Levéltár és helytörténet. A Komáromi Levéltáros Szakmai Nap előadásai - Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat Levéltára Évkönyvei 14. (Esztergom, 2005)

Tartalomjegyzék/Obsah - Eva Vrabcová: A Szlovák Nemzeti Levéltárban elhelyezett 1939-1945. évi szlovákiai holocaust levéltári dokumentumai (Fordította: Alžbeta Bitterová)

1941. szeptember 10-én megkeresztelt zsidók vannak összeírva, vagy pedig azok, akik vegyes házasságban éltek. A „B" listák a munkaképtelenként ismert személyek nevét tartalmazzák, a „C" lista az „A" listában szereplő személyek munkaképtelen családtagjaira vonatkozott, valamint azokra, akik az eltartásukra voltak szorulva. Hasonlóan történt a 16 és 45 év közötti zsidó nők összeírása, amely az özvegyeket, hajadonokat érintette és azon nőket, akik elváltak, különálló háztartásban éltek és nem gondoztak 16 évnél fiata­labb gyermekeket. A gyűjtőíveket megjelölték: „D-l"-ben a munkaképes nőket, „D-2"-ben a munkaképtelen nőket, „C"-ben pedig a munkaképes zsidó nők eltartására szorult családtagokat írták össze. 3. Az 1. szállítási listák, azoknak a személyeknek a névsorát tartalmazzák, aki­ket a lakóhelyükön koncentrációs táborokba gyűjtöttek, ahonnan tovább szállították őket, főként az Altalános Kormányzóság területén, azaz a mai Lengyelország terü­letén működő koncentrációs táborokba. A gyűjtőközpontok 1942. március 21-én kezdték meg működésüket. A gyűjtőközpontokba való behívó cédulát a járási hi­vatalok csak huszonnégy órával a bevonulás előtt küldték ki. A foglyok a bevago­nírozás előtt csak rövid időt töltöttek a gyűjtő központban, de ezt is brutalitás és erőszakosság j el lemezte. Az 1. szállítási listák ismét három csoportra oszthatók: „A", „B" és „C" cso­portra. Az „A" listák a 18-tól 60 év közti munkaképes személyek neveit tartalmaz­zák, a gyermektelen családokat és az olyan családokat, amelyeknek 1928. év előtt született munkaképes gyermekeik voltak. „B" listákban összeírták azokat a csalá­dokat, ahol 18 évnél fiatalabb gyerekek voltak, a „C"-ben pedig a beteg vagy mun­kaképtelen embereket írták össze. 4. A 2. szállítási listákon a gyűjtőközpontokból a koncentrációs táborokba de­portált személyek nevei találhatók. Szlovákiából a zsidó nők transzportjait főleg Auschwitzba irányították, a férfi transzportokat a lublói kerületi táborokba. Az első zsidószállítmány a Szlovákiai Poprádból 1942. március 25-én indult, amelyben 1000 fiatal nő és leány volt. A legintenzívebb deportálások 1942. áprilisában és májusában folytak. Az utolsó szállító szerelvény Szlovákiából 1942. október má­sodik felében indult. Szlovákiából összesen 57 szállítmány indult el, ezekben 57 628 személy volt. A szállító listákat az egyes gyűjtő központok készítették el, ezért nincs egységes formájuk. Néhány lista a transzportról szóló jelentést, az átvevő német oldal igazo­lását, valamint az élelem listáját is tartalmazza. Az 57 transzportból megmaradt és a Szlovák Nemzeti Levéltárban elhelyezésre került összesen 48 szállítási jegyzék. A szállítási lista tartalmazta a deportált személy nevét, születésének időpontját és helyét, lakhelyét és foglalkozását. Néhány listát németül írtak meg. 5. A szállítókártyák a deportált személy nevét, születésének évét és helyét, utolsó szlovákiai lakhelyét, a kiköltözés dátumát, valamint a transzport kiinduló

Next

/
Oldalképek
Tartalom