Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 40. "Mi ferenczvárosiak vagyunk". Az első Fradi góltól - az ezüstlabdáig, 1901-1903 (Budapest, 2003)

november 16. A Challenge Cup-ra nevezett két magyar csapat rangadóján ferencvárosi siker született: FTC-33 FC 1-0 „Ferencváros kezdi a játékot, és rögtön a 33-as kapuhoz hatol, rövid idei támadás után azon­ban saját térfelébe vonul vissza. A játék hosszú ideig eredmény nélkül hullámzik, míg végre a 25. percben a Ferencváros egy éles lövéssel megszerzi az első és egyúttal a mérkőzés egyetlen gólját." Az FTC ezzel a győzelmével jogot szerzett a bé­csi Challenge Cup szereplésre. Ez volt tehát az első kupaszereplést biztosító „nemzetközi" győ­zelem. november 23. Egy nemzetközi meccsbeharangozó a Sport- Világ vasárnapi számából: „A Ferencvárosi Torna Club csapata ma délután Prágában játszik a Slaviával. Bár a Slavia ez idő szerint briliáns formában van, a győzelme való­színű. Az FTC ma teljes csapatával friss erőben áll ki a küzdelemhez. Az eredményt olvasóink a Stanoj kávéházba érkező telegram révén tudhat­ják meg." A ferencvárosi szurkolóknak nem sok örömet je­lentett az eredmény közlése: a Slavia 8-3-ra győzött! Pedig a II. félidő elején még 3-3 is volt az eredmény... november 30. Soroksári út: FTC-Bp. SC 4-0 Az év utolsó bajnoki meccsét a két csapat ját­szotta. „Az év utolsó meccsét az FTC 9 emberrel kezdi, mert a három középső csatár közül Novotny, Pokorny és Feketeházy nem jelent meg. Tíz perc múlva Manglitz, majd a harmincadik percben a megérkezett Feketeházy áll be. A hiányos csatár­sor nem tud eredményt elérni, főleg azért, mert csak a legritkább esetben kísérli meg a lövést. A II. félidőben az FTC csapata mind nagyobb len­dületbe jön, s csakhamar gólt lő - ettől kezdve egyre fokozódó fölénnyel támadja a Bp. SC ka­puját, s a gólok számát már négyre szaporítja, mikor a csüggedt Bp. SC csapata 7 perccel a be­fejezés előtt, a sötétségre hivatkozva, lemond a további küzdelemről." Az FTC a 2. helyet 14:13- ra, tehát pozitív gólaránnyal köszönhette, a szin­tén 9 pontos 33 FC előtt (11:12). * Hogy a két második csapat között az előmérkő- zésen mi történt? Nem sok feljegyezni valót rög­zíthettek a korabeli krónikások... „FTC II—Bp. SC II. 1-0 félbehagyva... Ezen délelőtti mérkőzés kezdet után nyolc perc­cel a közös elhatározással abbahagyatott - hogy a munkásoknak legyen idejük rendbe hozni a havas pályát a délutáni mérkőzésre." * A Sport-Világ egy MLSZ-t és bizonyos fokig az FTC-t is elmarasztaló szurkolói levelet is publi­kált a fenti meccs kapcsán. „A mérkőzéseket rendesen fél vagy háromne­gyed órával később rendezik a kitűzött időnél. Hivatalnok ember lévén, csak vasárnap van egy szabad délutánom, s minthogy a footbal lelkes híve vagyok, az MLSZ által kiírt a bajnokságért folyó küzdelmeket szoktam nézni. Vasárnap 2 órára volt kitűzve az FTC és a Bp. SC között tartandó mérkőzés kezdete. Én pon­tosan megérkeztem a városon jóval kívül fekvő pályán, és bizony 2 órától háromnegyed 3-ig nem a mérkőzés lefolyását, hanem munkások­nak a pályáról való hólehordását kellett végig­néznem, azaz élveznem. Csak az a kérdésem, hogy nem lehetett volna a havat pénteken, vagy szombaton lehordani? De ez még meg­járja. A második félidő olyan koromsötétbsen folyt le, hogy abból én abszolúte semmit sem láttam. Azt hiszem, hogy én, aki a belépődíja­mat befizettem, már csak követelhetem, hogy a második félidőt is végig nézhessem. Én egyedül az FTC-t, mint pályatulajdonost oko­zom e dologban... Ezek után csak egy kérdé­sem van: meddig tűri el még az MLSZ, hogy az általa kiírt bajnoki mérkőzéseken, ki hűsége­sen lefizeti díját, így bánjanak?" 30