Nagy Béla: FTC napló különkiadás 1980. Tempó magyarok! Válogatott mérkőzések - válogatott történetek 1931-1949 (Budapest, 1980)

A magyar válogatott első vidéken rendezett mérkőzése! „Debrecen nagy napján már délelőtt olyan nagy a forgalom, akár Budapest legforgal­masabb pontjain. Autók, társasgépkocsik, különvonatok, sőt három külön repülőgép ontotta a szurkolókat." A nagyerdei stadion 30 ezres közönsége nem is csalódott: a kitűnően játszó magyar csapat 4:0-ás félidő után gólzáporos győzelmet aratott. Deák, bár rengeteg helyzetet kihagyott, a magyar csapat góljainak felét lőtte! Nem voltak szép gólok, de a szemfüles és erőteljes középcsatár a hálóba „gyötörte" a labdát... 1949. július 10., Gdansk MAGYARORSZÁG B—LENGYELORSZÁG B 3:0 Góllövő: Budai, Szabó, Mészáros. Grosics (MATEOSZ) — Rudas (FTC), Szabó (FTC) —Horváth (Újpest), Szűcs (Újpest), Kirádi (Újpest) — Budai (FTC), Kocsis (FTC), Szilágyi (Vasas), Mészáros (FTC), Babolcsay (Kispest). „A kitűnően játszó magyar csapat csak az utolsó negyedórában kere­kedett felül. Előbb Babolcsay íveit szabadrúgását Budai fejelte a hálóba, majd Szabó 18 méterről látványos bombagólt lőtt szabadrúgásból. A befe­jezés előtt 9 perccel Kocsis labdájával Mészáros ugrott ki és a vetődő ka­pus hasa alatt juttatta a labdát a hálóba. Ez volt a harmadik gól, és mind­hármat irodista szerezte ... 1949. július 10., Debrecen MAGYARORSZÁG IFJ.—LENGYELORSZÁG IFJ. 6:2 Góllövő: Kotász 2, Schmidt 2, Teket II., Tóth. Mészáros (Csepel) — Fábián (UTE), Sipos (GSE) — Palotás (MTK), Mednyánszky (Ceglédi K.), Dékány (FTC) — Tóth (Csepel), Fluber (Postás), Schmidt (FTC), Kotász (Vasas), Teket II. (FTC). „A magyar csapat és a mezőny legjobbja Dékány volt. Nemcsak a lab­da megszerzésével, hanem annak mindig a legjobb helyre adásával tűnt ki. Labdáinak „szeme volt". Ferencvárosi körökben már régóta tudják, hogy a kis Dékány a legnagyobb fedezetígéretek egyike. Egészen biztos, hogy hamarosan a Ferencváros csapatában fogjuk látni." így történt, két nap múlva Dékány már az első csapatban játszott és több mint egy évtizeden át a Fradi erőssége volt. 1949. október 16., Bécs. MAGYARORSZÁG-AUSZTRIA 4:3 Góllövő: Puskás 2, Deák 2. Henni (FTC) — Rudas (FTC), Lóránt (Vasas), Balogh (Újpest) — Bo- zsik (Kispest), Zakariás (MATEOSZ) — Budai (FTC), Kocsis (FTC), Deák (FTC), Puskás (Kispest), Zsédely (Salgótarján). Csere: Keszthelyi (Csepel). A magyar játékosok meggypiros mezben, mellükön a Magyar Népköz- társaság új címerével léptek pályára. A magas színvonalú mérkőzésen a mieink már az első félidőben három gólt rúgtak az osztrák kapuba. Előbb Puskás, majd kétszer Deák. „A 24. percben Bozsik 40 méteres passzol szökteti Budait, a szélső ki­cselezi Kowanzot, egészen az alapvonalig fut, onnan hátragurít, és a befu­79