Fradi újság (1992)

1992 / 14. szám

1 i I p I : I I \ > I I P I : I I ► ► FRADI UJSAG A FRADI FUTBALLMUZEUM EMLEKOLDALA A magyar labdarúgó válogatott első hivatalos mérkőzésének 90. évfordulója alkalmából II. rész Az Üllői úti válogatott mér­kőzések sorozata 1937-ben az osztrákok ellen folytatódott. Akik ellen a magyar válogatott az első meccsét is játszotta... Ez a meccs viszont már a 41. Üllői úti válogatott találkozó volt. 41. 1937. május 23. Magyar­ország-Ausztria 2-2 Korányi, Hámori, Lázár, Sá- rosi, Toldi A meccs előtti felhőszakadás miatt csak 17 ezren voltak a le­látókon. A döntetlen ered­mény némi szerencsével szüle­tett meg. 42. 1937. november 14. Ma­gyarország-Svájc 2-0 Korányi, Lázár, Kiss, Sárosi, Toldi A hideg, havas ítéletidő mi­att a magyarok azt javasolták, hogy csak barátságos mérkő­zést játszón a két csapat... A svájciak nem fogadták el így az eredmény az Európa Kupába is beszámított. A mezőny leg­jobbja Lázár Gyula volt, a gólo­kat pedig Toldi és Sárosi sze­rezték. 43. 1939. június 8. Magyar- ország-Olaszország 1-3 Lázár, Sárosi, Kiszely, Gyet- vai Ez már a harmadik vereség volt az olaszoktól az Üllői úton! Kiszely csak 3-0 után szerezte meg a becsületgólt... 44.1939. szeptember 24. Ma- gyarország-Németország 5-1 Sárosi III, Sárosi, Gyetvai A világháború kitörése miatt a németeknél ekkor szünetelt a bajnokság. A magyar csapat jó játékán kívül ez is közrejátszott a feltűnően nagy gólarányú győzelemben. 45. 1940. március 31. Ma­gyarország-Svájc 3-0 Csikós, Sárosi III, Sárosi A Sárosi testvérek közül Gyurka volt eredményesebb, kétszer is a hálóba talált. 46.1940. május 2. Magyaror- szág-Horvátország 1-0 Csikós, Sárosi III, Polgár, Sá­rosi, Gyetvai Ezúttal Gyetvai, a ferencvá­rosi balszélső volt a mezőny legjobbja. 47. 1940. május 19. Magyar- ország-Románia 2-0 Csikós, Sárosi III, Polgár, Sá­rosi, Gyetvai Sárosi fejeséből és Gyetvai közeli bombalővéséből szület­tek a gólok. 48.1940. szeptember 29. Ma­gyarország-Jugoszlávia 0-0 Polgár, Pósa, Lázár, Sárosi III, Sárosi, Finta, Kiszely, Gyetvai Nyolc fradista a válogatott­ban! Azelső tíz perc láttán min­denki öt-hat gólos győzelemről beszélt... Aztán következett egy gólnélküli kudarc. 49.1940. október 6. Magyar- ország-Németország 2-2 Polgár, Pósa, Lázár, Sárosi III, Sárosi, Finta, Kiszely, Gyetvai Ezúttal is nyolc fradista ját­szott a válogatottban. Gól volt, de a győzelem elmaradt. Sok gólhelyzet viszont kimaradt... 50.1942. május 3. Magyaror- szág-Németország 3-5 Gyetvai Félidőben még a magyar csa­pat vezetett 3-1-re! „Az a tűzi­játék, amit a magyar csapattól azelső félidőben láttunk, kilob­bant a szünet utáni időszak­ban.” 51.1942. Június 14. Magyar- ország-Horvátország 1-1 Sárosi III Az unalmas mérkőzésen nem mindennapos eset történt: a kiállított horvát játékos behú­zott egyet a bírónak! 52. 1942. november 1. Ma- gyarország-Svájc 3-0 Polgár, Sárosi III A svájci „reteszt” alaposan feltörték a magyarok a helyze­tek alapján akár megdupláz­hatták volna az eredményt! 53. 1943. november 7. Ma- gyarország-Svédország 2-7 Sárosi III, Nagy II, Sárosi 2-2-es félidő után katasztró­fád vereséget szenvedtünk! Az Üllői úton hét gólt kapni! Szólt is a füttykoncert... 54. 1945. augusztus 19. Ma­gyarország-Ausztria 2-0 Csikós, Rudas, Sárosi III, Lakat, Mike Pár hónappal a II. világhábo­rú befejezése után 40 ezer em­ber zsúfolódott össze az Üllői úti pályán. Az új idők első gól­ját Rudas Ferenc személyében ferencvárosi játékos szerezte... 55. 1945. augusztus 20. Ma­gyarország-Ausztria 5-2 Csikós, Lakat 24 órán belül válogatottak „visszavágója” ugyanazon a pá­lyán szenzációs futballkurió- zum... Növeli az a tény, hogy Puskás először játszott a nem­zeti tizenegyben... 56.1945. szeptember 30. Ma- gyarország-Románia 7-2 Csikós, Rudas, Sárosi III, Lakat, Sípos A magyarok a félidőben már 5-2-re vezettek! Ezen a mécs­esén is bemutatkozott egy ké­sőbbi világsztár: Hidegkúti Nándor... 