Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 38. Ötszáz nap a Fradi "őskorából". 1900-1901 (Budapest, 2001)

gyón komoly ellenfeleivé válhatnak. Főként ügyesek a passzolásban és a helyezkedésben." Gólözön - az FTC kapujában... Az FTC először a BTC-től kapott ki nullokra - de nagyon sok nullra - nyolc nullra... Mindez a Fradi második bajnoki meccsén történt, május elsején a Millenárison rendezett találkozón. „A játék részleteinek lefolyásáról nincs sok mondanivalónk. Kezdet után a BTC támad, és alig egy perc múlva a ferencvárosiak kapujá­ban van a labda. Erre a gyors eredményre sen­ki nem volt elkészülve, a ferencvárosiak azon­ban nem csüggednek, hanem megfeszített erővel törekszenek a kiegyenlítésre. Az első félidő további folyamán változatos játék követ­kezik, melyben mindkét kapu előtt több ízben veszély alakul ki. A védelem azonban mindig résen áll és meghiúsítja az erős támadásokat. A második félidőben változik a helyzet, kifá­rasszák a ferencvárosi ellenfelet, és nyolcszor jut a labda a ferencvárosi kapuba, ebből egyet a bíró off side miatt nem ad meg. A játék tet­szett mindkét párti közönségnek is - hiszen a játék végén megtapsolták a szép játékot. Dicséret illeti az FTC csapatát is, mely veresé­get szenvedett ugyan a jobb ellenféltől, de pil­lanatra sem tért el a játék helyes útjáról, és az utolsó percig keményen védekezett, s ha al­kalma nyílt, szépen támadott is." Hát így kaptunk ki először - a korszak legjobb magyar csapatától, a későbbi bajnoktól... Nullokra... Az első győzelem előtt... „Ma délután 4 órakor nemzetközi football mér­kőzés a Cricketerek és az FTC csapata között. A Cricketerek a budapesti közönség régi isme­rősei ezúttal hetedízben jönnek Budapestre, hogy revanche mérkőzésüket kiküzdjék a Fe­rencvárosi TC-vel. A Cricketerek ezúttal nem küldik el első csapatukat (az Prágában játszik a Slaviával), hanem azért elég jó csapatnak lát­szik ez is, mert heten közülük olyanok, akik hosszú időn átjátszottak az első csapatban, és ha szükség van rájuk, jó tartalékot képeznek ma is. A Cricketerek ugyanis átmentek tavaly és idén azon a fázison, mikor a fiatalabb gene­ráció jobb lett a régieknél és ezek kiestek a legjobbak közül. A Cricketerek elnevezték ezt a csapatot Old Cricketer-nek és ezek küzdik ki a revánsot, mely ily körülmények között még igazán reváns lehet, bár a Bécsben szenvedett nagy vereség nem túlságosan biztató a Ferenc­városiakra. De hát reméljük a legjobbakat." (Sport-Világ május 5.) FTC-Old Cricketer 5-0! „Vasárnap váratlan diadalt szerzett a Ferencvá­rosi TC csapata a magyar footballsportnak. A Ferencvárosiak fényesen győztek, igazolván ezzel azon állításunkat, hogy játékosaink az utóbbi időben haladtak, és ha a külföldiekkel szemben nem tudtak eredményeket elérni, ennek oka éppen az, hogy a külföldiek is ha­sonló arányban haladtak. Ennél a mérkőzésnél igazán szembetűnő volt, hogy a Cricketerek ugyanazon játékosai, akik még a múlt évben, vagy két év előtt fölényben voltak legjobb játé­kosaink felett, most sehogy sem tudtak érvé­nyesülni. A játék kezdete után a ferencvárosi csapat rög­tön támadólag lép fel és állandó támadásának eredménye az első félidőben 2 goal, míg a Cricketerek alig jutottak egy-kétszer a kapu közelébe. A második félidőben a Cricketerek támadása élénkebb és több ízben nagyon veszélyeztetik a kaput, eredményt azonban nem tudnak elér­ni. A ferencvárosiak támadása ezzel szemben nagyon sikeres volt, és majdnem minden ked­vező alkalmat ki tudtak használni, az ellenfél kapuja előtt. A játék irama meglehetősen erős, mind amellett fair jellegű maradt mindvégig. A ferencvárosi csapatnál több ízben szép összjá- tékot láttunk." Az FTC csapata első külföldi csapat elleni győ­zelmét tehát hazai pályán aratta. Az 1901. má­jus 7-i jegyzőkönyvben így emlékeztek meg: „Kárpáti Béla elnök nagy örömmel jelenti, hogy az FTC csapata május 5-én a Vienna Cricketer and Football Clubbal mérte össze erejét, mégpedig nagyon szép eredménnyel, ugyanis az FTC 5-0-ra győzött. A bizottság éljenzéssel veszi e jelentést tudo­17