Nagy Béla: FTC napló különkiadás 1980. Tempó magyarok! Válogatott mérkőzések - válogatott történetek 1931-1949 (Budapest, 1980)

a labdát, Deák fél fordulattal, mintegy hat méterről nagy bombát lő a há­lóba. 1:1! Egyenlítettünk!" 1949. június 19., Stockholm MAGYARORSZÁG—SVÉDORSZÁG 2:2 Góllövő: Budai, Kocsis. Henni (FTC) — Rudas (FTC), Börzsei (MTK), Balogh (Újpest) — Bo- zsik (Kispest), Lakat (FTC) — Budai (FTC), Kocsis (FTC), Deák (FTC), Szusza (Újpest), Czibor (FTC). Csere: Puskás (Kispest). Az 1948-as olimpiai győztes svéd csapat ellen 9 perccel a befejezés előtt még 2:0-ra vezettünk! A két gól története: ,,A 26. percben vezetéshez jutunk. Bozsik leszereli Grent és megindul a labdával a kapu felé. Senki sem zavarja, a svéd védők hátrálnak. Bozsik csaknem a 16-osig viszi fel a labdát, s 18 méterről félmagasan kapura lő. Svensson csak kiütni tudja az éles lövést, s a jókor érkező Budai 6 mé­terről félmagasan a kapu közepébe bombáz a földön fekvő svéd kapus mellett. 1:0". A II. félidő magyar góllal kezdődött: ,,A 3. percben Rosen megszerzi a labdát, Czibor azonban utána nyargal, leszereli és a bal szélen egészen a szögletzászlóig száguld. Remekül íveli be a labdát, a védők közül Kocsis feje emelkedik ki és 3 méterről a kifutó kapus feje felett a hálóba fejel. 2:0!" Ezután egyre jobban feljöttek a svédek és védelmünk kapkodását ki­használva kiegyenlítettek. ,,Kétségtelen, hogy az olimpiai bajnok svédek elleni döntetlen Svédor­szágban sikernek számít, de ezúttal csak papíron. Egy magyar válogatott­nak 2:0-ás vezetést nem szabad kiengedni a kezéből az utolsó kilenc perc alatt." 1949. június 30., Prága PRÁGA—BUDAPEST 4:0 Grosics (MATEOSZ) — Kiss II. (KISTEXT), Bagoly (MATEOSZ) — Horváth (Újpest), Szabó II. (MATEOSZ), Nagymarosi (Újpest) — Tóth (Csepel), Keszthelyi (Csepel), Mészáros (FTC), Zsolnai (MATEOSZ), Bártfai (MATEOSZ). Csere: Tamás. „Túlságosan sokan mondtak csődöt ahhoz, hogy tisztességes ered­ményt érhetett volna el, ez a BUDAPEST-nek kinevezett alkalmi vegyescsa­pat. Sok olyan játékos játszott, akinek nincs nemzetközi gyakorlata, mások pedig tartalékok a saját csapatukban. A csehszlovákok joggal kifogásolták, hogy ilyen gyenge csapatot kaptak erre az általuk igen komolyan vett és komolyan meghirdetett válogatott mérkőzésre. Valljuk be, teljesen igazuk is volt." 1949. július 10., Debrecen MAGYARORSZÁG—LENGYELORSZÁG 8:2 Góllövő: Deák 4, Puskás 2, Egresi, Keszthelyi. Henni (FTC) — Balogh (Újpest), Börzsei (MTK), Lantos (MTK) — Bo­zsik (Kispest), Lakat (FTC) — Egresi (Újpest), Keszthelyi (Csepel), Deák (FTC), Puskás (Kispest), Czibor (FTC). 78