Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

ELSŐ KORSZAK. Az alapvetés kora. - VI. Az első számkivetés két évtizede. A keresztúri és nyéki templomjáráskora. 1584—1606.

telték a királytól, 1 Ernő főhercegnek és Draskovichnak az a geniá­lis ötlete támadt, hogy az egész tartozást az engedetlen soproni lutheránusok fizessék le birságúi. Az évi királyi adót, a 400 tallért azért természetesen továbbra is kellett volna fizetniök. 1584. végén jött meg az erre vonatkozó rendelet, még csak 14 napi haladékot sem kaptak a fizetésre. A soproniak a következő év elején tanács­koztak a pénznek előkerítéséről, de mielőtt kifizették volna Gering Jánost és Schiefer Jánost mégis elküldték Prágába, hogy Rudolf királytól az igazságtalan megsarcoltatásnak elengedését kérel­mezzék. Jókor mentek. A sebeiből felépült Krini Máté pap is éppen ekkor járt Prágában. A fejéből kivett csontszilánkot vitte magá­val, hogy azt mint bűnjelet Rudolfnak megmutassa. Tetszett-e a csontdarab a csillagvizsgáló királynak, azt nem tudjuk. De az élelmes Krini mégis okosan adott túl rajta. Ugyanis Rudolf nő­vére, Erzsébet, IX. Károly francia király özvegye vette át tőle a drága csontot s azt mint ereklyét az általa alapított „királyi zárda" (Königliches Kloster) templomában helyezte el. így járult hozzá a soproni eretnekség akaratlanul is a császárváros ereklyéinek kincstárához. 2 A panaszos pap ellenére is azonban a soproni követek nagy szerencsével jártak Prágában, bizonyára a pénzt sem kímélték, mert Rudolf király a Choron-féle tőketartozásnak lefizetését elen­gedte nekik s a soproniak ezután is még 20 évig a régi módon fizették királyi adójukat a Choron családnak. Ettől tehát megszabadultak, de elég nagy teherként nehezült reájuk vallásszabadságuknak elvesztése, melybe a soproni nép belenyugodni nem tudott, bármint intette is őket a tanács béke­tűrésre. Két éven át éjjelenként egy tanácsbeli és egy polgár járt körül a városban a felett őrködve, hogy senki a pápistákat ne bántalmazza. 3 A tanácsbeliek Bécsben adott szavuk és aláírásuk 1 Az örökösök közt volt leánya Choron Katalin is, Thurzó Elekné, a későbbi ná­dornak, Th. Szaniszlónak anyja. Gamauf I. 341. 2 Faut krónikája nyomán irja Gamauf: Es habe dieselben (die Knochen­splitter) die französische Königin nebst andern Heiligthümern in ihrer Kirche zu Wien, als eines Mártyrers Knochen aufbewahren lassen. Erzsébet férje halála (1574. máj. 30.) után tért vissza Bécsbe s 1582. alapítá a zárdát, amelyet két­száz év múlva II. József törölt el. Ennek helyére épült a két protestáns templom a Dorottya-utcában a Hofburghoz közel. Erzsébet 1592. halt meg, mint e zárda apátnője. Gamauf 1. 342. 3 Faut krónikája. Gamauf I. 343.

Next

/
Oldalképek
Tartalom