Sobieski emlékkönyv. Sobieski III. János lengyel király halálának 300. évfordulója alkalmából rendezett konferencia anyaga - Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat Levéltára Évkönyvei 5. (Esztergom, 1999)

Pálmány Béla: A mór megtette kötelességét - a mór mehet! Egy dicsőséges hadjárat elfelejtett befejezése - Sobieski útja Esztergomtól Krakkóig

nagyhatalmú pápa, a gazdag Velence, a Habsburg örökös tartományok és a Német-Római Birodalom fejedelmei biztosították. Magyarország nem lett szuverén tagja a területén zajló háborúra szövetkező ligának, azonban 16 éven át hazánk népének kellett ellátni élelemmel, takarmánnyal, szállással, szekerezéssel a harcoló hadakat - mind keresztény, mind török oldalon, ami óriási terhet jelentett. A keresztény szövetségesek felszabadító harcai 1684 és 1699 között immár János ki­rály nélkül folytatódtak. Sobieski már Szécsényböl írt levelében kifejezte mély csalódottsá­gát. Elmondta feleségének, hogy ha Eperjesre ér, levelet ír Lipót császárnak. Leírja majd, hogy szövetségük jegyében ő, személyesen adta szövetségesének vissza Bécset, Ausztriát és a Magyar Királyságot. Mutasson neki példát, hogy valaha, valaki így, minden alkudozás nélkül megtette ezt és zálogot sem kért - mint ahogy a lengyelek nem kapták meg a bánya­városokat sem. Most azonban már nem akar vele senki franciául beszélni, mindenki „ ein guter Deutsche" akar lenni, nem ír, nem válaszol és meg sem köszön neki senki semmit. 19 A források és lengyel, osztrák történészek egybehangzó véleménye szerint a Felső­Magyarországon át több mint egy hónapig tartó visszavonulás sokkal nagyobb vesztesége­ket okozott a lengyeleknek, mint előtte a bécsi és a párkányi-esztergomi győztes csaták és várostromok. A 25 ezres sereg kisebb része tért haza életben és egészségben. Keserű végki­fejletként december 15-én, lengyel földön meghalt Cienawski főhetman is. A hadjárat vete­rán katonái immár hallani sem akartak a Szent Ligával folytatandó magyarországi harcokról és a lengyel nemesség, a szlachta francia párti csoportjának fő támaszává váltak a további­akban. A kortárs osztrák historikus Otto Frost de Battaglia pedig Sobieski török háborúját vagy hősi esztelenségnek, vagy nemes állami bölcsességnek nevezi. 20 A magyar történésznek Schiller Fiesco című drámája szállóigévé vált mondása jut eszébe: „Der Maure hat seine Schuldigkeit getan, der Maure kann gehen" azaz „A mór megtette kötelességét, a mór mehet. " A hálás utókor azonban megőrizte a hős, becsületes és lovagias nagy lengyel király nevét, aki az évezredes magyar-lengyel kapcsolatoknak egyik legnagyobb formátumú személyisége volt. 19 PETNEKI ÁRON: i. m. 78. p. 2(1 OTTÓ FROST DE BATTAGLiA: Jan Sobieski. Graz, 1982. 202. p.

Next

/
Oldalképek
Tartalom