Fradi újság (1992)

1992 / 14. szám

10 FRADI ÚJSÁG Októberi győzelem, döntetlen, vereség Ruff Feri bácsi a „veterán” Fradista „Veterán” Fradista - örökrangadókról... A Sárosi, Toldi fémjelezte örökrangadókon nőttem fel... Szóval 82 éves vagyok! Láttam még Tóth Potyát, Blum Zolit a Fradi kispadján - akkor még karosszékeket raktak az edzőknek... Sárosi Gyurka az 1934-es örökrangadón mesterhármast rúgott! Hej, de boldogok voltunk. A mai gyerekek is sok boldogságot szereztek. A legutóbbi 2-0-ás idegenbeli győzelmüket, a Hungária körúti pályán meg­könnyeztem... Először éreztem úgy, hogy bajnokok lehetünk. És milliónyi fradista örömére lettünk! így az én öreg szemeim még láthattak egy nagyon várt Fradi bajnokságot... Hogy mi lesz az Üllői úti örökrangadó eredménye? Szerintem mind­annyiunk vágya, hogy megismétlődjön a tavaszi 2-0-ás eredmény... Kemény Tiborra emlékezve A két egyesület közül az MTK a régebbi (1888), de labdarúgócsapa­tot csak 1901- ben alakított, annak ellenére, hogy tagjai ott voltak a fut­ball bölcsőjénél. De az MTK veze­tősége akkor még futball-ellenes volt. Csak amikor 1900-ban egy se­reg fiatal emiatt otthagyta az MTK- t, s megalapította a BAK-ot, akkor kaptak észbe, s teljesítették a fiatal­ság kérését. Az FTC 1899-ben mindjárt kifejezetten futball-klub- ként alakult. S amikor az MTK vég­re létrehozott szakosztálya néhány próba-mérkőzés után megrendezte első, bemutató jellegű mérkőzését, ellenfélnek az FTC-t kérte fel. 1901. december 1-jén mérte össze először erejét a két nagy el­lenfél, s az FTC 5:l-es győzelmét az MTK akkor még tisztes vere­ségnek, jó eredménynek könyvelte el. * Az 1924. október 19-i MTK- FTC találkozó hozta a legelképesz- tőbb eredményt, minden rangadók közt. 11:2... Hogy történhetett ez? Elmondjuk. Az 1924. évi őszi idényt, a sze­rencsétlen párizsi olimpiai szerep­lés sötét emlékétől megtörtén, a nagy egyesületek játékosai kedvet­lenül kezdték el. MTK-BEAC 0:0. FTC-Törekvés 1:1... A két vezető­ség alaposan nekilátott, hogy csapa­tát rendbehozza. Az egyiknek sike­rült, a másiknak nem. Az MTK erős edzésbe fogta a csapatát, megrendszabályozta a já­tékosok magánéletét, s a külföld felé kacsintgató Ort/inak - berende­zett egy sportáru kereskedést. Az FTC viszont leigazolt négy játékost, hogy külföldre távozott kiválóságait (Nikolsburger; Eisen­hoff er, Obitz, Schwarz, Rokken) pó­tolja. De a „frissítés” nem sikerült. így álltak ki ezen a napon a Hun­gária úti pályán: MTK: Kropacsek - Mándi, Sen- key - Nyúl I, Nyúl II, Nádler - Bra­un, Molnár, Orth, Opata, Jeny. FTC: Amsei - Ruprich, Jancsár - Fuhrmann, Blum, Matkovics - Hé- ger, Steczovics, Sándor, Szalai II, Kohut. Amikor Gerő játékvezető a sípjá­ba fújt, senki sem sejtette, hogy ez a nap lesz az FTC gyásznapja. De az­után percek alatt látszott, hogy itt ma nincs keresnivalója - ezzel a vé­delemmel - az FTC-nek. Már a 4. percben Orth, azután újra Orth, majd Molnár, megint Molnár lő gólt. Végre egy vitás 1 l-esből Kohut szépít. Félidő 4:1. Salamon Béla bekiáltja a tüne­ményesen játszó Orth felé, szállói­gévé vált mondását:- Gyurikám, a fél üzlet már le van dolgozva! Szünet után újra Orth, majd Opata, megint Orth, azután Jeny lő gólt. Ekkor egy csúnya jelenet során Braun megsérül, leviszik. A 11-est helyette, az állandó 11-es lövő he­lyett Mándival, a csapatkapitánnyal rúgatják a kék-fehér fiúk. 9:1. Most végre megint szépít a nem is rosszul játszó FTC-csatársor Héger révén. Utána Ruprich sérül meg, őt is