Esztergom és Vidéke, 1936

1936-04-09 / 29.szám

Februárban is drágult az élet. A Központi Statisztikai Hivatal február havi gazdaságstatisztikai adatai szerint februárban a létfenn­tartási költségek indexe alig válto­zott s lakbérrel együtt számítva 950-ról 95'5-re, a lakbér nélkül számított index pedig 97'7-röl 98 3 ra emelkedett egyes élelmezési cikkek árának szilárdulása folytán. SPORT. Mese la—Dunakeszi Magyarság 4:1 (2:0) Dunakeszi, ápr. 29. Április 29-én déli 12 órakor indult a MESE csapata számos drukker kísé­retében Dunakeszire, hogy az ottani Magyarság jónevű csapatával mérje össze erejét. Szép számú közönség jelenlétében háromnegyed négy órakor a következő összeállításban fut ki Esztergom tizen­egyese a vidék egyik legszebb pályá­jának zöld gyepére: Tamási — Blahovits, Nagyfejeő — Kneizl, tiilák, Mundi — Ba­kos, Vigh, Juhász, Szántó, Petró. A vezetőség látva a pálya rendkivüli méretét, félve attól, hogy csapatunk nem bírja kilencven percen át a Ma­gyarság által diktálandó iramot, meg­felelő utasítással látja el csapatát. Horváth biró sípjelére Juhász in­dítja el a labdát és jobb szárnyunk már az első percben veszélyezteti el­lenfelünk kapuját csatársorunk észszerű játékával, támogatva a védőktől, egy­más után vezeti be szebbnél-szebb tá­madásait, mely támadásoknak a 15-ik percben meg van az eredménye, Ju­hász, Szántó, Bakos a labda útja és az utóbbi szép centerezését Petró véd­hetetlenül juttatja rendeltetési helyére. (1 : 0.) A Magyarság mintha erősítené ira­mát és sok esetben kell védelmünknek elhárítani a veszélyes támadásokat. Ta­mási a 20-ik percben védhetetlennek hitt labdát szép stílusban tesz ártal­matlanná és ez mintha felvillanyozná fiainkat, egymásután pontos passzokkal törnek a Magyarság kapujára és a 22. percben a jobbszélre húzódott Juhász beadását az ellenfél hátvédje segíti sa­ját kapujába. (2: 0.) A 30-ik percben egyik támadást, te­kintve, hogy egyedül áll szemben az ellenfél csatársorával, kézzel akaszt meg, a megítélt szabadrúgást Tamási biztosan fogja. Mezőnyjátékkal ér vé­get félidő Félidőben a fiúk a nagy iramra pa­naszkodnak, azonban látni lehet rajtuk, hogy ezt a mérkőzést semmi szin alatt sem fogják kiengedni a kezükből és összeszorított fogakkal fog küzdeni a győzelemért az utolsó percig. A máso­dik félidőben rögtön támadólag lépünk fel és örömmel látjuk, hogy visszatért a csapatba az önbizalom, mely miatt már oly sok és könnyű mérkőzést vesz­tettünk el. Mindkét részről szép és ve­szélyes támadások alakulnak ki, azon­ban most az ellenfelünk szerencsésebb, mert a 10-ik percben Csiszka jobb­szélső beadását Patai értékesíti. (2 : 1.) Blahovits által elindított labdát Vigh veszi át, ügyes testcsellel kiteszi Ba­kost, aki pár lépést tesz a labdával és a hatosról védhetetlen gólt lő. (3:1.) Kezdés után Kneizl Hilákot szökteti, aki átjátszik Szántóhoz, a kis össsze­kötő könnyen rázza le halfját, szökteti Bakost, akinek beadását Juhász fordu­lásból juttatja a