Fradi műsorlap (1989)

1989. július 28.

6 Fradi műsorlap UMBERTO TORNÁM IGARIS denféle módon védekezni, de ez nem járt sok sikerrel. Az elmúlt évi sikertelenség után, amikor csapatunk a selej­tezőkben a Juventus ellen elért döntetlennel csoportjában a ne­gyedik helyén végzett, váratlanul ért az a kedves meghívás, ame­lyet csapatunk április elején ka­pott a Keszthelyi Nemzetközi Tornára érkezett casalei csapat vezetőitől. A meghívást a torna igazgató­ja Lucianó Parcivalle úr szemé­lyesen adta át és kifejezte kéré­sét, amely szerint nagy örömet szereznénk a szervezőknek, ha eleget tennénk a meghívásnak. Kérdésünkre elmondta, hogy az elmúlt évi mérkőzéssorozat komoly deficittel zárult. Mint­egy 17 millió líra volt a hiány és ez igen nagy gondot jelentett a szervezőknek. Változtatniuk kellett az idő­ponton is és újra a tavaszi idény végére került a torna, hogy a más programokkal való ütközé­seket elkerüljék. A meghívást örömmel vette Mucha József a tartalékcsapat és a juniorok edzője és a labda­rúgó szakosztály vezetése is. Mivel az időpont a játékosok szabadságára esett, megbeszélték a játékosokkal is, akik nagy lel­kesedéssel vállalták a szabadsá­guk megrövidítését és a tornán való részvételt. A szakvezetők felmérték a já­tékosanyagot és megállapították, hogy a szabályzatnak megfelelő­en végre egy igen erős, ütőképes csapatot lehet összeállítani. így titkos elvárás volt, hogy a csa­pat szerezzen dobogós helyezést, esetleg nyerje meg a tornát. A csapat edzője június 23. és 24-én tartott edzést a keretnek. Ezután jelölte ki az utazó csa­patot: Jeszenszky Csaba, Hajdú Attila, Horváth Gábor, Páling Zsolt, Páczelt László, Nagy Zsolt, Varga László, Szűcs György, Rácz Gyula, Wukovics László, Vanicsek Zoltán. Báder János, Vári Árpád, Homonnai Sándor, Kiss István, Szanyó Tibor, Szűcs Mihály. Nem tudott a csapattal utazni sérülés miatt Telek Gábor, felvé­teli vizsga miatt Fonnyadt Zol­tán és családi esemény, esküvő­je miatt Limperger Zsolt. Június 25-én reggel 8.30 óra­kor izgatottan gyülekezett az utázó csapat. Helyére kerültek a szerelést rejtő ládák, ajándékok, üdítő, útiélelem és a csomagok. A tervezett időpontban Medgye- si Lajos főpilóta vezetésével ki­gördült az FTC BY 99-13 rend­számú társasgépkocsija, hogy megtegye a mintegy 2500 kilo­méteres útját. Kellemes utazóidőben halad­va Körmenden újra töltöttük a tankot. Rábafüzesnél léptük át a határt és Graz—Klagenfurt útvo­nalon értünk a Wörthi tó végé­ben fekvő csodálatos kis város­kába, Villachba. Itt elfoglaltuk az előre megren­delt szálláshelyeket az Ifjúsági Szállóban, mely minden igényt kielégít. Ezt követően szabad idő állt rendelkezésünkre, me­lyet egyesek pihenésre, míg a többség a kis városka megtekin­tésére használta fel. Ez már hétfő, június 26-a. 8.30-kor érkezünk Tarvisióba, ahol gyors útlevél-ellenőrzés és máris a nagy hegyek, alagutak között haladunk csodálatos tájak között. Óriási többezer méter magas hegyek, széles hegyi fo­lyók, melyekben csak vékony erecskékben folydogál a víz, de hatalmát sejtetik a többszáz mé­teres áthidaló hidak. A Tarvisió-Udine útvonalon 17 alagúton haíadunk át, melyek­nek hossza összesen 14.450 mé­ter. Lassan leérünk a simább területre, de még előtte meg­csodáljuk az Udinei Stadiont, ahol építkezés