Nagy Béla: FTC napló 1969-1971, 1972-1974

1970 Még egy fájdalmas vereség érte az FTC-t ezen a napon. A női asztalitenisz VVK döntőjét eredetileg Barcelonában játszották volna, de mivel két magyar csapat jutott a döntőbe, Budapesten rendezték: 31. sz. Építők—FTC 5 : 4 A négy és félórás küzdelemben ezek az eredmé­nyek születtek: Vörös—Csőke 2 : 1 (elől az ellenfél já­tékosai) Zongor—Poór 1 : 2, Lukácsné—Petrányi 1 : 2, Vörös—Poór 2:1, Lukácsné—Csőke 2 : 0, Zon­gor—Petrányi 1 : 2, Lukácsné—Poór 2:1. Vörös—Pet­rányi 0:2, Zongor—Csőke 2 : 0. Az FTC-ben tehát Petrányi szerepelt a legjobban: háromszor győzött! A 31. sz. Építők viszont harmadszor nyerték a VVK-t, így a kupát végleg megkapták. JÚLIUS 1. Komló: Komlói Bányász—FTC 2 : 0 MNK Géczi—Novák, Páncsics, Megyesi—Bálint, Horváth —Szőke, Kü, Branikovits, Mucha, Füsi. Cs: Bartosik Az első félidőben kevés esemény történt, a Ferenc­város gyenge próbálkozásait a komlóiak könnyedén hárították. Szünet után Branikovits lábában volt a győzelem, de lövését Buus bravúrral védte, majd Novák bombáját is hárította. Ezután feljöttek a lel­kes komlóiak és a 67. majd a 87. percben szerzett gólokkal bravúros győzelmet arattak. Az FTC így nem jutott a legjobb nyolc közé. JÚLIUS 10. A rengeteg gátló körülmény — hosszú, hideg tél, ár­víz — ellenére befejezéséhez közeledett az új klub­ház építése. Amikor az újságíró látogatást tett az Üllői úti építkezésen, serény munka folyt és Rácz József beruházó főmérnök büszkén mondhatta: — Kezdenek megvalósulni az álmok ... Év végére átadásra kész a klubház. JÚLIUS 18. Ezen a nyáron nem volt átigazolás, csak néhány kivé­teles esetben engedélyeztek klubcserét. Ilyen volt Vö­rös Béla esete is, aki a katonának bevonultatott Kere­kes György kapus örökét vette át. Vörös korábban a BEAC, majd a HBNA kapuvédője volt. * * * Az FTC vízilabdázóit érzékeny vereség érte Eger­ben: a hazaiak 15 másodperccel a befejezés előtt dob­ták a győztes gólt! (Eger—FTC 5:4). JÚLIUS 25. A kölyökcsapatok történetében először fordult elő, hogy nemzetközi tornára került sor. Az FTC történe­tében ez volt az első alkalom, hogy a legkisebbek csa­pata külföldi portyára indult. Az 1955-ös születésűek Kremnicán nagyszerűen szerepeltek. A Slovan Bratis­lava elleni döntőn ugyan nem esett gól, de tizenegyes rúgásokkal a mi fiataljaink nyerték az „Aranylabdát". A kiírás szerint nem csak a számszerű eredmény szá­mított, hanem az is, hogy milyen sportszerű volt a csapat a pályán és azon kívül, továbbá, hogy milyen szerelésben játszott! Mert a külcsín sem utolsó. A Fe­rencváros vezetősége előrelátó volt, mert amikor kül­földi portyára engedte csapatát, három garnitúra új szerelést is csomagolt a jókívánságok mellé! így a győ­zelmek, a küzdőszellem, a jól sikerült 11-esek mellett az esztétikus megjelenés is az FTC javára billentette a mérleget, pontosabban az „Aranylabdát". (A trófea egyébként sárga öntöttvasból készült . . .) JÚLIUS 29. Tüzér u.: FTC—Bp. Honvéd 6 : 5. G: Szellő 2, Wies- ner. Kásás, Bányai, Balta. Az FTC a harmadik hely megszerzéséhez szükséges pontokért, a Honvéd pedig a kiesés elkerüléséért szállt vízbe. Az FTC három ak­ciógólt is lőtt, a piros—fehérek viszont valamennyit emberelőnyből, illetve 4 méteresből szerezték. AUGUSZTUS 9. Tatabánya: FTC—Tatabánya 2 :1 G: Branikovits, Szőke Géczi—Novák, Bálint, Megyesi—Juhász, Vépi—Szőke, Albert, Branikovits, Mucha, Füsi. Cs: Horváth Á. „Tatabányán japánokat láttunk a lelátón. Vadas Miklós, aki tolmácsként tartózkodott velük, újságolta: — Sokan már hazautaztak, de néhányan feltétlenül látni akarták a Ferencvárost. A küzdelmes mérkőzésen tetszett a ferencvárosiak elszántsága, nagy harcikedve. Nem játszott valami ki­tűnően a gárda, de mindenki szívét adta a győzele­mért." Az első forduló után már 10 pontja volt az FTC- nek és az Ú. Dózsának. Ez azért volt lehetséges, mert a tavaszi szereplésért — mint csoportgyőztesek — 8 jutalompontot kaptak. A gólkülönbséget azonban csak az őszi idénytől kezdve számították. így az első forduló után ez volt a helyzet: 1. U. Dózsa 10 pont (5 : 0, 2. FTC 10 pont (2 : 1), 3. Bp. Honvéd 9 pont (4:0). AUGUSZTUS 14. Veszprém: FTC—SC Leipzig 12:10 FTC: Hólyáné—Tőkéné (2), Szabadkainé, Szóké­né (3), Takácsné (4), Zsiday, Sterbinszky (3). Cs: Berzsenyi, Török, Hegedűs, Filep, Kruzslicz. Szőkéné.Takácsné és Sterbinszky gólokat hozó kitűnő alakításainak tapsolt a közönság. A Napló Kupa mérkőzésen végül biztos ferencvárosi siker szü­letett. A mieink már félidőben 5 :2-re vezettek. Másnap ismét hullottak a zöld—fehér gólok: FTC— Bp. Spartacus 17 : 9. Ezen az esti mérkőzésen az áramszünet okozta a legnagyobb izgalmat. 23