Nagy Béla: FTC napló 1969-1971, 1972-1974

1973 Nézőcsúcs, szavalókórus, indulók, dallamkürtök, hangzavar. Szinte minden négyzetcentiméterre jutott szurkoló. A hazaiak az „évszázad mérkőzésének" be­cézték a viadalt. A Ferencváros először játszott bajno­ki mérkőzésen Zalaegerszegen ... A két csapat kivo­nulásakor petárdák robbantak és konfettieső hullott a pályára. A hazaiak kezdtek és már a 25. másodperc­ben Géczi kapujába került a labda! Szimacsek 6 m-ről a hálóba továbbította a labdát. A mérkőzésen végig óriási küzdelem folyt, de a kapuk ritkán kerültek ve­szélybe. A 73. percben viszont egyenlíthetett volna a Ferencváros. Branikovitsot szabálytalanul akasztották az ötösön, s a játékvezető 11-est ítélt. Juhász futott a labdának, félmagasan lőtt a baloldalra,de Déri kivéd­te a büntetőt! MÁJUS 12. Szeged: SZEOL-FTC 0 : 0 Géczi—Martos, Horváth Á, Megyesi—Juhász, Bálint— Szőke, Branikovits, Albert, Ebedli, Engelbrecht. Cs: Bartosik Mindkét csapat megszerezhette volna a győzelmet, hiszen helyzetek szép számmal adódtak. íme két fe­rencvárosi lehetőség: a 61. percben Szőke 20 m-es lövése levágódott Nagy előtt, a kapus kétségbeesett mozdulattal csak érinteni tudta a labdát, amely sze­rencséjére a bal kapufára került, s onnan visszapattant a kapus kezébe ... A 82. percben Vörös 25 m-ről kül­dött szabadrúgása a sorfalról lepattant, az előrevágott labdával Branikovits indult el a felezővonaltól. Be­csapta a keresztezni akaró Zámborit, 14 m-ről lőtt,de a kapujából kétségbeesetten kiinduló Nagy reflex mozdulattal bele tudott ütni a labdába! MÁJUS 13. Grenoble-ban nagy tornászsiker született: Magyar Zol­tán lólengésben Európa-bajnok lett! Magyar nagysze­rűen kezdett és végig remekül mutatta be egyedülálló gyakorlatát. Az ún. vándorkörzésnek azt a kombináci­óját, amit Magyar végez, senki más nem csinálja ma a világon — írták a korabeli lapokban. E gyakorlatban nyolc C elemet kapcsolt össze! Később a nemzetközi szövetség mindezt „Magyar vándor” néven regisztrál­ta. Ezen az EB-n gyakorlatára 9,55-öt kapott és ezzel aranyérmet nyert! Ez volt a magyar torna sport első EB aranyérme! 1948 óta először szólalt meg magyar férfitornász tiszteletére a Himnusz. Akkor Pataki Ferenc olimpiai bajnoksága után hangzott el, 1973-ban pedig egy 19 éves magyar fiú hallgatta meghatódottan az Európa- bajnoki dobogó legfelsőbb fokán. MÁJUS 18. Az FTC ifjúsági csapata nyerte Prágában a X. Vogel tornát. A Ferencváros 6 : 0-ra nyert a holland bajnok­csapat ellen, az Union Teplicét 4 : 0-ra verte, a Sparta Prágával 2 : 2-es döntetlent ért el. Nyilasi volt a torna legjobb játékosa. MÁJUS 19. Népstadion: FTC—Komló 1 : 0 G: Szőke Géczi-Vépi, Páncsics, Megyesi-Juhász, Bálint-Szőke Branikovits, Ebedli, Mucha, Engelbrecht. Cs: Nyilasi, Tátrai Egy szabadrúgásgóllal nyert a Ferencváros, bár a mérkőzés nagy részében fölényben játszott, s csatárai előtt volt lehetőség a nagyobbarányú győzelem kivívá­sára is. Mégsem tudta növelni előnyét a zöld—fehér együttes. A 83. percben Szőke—Branikovits támadás végén a belsőcsatár lőtt fölé. Egy perc múlva Szőke az eléje futó Buus felett nem tudott betalálni az üres kapuba. A 87. percben Nyilasi fejesét védte vetődve a komlói kapus. Nyilasi ekkor játszott először az első csapatban. Engelbrecht helyett az 53. percben csereként állt be. Lámpalázas játéka nem sejtette, hogy a következő évtized legjobb ferencvárosi labdarúgója indul sikerekben gazdag pá­lyafutására. MÁJUS 22. Hungária krt.: FTC—FC Boom 7 : 2 G: Branikovits 3, Mucha 2, Engelbrecht, Szőke Géczi—Vépi, Páncsics, Megyesi-Juhász, Bálint—Sző­ke, Ebedli, Branikovits, Mucha, Engelbrecht. Cs: Vö­rös, Horváth Á, Tátrai, Füsi, Albert Helyenként igen tetszetős csatárjátékkal, könnye­dén érte el nagyarányú győzelmét a Ferencváros má­sodik ligás belga ellenfelével szemben. MÁJUS 26. Népstadion: FTC—Ú. Dózsa 2 : 1 G: Engelbrecht, Branikovits Géczi—Vépi, Páncsics, Megyesi-Juhász, Bálint—Szőke Branikovits, Ebedli, Mucha, Engelbrecht Az 0. Dózsa számára nagy tétje volt a mérkőzés­nek: ha a Ferencvárossal szemben megszerzik a lila- fehérek a 2 pontot, tulajdonképpen már bajnokok! Nos, a bajnokavatás elmaradt... A Ferencváros a 26. percben megszerezte a vezetést: Ebedli indította az akciót, Bálint élesen kapu elé játszott s a fiatal Engelbrecht a védők közül kiugorva, majdnem spárgázva tolta 10 méterről a labdát a bal sarokba, 1 : 0! Az 53. percben Engelbrecht majdnem ismételt: a kapufáról lepattanó labdát két méterről az üres kapu fölé perdítette! A lila—fehérek a 70. percben 11-esből egyenlítet­tek! A győztes gól a 83. percben született: Szőke tíz méterről kapura lőtt. A labda kipattant a vetődő Szi­getiről, pontosan Branikovits elé, aki 6 m-ről, előre­vetődve a bal sarokba fejelt, 2:1! * * * A vízilabdázóknál a lila—fehérek nyerték a párhar­cot: Ú. Dózsa—FTC 3 : 1. A Fradi csak 2 : 0 után a 93