Nagy Béla: FTC napló különkiadás 1980. Tempó magyarok! Válogatott mérkőzések - válogatott történetek 1931-1949 (Budapest, 1980)

1943. május 16., Genf. MAGYARORSZÁG—SVÁJC 3:1 Góllövő: Bodola 2, Zsengellér. Tóth (Gamma) — Szűcs (Szolnok), Olajkár II. (WMFC), Szalay (WMFC) — Sárosi III. (Ferencváros), Perényi (NAC) — Kincses (Gamma), Ma­rosvári (WMFC), Zsengellér (Újpest), Bodola (NAC), Tóth III. (NAC). ,,A mérkőzés nem hozott olyan nagy küzdelmet, mint azt általában vár­ták, ennek az oka azonban arra vezethető vissza, hogy túl hamar — már az első félidőben — eldőlt a játék sorsa. És mert szünet után a kissé fá­radtnak látszó svájciak még a víharzó széllel is szembekerültek, nem har­coltak olyan erőfeszítéssel, amivel a nagy mérkőzés sorsát meg tudták vo.na fordítani.” (Képes Sport) 1943. június 6., Szófia. MAGYARORSZÁG-BULGÁRIA 4:2 Góllövő: Zsengellér 4. Tóth (Gamma) — Rudas (Ferencváros), Szűcs (Szolnok), Szalay (WMFC) — Sárosi III. (Ferencváros), Perényi (NAC) — Kovács II. (NAC), Szusza (Újpest), Zsengellér (Újpest), Bodola (NAC), Tóth III. (NAC). ,,A mieink a technikás és az ügyes cselekkel operáló Zsengellér gól­jaival negyedóra után már 3:0-ra vezettek. Ezután Tóth III. kicselezte a bol­gár védelmet s az üres kapura gurította a labdát. A biztos gólnak látszó labdát azonban egy — a kapu mögül előugró néző megállította s a me­zőnybe vágta. Ez a sportszerűtlen beavatkozás bizony merőben szokatlan a válogatott mérkőzések történetében. A horvát Marek játékvezető némi töprengés után arról a helyről ítélt szabadrúgást a magyar csapat javára, ahol a furcsa beavatkozás történt." (Képes Sport) 1943. szeptember 12., Stockholm. MAGYARORSZÁG—SVÉDORSZÁG 3:2 Góllövő: Zsengellér, Sárvári, Leander (öngól). Tóth (Gamma) — Rudas (Ferencváros), Olajkár II. (WMFC), Biró (Új­pest) — Sárosi III. (Ferencváros), Nagy II. (Ferencváros) — Egresi (Kispest), Zsengellér (Újpest), Sárvári (NAC), Bodola (NAC), Tóth III. (NAC). A mérkőzésen megjelent a svéd trónörökös, aki a 40 ezer néző üdvri­valgása közepette kezet fogott a játékosokkal. A magyar csapat, ha nem is játszott különösen jól, derekasan helytállt. Sportszerű viselkedésével pedig elnyerte a svéd közönség rokonszenvét. 1943. szeptember 15., Helsinki. MAGYARORSZÁG—FINNORSZÁG 3:0 Góllövő: Tóth III. 2, Sárvári. Tóth (Gamma) — Rudas (Ferencváros), (Olajkár II. (WMFC), Biró (Új­pest) — Sárosi III. (Ferencváros), Nagy II. (Ferencváros) — Egresi (Kispest), Zsengellér (Újpest), Sárvári (NAC), Bodola (NAC), Tóth III. (NAC). 58