Nagy Béla: FTC napló 1969-1971, 1972-1974

JÚLIUS 17. A Népsportban nagy sikerrel közölték Hámori Tibor cikksorozatát Rejtő Jenő életéről. Ezen a napon meg­tudhatták az olvasók azt is, hogy Rejtő Jenő az FTC- ben is bokszolt! íme a részlet: A Damjanich utca és az Aréna út sarkán lévő Andrássy-kávéház szuterén helyiségé­ben tartottuk az edzéseket — emlékezik vissza Szé­kely József. — Egy este barnacsíkos öltönyben megjelent egy magas, vállas fiú, kis forradással az arcán és a ringhez lépett: uram boxolni szeretnék. Jól van, mondtam, menj az öltözőben és vet­kőzz le. Két perc múlva meztelen felsőtesttel, kék fürdő­nadrágban és magasszárú tornacipőben jött vissza. Rejtő ettől kezdve rendszeresen lejárt a BAK-ba. Megérkezett szó nélkül levetkőzött, melegített majd jelentkezett Székely edzőnél. Székely szerint fana­tikusan szerette ezt a sportágat. Csak később derült ki, hogy a BAK mellett az ellenlábas Sparta edzéseit is látogatta. Székely és Tusák információja után nagy meglepetéssel hallottam, hogy Rejtő a BAK és a Sparta mellett az FTC-nek is tagja volt! Szigeti Lajos volt a kedvence. Ha Lajos bokszolt az isten sem vitte el őt a ring közeléből. Rejtő az FTC-ben — Szigeti bíztatására — nálánál magasabb súlycsoportbeli ellen­felekkel tréningezett. Egyszer jól eltalálták, eldőlt, mint egy homokzsák, de utána nem panaszkodott. Másnap csak ennyit mondott Szigetinek: — Izomlázam van Lajos. Szigetinek valaki „beköpte", hogy a barátja a BAK-ba és a Spartába is jár bokszolni. — Nem sok ez neked? — kérdezte tőle egy este a Simplonban. — Nem — mondta Rejtő — szeretem. Tudod . . . hol itt vagyok, hol ott . . .Különben úgy sem lesz belőlem semmi. Vigasztalást, bíztatást várt, de Szigeti őszinte volt: — Ne búsúlj . . . mindenkiből nem lehet Dempsey. Eltelt néhány év. Szigeti közben Európa-bajnok lett. 1938. október 1-én a Fővárosi Nagycirkuszban rendezték meg a Magyarország—Németország ököl­vívó viadalt. Szombat este volt, feketéllett a tömeg és jól keres­tek a jegyüzérek a városligeti cirkusz előtt. A magyar csapat öltöjőjében az edző éppen Szigeti Lajos kezére tekerte a bandázst, amikor kopogtak az ajtón. Rejtő Jenő lépett be. — Lalikám — mondta izgatottan — mindent bele! Az edző dühösen nézett rá, mire Szigeti halkan megjegyezte: — Harver, jó haver. .. ő a P. Howard .. ." JÚLIUS 24. Labdarúgócsapatunk megérkezett Kanadába. Az első 1969 mérkőzést erre a napre tervezték, de az óriási vihar miatt elmaradt. JÚLIUS 25. Toronto: FTC—T. Hungária SK 8:2 „A zöld-fehér együttes az alábbi összeállításban lépett pályára: Géczi—Novák, Bálint, Havasi—Megyesi, Horváth Á—Szőke, Branikovits, Németh, Rákosi, Katona. Szóhoz jutott a mérkőzés során még Vajda és Tátrai. A hírügynökségek a góllövőkről nem emlé­keznek meg, mindössze azt jelentik, hogy szép mérkő­zést játszott a két csapat." (MTI) JÚLIUS 26. Az FTC férfi kézilabdacsapata Gödöllőn megnyerte a Tessedik Kupát. A döntőben: FTC—Elektromos 14:13. Az FTC 3:0-as vezetése után az Elektromos átvette a játék irányítását. Szünet után megint az FTC rajtolt jobban, kiegyenlítettek, és végül bravúros győ­zelmet szereztek. Az FTC az NB I B-ben szerepelt, míg az Elektro­mos bajnokaspiráns volt — az NB l-ben! JÚLIUS 27. Toronto: FTC—Kanadai ligaválogatott 7:3 Az FTC ebben az összeállításban szerepelt: Géczi— Novák, Bálint, Havasi—Megyesi, Horváth Á— Szőke, Branikovits, Németh, Rákosi, Katona Cs: Vajda,Tátrai A Kanadában portyázó Ferencváros második mér­kőzésén, Torontóban is nagy gólarányú győzelmet aratott. Ellenfele ezúttal a kanadai ligaválogatott volt. Bár a tengerentúliak nagy igyekezettel küzdöttek, csupán a mérkőzés első harmadában bizonyultak mél­tó ellenfélnek. A vezetést a zöld—fehérek szerezték meg, majd — meglepetésre — a vendéglátók két gólt lőttek. 1:2 után ismét rákapcsolt a Fradi, s 15 perc alatt négy gólt ért el. így alakult ki a félidő eredménye: 5:2. A második 45 percben is a Ferencváros irányította a játékot. Játékosai szellemesen, ötletesen szőtték támadásaikat, de a góllövésben kevésbé voltak aktí­vak. Két újabb góljukra a kanadaiak csak eggyel vála­szoltak, így alakult ki a 7:3-as végeredmény. A hírügynökségi jelentések szerint a torontói mér­kőzésen különösen Branikovits játszott eredménye­sen. Egymaga három gólt lőtt. JÚLIUS 28. Toronto: FTC—Kanadai ligaválogatott 8:0 Az MTI jelentette Montreálból: A Ferencváros labdarúgócsapata a kanadai ligaválogatott ellen ara­tott 8:0-as győzelemmel fejezte be három mérkő­zésből álló kanadai vendégszereplését. A zöld- fehérek már a félidőben 6:0-ra vezettek. A fiatal Branikovits újra elemében volt, egymaga négy gólt szerzett. 7