hálóba. (4:1.) Csapatunk most már az eredmény tartására helyezi a súlyt, azonban tud­va, hogy a legjobb védekezés a táma­dás, csak a két összekötő húzódik hát­rább és veszi ki a részét a védekezés munkájából. A 39-ik percben Csiszka lövését küldi a léc alá. Mezőnyjáték­kal ér véget a mérkőzés és az ott lévő drukkerhad arcáról le lehetett olvasni azt az örömet, amit ez az eredmény kiváltott belőlük, s amely oly réges­régen esedékes volt már. Ez a fényes eredmény ujabb reményt nyújtott a bajnokság megnyeréséhez. Csapatunk teljesítménye mindenkit csodálkozással töltött el, főként akkor, mikor figyelembe kell vennünk, hogy a Dunakeszi Magyarságban olyan el­lenfelet késztettünk megadásra, akinek játéktudása az összes másodosztályú csapatok felett áll. Tudtuk azt, hogy csapatunk egyes tagjai eddig nem tud­ták kifejteni tudásukat százszázaléko­san, de örömmel láttuk, hogy ez a csapat nagyobb feladatok megoldására is képes, mert nyugodt lelkiismerettel elmondhatjuk, hogy nem volt egy gyen­ge pont sem csapatunkban és miden­ki tudása legjavát adva küzdött az utolsó percig, nem feledkezve meg ar­ról sem, hogy a futballnak vannak szépségei is, melyet teljes mértékben csillogtattak is. MESE Ib-Pilismaróti S. G. 5:1 (3:1) Pilismarót, ápr. 29. Pályaavató mérkőzés. Biró: Makkos. Az 500 néző előtt lejátszott mérkő­zés mindvégig erős iramú és lendü­letes játékot nyújtott. A mérkőzést egy kis ünnepség előzte meg. A csapatok a pálya közepére futnak és üdvözlik a közönséget, majd a zenekar a Himnuszt játsza. Kezdés után azonnal heves táma­dásokat vezet a MESE és már a má­sodik percben meg is van az eredmé­nyük. Tauber kornerét a kapus kiejti s a résen levő Vodicska a kapuba vágja az első gólt. (1 : 0) A gól után továbbra is támadásba marad a MESE, s a szebbnél szebb támadásokat a közönség tapssal hono­rálja. A 14. percben Vodicska átadá­sát az egyik hátvéd kézzel üti le s a megítélt 1 l-est Kemény behelyezi. (2 : 0). A gól után heves támadásba kezd a PSC s egy kapuelőtti kavarodásban Tóth öngólt vét. (2 :1). A 43. percben Kapuvári iveit bea­dását Tauber kapufára fejeli s az utána következő kavarodásban az egyik hát­véd kézzel fogja meg a labdát s a megítélt 11-est Kapuvári behelyezi (3:1). Szünet útán újból fellángol a hazai csapat, de a védelmünk, különösen az elsőrangúan játszó Gyurics minden tá­madást csirájában elfojt. A 20-ik perc­ben Vodicska remekül előrevágott lab­dáját Tauber lefutás után góllá érté­kesiti. (4 : 1). A 35. percben egyéni játék után Vo­dicska bomba gólt lő. (5:1). A gól után az esztergomiak állandó támadásba maradnak, de az eredmény már nem változik. A MESE csapata a mérkőzés egész folyamán meglepően jól játszott, a csa­pat legjobb része a halfsor volt, mely­nek minden egyes tagja, de különös­sen Kemény jól játszott. A közvetlen védelemben az újonc Szegedi megfelelt. A csatársorban Vodicska volt a leg­jobb ember, a két gyenge szárny közül még arányban, különösen a második félidőben, a balszárny