Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 42. Ezüstérmek, ezüst évek (Budapest, 2002)

Tokárszky Kálmán, Braun II Rezső, Halász György, Schaschek Ödön, Dobronyi Béla. Az első és a harmadik elleni eredmény: FTC-MTK 3-3 2-4 FTC-MAC 4-2 1-7 Slágermérkőzések - érdekességek 1907. október 20. Margitsziget: MAC-FTC 7-1 A Margitszigeten nyerte az FTC az első magyar labda­rúgó vándordíját, az Ezüstlabdát. A fradisták ugyancsak itt rendezték első nagy atlétikai versenyüket is. Itt kapott ki a legnagyobb gólkülönbséggel a Fradi - 1902-ben: Ox- ford-FTC 16-0! És itt történt az első kettős kiállítás az FTC csapatából, a MAC-FTC mérkőzésen. Herczog Ede előbb Koródyt, majd a csapatkapitány Bródyt küldte le a játéktérről. Az első csapatkapitány kiállítás így történt: „A bíró Bródy csapatkapitány reklamációját ridegen el­utasítja, s a felingerelt játékos elragadtatja magát és a bí­rót karjánál fogva kéri, hogy vizsgálja meg reklamációját. A bíró ebben tiszteletlenséget lát és a csapat kapitányát a pályáról kiutasítja, dacára annak, hogy a megtévedt játé­kos bocsánatot kért tőle..." * 1908. február 16. Millenáris: FTC-MAC 4-2 „A papírforma alapján kevesen számítottak az FTC győ­zelmére. Az FTC megdönthetetlen bizonyságot tett arról az elvről, hogy valamely csapat egészségesen csak akkor fejlődhet, hogy ha az évek során előálló játékosanyag-veszteséget a saját tréningiskolájából pótolja. Nem lehet tagadni: az FTC színeiben csak ritkán jelenik meg a nagy nyilvánosság előtt olyan játékos, aki nem azoknak a színeknek a szeretetében nevelkedett föl. Az FTC csapata 3 heti komoly tréning után a legnagyobb lelkesedéssel és ambícióval ment a küzde­lembe, hogy a mérkőzést a maga javára döntse el. A játék magas nívójú volt. Tüzes, hatalmas iramban folyt le, de mindvégig fair maradt, jóllehet sok tekintetben a bajnokság végső helyezése szempontjából talán döntő je­lentőségű volt. Ha az FTC a szezon további folyamán a mostanihoz hasonló készültséggel fog a küzdelmekre kiáll­ni, úgy idei szerepléséhez a legszebb reményekkel nézhet elibe. Ha azonban e komolyság csak pillanatnyi fellobba- nás volt, s csakis a reváns érzetén épült fel, úgy az FTC története csak egy fényes győzelemmel lesz gazdagabb. ’’ * 1908. február 23. Millenáris: FTC-MTK 3-3 A rangadót a zöld-fehérek végigtámadták, de nehezen boldogultak a két 11-est is rúgó MTK-val szemben. A mérkőzés utolsó negyedében „az FTC kétségbeesett ener­giával támad, de balszerencséjét, amely az egész mérkő­zés folyamán kísérte, nem tudja legyőzni. Weisz a kavaro­dásból egy alkalommal gyönyörűen suttol, a labda szeren­csésen kikerüli az ellenfél tömegét, s már biztos gólnak látszik, mikor partnerének Koródynak a hátába ütközik, s onnan visszapattant... Majd egymásután három fejes megy a kapura. Először a felső lécről, majd az oldallécről pattan vissza, majd pedig a kaputól 2 m-nyire álló Rónay fejebúbjáról ismét a léc külső szögletébe ütközik, de a gólvonalt sehogy sem tudja áthaladni." Egy perc alatt három kapufa - alighanem páratlan „bra­vúr"! Bravúrosan szerepelt az FTC az egész tavaszi sze­zonban, Ezüstlabdát, Húsvéti kupát, Corinthian serleget, számtalan hazai és nemzetközi meccset nyert - csak baj­nokságot nem. A gyengébb 1907-es őszi szereplés után a sikertavasz is csak az ezüstéremhez volt elegendő - pedig a legjobb magyar csapatnak ekkor az FTC-t tartották... 1913-14 1. MTK 18 15 3 - 56-12 33 2. FTC 18 13 1 4 61-28 27 3. Törekvés 18 9 5 4 41-24 23 Az FTC-ben játszottak: Fritz Alajos, Domonkos László, Payer Imre, Rumbold Gyula, Weiner János, Bródy Sándor, Blum Zoltán, Weisz Ferenc, Tóth Potya István, Pataki Mi­hály, Schlosser Imre, Borbás Gáspár dr., Kiss Béla, Koródy Károly, Urigár Gyula, Rumbold II Károly, Geiser Ja­kab, Antony Ferenc, Weisz II István, Medgyessy Jenő, Varga János, Molnár Pál, Weinber. Wiener I János, Farkas István, Szandovits Ernő, Steinitz Henrik, Ferenczi Árpád, Telkes László, Krizsán Endre, Hegyi Mátyás, Klein Péter, Rossmann László. Az első és a harmadik elleni eredmények: MTK-FTC 3-2 4-1 FTC-Törekvés 3-2 1-1 Slágermérkőzések - érdekességek 1913. október 5. Üllői út: FTC-33 FC 8-0 A szokatlan eredményt hozó bajnoki mérkőzésen Zsák Károly a híres kapus védett, így szinte hihetetlen, hogy a legendás kapuvédőnek a fradisták egy „nyolcast" rúgtak. Pedig így történt, de volt rá „mentsége"; egy hétközi edzésen megsérült, de az FTC ellen mégis vállalta a játé­kot. Mozgásán nagyon látszott, hogy sérült. A bal sarokra küldött lövéseket egyáltalán nem tudta hárítani... 1913. október 12. Üllői út: MTK-FTC J-2 Ezen a mérkőzésen ért véget az FTC öt éven át tartó dia­dalmenete. Az MTK-tól e napon elszenvedett balszerencsés vereséget már nem tudta később kiheverni a sikerekhez szokott gárda. Az FTC az utolsó percben kapott góllal kapott ki... „Objektív szemmel mérlegelve a gyönyörű match moz­6