Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 40. "Mi ferenczvárosiak vagyunk". Az első Fradi góltól - az ezüstlabdáig, 1901-1903 (Budapest, 2003)

Margitszigeti Labdarúgók Csapata-First Vienna FC 5-1 Szépszámú közönség előtt folyt le a Margitszige­ti LCS első nemzetközi matche, mely a magya­rok győzelmével végződött. A bécsiek kezdik a játékot, a magyarok azonban hatalmukba kerítik a labdát. A nap hőse Kraft, a magyarok közép­csatára volt, ki egymaga négy goalt lőtt! * Az rrc első bajnoki mérkőzését a margitszigeti pályán 1902-ben játszotta. Nem a hazaiak ellen! Idézet a meccs beharangozójából: „A 33-asoknak némiképpen előnyére fog szol­gálni azon körülmény, hogy az általuk már is­mert pályán mérkőzhetnek, de viszont az FTC ki­sebb pályához szokott csapatának a millenáris pályánál jobban fog mindenesetre konveniálni a margitszigeti kis pálya. A két csapat így teljesen egyenlő eséllyel nézhet a küzdelem kimenetele elé, amely a valószínűség szerint eldöntetlenül vagy nagyon csekély goal differenciával fog azon csapat javára végződni, melynek a match folya­mán nagyobb szerencséje lesz." Sport-Világ 1902. október 26. október 5. Az UTE-MTK II. osztályú bajnoki mérkőzést az FTC Soroksári úti pályáján rendezték. Még egy érdekesség: a meccset Malaky Mihály az FTC titkára vezette... Az MTK által 7-1-re megnyert találkozó után azt írták, hogy „Malaky (FTC) igazságos, jó bíró volt"... október 12. A magyar válogatott ezen a vasárnap reggelen a 8 órai gyorsvonattal elutazott Bécsbe, első hivatalos mérkőzésére. Az első félidőben már 3-0-ra vezettek az osztrákok, a vége pedig egy ötös lett... Az ősfradistákból hárman szerepeltek: Berán, Koltai, Pokorny. A magyar válogatott első középcsatára - Pokorny személyében - ffadista volt, de sajnos góltalan ffadista... október 26. Margitsziget: 33 FC-FTC 2-1 A harminchármasok félidőben 1-0-ra vezettek, egy kapushibából született góllal. „A második félidő elején Ferencváros támad és csakhamar egymás utáni három comer-rúgást nyernek, kö­rülbelül 10 perc múltán sikerül nekik egy gólt is beadni, mit azonban a bíró nem ad meg, azon megokolással, hogy megelőzően hands miatt lefütyült, mi azonban figyelembe nem vétetett. Kárpótlásul a zúgolódó ferencvárosiak javára büntető rúgást ítél meg a 11-es vonalról, melyet azonban a kapus elhárít. A játék e közben folyton erőszakosabb jelleget ölt, úgy hogy a bíró egy incidens folytán jónak látja, hogy a 33-asok csapatából Koch Eleket, a ferencvárosiak csapatából Bródy Sándort ki­állítani. Egy, a 33-asok ellen adott újabb büntető rúgás is eredménytelen marad. A ferencvárosi csapa­ton a félidő utolsó részében a kimerülés tünetei mutatkoznak, és így az újból támadásba átmenő 33-asoknak sikerül 30 perc után a második gólt beadni. Egy erős összeütközés folytán Gillemot elesik, és a játékból távozni kénytelen, a beállt zavart felhasználva a ferencvárosiak, újult erővel támadnak és megszerzik az első gólt. A siker ál­tal felvillanyozva, a legnagyobb erőfeszítéseket teszik a játék kiegyenlítésére, de hasztalan, mert a bíró fütyje beszünteti a már teljes sötétben folyt elkeseredett küzdelmet." Novemberben történt november 2. A már biztos bajnok BTC nagy küzdelemben 2-0-ra legyőzte a majd egy órán át 10 emberrel játszó FTC-t. A durva meccsen Braun az FTC jobbszélsője volt a kárvallott. november 9. Soroksári út: FTC-MUE 5-1 Mint később kiderült, a végelszámolásnál jól jött ez a ferencvárosi ötös... 29