Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

MÁSODIK KORSZAK. Az első virágzás kora. - VIII. A nyilvános vallásgyakorlat visszaállítása Rudolf és II. Mátyás korában. 1606—1619.

vátgyiróton (Gerisdorf) letartóztatták, megláncolták és elcsukták őket, portékájukat, a cipőárukat elvették tőlük ; másnap pedig Lakom­pakra vitték és a soproni tanács felszólítására sem adták ki őket. A város erre nyomban kimondta határozatát, hogy Esterházyt meg kell idézni és ily erőszakos cselekedet miatt „iuxta brevem pro­cessum" elitélni. Könnyű volt kimondani, de nehéz végrehajtani. 1 Sopron főtere Lackner Kristóf házával (balfelől). Esterházynak különben a felesége révén háza is volt már ekkor Sopronban és így könnyebben hozzáférhettek. Hethey Bálint itélő­mester tudniillik tiz év óta bírta itt Esterházy nejének, Dersffy Orsolyának házát, de 1614. febr. 3. átadta jogos tulajdonosának. Talán ez volt az a ház a ferenci (mai bencés) zárdával szemben, mely mai nap is az Esterházyaké. 2 1 Sopron mon. II. 293. 2 Sopr. mon. II. 293. Tulajdonképen két házból áll ez. Az egyik az Oláh Miklós érsek által szerzett Lánzsér várának tartozéka volt. Az 1675. évi urbárium szerint: Vagyon ezen lánzséri várhoz tartozandó nemes belső soproni városban egy öreg kűház, melytől fizet most egy német úr (osztrák menekült lehetett) száznégy forintot stb." A másikat a XVIII. sz. derekán b. Amadé Tádétól vette Esterházy Pál Antal herceg. Mihályi E. Sopron renaiss. stílusban épült házai. 13.1.

Next

/
Oldalképek
Tartalom