Mikulik József: A Gömöri Ág. Hitv. Evang. Esperesség története 1520-1740. Pozsony 1917. (Magyar Protestáns Történelmi Emlékek 2.)

A gömöri ág. hitv. evang. esperesség története 1520-1741 - VIII. KORSZAK. A gömöri ág. hitv. ev. esperesség II. Rákóczy Ferencz felkelése alatt új alapon megalakúl és virágzásnak indúl. 1703-1711-ig.

124 Alikulik József. a dicsőségnek. Magyarország ismét a császár kezébe került és 1705 november 5-étől 1711 január 29-ik napjáig a had­viselés elnyomatás és pestis miatt esperességi gyűlést sem lehetett tartani. C) Az esperesség szervezete, igazgatása. Ha valahol úgy Gömörben köszönünk nagy vívmányokat a Rákóczy-féle felkelésben ontott vérnek. Miután esperessé­günk meghajolt a kor szabadelvű szelleme előtt és tétovázás nélkül szakított múltjával, rohamosan haladt a tökéletesség felé, miben az igazságos és a szó legszorosabb értelmében szabadelvű kormány mindenekben elősegítette és a túlzásokba való eséstől megóvta. A protestáns elv csak e korban kez­dett alkalmazást nyerni, az ág. hitv. ev. egyház csak e kor­szakban volt igazán szabad és a többi egyházzal teljesen egyenjogú. E tekintetben ma sem jutottunk oda, hol II. Rákóczy Ferenc idejében voltunk és azon szemrehányás sem ért akkor bennünket, hogy mint 1570—1596 és 1622—1645-ig történt, szabadságunkat és hatalmunkat más hitűek elnyo­mására, kiirtására használtuk volna. Az esperesség szervezetét tekintve mindenekelőtt kieme­lendő, hogy e korszakban a világiak joga az egyházban teljes elismerést nyert, 1701 óta már nemcsak a lelkész, hanem a világi is székkel ós szavazattal bírt úgy az egyes egyházak­ban, mint az esperességi gyűlésekben. Hogy mennyire új ós szokatlan lehetett az egyházkormányzati jognak ezen kiter­jesztése, már abból is kitűnik, hogy 1704-ben még a lelké­szek külön és a világiak is külön tanácskoztak és szavaztak; kevésbe múlt, hogy a két kamarális rendszernek egy neme nem honosúlt meg. Az egyszer kényszerűségből, számításból vagy jó tapintatból átengedett jogot később mindinkább kiterjesztették és végre a világiakat is az egyház és esperesség jogosult tagjainak tekintették, kik ezentúl minden gyűlésben részt vettek és a lelkész mellé választott tisztviselők által az egyházak és az esperesség kormányzatát is kezökben tartották. így törtónt, hogy 1707-ben Lányi Pál rozsnyói lakost az esperességi tanácsba is beválasztották ós hogy Rozsnyón 1709 körül úgy a magyar mint a német egyháznak Lakatos András és Lányi Pál személyében külön — világi — felügye­lője volt (Sexti Schmal 12—14). A fejedelem az elnyomott vallásszabadság visszaállítását is célul tűzte ki, de a mellett minden törekvése oda irányúit, hogy a felekezetek közötti súrlódásoknak békés úton vegye elejét és miután a többé kevésbé elfogúlt és uralomra törekvő lelkészek mérséklésére a világi befolyást használta fel, célt is ért, mi által alapját vetette meg a tolerantinak és egyenjogúságnak, mely aztán

Next

/
Oldalképek
Tartalom