Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

MÁSODIK KORSZAK. Az első virágzás kora. - XI. A régi nagyság utolsó évei. I. Lipót kora a Szelepcsényi-féle törvénykezésig.1657—1674.

Február 6-án tehát elküldték Grad György és Metzger János tanácsosokat Pozsonyba, 7-ikén pedig Serpilius Jánost és Preining János Andrást Bécsbe. De hiába volt minden könyörgés és fára­dozás. Csak azt a reménységet hagyták még fenn számukra, hogy vessék magukat teljesen alá a királyi kegyelemnek s amit már (a pozsonyi példa szerint) ügy is elveszettnek tekinthetnek, azt adják oda szép szerével. És Magyarországnak akkori kétségbeejtő helyzetében, amikor pap és katona összefogva, egy táborban vo­nult fel ellenök, nem tehettek mást, megfogadták a tanácsot. Nagyobb veszedelembe, nyílt lázadásba itt Bécs közelében nem vihették bele a várost, mikor itthon is sok volt az ellenség, Zichy, Esterházy és a vármegye. Közvetítő kir. biztosokúi Kollo­nics bécsújhelyi és Pálfy Tamás nyitrai püspököt, mint kamarai elnököt és kancellárt küldték ki. A soproniak részéről pedig Serpilius, Preining és Metzger tanácsosok és Sowitsch Ábrahám, Katter János és Fohmann János Jakab közgyámok s a külső tanácsból még Mausz Zakariás voltak a megbízottak. Kollonics nem csak lemondást követelt, hanem előnyöket is igért. így tudta csak reávenni a soproniakat, hogy kényszerhelyzetükben elfogadták az alábbi súlyos feltételeket, 1 1. Az összes templomokat, kápolnákat, beneficiumokat, céheket, parochiális házakat és iskolákat, melyek régi idők óta az evan­gélikusok birtokában vannak (antiquitus habitas) járulékaikkal és a katholikusoktól származó felszereléseikkel együtt azonnal át­adják a kir. fiskusnak, vagy a kir. kamara megbízott embereinek. 2. A prédikátorok, káplánok, iskolatanítók, valamint a tanulók is (companones, compani) 15 nap alatt a városból kimenjenek, akik pedig bennmaradni kivannak, azok a fiskus által kiállított reverzálist aláírva predikátorságukról és más egyházi és iskolai hivatalukról lemondjanak s ennek gyakorlásától, ha csak hűtlenség bűnébe (nota infidelitatis) esni nem akarnak, örökre tartózkodjanak. 3. A Szent György-templom mellett épült Wittnyédy-féle házat összes jövedelmeivel, járulékaival és jogaival a soproni ágostai hitvallású lakosok a fiskusnak állandó birtokul átengedik. Viszont a kir. fiskus reményt nyújt a következőkre: 1. Hogy bizonyos helyen, melyet ő felsége fog kegyesen megállapítani, a soproniak által választandó két prédikátor, a királyok, fejedelmek és birodalmi rendek követeinek, tanácsosai­nak és ügyvivőinek (ablegati consiliarii, residentes et agentes), 1 Ribini, Memorabilia II. 455. Gamauf II. 361.

Next

/
Oldalképek
Tartalom