Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

MÁSODIK KORSZAK. Az első virágzás kora. - VIII. A nyilvános vallásgyakorlat visszaállítása Rudolf és II. Mátyás korában. 1606—1619.

Dunán túl a Dersffy-birtokokat, Lánzsért, Lakompakot, Alsólendvát. Ez utóbbi helyre térítőül vitte magával azonnal Hajnal Mátyás jezsuitát. De itt Sopron közelében is korán megkezdte az erő­szakos térítést. 1 Már az első érintkezése is Sopronnal, amikor még csak báró és főudvarmester volt, nem sok jót igért a jövendőre nézve. Bort vásárolt Bécsújhelyen és Sopronon át akarta szállíttatni, de a város „mint egy számkive­tettnek jószágát" (aho­gyan Esterházy köve­tei panaszolták)vissza­küldte. 1613. aug. 5. került ez szóba a ta­nács előtt, mely jó szomszédságot akart vele tartani, de — úgy­mond — a város pri­vilégiumai közé tarto­zik, hogy Ausztriából ne szállítsanak bort a városon keresztül. Már pedig „qui non utitur privilegiis, abutitur." (Meglátszik, hogy jo­gász ember, Lackner volt s polgármester). Joguk lett volna — mondja a jegyzőkönyv Lackner Kristóf arcképe. Valószínűleg saját rézmetszete. — a hordók fenekét is beütni és a bort elfolyatni, de ezt nem tették, csak a szekereket fordították vissza­felé. Esterházy követei írásban kérték ezt a végzést a tanácstól. 2 Majd meg 1614. jan. 17. Stichinger György és Foitsperger Péter harkai mesterembereknek volt panaszuk Eszterházy ellen. Szent Vida napján ugyanis Csepregről jővén a vásárról, Hor­1 Rapaics R. Pázmány P. összes munkái I. köt. 195. 1. Ipolyi A. Nyáry Krisztina 70. 1. Bubics-Merényi, Herceg Esterházy Pál 14. és 18. 1. 2 Sopr. mon. II. 291.

Next

/
Oldalképek
Tartalom