levi­szik. Most már csak 10-10 játékos küzd mindkét oldalon. És követke­zik a hajrá, Molnár-gól, Orth-gó\. Vége, 11:2. A zöld-fehérek, játékosok, veze­tő, nézők, szédelegve távoznak. Az MTK ifjú szurkolói berontanak a pályára, hogy Orthot vállukra kapva vigyék körül, de Orth ma óriási for­mában van: úgy elrohan az ünnep­lés elől, mintha nem is ő lenne a mérkőzés hőse... * Az idei örökrangadőt október 24-én rendezik. Ezen a napon volt már máskor is örökrangadó? Ki­lenc évtized alatt bizony már két­szer is játszottak Fradi-MTK meccset! íme a két október 24-i örökrangadó: 1909. október 24. Millenáris: FTC-MTK 3-3 Az FTC 3-2-es vezetésénél annyira besötétedett, hogy a bíró félbeszakította a játékot. Az MLSZ másnap megállapította, hogy 7 perc maradt lejátszatlan. Az akkori sza­bályok szerint ezt egy héten belül utána kellett játszani! Az MTK az utánjátszáshoz minden emberét tá­madásba küldte. Hét-nyolc ember­rel rohamozott, és a meglepett FTC védelem egy alkalommal tehetet­lennek bizonyult. Bíró Gyula ki­egyenlített! Az FTC góljait egyéb­ként Rónai, Weisz és Schlosser sze­rezték. Az MTK ugyan az örökran­gadón pontot szerzett, de a bajnok­ságot végül az FTC gárdája nyerte. 1965. október 24. Népstadion: FTC-MTK 6-1 G: Albert, Novák (1 l-esből), Németh, Albert, Dunai (öngól), Albert, Héber. FTC: Géczi-Novák, Mátrai, Ha­vasi-Juhász, Orosz-Szőke, Varga, Albert, Németh M., Fenyvesi dr. MTK: Lanczkor-Jenei, Dunai, Varga-Nagy, Vasas-Török, Major, Karsai, Szűcs, Héger . Érdekes, hogy valamennyi gól a II. félidőben esett! Különösen Al­bert volt elemében, sorra veszé­lyeztette a kék-fehérek kapuját, íme az egyik alakítása: Juhász lab­dájával középen kirobbant a védők közül, s aztán a kimozduló Lancz- kor mellett a kapuba gurította a labdát. Elegáns mozdulattal, egy klasszis minden könnyedségével... Az egyik gól szebb volt, mint a má­sik, s bizony az MTK úgy szenve­dett kiütéses vereséget, hogy akár kétszámjegyű eredmény is szület­hetett volna... Most huszonhét év után vajon milyen eredmény születik a harma­dik október 24-i örökrangadón? Szeptember 23. szerda. Keresgé­lek, rakosgatok a régi holmik kö­zött. Sárguló, porladozó, újságoldal kerül a kezembe. A Reggeli Újság 1938 szeptemberi száma. Benne egy rövid kis írás „A tízéves nyer­tes”. Én voltam. A feladat az volt, eltalálni ki lövi az első gólt Prágá­ban az akkori KK-ban a Ferencvá- ros-Slavia döntőn. Apám megen­gedte, hogy egy szelvényt beküldhe- tek. Óriási fejtörés részemről. Hi­szen ilyen csatársorunk volt akkor: Táncos-Kiss-dr. Sárosi-Toldi-Ke- mény. Biztos, hogy most ha olvas­sák, sok régi barátomnak felcsillan a szeme. De sok csodálatos gól, nagyszerű győzelem fűződik ezek­hez a nevekhez. Én úgy döntöttem, hogy beírom: az első gólt Kemény Tibor lövi az első félidő huszonket­tedik percében. Egy parányit téved­tem. Az első gólt valóban Kemény Tibor érte el és a megálmodott percben. Csak éppen nem lőtte, ha­nem fejelte. Soha nagyobb bánat ne érjen egy Fradistát! Egy kisebb faj­ta vagyont nyertem rajta. Aki em­lékszik, tudja mit ért akkor húsz pengő! De nem is az volt a fontos, hanem az, hogy én a tíz éves fiú el­találtam a FRADI góllövőjét. Az­tán telt-múlt az idő és a lelátókon, a pálya szélén ha találkoztam Ke­mény Tiborral, sokszor emleget­tem, hogy engem akkor ő milyen gazdaggá tett. Másnap reggel kap­tam a megfellebbezhetetlen hírt, hogy Kemény Tibor a nagyszerű balszélső oly sok mérkőzés hőse át­igazolt az égi Fradiba. Most már ott az örökkévalóságban