57. 1946. október 6. Magyar­ország-Ausztria 2-0 Rudas, Lakat, Mike Az újonc Mike úgy rúgott „gólt”, hogy bombája a lyukas oldalhálón vágódottá hálóba... 58.1947. május 4. Magyaror- szág-Auszria 5-2 Rudas, Lakat Hajós Alfréd az első oszt­rák-magyar résztvevője indí­totta a labdát a magyar labda­rúgás fél évszázados jubileu­mán... Aztán az ünnepi hangu­latot sikolyok váltották fel: a zsúfolt tribünök közül a C-lelá- tó leszakadt! 59. 1947. augusztus 17. Ma­gyarország-Bulgária 9-0 Deák A Fradi bár Mexikóban por- tyázott, mégis adott játékost a válogatottba! Deákot ugyanis a mérkőzés előtti napon igazol­ták az FTC-be! Fradistaként négy góllal mutatkozott be... Bemutatkozott a későbbi száz­szoros válogatott Bozsik József is. Ő is az Üllői úton volt el­őször válogatott... 60. 1947. augusztus 20. Ma- gyarország-Albánia 3-0 Deák Ezúttal Grosics volt a váloga­tott újonca. Deák pedig bom­bagóllal tette emlékezetessé ezt a mérkőzést. 61.1948. április 21. Magyar- ország-Svájc 7-4 Rudas, Deák Puskás már az 55. másod­percben vezetést szerzett, de a félidei eredmény csak 3-3 volt... 62. 1948. május 23. Magyar- ország-Csehszlovákia 2-1 Henni, Rudas, Deák, Kéri A győztes gólt Deák közeli fejesből szerezte. Már alig volt hátra 10-12 perc... Egyébként ezen a napon Tiranában is pá­lyára lépett egy magyar váloga­tott. Kispéterék 0-j)-as ered­ményt értek el. 63. 1952. május 18. Magyar- ország-NDK 5-0 Az FTC-ből nem volt játé­kos. Ez volt az első Magyaror- szág-NDK mérkőzés, és ez volt a régi Üllői úti pályán az utolsó válogatott mérkőzés! Ezután 32 évig a Fradi pályán nem volt válogatott meccs... 64. 1984. május 31. Magyar- ország-Spanyolország 1-1 Az FTC-ből nem volt játé­kos. A mérkőzés három sporttör­téneti pillanata: az első gól az új stadionban - a spanyolok lőt­ték - 20,21 perckor esett a klubház felőli kapuba. Az első magyar gól időpontja 21,02 perc. Ez a II. félidő 2. perce volt. Nagy Antal fejese szintén a klubház felőli kapuba kötött ki. És ez a kapu az utolsó pilla­natban még egy „elsővel” szol­gált: az első kapufáról lepatta­nó labda nem a gólvonal mögé, hanem csak a gólvonalra vágó­dott... 65. 1987. december 2. Ma­gyarország-Ciprus 1-0 Keller Az EB selejtező meccsen ne­hezen született meg a magyar győzelem. Az új Üllői úti stadi­onban Keller volt az első fe­rencvárosi válogatott labdarú­gónk! 66. 1990. március 20. Ma­gyarország-USA 2-0 Limperger Limperger kihasználta a „ha­zai pálya” előnyét: 21 m-ről bombagólt lőtt! 67.1992. szeptember 23. Ma- gyarország-Izrael 0-0 Balogh T., Telek, Lipcsei, Páling, Wukovics Az új stadion első góltalan válogatott mérkőzése néhány játékosunknak emlékezetes marad. Páling és Wukovics éle­tük első válogatott meccsét az otthon zöld fűvén élhették át... Balogh Tamás pedig talán nem is tudja, hogy az Üllői úti pályán 44 év óta a magyar válogatottban nem védett ferencvárosi kapus! * A 67 válogatott mérkőzésen majd egy Budapestnyi néző (1 800 000) jelent meg az Üllői úton! A régi pályák közül a Fra­di pályán rendezték a legtöbb válogatott mérkőzést. Néző­csúcs - 40 ezres teltház - hat al­kalommal volt: Magyarország- Ausztria (1919) Magyaror- szág-Spanyolország (1925), Magyarország-Olaszország (1930), I «^arország-Auszt­ria (1933), Magyarország-Né- metország (1942), Magyaror­szág-Ausztria (1945). A legtöbben - 123 ezren - 1940-ben látogattak ki az Üllői útra, igaz ekkor öt válogatott mérkőzést rendeztek a Ferenc­város pályán. Napjainkban immár csak el­vétve jut egy-egy válogatott mérkőzés a minden igényt ki­elégítő Üllői úti stadionban. Mit tehetünk - emlékezünk... A legutplsó Üllői úti válogatott meccsen ők kezdték az Izrael elleni sporttörténeti kilencven percet... Álló sor balról: Páling, Lőrincz, Kiprich, Sallói, Telek, Cseh Elől: Balogh Tamás, Nagy, Hámori, Balogh Tibor, Illés Nagy Béla