Fradi műsorlap (1987/88)

1987. augusztus 16.

A régi AUGUSZTUSBAN MEGJE* LENIK! Nagy Béla: A RÉGI, DICSŐ KK című könyve, amely a magyar labdarúgó klubcsapa­tok egykori kupamérkőzéseit eleveníti fel. A FERENCVÁ­ROS, ÚJPEST, HUNGÁRIA, KISPEST, BOCSKAI, SZE­GED hajdani - 1927-1939 közötti - KÖZÉP-EURÓPAI KUPA MECCSEIRŐL, a KK fénykoráról olvashatnak a labdarúgás kedvelői. Vala­mennyi hazai és külföldi csapat összeállításai, góllövó'k, sztorik színes gyűjteménye A RÉGI,DICSŐ KK c. könyv. Csak a Fradi ajándékbolt­ban és a Boy Vállalatnál kap­ható. Ára: 50 Ft. A címolda­lon az 1937-es KK GYŐZTES FERENCVÁROS SZÍNES FÉNYKÉPE! A könyv hátsó belső borí­tója Sárosi dr. és Piola a Lazio stadionban a kupa átadása után. A hátsó borítón TOLDI GÉZA A „KK HŐS” EDDIG SOHA NEM PUBLIKÁLT KISZÍNEZETT FÉNYKÉPE! * * * Műsorlapunkban a KK 50 évvel ezelőtti eseményeit idézzük a könyvből. 1937 A KK 1937. évi győztese a Ferencváros volt! Rövid beveze­tőnkben rögzítjük az indulásu­kat. .. Útrakelt az első KK- vándor, a Ferencváros! - írták a Sporthír lapban. .Kedden dél­után negyedötkor indult el a Keletiből a Ferencváros KK- osztaga a rejtekhelyre, ahol az első KK-meccsig pihenni fog. A játékosok tőlünk kérdik, hogy hová utaznak voltaképpen. Ké­sőbb a vezetőket kérdezzük: ők sem tudják, ez a rejtélyes válasz. Most tehát az a helyzet, hogy a Ferencváros a legnagyobb bajban van.. . Elutazott 13 játékos és 3 vezető és senki sem tudja közülük, hogy hová. Nagy zavar­ban lesznek hogy hol kell le- szállniuk. Szerencsére a komoly valóság az, hogy az elnök és az edző tudja a végcélt, csak éppen titokban akaija tartani. Még a Slavia sem sejti. (Prágához közel Jiloviste mellett szép természeti környezetben, a Hubertus Szál­lóban „rejtőzködtek”,, Sárosiék. A szerk.) A vonat mellett áll Usetty Béla dr, az MLSZ elnöke is és sürgeti a fiúkat, hogy szálljanak be, mert indul a vonat. A vonat kigördül az üvegbúra alól, éljen­zés, integetés. Elindul a Ferenc­város az első KK mérkőzés felé. . .” I. FORDULÓ június 13. Prága, 25 000 néző, Jv: Scarpi (Olaszország) Ferencváros—Slavia 2—2 (1—1) G: Sobotka, Sárosi, Toldi, Vytlachil. dicső Ferencváros: Háda-Tátrai, Korányi—Hámori, Polgár, Lázár, Táncos, Kiss, Sárosi dr, Toldi, Kemény. Edző: Sándor József Slavia: Planicska-Fiala, Daucsik-Vodicska, Pruha, Truhlar-Toman, Vacek, Szobot- ka, Kopeczky, Vytlachil. ,,Az első félidőben nem lát­tunk nagyvonalú játékot. Sem kimagasló egyéni teljesítménye­ket. A Ferencváros védelmében csak Háda és Hámori játszott kifogástalanul. Különösen Hádát kell megdicsérni sorozatos bra­vúrjaiért. Elől Kiss a legfürgébb, Sárosinak kevés húzása sikerült, de gólja mestermunka volt.” „Az­tán a második félidőben Toldi fejesgólja is „mestermunka” volt. 2—1-es vezetésünknél Toldi és Táncos is a kapufát találta el. Aztán 1 perccel a befejezés előtt kiegyenlítettek a hazaiak 4—1 helyett 2—2. Sándor edző: — Majd Buda­pesten kijön az a három gól a csapatból, amely most a fiúk lábában maradt! Pelikan, a csehszlovák szövetség elnöke: — Jó játék folyt a mér­kőzésen. Egyenrangú ellenfélnek bizonyult a Ferencváros és a Slavia. A Ferencváros védelme nagyon tetszett nekem, a csatár­sor ellenben nem játszott olyan jól, mint ahogy én megszoktam a