folyik már a jövő évi labdarúgó V.B. előkészülete­ként. A MONDIÁL kézzelfogható jelzéseivel mindenütt találko­zunk. Jelvényekkel, kulcstartók­kal, műanyag labdákkal, sálakkal. Ezek mindenütt kaphatók. Az olasz televízió is rendsze­resen foglalkozik már az előké­születettek. Lehetőségünk volt egy műsor megtekintésére, ahol a szervező bizottság vezetője szá­molt be a helyzetről, meglévő gondokról és bepillantást nyer­hettünk a szervezők munkájába. Udine - Velence - Brescia - Piacenza - Alessandria érintésé­vel 16.30-kor érkeztünk meg Casale Monferratóba. Csapatunk az ALBERGO D’ ANGELO-ban helyezkedett el a Piazza del Koppán. Ez egy kisebb szálló, igen jó konyhával. Már többször jártunk itt. Meg-, szokott hely és mindén alka­lommal otthonosan éreztük ma­gunkat. Megérkezésünk után rövid időn belül a szervezők, élükön a torna igazgatójával Lucianó Par­civalle úrral üdvözöltek bennün­ket. Tájékoztattak a programról és megbeszéltük az összes tudni­valót. A tornán nyolc csapat vesz részt. 7 olasz mellett egyetlen külföldi az FTC. A selejtezők két négyes cso­portban, ahol mindenki játszik egymással. A két csoport I.—II. helyezettjei játszanak keresztbe a középdöntőben. Majd a vesz­tesek a harmadik helyért, míg a győztesek az első helyért mérkőznek. A mérkőzések játékideje 2x30 perc. ,^4" csoport: Cremonese, La- zió, Juventus F.C., Ferencvárosi T. C. (> ,,B” csoport: Alessandria, No­vara, Pro-Vercelli, A. S. Casale így első látásra lényegesen erősebbnek tűnik az „A cso­port. Ez később be is igazolódik. A vacsora után pár vezető terep­szemlét tart a helyi stadionban, ahol a torna első igazgatójának, kedves jó sportbarátunknak Brú­nó Borghininek emlékére negye­dik alkalommal rendezik meg nyolc csapattal a serdülő tornát helyi és a környéki csapatok részvételével. Rövid nézelődés után meg kell állapítanunk, hogy sok ba­junk lesz a szúnyogokkal, ame­lyek óriási számmal támadják a szerencsétlen pályára tévedőket. Itt kell megjegyezni, hogy ez a vidék a rizstermesztés hazája. Ehhez víz kell, és ahol az van, ott szúnyognak is kell lenni. Hát ezt az igazságot egy hétig szen­vedtük. Próbáltunk ellenük min­Június 27 - kedd. Minden az első mérkőzésre való felkészülés jegyében telt el. Pihe­nő, megbeszélés, uzsonna. 19.00 órakor indulás Alessand- riába autóbusszal. Szép stadion, jó világítással és jó talajú játéktérrel. 20.45 Ferencvárosi T.C.—U.S. Cremonese 1—0 (0—0) kb. 400 néző FTC: Jeszenszky—Horváth, Rácz, Varga, Páczelt, Nagy, Vanicsek, Szűcs Gy.-Páling, Wukovics, Bá­der. G.: Wukovics Csere: Szűcs—Sza­nyó (42. perc) Az ellenfél első csapata) az előző héten került fel az „A li­gába. Jól képzett ellenfél, végig nagy ellenállást tanúsított. Csapatunk fokozatosan lendült játékba, vette át az irányítást és dolgozta ki sorozatosan helyze­teit. Az I. félidőben Wukovics két, Vanicsek egy alkalommal került óriási helyzetbe, de a befejezés nem sikerült. Ezenek kívül még 2—3 lehetőség. A II. félidő elején az ellenfél kis­sé feljött, de nem tudott hely­zetbe kerülni, csak egy alkalom­mal, amit Jeszenszky bravúrosan hárított. Ezt követően újra az FTC irányítja a játékot. Újabb helyzetek, míg végül a 60. percben megszületik a várt gól. Páling lecsap egy a védők között pattogó labdára, bead Wukovics- nak, aki higgadt csel után lő a jobb alsó sarokba 1-0. Utána rövid játék és nagy öröm az első győzelem miatt. Jók: Jeszenszky, Páczelt, Nagy, Vanicsek, Wukovics, Pá­ling. Június 28 - szerda. Délelőtt fogadás a Város­házán. Délben a vezetők részé­re ebéd a RISTORANTE FA- RÓ-ban. A játékosok pihenés­sel, felkészüléssel töltik a napot. Készülődnek az esti mérkőzésre. 