Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 38. Ötszáz nap a Fradi "őskorából". 1900-1901 (Budapest, 2001)

„A bizottság Rónay Sándor úrnak, aki a Servette tagjait az FTC nevében kalauzolta a budapesti tartózkodás alatt, részére jegyző- könyvi köszönetét szavaz." Az FTC első bajnoki mérkőzése Az FTC első bajnoki mérkőzésének beharan- gozója a Sport-Világban mindössze ennyiből állt: „D.u. 2 órakor a Ferencvárosi TC és a MUE II. csapatai mérkőznek a ferencvárosi pályán. D.u. 4-kor pedig nevezett egylet első csapatai ugyanott fognak küzdeni az I-ső osztályú csa­patok bajnokságáért. Az első csapatok mérkő­zése nagyon nyíltnak látszik a ferencvárosiak legutóbb mutatott kitűnő formája után ítélve." * Az FTC footbail-osztály jegyzőkönyve alapján az előzményekről is tájékozódhatunk: „Fölolvastatik a MUE átirata, melyben I-ső csa­patunk, esetleg II. csapatunkat is f. évi április hó 21-én az FTC pályán tartandó mérkőzésre hívja ki, mely egyúttal bajnoki mérkőzés.A bizottság a MUE kihívását április 21-ére elfogadja." Az FTC első bajnoki mérkőzésére nagyban folytak az előkészületek. Az április 16-i ülés jegyzőkönyvében erről is olvashatunk: „A bizottság kimondja, hogy április hó 21-én a MUE és az FTC bajnoki mérkőzésén a helyárak a következők lesznek: számozott szék 2 koro­na, I. hely 1 korona, II. hely 40 fillér. A bizott­ság egyszersmind a 2 koronás jegyekből nyo­mat 1000 db-ot és az 1 koronás jegyekből is 1000 db-ot. Békés Róbert indítványa az FTC tisztikarának évi szabadjegyek kiadása tárgyában. A bizottság kimondja, hogy ilyen évi szabadje­gyeket nem ad ki, de minden nagyobb mérkő­zésre a tisztikarnak névreszóló tiszteletjegye­ket ad ki. Kárpáti Béla indítványára a bizottság pályaren- dezőkül felkéri Békés Róbert, Hermann László, Malaky János és Dr. Schneider Béla urakat. Egyben kimondja a bizottság, hogy a MUE baj­noki mérkőzésre a tagok külön meghívandók és e célra 500 db meghívó nyomtatandó." * 1901. április 21. Soroksári út: MUE-FTC 5-3 Gólszerző: Borbás 2, Pokorny FTC: Procskó-Berán, Gabrovitz K.-Horn, Békés G. Fekete-Braun, Malaky M. Pokorny, Kovács, Borbás. „Az érdekesnek ígérkező küzdelem a borús idő dacára szépszámú közönséget vonzott a fe­rencvárosi pályára. Az első csapatok mérkőzé­se az I-ső osztályú bajnokságért folyt és mind­két egylet lehető legjobb csapatát állította ki a küzdőtérre. Az első félidő elején inkább a ferencvárosiak támadnak és rövid idővel a kezdet után a MUE hátvédeinek tétovázó játéka alkalmat nyújt Borbásnak a vezető goal megszerzésére. Újabb felállás után megint az FTC támad, és a Borbás által szépen centerezett labdát Pokorny védhetetlenül lövi a MUE kapujába. Ezután a MUE fokozott erővel támad, a ferencvárosiak azonban résen állanak, és nemcsak sikerrel védenek, hanem több ízben veszélyesen tá­madnak is. Közben véget ért az első félidő 2 : 0 aránnyal az FTC javára. A második félidőben a MUE gyors tempóval támad, és alig három­percnyi játék után Relle a labdával az FTC ka­pujába szalad. Ezen goal megkapásában nagy része van a ferencvárosiak kapusa határozat­lanságának. Felállás után a MUE megint támad és hamarosan Relle útján másodszor is bere­pül a labda a ferencvárosi kapuba. A MUE újból támad és folytatólagos támadásai eredménye a harmadik goal, melyet Friedmann szerzett meg csapatának. A vezető goal megszerzése után a MUE csapata alábbhagy a gyors tempó­val és meglehetős kényelmesen játszik, ami al­kalmat nyújt támadásra a ferencvárosiaknak, akik pillanatig sem késlekednek azt kihasznál­ni, és csakhamar veszélyben forog a MUE ka­puja. A kapuvédő kétszer gyönyörűen véd, az egyik védés azonban a kapuban történvén, a bíró megadja a goalt. A játék a végefelé köze­ledik, a MUE csatárai összeszedik magukat, és szép kombinációval támadnak. Az okos játék hamarosan meg is hozza a gyümölcsét, és a kapu előtt folytatott remek passzjáték után Friedmann lövi a negyedik goalt. Felállás után a MUE erélyesen támad és Halmay keresztül dribblizvén az ellenfél védelmén, megszerzi az ötödik goalt csapatának. Ami a csapatok játé­kát illeti, az minden tekintetben kielégítő volt. A ferencvárosiak nagyot haladtak az utóbbi időben és legjobb csapatainknak ide s tova na­16