Fradi újság (1998)

1998 / 1. szám

7 _________________________^RADMÜJSAG Uszónosztalgia... A Százszor szép Ferenc­város c. készülő könyv­ből egy részlet a harmin­cas-negyvenes évek fe­rencvárosi úszósikerei­ről. A bajnok foltozott mezben úszott... Az 1932-es Los Angeles-i olim­pia miatt sűrítették az úszóbajnokság programját. A hölgyek közül Mailász Margit nyerte a 100 m-es hátúszó számot, de nem ő volt az egyetlen bajnokunk ebben az évben. Sőt! Csak hölgyek nyertek magyar baj­nokságot: Sípos Margit a 100 m-es gyorsúszást )igaz az utolsó három méteren már teljesen kimerülve, le­vegőt kapkodva küzdött...). Mailász folyamúszásban is nyert, sőt a fo­lyamúszó FTC-csapat (Csányi Bor­bála, Lovász Margit, Maliász Margit) és a 4x100-as gyorsváltó (Bábel Zsófia, Csányi Borbála, Csuka Lívia, Sipos Margit)! A hölgyek nyerték a bajnokságokat - a férfiak nem, és Székely András személyében mégis volt úszó olimpikonunk. A 100 m-es gyorsúszás rajtjához Székely András egy foltozott mezben állt fel a rajtkő­re. A jó már becsomagolva várta az olimpiára utazó csapat holmijai kö­zött, hogy megérkezzen Los Angelesbe... Versenyzőnk másodikként ért cél­ba, ideje 8 tized másodperccel volt gyengébb a bajnok Bárány Istváné­nál. Az olimpiáról azután Székely bronzéremmel tért haza. A 4x200-as gyorsváltó tagjaként harmadikként úszott és kitűnő teljesítményével egyik fő részese volt az éremszerzés­nek. Székely András egyébként a kö­vetkező évben is halmozta sikereit. A Főiskolai vb-n három aranyéremnek is örvendhetett! Alig vették észre az Európa-csúcsot! Tátos Nándor 1940 nyarán sorra aratta sikereit. Az 1500 m-es gyors­úszásnál ezer méteren megjavította a magyar csúcsot és megnyerte az 1500-as bajnokságot. Ezért vacsorá­val is ünnepelték Tátost és ott vették észre, hogy nem csak a magyar ezres csúcsot javította meg, hanem átadta a múltnak az ezerméteres Európa- csúcsot is! Az ünneplés így termé­szetesen még csak fokozódott. Mint ahogy ebben az évben a 200-400- 800 m-es távokon is - valamennyi bajnokságot Tátos nyerte! A hölgyeknek is volt mit ünnepel­ni. 1940. július 25-én az FTC női úszói nyerték a folyambajnokságot. Lovász Gitta, Vámos Adél és Székely Éva nagyszerű teljesítményt nyújtott. Különösen az akkor 13 éves Székely Éva kitűnő úszása keltett meglepe­tést. Ekkor még csak 8 hónapos úszómúlt állt mögötte... Egyéniben Lovász Gitta érkezett be elsőnek, de mivel nem volt nevezve egyéniben, a másodiknak beérkező Vámos Adél lett az 1940-es egyéni folyamúszó bajnok. A 14 éves kislány is Sárosi Imre tanítványa volt. Lovász csak azért indult a bajnokságban, mert mások hiányoztak, így a csapat érde­kében szállt vízbe. Az FTC hálás is volt Lovásznak a sportszerű lépésért. Külön klubbajnoknak ismerte el és az FTC-ben az 1940-es folyambaj­noki címet Vámos és Lovász között megosztottnak tekintették... Tátos - ötször! Az 1941-es év úszóbajnoki szá­mait különféle helyszíneken rendez­ték. Tátos Nándort ez nem zavarta: öt gyorsúszó számban végzett az élen! Az 1500 m-es távon Kolozsvárott, a 800 m-es számot Nagyváradon nyerte. Természetesen bajnok volt a Sportuszodában is (100, 200, 400 m). 1941. augusztus 30-án pedig Norrköpingben a 400 m-es gyors­úszás döntőjét 4:46.3-es idővel, új Európa-csúccsal nyerte! Dr. Bárány István úszósportunk kiválósága így értékelte Tátos ered­ményeit:- „Kár, hogy Tátos pályafutásának a csúcsa háborús korszakra esik. Ha ma is akadálytalanul lehetne verse­nyezni a világ minden táján, Tátos Nándorról ma talán még sokkal töb­bet és sokkal szebbet írhatnánk. Bi­zonyára még jobban öregbítené az egyébként is legendás hírű magyar gyorsúszók hírnevét, ha Amerika, Ja­pán és Európa fiaival úgy mérhetné össze erejét, mint közvetlen elődei.” 