Ferencvárostól. A Poledni List lap értékelé­séből: A Ferencváros felülmúlta a várakozást. Most már megért­jük azt a nagy bizakodást, amely a ferencvárosi játékosokat eltöl- tötte a mérkőzés előtt. Nyugod­tan álltak ki a mérkőzésre, jogo­san bíztak erejükben. A Ferenc­város jobb volt. A Slaviának sokkal jobban kell Budapesten játszania, különben nem jut tovább. június 27. Üllői út, 20 000 néző. Jv: Mies (Ausztria) Ferencváros—Slavia 3—1 (1—0) G: Toldi, Sárosi dr, Toldi, Tátrai (öngól) Ferencváros: Háda-Tátrai, Korányi-Hámori, Polgár, Lázár, Táncos, Kiss, Sárosi dr, Toldi, Kemény. Edző: Sándor József. Slavia: Planicska-Fiala, Dau- csik—Vodicska, Prucha, Truhlar— Horak, Swoboda, Sobotka, Ko­peczky, Pucs. A Ferencváros ezúttal is ,.rej­tekhelyen” készült a prágaiak elleni mérkőzésre. Ezúttal Buda­keszin „bújtak” el a fradisták — ahonnal, amikor elindultak a meccsre, rezesbanda búcsúztatta őket.. . A Fradi pedig a mérkő­zésen a Slaviát búcsúztatta a- KK-tól! Toldi szerezte az első gólt („Kiss adta be a labdát és két lépésről befejeltem”). A máso­dik gól is fejesből esett, ezúttal Kemény húzott el a szélén és Sárosi az ötösről csúsztatott fejessel vette be a kaput. A 65. percben egy Toldi lövés zárta le a ferencvárosi gólok sorát. Toldi: — Az első félidőben merevek voltunk, a másodikban felengedett a merevség és bizto­san nyertünk. Háda: — Győztünk - ez a fontos! A gól előtt Tátrai hátán irányt változtatott a labda, s ezért nem tudtam védeni. Daucsik, a Slavia hátvédje:- Két jó csapat állt egymással szemben. A Fradi (így mondja, mert magyarul is beszél) csatár­sora sokkal jobb volt s ez dön­tötte el a mérkőzés sorsát. A Ferencváros ilyen arányban is megérdemelten nyert. TOVÁBBJUTÓ: A FERENCVÁROS (5-3) KK június 14. Hungária út, 8000 néző. Jv: Christ (Csehszlovákia) LAZIO-HUNGÁRIA 1-1 (0-0) G: Piola, Cseh Lazio: Blason-Zacconi, Mon- za-Baldo, Viani, Milano-Busani, Marchini, Piola, Riccardi, Costa Hungária: Szabó—Kis, Bíró- Sebes, Turay, Dudás—Sas, Müller, Cseh, Kardos, Titkos. Edző: Schaffer Alférd „A Hungária csapatából hiány­zott a küzdeniakarás, amely a bajnoki idény végén többször is megmentette a csapatnak a baj­noki pontokat. Nem lehet senki­nek sem a leikébe látni a lát­szat azonban azt mutatta, hogy feladták a küzdelmet. Ezzel a játékkal nem sok keresnivalója van a Hungáriának Rómában.” Dietz Károly dr. szövetségi kapitány: — A Hungária olyan rosszul és indolensen játszott, mint egyetlen bajnoki meccsen sem. így nemzetközi mérkőzést nem lehet játszani, ennyire szív nélkül. Titkos: — Jól játszott a Lazio, mi meg rosszul. .. június 27. Róma, 10 000 néző. Jv:Wütrich (Svájc) LAZIO-HUNGÁRIA 3-2 (2-0) G: Piola, Piola, Costa, Cseh, Cseh Lazio: Blason-Zacconi, Mon­za—Bald o, Viani, Milano—Busani, Marchini, Piola, Camolese, Costa. Hungária: Szabó—Kis, Bíró- Sebes, Turay, Dudás-Sas, Cseh, Kardos, Müller, Titkos. Edző: Schaffer Alfréd. Schaffer edző a kivonulás előtt így szólt fiaihoz: — Fiúk! Csak nyugodtan. Kö­telességemnek tartom bejelente­ni, hogy a vezetőség győzelme­tek esetére felemelte a rápénzt 150 pengőre. Háromszoros éljen fogadta az edző „tartalmas” szavait és máris vonult ki a társaság a 34 fokos hőségbe.. . Aztán hamarosan eldőlt, hogy a klub kasszájában