Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 42. Ezüstérmek, ezüst évek (Budapest, 2002)

zanatait, a két csapatnak teljesítményét, a legigazságosabb eredménynek az eldöntetlent állapítanánk meg. Nem mondjuk, hogy az MTK nem érdemelte meg a győzelmet, de viszont azt is hangsúlyoznunk kell, hogy az FTC nem szolgált rá a vereségre. Fortuna istenasszony ma az MTK-ra mosolygott, és a két egyenlően érdemes csa­pat közül neki ítélte a győzelmet." Ekkor tehát kudarc volt a második hely - négy év múl­va viszont ismét sikernek számított... 1917-18 1. MTK 22 21 1 - 147-10 43 2. FTC 22 14 3 5 42-22 31 3. Törekvés 22 12 6 4 42-25 30 Az FTC-ben játszottak: Szamosi Antal, Köves István, Wiener I János, Wilhelm Vilmos, Blum Zoltán, Megyessy Jenő, Farkas István, Nemes Sándor, Hegyi Mátyás, Binder Nándor, Bódis János, Kiss Béla, Ivanovszky Dezső, Weisz Ferenc, Zavaros Árpád, Krizsán Endre, Tóth Potya István, Magyar Imre, Gábor Béla, Pataki Mihály, Izsák Károly, Pá­pai Ernő, Mandl Gyula, Flermann Ignác, Okos Béla, Gállos Nándor, Dendisz Dezső, Schönfeld Jenő, Gansl Izidor, Móra Kunó. Az első és a harmadik elleni eredmények: MTK-FTC 3-0 5-0 FTC—Törekvés 0-0 1-0 Slágermérkőzések - érdekességek 1917. augusztus 26. Üllői út: FTC-BAK 2-1 „Az FTC első őszi hadibajnoki mérkőzése szépszámú közönséget vonzott. Eredménytelen első télidö után a má­sodik félidő 12. percében Nemes révén éri el az FTC első gólját. Öt perccel később Wilhelm tizenegyes büntető rú­gást helyez pompásan rendeltetési helyére. A BAK gólja a 32. percben esett. A győztes csapatban kitűnő volt a harc­térről hazaérkezett két hátvéd, Wiener és Szandovits." Flát bizony azokban az időkben sokszor a harctérről jöt­tek a játékosok - a futballpályára... * 1918. július 7. Üllői út: FTC-UTE 6-0 „Minden várakozást felülmúló, hatalmas gól arán nyal győzött a zöld-fehérek pompás formát mutató csapata, mely győzelmével a bajnokság előkelő 2. helyét érte el. A mérkőzés a nagy gólarány ellenére is egyike volt a szezon legérdekesebb bajnoki meccseinek, mert a mérkő­zés első percétől kezdve szinte az utolsó pillanatig oly öl­döklő heves iramot diktált mindkét csapat, aminőt a sze­zon derekán is csak ritkán látunk. A Tóth-Pataki-Gábor belső trió szép lapos passzokban alapuló összjátékával ér­demelte ki a közönség meg-megújuló tetszésnyilvánítása­it. Különösen Pataki játéka volt elsőrangú. Pataki hétről hétre javulva, ma már valósággal ideális centercsatár játé­kot produkált. Tóth meglepő ambícióval dolgozott, hatodik gólja felejthetetlenül szép volt." A 2. helyet a közvélemény és a sajtó egyaránt nagyra értékelte. íme egy részlet a méltató sorokból: „A régi FTC-re valló hatalmas finissel rendkívüli erőfe­szítéssel sikerült az előkelő második helyet kivívnia, mely alig másfél hónappal a bajnoki küzdelmek befejezése előtt, még elérhetetlennek látszott az FTC számára. Tavasszal az intézőbizottság határozata kizárta a bajnokságból - hóna­pokon át nem vehetett részt a bajnoki küzdelmekben, s csak az MTK-val való kibékülés után játszhatott ismét a bajnoki pontokért. Közben természetesen a többi egyesü­letek lejátszván meccseiket, eléje kerültek a listán, de a visszaesés csak látszólagos volt, mert az FTC visszanyer­vén játékjogát, egy héten néha három meccset is játszva, törtetett a vezető csapatok felé. Bár az FTC a szezon má­sodik felében néhány régi játékossal megerősödött és ál­talában jó formát mutatott, még a legfanatikusabb FTC-hí- vők sem számítottak többre, mint egy tisztességes helye­zésre. Június havában következett azonban az ellenállha­tatlan FTC finis, s a zöld-fehérek nagyszerű csapata, amely még 10 ponttal állott a Törekvés mögött, nemcsak behoz­ta a nagy hátrányt, hanem a célban fejhosszal, egy ponttal meg is előzte a vasutasok csapatát!" * 1918-19 1. MTK 22 18 3 1 116-20 39 2. FTC 21 15 5 1 43-8 35 3. UTE 22 12 6 4 39-19 30 Megjegyzés: Az FTC azért játszott csak 21 mérkőzést, mert a MÁV Gépgyár elleni tavaszi meccsét az MLSZ en­gedélyével nem játszotta le - ugyanis egyik csapat helye­zését sem érintette az esetleges pontszerzés. Flát ilyen is volt! Az FTC-ben játszottak: Szamosi Antal, Payer Imre, Wi­ener I János, Wilhelm Vilmos, Medgyessy Jenő, Blum Zoltán, Nemes Sándor, Okos Béla, Pataki Mihály, Tóth Po­tya István, Weisz Ferenc, Gansl Izidor, Kovács Elemér, Hermann Ignác, Dendisz Dezső, Bódis János, Ungár Gyu­la, Szabó József, Héger Ferenc, Kiss Béla, Izsák Károly, Köves István, Wilhelm II Gyula, Bihari Ferenc, Takács Gé­za, Ivanovszky Dezső, Pápai Ernő, Kelemen Richárd, Glücksthal Lajos. Az első és a harmadik elleni eredmények: MTK-FTC 2-2 2-0 FTC—Törekvés 0-0 1-0 7