18.00 órakor vacsora, majd indu­lás Novarába a következő mérkő­zés színhelyére. A 15 éve épült Stadion modern, gyönyörű, jó világítással. A nézőtér és a pálya talaja is kifogástalan, ideális. 22.00 óra. F.T.C.—S.S.Lázió 2-0 (0-0) FTC: Jeszenszky—Horváth, Varga, Rácz, Páczelt-Nagy, Va­nicsek, Szűcs Gy.—Pálint, Wuko­vics, Báder. G.: Wukovics, Vanicsek Csere: Báder—Vári (42. perc) A csapat jó játékkal fokoza­tosan fárasztotta ki ellenfelét és alakította ki helyzeteit. Jó, szel­lemes és szép játékkal aratott biztos győzelmet és közönség- sikert. Az 50. percben Páling jó labdával egyedül elfut, ütkö­zik a kifutó kapussal — az meg­sérül - a labdát sikerül beját­szania Wukovicsnak, aki biztosan lő a hosszú felső sarokba (1—0). Továbbra is támadásba mara­dunk. Az 59. percben Nagy Zsolt rá­vezeti a védőkre a labdát, ki­lép, majd az üresen lévő Vani- csekhez játszik, aki rutinosan a kifutó kapus hasa alatt gurít­ja hálóba a labdát (2-0) Ezzel elsőként kerül csapa­tunk biztosan a legjobb négy közé. Sajnos a győzelemnek ára is van. Varga bal bokája egy üt­közésnél megsérül. Szerencsére csak egy szalaghúzódás, amely csúnyán bedagad. A szálláshelyre éjjel egy óra­kor érünk vissza igen boldogan. A másnapi helyi újságok tele vannak dicséretekkel. A torna nagy esélyeseként jelölik csapa­tunkat, amely újra bemutatta a szép magyaros labdarúgást. Cso­portunkon belül még két csa­patnak van esélye a továbbjutás­ra, míg a másik csoportban még minden lehetséges. Ott jó pozí­cióban van a helyi csapat és jó az esélye az Alessandriának. Június 29 - csütörtök. Reggéli után szabadidő, ko­rán ebéd, majd kötelező pihe­nő, taktikai megbeszélés, úszón na. 18.10 indulás újra Novarába. 20.45 FTC-Juventus F.C. 1-1 (1-0) FTC: Jeszenszky—Horváth, Szűcs M., Rácz, Páczelt—Nagy, yanicsek, Szűcs Gy.—Szanyó, Kiss, Vári. G.: Vári Csere: Szanyó—Homon­nai (35. perc) Varga sérülés miatt, Páling, Wu­kovics taktikai okokból pihen ezen a mérkőzésen. A csapat jó játékkal kezdve Vári elfutásával szerezte meg a vezetést a 7. percben. Végig jól, szépen játszva telt el az I. fél­idő, a sokszor kíméletlen, dur­va játékot mutató ellenfél el­len. A félidő második felében Va­nicsek fejese a kapufáról pattan ki. Nem sok hiányzott a második gólhoz... A II. félidő kiegyenlítettebb já­tékot hoz. Feljavul az olasz csa­pat és erőlteti az egyenlítést. Végül az a 63., percben!!! sike­rül, némi játékvezetői segédlet­tel (kb. 2 méteres les). Jók: Jeszenszky, Szűcs Gy., Vanicsek, Rácz. Június 30 - péntek Három mérkőzés után egy szabadnap. Ezt jól kell kihasz­nálni. A csapat vezetése úgy dönt, hogy eleget tesz a játéko­sok kérésének és egy kirándulást szervez. Irány a csodálatos Ligur tenger Varazze. Egyórás út után nagy hegyeken átbújva már Csodálhatjuk Geno­vát és környékét, a tiszta, kék­színű tengert. Július 1 - szombat Elérkeztünk szinte a legfon­tosabb naphoz. Ezt a mérkő­zést kell megnyerni és máris egy nagy siker részesei lehetünk. A délelőtt szabad. Ebéd után a megszokott és kialakított rend szerint telik. A taktikai megbeszélésen cél: döntőbejutás. Minden játékos játékra jelentke­zik. Tehát a legerősebb össze­állításban vehetjük fel a küz­delmet. 