Fradi műsorlap (1980/81, 1981/82, 1982/83)

1981/82 - 1980 / 70. szám

A 90. FTC-Szeged NB I-es mérkőzés előtt (Első rész) Érdekes jubileumhoz érkezett a Ferencváros— Szeged NB l-es párviadalok története, 1981. október 7-én (szerdán), Szegeden játssza a két csapat sorrendben 90. I. osztályú jajnoki mér­kőzését egymás ellen! Ebből az alkalomból adunk visszapillantást a két együttes régi nagy csatáiról, győzelmeiről és balsikereiről. Az eddigi 89 mérkőzésük mérlege ferencvárosi fölényt mutat (54 FTC-győzelem, 14 döntet­len és 21 SZEOL AK-siker, 231-103-as gól- különbség a Fradi javára), de az is tény, hogy egyetlen vidéki csapatunk sem győzött ilyen sokszor (21-szer) Magyarország legnagyobb múltú klubja ellen! Első összecsapásukra 1926. júniusában ke­rült sor az Üllői úton. A mérkőzés a kieséses rendszerű 1925—26. évi országos bajnokság elődöntője volt, melyet a Fradi nyert 3—0 arányban. A döntőt egyébként szintén az Ollői úton, még nagyobb fölénnyel, 4—0-ra nyerte a zöld—fehér gárda a Miskolci VSC ellen. 1926—27-től már a vidékiek is bekapcso­lódtak az I. osztályú profi bajnokságba, — köz­tük a szombathelyi Sabária és a SZEOL AK korábbi jogelődje, a Szegedi Bástya is. Az első Bástya—Ferencváros mérkőzésre 1926. októ­ber 17-én került sor az újszegedi SZAK-pályán. A találkozó a hazaiaknak örökre emlékezetes maradt, hiszen 3—1 arányban kétvállra fektet­ték a Fradit! Az már csak ráadás volt, hogy 1927 tavaszán, a bajnokság utolsó, 18. fordu­lójában, az Ollői útról is „pontosan" távoztak a szegediek. (0—0)! Ennek ellenére a Ferenc­város nagy fölénnyel nyerte az első profi baj­nokságot, de a Fradi 6 vesztett pontjából hár­mat a Bástya „rabolt" el! A következő évi baj­nokságban aztán revansot vettek a zöld—fehé­rek: az Üllői úton 5—0-ra, míg Szegeden 2-1- ,re nyertek. De 1928—29-ben ismét a szegediek „huszárvágása" következett. 1928. december 9-én a bajnok Ferencváros — óriási meglepe­tésre — saját otthonában vérzett el a Korányi vezette szegediek elleni Ráadásul a 86. perc­ben — 1—0-ás szegedi vezetésnél — egy néző befutott a pályára, és megütötte a szabályta­lankodó szegedi hátvédet, majd Gerő játék­vezetőt, aki erre lefújta a meccset ... A mér­kőzést a szövetség a pályán elért eredménnyel (1—0) igazolta a Bástya javára. Mint később kiderült, ha a Fradi ezen a találkozón legalább egy pontot szerez, megvédhette volna az el­múlt évben elnyert bajnoki címet... A zöld- fehéreket aztán olyannyira fűtötte a visszavá­gás vágya, hogy a jövő év tavaszán — Szege­den — megrendezett találkozón, 6—0 arányú, elsöprő győzelmet arattak a Bástya ellen! 1929—30: újabb nevezetes győzelmek a két csapat életében. Az őszi, újszegedi SZAK-pá- lyán lejátszott mérkőzést a Bástya fölényes biztonsággal, 3—0-ra nyerte, majd 1930. már­cius 6-én, a Fradi Takács II. (3) és Toldi gól­jaival 4—Ó-arányban „hengerelte le" a Bástyát. Ezután fokozatosan fölénybe került a Ferenc­város és sorra aratta nagy gólarányú győzel­meit. (7—0, 7—1,4—1,6-1) a szegediek ellen. Egyik legemlékezetesebb mérkőzésüket az 1934—35. évi bajnokságban vívták. 1934. november 29-én, az Ollői úton már 4—1-re vezetett a Fradi a hat hete veretlen Szeged FC ellen. A paprikamezes szegedi gárda azon­ban nem adta fel és szünet után Vastag két góljával 4—3-ra alakult az eredmény. Majd a 89. percben a Fradi válogatott középhátvédje. Korányi I. Lajos elvétette a labdát és öccse, a szegedi Korányi II. kiegyenlített! A március 3-i tavaszi visszavágón viszont a Fradi tartott bemutatót Szegeden. A 6—1-es Fradi-győze- lemből különösen Sárosi György vette ki a részét, aki 4 (I) gólt szerzett, az elsőt a 30. másodpercben! 