Dokumentumok a szövetkezeti mozgalom Hajdú-Bihar megyei történetéhez. - Hajdú-Bihar Megyei Levéltár közleményei 10. (Debrecen, 1977)
Dokumentumok - II. A termelőszövetkezeti mozgalom átszervezésének első szakasza Hajdú és Bihar, illetve Hajdú-Bihar megyében (1949—1956)
melőszövetkezetek fölött, mely elősegíti a meglazult tsz megerősödését és szilárdságát. Ez idáig a megye területén 25 termelőszövetkezet vállalt védnökséget. Igen komoly eredménye van neki, mint pl. az Álmosdi Táncsics Tsz védnökséget vállalt a Bagaméri Alkotmány fölött és elérték azt, hogy az Alkotmány Tszcs a vetési munkákat, valamint a betakarítási munkákat is határidőre el tudja végezni. 1 • Fogalmazvány. — HBmL. XXIII. 9. ftsz. 625—FM—70/1953 1 A jelentés mellékletében olvasható a feloszlatást írásban kért termelőszövetkezetek adatai az alábbiak szerint: Debrecen város; Szikigyakor: Új Barázda, Macs: Új Hajnal, Bánk: Rákóczi, Ifjú Gárda, Alkotmány, Haladás, Ondód: Kossuth, Szikra, Verébdűlő: Kossuth: Derecskéi járás: Sáránd; Kossuth, Győzelem, Haladás, Konyár; Alkotmány Polgári járás: Újszentmargita; Március 9., Újtikos; Kossuth, Új Erő, Görbeháza; Kossuth, Tiszagyulaháza; Alkotmány: Berettyóújfalui járás: Fúrta; Sallai, Rákóczi, Csökmő; Kossuth, Haladás, Vörös Csillag, Zsáka; Győzelem, Rákóczi, Kossuth, Váncsod; December 21., Gáborján; Sallai, Nagyrábé; Szabadság, Mezősas; Alkotmány: Biharkeresztesi járás: Kornádi; Új Élet, Biharkeresztes; Rákóczi, Told; Dózsa, Bakonszeg; Rákóczi: Debreceni járás: Nyírábrány; Petőfi, Győzelem, Hajdúnánás; Petőfi. I. és II. típusú tszcs-k: Debrecen-Dombostanya; Előre: Debreceni járás: Balmazújváros; Micsurin II., Február 24., Mikepércs; Bocskai, Nagyhegyes; Alkotmány, Rákóczi, Micsurin, Új Élet, Ötéves Terv, Táncsics, Fülöp; Petőfi: Polgári járás: Tiszacsege; Alkotmány, Rákosi, Petőfi, Dózsa, Új kenyér. Debrecen, 1954. május 26. JELENTÉS HAJDÚ-BIHAR MEGYE TANÁCSA MEZŐGAZDASÁGI OSZTÁLYÁNAK A DEBRECENI JÁRÁS TERMELŐSZÖVETKEZETEINEK FELÜLVIZSGÁLATÁRÓL Jelentem, hogy járásunk területén 16 felülvizsgáló brigád 48 mezőgazdasági termelőszövetkezetnél a munkaszervezetek felülvizsgálatát befejezte. A felülvizsgálat során megállapítható volt az, hogy az állattenyésztési állomás csak részben oldotta meg feladatát, mivel az állomás dolgozója több községben nem jelent meg. Növénytermesztési vonalán megállapítható volt az, hogy a termelőszövetkezeteink zöménél a munkaszervezet ki van alakítva. A földterület, gazdasági felszerelés jegyzőkönyvileg a brigádvezetőnek átadva; a földterület egyénekre le van bontva, úgyszintén a helyszínen ki is van mérve. Voltak azonban termelőszövetkezeteink, ahol mutatkoztak hiányosságok a munkaszervezet kialakításában, így pl. a nyírmártonfalvai Alkotmány Tsz, ahol a földterület kimérése nem volt meg, Ebes: Hunyadi, Sztálin, Nagyhegyes: Rákóczi, Ötéves Terv Termelőszövetkezetek, ahol a földterület és gazdasági felszerelés jegyzőkönyvileg történő átadása nem lett elvégezve, úgyszintén nem lett elkészítve a növényápolási ütemterv sem. Különös gondot fordítottunk a járásunk területén levő 18 gyengébb tsz felülvizsgálatánál. Itt arra törekedett 18