volt a jobbik. A csapat a következő felállításban játszott: Szegedi, — Gyurics, Kőhalmi, — Nagy, Kemény, Tóth, — Kapuvári, Vank, Vodicska, Tauber, Réger. ilUIIIIIIIIIHMIMIIIIim Köszönetnyilvánítás. Jóbarátainknak, ismerőseink nek és külön az esztergomi féffiszabók szakosztályának ez úton köszönjük meg, hogy édes jó férjem, illetve édesapánk te­metétén megjdeníek vagy rész­vétü'iet nyilvánították. Özv. Szilágyi Jánosné és gyermekei. .VI ÉL DI €fc 'yiriaii'tiiriiiiiMmiiJjiBaMq— mmiii «iiip—ww Csütörtök, április 9. Éjjel 12.05 Hirek. — 6.45 Torna. — Utána gramofon. — 10 Hirek. — 10.20 Előadás — 12.05 Zongora. — 12.40 Hirek. — 1.30 Énekkar. — 2 40 Hirek. — 4 15 Előadás — 4.45 Pontos időjelzés, időjárásjelentés, hirek. — 5 Gazdasági előadás. — 5.30 Hanglemezek. — 5,55 Külügyi negyedóra — 7.40 Hangjátékelőadás. — 9.40 Hirek. — 10.35 Szalonzene. Péntek, április 10. 8.45 Hirek. — 9 Református istentiszte­let. — 10 Egyházi ének és szentbeszéd. — 11.15 Evangélikus istentisztelet. — 12.30 Operaházi zenekar. — 2 Hanglemezek. — 4.45 Pontos időjelzés, időjárásjelentés, hirek — 5 Sportközlemények. — 5.50 Szalonzene — 6.55 Hárfazene. — 7.45 János passió. Nagypéntekre való tekintettel a radio to­vábbi műsort nem ad. Szombat, április 11. Éjjel 12.15 Hirek. — 6.45 Torna. — Utána gramofon. — 10 Hirek. — 10.20 Előadás. — 12 05 Póstászenekar. — 12 30 Hirek.— 1.30 Szalonzene. — 2.40 Hirek. — 4.45 Pontos időjelzés, időjárásje'entés, hirek. — 5 Előadás. — 5.30 Vonósnégyes. — 6.35 előadás. — 7 Harangszó. — 7 10 Orgona­hangverseny. — 8.20 Hirek. — 8 40 Hang­verseny. — 10.15 Cigányzene. — 11.10 Hanglemezek. Bútorozott szobák kényelmesen berendezve olcsón kiadók Szent Imre-u. 21. sz. Eladók jól telelt méhcsaládok or­szágos kaptárakkal együtt. Cim Bog­nár Mihály Magyar-u. 7. Ugyanott két szárnyú vasajtó kerettel együtt eladó. Harmoniumot jó állapotban lévőt keres megvételre a Frontharcos he­lyicsoport. Iparosta' oncnak két (13—14 éves) fiú ajánlkozik a legényegyleti internátusból. Bővebbet Schweiczer Vilmos elnöknél. Kerti székeket lehetőleg vasváz­zal vennék. Cim a kiadóban. Eladó 500-as oldalkocsis motor­kerékpár. Szabó Kossuth Lajos-u. 14. Üzlethelyiség forgalmas útvona­lon berendezéssel kiadó. Bővebbet a kiadóban. Gyöngytyúk tojás keltetni való kapható Jókai-utca 37. sz. alatt. Háziszolgának egy 21 évet be­töltött fiatalember felvétetik Kersch­bammayer gyógyszertárban Kossuth L-utca. Túracsónak keveset használt két pár evezős jutányos áron eladó. Cim Angyal-utca 1. Magányos nő ki korcsmát is tud vezetni, állást kaphat. Cim a kiadóban. Ha húsvétra jó és olcsó sonkát akar enni, akkor azt Király Lajos hen­tesnél kell venni. Figyelem ! Különböző jó rend­szerű töltőkályhák és tűzhelyek vál­tozás miatt jutányosán eladók. Dobozi Mihály-utca 5. Ócska vasöntvényeket vesz a legmagasabb napi áron Petz Testvérek Rt. gépgyára. 