Levéltár és helytörténet. A Komáromi Levéltáros Szakmai Nap előadásai - Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat Levéltára Évkönyvei 14. (Esztergom, 2005)

Tartalomjegyzék/Obsah - Bukovszky László: A magyar-szlovák lakosságcsere párhuzamai a Galántai járás és Nyíregyháza között

sőbbi változtatások után az V. cikkely alapján 1798 magyar családot jelöltek ki a magyarországi áttelepítésre. 13 2. táblázat AZ ÁTTELEPÍTÉSRE KIJELÖLT MAGYAROK SZÁMA A GALÁNTAI JÁRÁSBAN AZ 1946. AUG.27-I CSEHSZLOVÁK JEGYZÉK ALAPJÁN Összesen kijelölt V. cikkely cserelista VIII. cikkely (kisbűnös) VIII. cikkely (háborús főbűnös) A járás magyar lakosságához viszonyítva 10 371 1 067 42 9 262 25,1% Az áttelepítésre kijelölt szlovákiai magyarokat a pozsonyi meghatalmazott a konzuli védelmet jelentő ún. fehér lappal értesítette ki. Bár az ország többi vidékén ezek kézbesítése már októberben megkezdődött, a Galántai járásban a csendőri je­lentések alapján erre később került sor. A színmagyar ül. magyar többségű telepü­léseken mindenki aggódva várta sorsának bizonytalan alakulását. A többségi nem­zet és a magyarok között nemzetiségi konfliktusra sehol sem került sor. A korabeli helyzetjelentések azonban rámutattak, hogy a magyarok önként semmilyen körül­mények között sem hajlandóak elhagyni szülőföldjüket. A bizonytalanság rá­nyomta bélyegét a mezőgazdasági termelésre is. Az őszi munkálatokat többen vo­nakodtak elvégezni. Október elején viszonylag optimista jelek csillanta fel, ugyanis a világháborút lezáró párizsi békeértekezlet október 2-án elutasította a csehszlovák diplomácia kérelmét 200 ezer szlovákiai magyar egyoldalú áttelepítéséről. A járás községeiben ezt követően több helyen megjelent a Csallóközi és Felvidéki Magya­rok kiáltványa, mely igazságot követelt a felvidéki magyarság számára. 16 (1. sz. melléklet) November közepén már általános volt az elégedetlenség. A pozsonyi megbízotti hivataltól egy diószegi hivatalnoknak sikerült megszereznie a környék községeire vonatkozó áttelepítési listákat. 17 Azután, hogy a listák eljutottak az egyes községekbe ill. miután a fehér lapokat az érintettek kézhez kapták, a hely­zetjelentések alapján az áttelepítés tényéről kiértesített magyarok egyre gyakrabban látogatták a kocsmákat, vendéglőket. Többségük tragikusan fogadta a valóságot, reménytelenül várta sorsa alakulását. A lakosságcsere kezdésének pontos idejéről és menetéről a kétoldalú tárgyalások csak azok után kezdődtek el, hogy a csehszlo­vák kormány elrendelte a magyar családok kitelepítésének beszüntetését a cseh- és morva határvidékre. Négy hónap alatt összesen 44 129 szlovákiai magyart hurcol­15 JÁL-V. ONV-G. i.sz. 16 336/1947. 16 JÁL-V. ONV-G. i.sz. 698/1946 Prez. Nem tudjuk pontosan ki volt a rengeteg nyelvtani hibát tar­talmazó viszonylag indulatos kiáltvány szerzője. 17 Uo. i.sz. 675/1946 Prez. A jelentés szerint a listákat Sípos Vilmos diószegi hivatalnok terjesztette.

Next

/
Oldalképek
Tartalom