Payr Sándor: A pietismus paedagogikája. Spener, Francke és a magyar pietista nevelők. Pozsony 1908. (Különlenyomat a Theologiai Szaklap 1907. és 1908. évfolyamából)

ELSŐ RÉSZ. A pietismus lényege és nevelési irányának alapvetői. - II. A pietismus képviselői neveléstörténeti fejlődésükben

még is mindig individualizálta (Thilo, i. m. 9. L). Ő, a ki anynyit volt grófok, fejedelmek körében, mégis a nép jogaiért küzd mint népnevelő kateeheta, ő az udvari pap mutat példát a falusi lel­készeknek, hogy a tanítói foglalkozást meg ne vessék. Mily magasztosán fogta fel a nevelési célt, midőn saját szavai szerint a főt a szívbe akarta bele vinni, hogy igy azután a kezet is munkásságra indítsa. Mily alapos psychologiai ismeret­ről tesz bizonyságot s mennyire nem volt a beteges pietismus barátja, midőn azt mondja, hogy a gyermeki kedély természetes vidámsága nem ellenkezik a keresztyénséggel, azt a nevelőnek tiszte­letben kell tartania. Ugyanő int, hogy a túlszigorú fegyelem miatt szenved a gyermekben a vigor ingeniorum r a melyet nem szabad elnyomni. Ne várjunk az ifjaktól olyan kedélyhangulatot s olyan szokásokat, a milyenek csak az öregkornak szokásai (Theol. Bedenken IV. 602.). Végül még csak egyet Spenerről, ami az ő reformátori módszerét és pastoralis prudentiáját, ami a paedagogusban is oly kívánatos, jellemzi. „Én úgy szoktam eljárni — úgymond — hogy még a nagyot, nem mindennapit és szokatlant is a lehető legkisebb mozgolódással teszem, mintha egészen mással foglal­koznám. Az ilyen eljárás talán lassúnak látszik, de egyszersmind biztosabb és eredményesebb. Ellenben az a dolog, amit nagy készülődéssel és úgy kezdenek meg, hogy már kezdettől fogva mindeneknek szemei reá vannak irányítva, sokkal több akadályba ütközik, heves ellenzőkre talál s ennél fogva sokkal többször vall kudarcot, az ügynek annál nagyobb kárára, mivel azt, amit egyszer már oktalanul és elhamarkodva kísérlettek meg, ké­sőbb sem lehet több szerencsével megújítani". (Schmid, Paéd. Encykl. Palmer: Spener IX. 85,. 1.). Spener, midőn a katechesist oly melegen felkarolta, az ősi egyházra hivatkozott, mely külön katechetákat rendelt, oly fon­tosnak tartá e tisztet. Utal az ókori kateeheta iskolák vezetőire, Alexandriai Kelemenre, Origenesre. Mesteréi között pedig, a kikre mint tekintélyekre hivatkozik, s akik reá, mint nevelőre leg­nagyobb befolyással voltak, a wittenbergi reformátor áll elől, aki neki mindig „magnus Lutherus". Az evang. egyház későbbi jelesei közül Andreáé Bálint, (f 1654) a szellemes stuttgarti udvari lel­kész az, akinek paedagogiai elveire hivatkozik. Erről monda Spener, ha valakit Luther után az egyház közhasznára feltámaszt­hatna, Andreáé volna az. Ez a lángeszű, lelkes pap 1648 már egy káté magyarázatot adott ki és Idea bonae institutionis, Theophilus és Descriptio reipublicae christianopolitanae c. mű­veiben éles látással ostorozza a nevelés hiányait; „Az Isten szol­gájának jó élete" c. verses pastoralisában 1 ) pedig csípősen szel­*) Magyar fordításban közöltem az Evang. Egyh. és Isk. 1890. évf. 40. sz.

Next

/
Oldalképek
Tartalom