1942-ben „meleg­vizes” bajnok volt... 1942 nyarán a MUSZ úszókong­resszusát Cegléden tartották és a délutáni versenyeket is itt rendezték. Az 1500 m-es bajnokság is Ceglé­den került megrendezésre, itt dőlt el az aranyérem sorsa. Tátos a szokott biztonsággal és 20:11.2-es idővel ebben a városban is nyert egy baj­nokságot. A gyengébb időért a szá­mára meleg 27 fokos vizet „okolta” Az 50 éves FTC-t győzelmekkel köszöntötték! Az FTC 1949-ben ünnepelte 50. születésnapját és többek között az úszók is versennyel köszöntötték a jubiláló egyesületet. A feldíszített Sportuszodában, mintegy 2500 néző előtt Száraz István, az ÉD0SZ sport­titkára köszöntötte a versenyzőket, a nézőket és az 50 éves FTC-t. Vala­mennyi győztes a fradisták közül ke­rült ki, a győztesek listáján csupa márkás nevet találunk: Kárpáti György - 50 m-es gyer­mek gyorsúszás(l), Szőke Kató 100 m-es lány hátúszás, Novák Éva - 200 m-es mellúszás, Szilárd Zoltán - 100 m-es gyorsúszás, Végvári László - 400 m-es mellúszás, Novák Ilona - 100 m-es hátúszás, Szőke Kató -100 m-es ifj. gyorsúszás. Nem is olyan sokára versenyek, bajnokságok tucatjait nyerték. Már ebben az 1949-es évben is hét számban ferencvárosi bajnok állt a dobogó legmagasabb fokán! Csor­dás György három gyorsúszó szám­ban is! Novák Éva két mellúszó számban aratott sikert. És a férfi mellúszónk Végvári László is bajnoki címmel köszöntötte az 50 éves FTC- t. Őt is köszöntötték - nem csak baj­noki aranyéremmel, hanem egy ezüst serleggel is - amelyre rávésték a szám adatait, az FTC 50. születés­napját. Önök is megtekinthetik ezt az egyedi serleget, hiszen pár hete a Fradi múzeumot gazdagítja! Végvári László napjainkban Santiagóban él, és most, amikor a Ferencvárosi lab­darúgókkal Chilében jártunk, talál­koztunk egykori bajnokunkkal. Ami­kor megtudta, hogy múzeumunk van, könnyes szemmel nyújtotta át egyet­len bajnoki címének trófeáját: - Vi­gyétek haza a Fradi-pályára, legyen ott a múzeumban, jövőre talán én is hazatérek és jó lesz a vitrinben lát­nom... Egy oldal ­6. Mi a közös Dr. Csanádi ■ Árpád és Novák Dezső pálya­futásában'? Tátos Nándor Végvári László napjainkban - a nevezetes trófeával... A Az FTC hivatalos szállítója Az Adidas Budapest Kft. és partnerei által működtetett adidas márkaboltok országos hálózata. BUDAPESTEN □ V., Váci utca 24. □ XIII., Váci út 10-12. □ XIV., Thököly út 4. □ XVII., Pesti út 61-67. □ XXI. Kossuth l. u. 74. □ Centrum Kispest Áruház □ Skála Metró Áruház □ Sugár Üzletközpont VIDÉKÉN □ Baja, Tóth K. tér 8. □ Balassagyarmat, Rákóczi u. 42. □ Békéscsaba, Andrássy u. 24. □ Debrecen, Piac u. 32. □ Dunaújváros, Skála Dunaújváros Áruház □ Eger, Bajcsy-Zsilinszky u. 8. □ Gyöngyös, Skála Gyöngyszöv Áruház □ Győr, Baross u. 8. □ Győr, Baross u. 23. □ Hódmezővásárhely, Andrássy u. 9. Kaposvár, Fő u. 15. Miskolc, Széchenyi u. 58. Mohács, Dózsa Gy. út 21. Nagykanizsa, Deák tér 10-12. Nyíregyháza, Zrínyi u. 2. Pécs, Király u. 27. Salgótarján, Arany J. u. 1. □ Sopron, Árpád út 2. □ Szeged, Kárász u. 1. Szekszárd, Garay Udvar Székesfehérvár, Skála Fehérvár Áruház Szolnok, Kossuth tér 5. Szombathely, Fő tér 17. Veszprém, Kossuth u. 6. Zalaegerszeg, Kossuth u. 7. □ □ □ □ □ □ □ adtctas