marad a ma­gas prémium: az olaszok a 49. percben már 3—0-ra vezettek! És ekkor meglepetésre a Hungá­ria kezdett el játszani — nem sok hiányzott még az egyenlítéshez sem! A Lazio kapusa azonban brillírozott... Fodor Henrik dr: — Az első félidőben lerohantak bennün­ket az olaszok és mire észbe­kaptunk, már két góllal vezet­tek. A rossz rajt nagyon lehan­golta a csapatot, de a második félidőben ennek ellenére mégis remek futballt láttam a mieink­től. Piola: - A Hungária jól ját­szott, de nem volt szerencséje. Pozzo, az olasz szövetségi kapitány: — A technikailag és a taktikailag jobban képzett csa­pat vesztett. A Hungária csatá­rok lövéseit nem kísérte szeren­cse. A gyengébb csapat ment továb... TOVÁBBJUTÓ: A LAZIO (5—4) június 13. Bukarest, 18 000 néző. Jv:Pfützner (csehszlovákja) ÚJPEST-VENUS BUKAREST 6-4 (2-1) G: Tóth, Humis, Kállai, Ploes- teanu, Futó (öngól) Zsengellér, Humis, Kocsis, Zsengellér, Zsen­gellér. Újpest: Havas—Futó, Joós— Seres, Szűcs, Szalay—Kocsis, Pusztai, Kállai, Zsengellér, Tóth. Edző: Jánossy Béla Venus: Burdán—Sfera, Albu— Barb ulescu, Gain, Gorgorin- Ploesteanu Bodola, Humis, Val- cov, Gruin. A gólbő mérkőzés a 85. perc­ben még 4^4-re állt! ,Már csak öt perc van hátra, de Zsengellér magára talál és ez dönt. Nyolc méterről tiszta helyzetben lő a balsarokba, 5-4! Most már nem enged az Újpest. A síri csöndben Albu hibájából Zsengellér kapja a labdát a 11 -es pont tájékán rögtön lő, gól 6-4. Egy perc alatt két gól! ” Platko Ferenc, a Venus edző­je: Kapusunk miatt veszítet­tünk. Pfützner bíró: - Nagyon szép mérkőzés volt. Nagy küzdelem, de örülünk, hogy semmi durva­ság sem volt. június 20. Megyeri út, 10 000 néző. Jv: Mattea (Olaszország) ÚJPEST-VENUS BUKAREST 4-1 (2-0) G: Zsengellér, Vincze, Kállai, Humis, Zsengellér. Újpest: Havas-Futó, Joós- Seres, Szűcs, Szalay—Kocsis, Vincze, Zsengellér, Kállai, Tóth. Edző: Jánossy Béla Venus: Burdan-Sfera, Albu- Barbulescu, Gain, Gorgorin- Ploesteanu, Bodola, Humis, Val- cov, Gruin. Az újpestiek félidőben már 2—0-ra vezettek, s a szünetben nem mindennapos átöltözés oko­zott feltűnést. A Venus eddigi fehér trikóját átcserélte feketé­re. . . Na, nem a várható vere­ség miatt, hanem a nagy meleg hatására. Aztán feketében is kap­tak két gólt. . . Langfelder: — Minden elismerést megérdemel a Venus játéka. Végre egy csapat, amely amel­lett, hogy futballozni is tud, tud szépen veszíteni is. Példá­san fair módon küzdött a ro­mán bajnok. Tanulhatna tőle sok „öreg” KK csapat. . . TOVÁBBJUTÓ: AZ ÚJPEST (10-5) Az első forduló többi mérkőzése: június 13. Bécs: Vienna—Young Fellows 2—1 június 27. Zürich: Young Fellows—Vienna 1—0 június 29. Zürich: Vienna-Young Fellows 2-0 TOVÁBBJUTÓ: A VIENNA (4-2) június 13. Bologna: Austria—Bologna 2—1 június 27. Bécs: Austria—Bologna 5—1 TOVÁBBJUTÓ: AZ AUSTRIA (7-2) június 13. Zürich: Grashoppers—Prostejov 4—3 június 20. Prostejov: Grashoppers—Prostejov 2—2 TOVÁBBJUTÓ: A GRASHOPPERS (6-5) június 13. Bécs: Admira-Sparta 1-1 június 25. Prága: Admira-Sparta 2—2 június 29. Budapest: Admira-Sparta 2—0 TOVÁBBJUTÓ: AZ ADMIRA (5-3) június 13. Genova: Genova-Gradjanski 3-1 június 20. Zágráb: Genova-Gradjanski 3—0 TOVÁBBJUTÓ: A GENOVA (6-1) II. FORDULÓ július 4. Bécs. 49 000 néző. Jv: Pfützner (Csehszlovákia) AUSTRIA—ÚJPEST 5-4 (1-2) G: Kocsis, Neumer, Zsengellér, Sindelar, Nausch, Sesta, Zsengel­lér, Zsengellér, Nausch Austria: Zöhrer-Kopetko, Sesta—A damek,-Mock, Andritz— Riegler Nausch, Sindelar, Jerusa­lem, Neumer Újpest: Havas—Futó, Joós— Seres, Szűcs, Szalay-Kocsis, Vincze, Zsengellér, Kállai, Tóth. Edző: Jánossy Béla. Nagyszerű, vérbeli kupamér­kőzés volt! Az első félidőben Újpest volt a jobbik csapat, nem csak vezettek, hanem szépen is játszottak. 2—1-es újpesti veze­tés után a bécsi lila-fehérek 4-2- re fordítottak! Azután Zsengel- lérék következtek, a 75. percben már 4—4 volt az eredmény! Az újpestiek a mérkőzés során több kapufát is lőttek, de a leg­nagyobb lehetőséget 4-4 után Kocsis hagyta ki. Ráadásul az ellentámadásból Nausch belőtte a győztes gólt! Ebersthaler dr. az osztrák szövet­ség elnöke: - Az Újpest fair módon játszott! Ilyen gyönyörű mérkőzést legalább tíz éve nem látott Bécs! Remek propagandá­ja volt ez a mérkőzés a futball - nak. Langfelder: — Szenzációs já­ték — de mégis ők győztek. . . július 11. Üllői út, 28 000 né­ző. Jv: Darlassina (Olaszország) AUSTRIA-ÚJPEST 2-1 (1-0) G: Sindelar, Jerusalem, Kocsis Austria: Zöhrer—Andritz, Ses­ta—Adamek, Mock, Nausch— Riegler, Stroh, Sindelar, Jerusa- leim Neumer. Újpest: Havas—Futó, Joós— Seres, Szűcs, Balogh—Kocsis, Vincze, Zsengellér, Kállai, Tóth. Edző: Jánossy Béla. Az újpestiek a Fradi-pályán zöld-fehér mezt öltöttek! „A zöld-fehér mezt úgy húz­ták fel, mintha már számtalan­szor játszottak volna ilyenben. De a zöld-fehér mezről eszükbe jut valami. Elhatározták, hogy nem a kezdőkörből üdvözlik a közönséget, hanem a B—közép­re való tekintettel, egysorba áll­nak és mindkét oldalt külön köszöntik. — A B-középre ma magy szükség van, — mondják. Bár az Újpest az első félidő nagy részé­ben óriási fölényben játszott, s bár négy-öt óriási helyzete is volt, az Austria egyetlen helyze­tével — a félidőben 1—0-ra vezetett a jobb Újpesttel szem­ben.” Aztán egy negyedóra múlva kapushiba miatt már 2—0! Már csak a szépítés sikerült tizenegyesből.. . Szűcs: — Az első félidei játé­kunk alapján nem érdemeltük meg a kiesést. Futó: — Burokban született az Austria. . . Sindelar: - Szép, fair játék, úgy ahogy én azt elképzeltem. Az Újpestnek nagyon sok hely­zete volt az I. félidőben, de nem tudta őket kihasználni. Nausch: - Újpest ismét kitű­nően játszott, nagy ellenfél volt. A szerencse inkább nekünk ked- vezctt TOVÁBBJUTÓ: AZ AUSTRIA (7-5) július 4. Üllői út, 15 000 néző. Jv: Scarpi (Olaszország) Ferencváros—Vienna 2—1 (2—1) G: Pollack, Sárosi dr. Toldi Ferencváros: Háda-Tátrai, Korányi—Hámori, Polgár, Lázár- Táncos, Kiss, Sárosi dr. Toldi, Gyetvai. Edző: Sándor József. Vienna: Havlicsek-Rainer, Kaller—Pa tzka, Hoffmann, Machumolzer, Gschweidl, Fischer Poliak, Érdi. „A tenyerek ütemesen verik a Hajrá Fradit! Pontosan 6 óra­kor Táncossal az élen a közön­ség egetverő üdvrivalgása között fut ki a Ferencváros. Felharsan a Hajrá Fradi!, amikor a zöld­fehérek is üdvözlik a nézősere­get. A Ferencvárost fényképé­szek veszik ostrom alá!” Aztán a bécsi csatárok is ostromol­ták Háda kapuját. A ferencvá­rosi támadók ezúttal sokat gyá- moltalankodtak. A gyenge játék ellenére még így is voltak gól-