT HIRDESSEN! Az elmúlt héten a Torontoi Hungária, két fontos mérkőzé­sén mindössze 1 pontot szerzett Megfelelő irányítás mellett, — ez az általános vélemény mindkét mérkőzést fölényesen megnyerhette volna. A magyar csapat mindkét mér­kőzésén, különösen az első fél­időben, lényegesen jobban1 ját­szott ellenfeleinél, később azon­ban átengedve a kezdeménye­zést, teljesen visszaesett. Nem a csapat játéktudása, szelleme körül van tehát ezúttal a baj.. Hiányzik az az erő, az az irá­nyító szellem és tudat, melyet az első perctől a "kispadon" ülő szakember-edző jelenléte, tudá. sa, szava és intézkedése jelent! Ma, amikor a labdarúgás mindinkább szellemi játékká vá­lik, döntő fölénybe kerül az a csapat, melyik az adott pillanat­ban lellkii l&g-szel lemileg ellenfele fölé tud kerekedni. Ezt az alkal­mas pillanatot a küzdelem folya­mán, csak a feszülten figyelő, játékosait kiválóan, ismerő edző tudja felismerni, aki a szünetben vagy a játék folyamán adott uta­sítással, cserékkel, új erőt, önbi­zalmat tud játékosaiba önteni, s ezáltal döntő befolyást gyakorol az eredmény -kialakulására. Ez a szellemi-lelki irányítás ma már világszerte ismert és ha­tásos eszköz. Fényes bizonyítéka volt egyébként ennek az elmélet­nek, a Hamiltonban 3:0-ás veze­tés után elszenvedett 4:3-as ve­reség. Ily fölényes vezetés után, megfelelő szakszerű külső irá. nyitás mellett, sohasem kerülhe­tett volna sor olyan óriási takti­kai hibára, mint ahogy történt, az eddig eredményesen folytatott támadójáték feladására, s arra, hogy az első félidő derekán megszerzett 3 gólos vezetés "tar­tására" rendezkedjék be a csa­pat . . . Mert ez történt, s a to­vábbi tragikus fordulat csak e hibás elmélet sokszor bizonyított igazolása volt . . . A Torontoi Hungária edzéseit ezidőszerint Dóra Imre vezeti, aki egyben a csapat középcsatá­ra Is. Távol álljon, hogy Dóra te­hetségét, játéktudását kétségbe vonjuk. Ő erről odahaza, itt is fényes bizonyítékot adott. Az edző feladata azonban egészen más, komoly előtanulmányokat, rátermettséget és tehetséget igé­nyel. Feltételezzük azt is, (még nem volt ideje erről is bizony­ságot adni), hogy a kiváló játé­kos, ezekkel az erényekkel is rendelkezik. Be kell látnia azonban a Hun­gária vezetőségének, Dórának is, hogy játék közben képtelen a já­ték figyelésére, a csapat játék­közben mutatkozó taktikai és lelkigátlásamak leküzdésére! Ezt csak egy külső, feszülten figyelő és elemző szakember végezheti, aki befolyásmentesen, kellő te­kintéllyel és hozzáértéssel irá­nyítja az együttes küzdelmét s alkalmas pillanatban elejét veszi tragikus fordulatoknak . . . Dóra tehetségére és játéktu­dására a Torontoi Hungáriának feltétlenül nagy szüksége van, de olyan középcsatár játékára, aki minden idegszálát, erejét és tudását a játékra, az eredmé­nyességre tudja összpontosítani! Az adott körülmények között azonban ezt a kettős — egyen­ként is nehéz szerepet — Dóra nem tudja megfelelően, — s ez érthető, — betölteni. Amíg ez a sürgős változás be nem következik, nem remélhető sikeresebb szereplés, az egyéb­ként jobb teljesítményekre hiva­tott, torontoi magyar gárdától. . . (bf.) DUKE OF WINDSOR A windsöri hercegnek van 20 ruhája, egy tucat sportöltözéke és 50 nyakkendője, de akkor ér. zi magát legboldogabban, ha egyedül van és levetheti nyak­kendőjét, kigombolhatja gallér­ját és felgyürheti ingujját. A windsöri herceg emlékira­taiban teszi ezt a vallomást, mely ■most jelenik meg a McCall's magazinban. A hercegnő nem szeréti ezt a házi könnyedséget s ha várat­lan látogató érkezik, gyorsan magára kell öltenie a szabóművé­szet remekeit. A hercegnő azt kívánja tőle, hogy úgy öltözköd­jön, mint ő. Otthon éppen olyan ruhában kell vacsorához ülnie, mintha a legelőkelőbb étterem­be mennének. NEKÜNK SEGÍT, HA HIRDETŐINKET TÁMOGATJA DOROG—DIÓSGYŐR 20 (1:0) előtti határozatlanságuk folytán nem született még nagyobbará­­nyú győzelem. A Diósgyőr ezen a mérkőzésen nem tudta felven­ni a versenyt az ügyesen játszó és erőnlétben is felette álló ha­zai csapattal szemben. Főleg a csatársor játéka volt igen átlát­szó és erőtlen. Dorog, 5000 nezo. Igen jóiramú, magas színvo nalú mérkőzéssel fejezte be < bajnoki évet a két csapat. / Dorog meglepő jó játékkal < mérkőzés nagy részében uralt, a mezőnyt, sokszor ötletes csa •tárjátékkal a gólhelyzetek soro zatát teremtette, csupán a kapi ' ' w SALGÓTARJÁN-BP. HONVÉD 1:0 (10)