19.00 óra indulás autóbusszal a helyi stadionba. (Stadion Natal Palli) 20.45 Ferencvárosi T.C.—Ales­sandria 2—0 (0—0) FTC: Jeszenszky—Horváth, Var­ga, Rácz-Nagy, Vanicsek, Szűcs Gy.—Páling, Wukovics, Vári. G.: Báder (2) Csere: Vári—Bá­der a félidőben A bemutatkozás a helyi közön­ségnek jól sikerült. Jó kezdés, szép játék. Nagy hely­zetben Wukovics fölé, majd Pá­ling elfut, de elhamarkodottan mellé bombáz ballal. Ezt követően kis védelmi hiba és az egyedül maradt csatár lövését Jeszenszky lábbal nagy bravúrral hárítja. Ezután újra mezőnyfölény az ellenféltől láthatóan igen tartó csapattal szemben. A félidő végén egy lepattanó labda szabadon találja Wukovi- csot, aki óriási helyzetből fölé vágja a labdát. A második félidőben az ellen­fél fokozatosan fárad. Sorozatos támadások, helyzetek alakulnak ki. Báder 28 méteres szabadrúgá­sa a tehetetlen kapus mellett a felső lécen csattan. Szűcs Gy. 10 méterről a kifutó kapus fölött emeli fölé a labdát. Végre a 40. perc hozza meg ve­zető gólunkat. Nagy átadását Báder mesteri mó­don veszi át a 16-oson belül há­rom védő között. Két csellel átjátssza őket, elfekteti a kapust és biztosan lő a hálóba. (1—0) A hátralevő időben nyugodt, biztos játék. Szép támadások, akciók. A csapat leiskolázza ellenfelét és ez az 57. percben újabb gólt eredményez. Páling jobbszélen elfut, jól bead és a baloldalon berobbanó Báder kapásból óriási gólt lő a hosszú felső sarokba. Talán ez volt a torna legszebb gólja, nekünk biztosan. Jók: Jeszenszky, Rácz, Nagy, Báder, Páczelt, illetve az egész csapat. A mérkőzés után, mint a legjobb játékos Nagy különdíjat kapott (MUNDIALE ezüst jelvénye) ,/l Ferencvárosi' T.C. csapata döntőbe került 23 év után." A másik elődöntőn a várt ered­mény született, kemény, kímé­letlen játékban: Juventus F.C.-A.S.Casale 1-0 Az I. félidő közepén lábtörést szenvedett a casalei csapat kapi­tánya. A sok szabálytalansággal tarkított mérkőzésen még felhő- szakadás is nehezítette a játé­kosok dolgát. Július 2 - vasárnap Felvirradt a döntő napja. Na­gyon nehezen telt az idő. A mér­kőzésen kívül már a hazautazás előkészítésével is kellett foglal­koznunk. • Visszaútban Bécsben sikerült szállást szerezni és ez arra kény- szerített bennünket, hogy a dön­tő, díjkiosztó után azohnal in­duljunk el. Korán vacsoráztunk, majd berá- moltunk és indultunk ki a pályá­ra. A harmadik helyért nagy csata folyt. Végül a hazai csapat nyert A.S.Casale—Alessandria 1—0 Következett a döntő. Mint, ahogy azt előre vártuk ellenfe­lünk kihasználva a hazai pálya előnyét szinte új csapattal állt fel ellenünk. 6 olyan játékost szerepeltetett, akik nem játszot­tak ellenünk csütörtökön, sőt még a szombati elődöntőn sem. Ez nem kis előny!!! 22.00 Juventus F.C.-Ferencvá- rosi T.C. 1-0 (0-0) FTC: Jeszenszky—Horváth, Var­ga, Rácz, Páczelt-Nagy, Vani­csek, Szűcs Gy.-Páling, Wu­kovics, Báder. Csere: Szűcs Gy.-Szűcs M. (fél­időben) A Juventus félelmetesen kez­dett. Csapatunk fokozatosan len­dült játékba. Változatos játék alakult ki. Egymás után kerül-