582—1936. tkvi szám. Árverési hirdetményi kivonat Dr. Zwillinger Ferenc esztergomi ügyvéd végrehajtatnak ifj. Speyer Mihály végrehajtást szenvedő el'en indított ügyben a telekkönyvi ható­ság elrendeli a végrehajtási árverést 150 ar. pengő tőke valamint a csat­Ukozottnak nyilvánított Speyer Li­j^sné Hofer Róza 48 ar. pengő 15 fill, tó ke és járulékai erejéig beke­belezett követelése behajtása végett az esztergomi kir. járásbíróság terű létén fekvő és I. a nyergesujfalusi 259 számú te­lekkönyvi betétben felvett Somlai Mihály (nős Kluzi Alojziával) nevén álló ingatlanokra és pedig 1. az A f 1 sorszám 3480 hrsz. ingatlanra az Esztergom Szászvári Kőszénbánya rt. végrehajtató nyitási és kiaknázási jogával terhelten 271 ar. pengő 50 fill, kikiáltási árban. 2. az Af3 sorszámú 501—1. hrsz. ingatlanra 700 ar. pengő ki­kiáltási árban. II. a nyergesujfalusi 1037. számú telekkönyvi betétben felvett és Som­lai Mihály nevén álló felerész illető­ségre és pedig az 1 A I 1—3 sorszámú 140. 141. és 142. hrsz. ingatlan feleré­szére 1506 ar. pengő kikiáltási ár­ban és a 2. A f l sorszám 3407 hrsz. ingatlan felerészere 53 ar. pengő 75 fill, kikiáltási árban. A fenti ingatlanok, illetve illető­ségek közül dr. Zwilíinger Ferenc kérelmére megtartott árverésen az I. 1 ós 2. alatti egyenként 992 ar. pengő 61 fill. II. 1. alatti 1687 ar. pen£?,ő 84 fill, ós a II. 2. alatti 900 ar. pengő legkisebb vételárnál Speier Lajosné Hofer Róza kérelmére meg­tattott árverésen az I. 1. 2. alattiak egyenként 417 ar. pengő 28 fill., a II. 1. alatti 2712 ar. pengő 51 fill., és a II. 2. alatti 1924 ar. pangő 67 fill, legkisebb vételáron alul el nem adható. Az árverést Nyergesujfalu község­házán 1936. május hó 1. napján d. e. 10 órakor tartják meg. Az árverelni szándékozók köte­lesek bánatpénzül a kikiáltási ár 10 °/o-át készpénz, vagy az 1881 : LX. tc. 42. §-ában meghatározott árfo­lyammal számított ovadékképes ér­tékpapirosban a kiküldöttnél letenni, vagy a bánatpénznek előleges birói letétbe helyezéséről kiállított letéti elismervényt a kiküldöttnek átadni és az árverési feltételeket aláírni. (1881 : LX. tc. 147., 150. és 170. §§, 1908: XLI. tc. 21. §.) Az, aki az ingatlanért a kiki­áltási árnál magasabb ígéretet tett, ha többet ígérni senki sem akar, köteles nyomban a kikiáltási ár szá­zaléka szeri t megállapított bánat­pénzt az általa igért ár ugyanannyi százalékáig kiegészíteni. (1908. XLI. tc. 25. §.) Esztergom, 1936. január hó 17. Dr. Berindán s. k. kir. járásbiró. A kiadmány hiteléül Fülöp ht. Önkéntes árverés. Kossuth Lajos-utca 5. sz. alatt f. hó 9-én délelőtt 8 órakor üz­leti berendezések, pipere és háztar­fási cikkek stb. önkéntes árverés útján eladatnak. SZENZÁCIÓ DOBOGÓN! Villanynélkül tartós ondolálás (Dauer) 4P Ugyanolyan mint máshol a 8—10 pengős. Elvem: Kevés haszon, nagy forgalom! BUDAPESTI MUNKA!!! Völgyi György úri és női fodrász. Dorog Szent lózsef-út 2. szám (Piactérrel szemben) Kérjük a cimre ügyeim. Felelős szerkesztő és kiadó; Laiszky Kázmér. Nyomatott Laiszky }&m* kőnyvnyomdájábaBu Esztergom, .(Laiszky Kázmér,,^