1935—36-ra bevezették az NB, a Nemzeti Bajnokság rendszerét. _A két csapat első NB l-es mérkőzését — az Üllői úton — 1935. ok­tóber 9-én vívta. A Szeged FC szerzett veze­tést, majd 2—1-re fordítottak a zöld—fehérek, amit Korányiék újra kiegyenlítettek. Végül is Toldi újabb góljával a Ferencváros otthon tar­totta a két bajnoki pontot. Aztán 1936. már­cius 29-én, az első szegedi NB l-es mérkőzé­sük csaknem botrányba fulladt. A 66. perc­ben ugyanis a fradista Polgárt a bíró durvaság miatt kiállította. A pályán nagy tumultus keletkezett, még a szegedi rendőrök is befu­tottak és igazoltatták Toldit ... A jogtalan fellépésért a Fradi középcsatára bírósági ügyet csinált és elégtételt követelt ... A fővárosiak „elégtétele" pedig az volt, hogy 2—0-ra győz­tek az újszegedi SZAK pályán! Az 1936—37. évi NB l-ben a Fradi hét „zsinórban" megnyert mérkőzése után adta le első bajnoki pontját Szegeden, a hazaiak ellen! De tavasszal ezért is visszavágtak a zöld- fehérek: 1937. március 14-én Sárosi (6) és Toldi (2) góljaival kiütötték a Szegedet (8—1) I 1937-38: A_ Fradi Szegedről (1-0), a Szeged FC az Üllői útról (3—1) hozta el a bajnoki pontokat! Az 1938—39. évi NB l-ben a Fradi először 3—2-re győzött, majd tavasszal, a szegedi visz- szavágón, a Szeged FC sorra lőtte a gólokat és már 4—1-re vezetett! A végeredmény 4—2 lett és a pestiek vereségükkel elveszítették bajnoki esélyüket ... A következő bajnokságban vi­szont fölényes zöld—fehér győzelmeknek tap­solhattak a nézők (4—1 és 5—1)1 A szegedi 5—1-es mérkőzés érdekessége, hogy 0—1-es félidő után 7 perc alatt fordított a Fradi! A Ferencvárosnak és a Szegednek ez volt az első olyan mérkőzése — 1939. szeptember 17-én, — amelyet a rádió is közvetített! „Beszélő": Pluhár István volt . . . 1940—41: ekkor érte el fennállása óta a legjobb eredményt Szeged reprezentatív csa­pata: a bajnok Ferencváros és ezüstérmes Újpest mögött 3. lett az NB l-ben! Ehhez viszont 1941. június 15-én kétvállra kellett fektetniük a már bajnok Ferencvárost! A SZAK-pályán lebonyolított találkozón Kal­már György szerezte meg a vezetést a hazai­aknak. Szünet után Kiszely góljaival 2—1-re vezetett a Fradi, ám Nagy Antal kiegyenlített, majd Mester a győztes gólt is megszerezte a szegedi csapatnak! 1941—42-ben kettős sze­gedi siker született a Ferencváros ellen (5—0 és 3—2)! Az 5—0-ás szegedi győzelem — 1942. május 17-én — az eddigi legfölényesebb diadal a zöld—fehérek ellen! A legnagyobb arányú ferencvárosi győzelem viszont alig öt hónap­pal később, az Üllői úton született: Ferenc­város—Szeged 9—2! 1943. március 21-én a szegediek 3—0-ás sikerükkel törlesztettek va­lamit az őszi kiütéses vereségért ... A felsza­badulás előtti utolsó bajnoki mérkőzésüket 1944. szeptember 17-én játszották Szegeden. Az I. félidőben Nagy Antal szerzett a Tisza- partiaknak vezetést, majd szünet után Sárosi dr. egyenlített. (1-1). (folytatjuk) Vitos György FRADI MŰSORLAP A Ferencvárosi Torna Club kiadványa Felelős kiadó: Losonci Tibor Felelős szerkesztő: Nagy Béla Fényképek: Pozsonyi Lajos, Magdics László, Csata Zsolt. Lapzárta: 1981. augusztus 19. Készült az MGSZ Nyomdában Felelős vezető: Tulipánt József (81235) 15