Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

MÁSODIK KORSZAK. Az első virágzás kora. - XI. A régi nagyság utolsó évei. I. Lipót kora a Szelepcsényi-féle törvénykezésig.1657—1674.

nemkülönben más ágostai hitvallásuaknak vallásgyakorlata cél­jából megtüretik (tolerentur). Ez a két prédikátor a soproniak által megneveztetvén, a kiszabott helynek megjelöléséig Sopron városában az illetők által választott magánházban istentiszteletet tarthat. — És mivel Eggenberg hercegné is most Sopronban lakik, ameddig ott marad, a maga vallásgyakorlata céljából tarthat egy udvari lelkészt s az általa végzett istentiszteleten más soproni lakosok is megjelenhetnek. Ugyanazon polgároknak és lakosoknak a temetőben való tisztességes temetkezés is megengedtetik. A városbeliek, valamint a külföldiek által tett alapítványok és ke­gyes hagyományok s az általuk szerzett egyházi felszerelések sértetlenül megmaradnak birtokukban: valamint a kórház és me­nedékház is, (hospitale et xenodochium, Spital und Lazareth) közös marad úgy a r. kath. mint az ágostai hitvallásúak számára. 2. A fentebb említett Wittnyédy-ház helyett a kir. fiskus az ágostai hitvallásuaknak egy más, szintén a Szent György-utcában levő házat, melyben most Eggenberg hercegnő lakik, örök tulaj­donul átad és azt minden teher és adó alól felmenti. 1 3. A kir. fiskus a soproniak ellen való mindenféle peres el­járást, nevezetesen pedig a legközelebbi rendkívüli törvényszék elé való idézést is beszünteti, őket sem most, sem a jövőben törvény elé nem állítja, sem személyükben, sem javaikban nem háborgatja. A soproni ágostai hitvallásúak közül senkit, akár­milyen nemű vagy korú legyen, sem most, sem a jövőben a katholikus vallásra vagy kivándorlásra nem kényszerítenek. Akik pedig önként akarnak kiköltözni, akár prédikátorok, akár tanítók vagy tanulók legyenek, javaikat szabadon eladhatják és menedék­levéllel ellátva mehetnek ki. E pontokon kívül a királyi megerősítő záradékba néhány olyan kifejezést is beleírtak, amelyek a soproniaknak nem tet­szettek, sőt egyenesen gyanusításúak látszottak. Ilyen volt pél­dául, hogy a soproni ágostai hitvallásúak nyugodtan és békében éljenek és ő felsége iránt illendően viselkedjenek. A soproni követek ezzel a szerződési tervezettel tértek vissza Bécsből, hogy küldőiknek hozzájárulását is megnyerjék. A pol­gárságtól már ezt is csak nagy nehezen, a kényszerítő súlyos helyzetnek hatása alatt kapták meg. Mily nagy lett azonban meg­1 Wittnyédynek másik háza volt ez, mely ipáról, Endresz Jánosról szállt reá. Későbbi tulajdonosáról Löffelholz-háznak szokták nevezni. Ma az ev. olvasó- és ifjúsági egylet helyisége.

Next

/
Oldalképek
Tartalom