összeállt újra a legendás Toldi-Kemény bal­szárny. Mi pedig szegényebbek let­tünk egy nagyszerű sportemberrel. Csak annyit ígérhetünk, a Fradisták soha nem felejtik el Kemény Ti­bort. Hetvenkilenc esztendős korában elhunyt a Ferencváros egykori válo­gatott labdarúgója, Kemény Tibor. A kiváló balszélső két bajnokcsapat és KK győztes csapat tagja volt. Ez a fénykép arról az 1934-es Ferencváros bajnokcsapat tablóról való - amelyet Kemény Tibor ajándékozott a Fradi futballmúzeumnak 1933 és 1937 között kilencszer sze­repelt a válogatottban. Kemény Tibort a Ferencváros saját halottjának tekintette, a klub nevében Mészáros József és Havasi Mihály búcsúztatta. Bauer Miklós FRADI ÚJSÁG A Ferencvárosi Torna Club lapja Felelős kiadó: Dr. Szívós István az FTC ügyvezető elnöke Lapigazgató: Deák László az FTC ügyvezető elnökhelyettese Felelős szerkesztő: Nagy Béla Művészeti szerkesztő: Orbán László Fényképek: Pozsonyi Lajos, Magdics László, Fradi fotótár Szedés, tördelés, nyomdai előkészítés: PRINTSELF Kit. Felelős vezető: Dr. Kassay Árpád Nyomta a STATIQUM Nyomda Felelős vezető: Szehr György A két klub felhívása - a szurkolókhoz - 1938-ban A Hungária FC és a Ferencváros FC felkéri tagjait, híveit és a kö­zönséget, hogy csapataik pályáralépésekor, illetve a játék tartama alatt sportszeretettől vezérelve olyan légkört biztosítsanak, mely megfelel a sportszerűség követelményeinek, egyben biztosítéka a két egyesület között évtizedek óta fennálló barátságnak a magyar sport üdvét szol­gáló nemes vetélkedésnek. Hungária FC: Ferencváros FC: Preiszmann Lajos alelnök Dr. Springer Ferenc elnök Kisfalvi István főtitkár Kemenessy Sándor főtitkár A Fradi a kék-fehérek ellen nyerte az utolsó amatőr és az első profibajnokságot! 1926 tavaszán a Hungária körúti pályán rendezték a bajnokság sorsát el­döntő örökrangadót. Mindkét csapat külföldi bírót kért, de a BT nem járult hozzá, mondván ez a magyar bírói karra nézve rendkívüli sértésnek számí­tana... Egyébként Klug Frigyes végül közmegelégedésre fütyült, míg az 1- 1-es eredmény után a ferencvárosiak első indulójukat fütyülték örömük­ben. Ugyanis bajnokok lettek. Itt azért megjegyezzük, hogy ez volt az utolsó amatőr bajnokság, és a csapatok úgynevezett országos bajnoki döntőket ját­szottak. Dehát a Fradi nem a miskolciak elleni 4-0-val lett országos bajnok... Aztán 1927 májusában - ismét a Hungária körúti pályán találkoztak im­már Ferencváros és Hungária néven. A Fradi 4-1-es kiütéses győzelmével az örök rivális otthonában ünnepelte az első profi bajnoki címet. A Ferenc­város óriási fölényére jellemző volt a pontkülönbség: a 2. Újpest előtt 7, a harmadik Hungária előtt 11 ponttal végeztek az élen! TUDJA-E ÖN?- hogy ki rúgta az örökrangadók első gólját?- hogy ki volt az első FTC játékos, akit a szurkolók vállra emeltek?- hogy mikor játszottak az újpesti Népszigeten örökrangadót?- hogy mikor győzött először az MTK a Fradi ellen?- hogy mikor rúgott az FTC csatársora 1 perc alatt 3 kapufát?- hogy mikor játszott a két csapat először az Üllői úti pályán?- hogy melyik Fradi játékos rúgott 40 méterről bombagólt az MTK-nak?- hogy miért nem állt ki a Fradi az MTK ellen?- hogy miért szakadt félbe az 1922-es örökrangadó?- hogy melyik örökrangadón telt meg először a B-tribün?- hogy az eddigi örökrangadőkon 1903-tól 1992-ig milyen eredmé­nyek születtek? MINDEZEKRE A KÉRDÉSEKRE VÁLASZT KAP, HA MEGVÁSÁROLJA A RANDEVÚ RANGADÓKKAL CÍMŰ KÉTKÖTETES KÖNYVET! CSAK A FRADI AJÁNDÉKBOLT­BAN KAPHATÓ.