Nagy Béla: FTC napló különkiadás 1980. Tempó magyarok! Válogatott mérkőzések - válogatott történetek 1931-1949 (Budapest, 1980)

Válogatottjaink a könnyű mérkőzésen könnyed játékkal szórakoztatták a lelkes közönséget. Játékosainkat eleinte meglepte a „hideg északiak” szurkolása: fergetegesen buzdították a hazaiakat. Eredménytelenül, mert ekkor még nagy tudásbeli különbség volt a két csapat között. . . 1943. november 7., Budapest, Üllői út. SVÉDORSZÁG—MAGYARORSZÁG 7:2 Góllövő: Szusza 2. Tóth (Gamma) — Mészáros (NAC), Szabó (Gamma), Kispéter (Szol­nok) — Sárosi Ili. (Ferencváros), Nagy II. (Ferencváros) — Egresi (Kispest), Sárosi (Ferencváros), Szusza (Újpest), Zsengellér (Újpest), Tóth III. (NAC). Csere: Sárvári (NAC). Ilyen súlyos vereséget 1909 óta (akkor Anglia ellen 2:8) nem szenve­dett a magyar válogatott Budapesten! A korábban Stockholmban legyőzött svédek az Üllői úti pályán 2:2-es félidő után sorra lőtték a gólokat. „A sportszerető közönségnek csak az az egy vigasza marad, hogy nem a magyar labdarúgó sport bukott itt el, hanem csak egy téves elgondolás­ra felépített, hibás összeállítású és rossz napot kifogó, az igazi magyar vá­logatott klasszist meg se közelítő, gyenge együttes." Tízezrek fütyülték ki a meccs végén a magyar csapatot, amely ezzel a siralmas 90 perccel fejezte be az 1943-as évet. 1944-ben a hadihelyzet miatt már nem rendezhettek válogatott mérkő­zéseket, Magyarország is a világháború színterévé változott. 1945. augusztus 19., Budapest, Üllői út. MAGYARORSZÁG-AUSZTRIA 2:0. Góllövő: Rudas, Zsengellér. Csikós (Ferencváros) — Rudas (Ferencváros), Szűcs (Újpest), Biró (MTK) — Sárosi III. (Ferencváros), Lakat (Ferencváros) — llíovszky (Vasas), Szusza (Újpest), Mike (Ferencváros), Zsengellér (Újpest), Eg­resi (Kispest). A felszabadulás utáni első válogatott mérkőzést a mi otthonunkban, az Üllői úton rendezték. Hömpölygött a szurkolók áradata, és végül 40 000 ember zsúfolódott össze. Még a futópályán is szurkolók ültek . . . Barcs Sándor mondott üdvözlő beszédet, majd a felcsattanó tapsot követően el­indult a labda 90 perces útjára. Jobban mondva: csak 19 percre! Az történt ugyanis, hogy a 18. percben Sesta a 16-oson belül kézzel leütötte a labdát. A megítélt tizenegyesből Rudas szerezte meg a magyar válogatott felsza­badulás utáni első gólját. A középkezdést már nem ezzel a labdával végez­ték, mert a tizenegyest követően kilyukadt... Érdekes, hogy a második magyar gól után is labdát cseréltek — így ezen a mérkőzésen összesen 3 labdával játszottak! A mérkőzés végén Vörös János honvédelmi miniszter szólt a játéko­sokhoz és egy-egy szép serleget adott át a magyar és az osztrák csapat valamennyi tagjának. Ezt a serleget különös meghatottsággal őrzi Lakat Károly, hiszen ezen a mérkőzésen volt először válogatott. Egyben Lakat volt az FTC első újonc válogatott játékosa Mike István társaságában a felszabadulás után! 59