Dokumentumok a szövetkezeti mozgalom Hajdú-Bihar megyei történetéhez. - Hajdú-Bihar Megyei Levéltár közleményei 10. (Debrecen, 1977)

Dokumentumok - II. A termelőszövetkezeti mozgalom átszervezésének első szakasza Hajdú és Bihar, illetve Hajdú-Bihar megyében (1949—1956)

a bizottság, hogy minél több családtagot mozgósítsanak a munkára. így a felül­vizsgálat során mintegy 168 családtagot sikerült beszervezni. Ezt a célt nagy­mértékben előmozdítja a földterület tagokra való kimérése, mert ezen keresztül igyekszik minden tag területének megmunkálásához minden családtagot moz­gósítani. 1 A felülvizsgálat során általában megállapítható az, hogy termelőszö­vetkezeteinknél a kapásnövények ápolása és betakarítása biztosítva van a csa­ládtagok bevonásával. Ez mutatkozik meg az ebesi Sztálin Tsz-nél is, ahol a leg­nagyobb a munkaerőhiány a földterülethez viszonyítva. 2 Meg kell állapítanunk, hogy a helyes munkaszervezet kialakításán keresztül igen jól megerősödött a tsz-tagok munkához való viszonya és termelési kedve. Ez megmutatkozik azokban a tsz-ekben is, ahol az elmúlt gazdasági év folya­mán igen gyengén mentek a munkálatok. A felülvizsgálat során megállapítást nyert, hogy van járásunk területén négy termelőszövetkezet, ahol a vezetőséget átszervezzük. Ezek az ebesi Dózsa, Hunyadi, Sztálin; a nyírmártonfalvai Alkotmány Tsz-ek. A növénytermelésnél sokkal súlyosabb hiányosságok mutatkoznak egyes ter­melőszövetkezeteinknél az állattenyésztés vonalán. Egyes bizottságok, köztük az állattenyésztési állomás dolgozói sincsenek teljes mértékben tisztában a far­mok kialakításával. Vannak termelőszövetkezeteink, ahol komoly hiányossá­gok vannak az állatgondozás területén. így az ebesi Vörös Csillag sertésgondo­zásában; a Hunyadi Tsz tehéngondozója, eltérve a munkaegységkönyvtől, napi egy munkaegységet írat be magának a gondozásért. Megállapítható az, hogy termelőszövetkezeteinknél az új párt- és kormány­határozat óta komoly változások történtek és termelőszövetkezeteink gazdasági alapja nagymértékben megerősödött. Ezt látják maguk a termelőszövetkezeti tagok is és zömmel arra törekszenek, hogy a termelékenység fokozásával ezeket az eredményeket még jobban emeljék és a gazdasági felemelkedést mindjobban biztosítsák. Tisztázat. — HBmL. XXIII. 9. ftsz. 625—FM—48/21/1954. 1 Ez történt az ebesi Ady, Hunyadi és a nagyhegyesi Alkotmány Tsz-ekben. 2 Vannak nagy területű kalászosokkal bíró tsz-ek is a járásban. Ezekben a gépállomás munkája elsőrendű, pl. az ebesi Sztálin, Köztársaság, Ady, Hunyadi, Nagyhegyesen a Lenin, Táncsics, Bal­mazújvároson a Lenin, ahol a földterület megmunkálásához kevés a taglétszám.

Next

/
Oldalképek
Tartalom