Észak-Magyarország, 1971. október (27. évfolyam, 231-257. szám)

1971-10-12 / 240. szám

1971. október 12., kedd ESZM-MÄÖ¥ARORSZÄG 5 A magyar vadászai (örlcneléből M&dr® a Bükkisen IX. Az elmúlt század végén az egész országban, de különö­sen az olyan nagy vadászati hagyományokban gazdag területen, mint a borsodi Bükk, a zempléni hegyek, hamar megalakullak: a va- ' dászegyletek és a vadásztár­saságok. Ezt a fejlődő fo­lyamatot tetőzi be az Orszá­gos Magyar Vadászati Egy­let megalakulása 1881. má­jus 24rén. Az egylet céljául tűzték ki: „Az egyletnek u vadászat testedző és lelket üdülő foglalkozása mellett. ., feladata a korszerű i-adte- nyésztés ás i'adóvás." # Ha Bojvsod XIX. századi vadászatának . történetéről írunk, nem feledkezhetünk meg Herman Ottóról, a há­mori völgy lakójáról, akinek kedvenc szórakozásai közé tartozott a pisztrángozás és a vadászat, az állatok szem­lélése. 1727 könyvet, érteke­zést, cikkét, beszédet és le­velet írt többek között a pá- kászát, a rovartan, a madár­tan és az állattan tárgykö­réből. Mindehhez az 'erdők csendes szemlélete, a vadak életének részletes ismerete volt szükséges. Ezeket pedig a Hámor körüli rengetegek csendjében, hosszú vadásza­tai közben sajátította el. Ez a kor már a borsodi vadász­kultúra egy magas , fokát je­lenti, amelyet hosszú ideig nem tudnak túlszárnyalni. Magyarország állatvilága igen gazdag a honfoglalás­kor. Ez a nagyvadállomány a középkor végére erősen megritkult. Még a XVI. szá­zadban is hallunk a jávor- szarvasról. amely a jégkor óriási szarvasának utóda. Valamikor gyakori volt, kü- lönösep a sík vidékek láp­erdeiben, de Közép-Európá- ban '.már rég eltűnt. Hazánk­ban még a jXVl. században is élt, ezt több külföldi szer­ző feljegyzése, a hazai írók közül pedig Heltai Gáspár bizonyítja. A lőcsei Spervo- gel krónika szerint 1517-ben egyéb hazai ritkaságok kö­zött egy jávort is vittek Bu­dára, ajándékba a nádor­nak. A másik' hatalmas tülkös szarvú, az európai bölény tovább bírta a küzdelmet. A vadaskértekben a Teleky grófok nagysajói birtokán még 1770—1780 körül is tar­tottak bölényt. A hitelesnek látszó adatok szerint az utolsó vadén élő bölényt 1762 októberében ejtették el Erdély keleti részeben. Tv-torony Jelenleg a belső szerelési ínun kákát végzik a pécsi tornyon. A legkorszerűbb technológiával épült 200 méter magas torony­ban, mint ismeretes, 80 méter magasan kilátót és eszpresszót rendeztek be. A Mecsek hegység legszebb pontján, a Misiná­iétól! épült tornyot 1972 második negyedében adják át Állami Felújított Csepel vállalatok, tehergépkocsik szövetkezetek í 6 havi, illetve 10 000 km­Különféle méretű es garanciával, LÁDÁK használt, üzemképes OLCSÓN Csepel tehergépkocsik _ ES kompletten, ÁLLANDÓAN használt KAPHATÓK Csepel-födarubok külön is,' raktárról ■ KAPHATÓK Használt , .Csepel tehergépkocsiját felújítottra kicserélj ük. AIITOKFR rammen AF1T XHI. Autójavító Vállalat kereskedelmi részlege, • * Bp.. IX., Ecseri út 34. Balmazújvárosi ót Bp., XIII., Gogol u. 13. 14. sz. Bp., IX., Ipar u. 5. • < Telefon: 12-756. i / ! Eugppában valamikor köz­ismert volt a hód. Még a XVI. században is bővében volt; ekkor még sok hód- bőrt szállítottunk külföldre. Ma azonban már csak né­hány helyen fordul elő az európai hód Tőle származik Hódmezővásárhely, Hódsár,* Hód ász, Hódosér neve. is. * Hazánk 'nagyvadállomá­nyából egyes nagyvadak: ki­pusztultak, a célszerű vad- gazdálkodás következtében viszont új, eddig ismeretlen nagyvadat 'honosították meg, a muflont és a dámvadat. A muflon az. utóbbi 10—15 év­ben elfoglalta méltó helyét, a .nagyvadak között, és tró­feája tekintetében felsora­kozott a hazai szarvasok mögé. Először Magyarországon Chymesre. majd 1918—22 kö­zött gróf Bethlen István te­lepítette be a Bükk keleti részére, Jávorkútra és kör­nyékére. Ekkor honosodott meg a Zempléni-hegység­ben, a Mátrában és a budai hegyekben is. Rendszeres vadászatuk csak az 1950-os években kezdődött el. A Mátrában és a Btikk- ’ ben évente jelenleg mintegy 100 muflont ejtenek el 60— 70%-ban külföldi vadászok. Az érdekesség kedvéért meg lehet említeni, hogy a cse­répfalvi erdészetből szárma­zó két muflon-trófea már az 3 960-as vadászati kiállításon aranyérmet nyert 91, illetve 87 centiméter hosszúságú szarvval. A Bükk ritka, nagy ma­dara volt a kószál i sas. A vadászszerencse ritkán hoz­ta össze a vadászt ezzel az óriási madárral. Ebben a szerencsében volt ■ része Imegfalvi Imeg Bélának, a bélapátfalvi érseki .uradalom főerdészének, aki. 1899. de­cember 3 9-én jcét kőszáli sassal is találkozott. * 'Azt már a mai yadászok is kevesen tudják, hogy a század elején az akkor Bor­sodhoz tartozó Bélapátfalván országos erdészeti és vadá­szati szaklapot szerkesztet­tek. Ennek .1901, február 2Ó-i számában jelent meg egy medvekaland. Gróf Er- dődy Rezső erdőmester 1900. december 6-án szarvastehe­net lőtt. Az erdőmester az elejtett vadat egy erős makkfána akasztotta fel éj­jelre, úgy, hogy a szarvas körülbelül másfél méter ma­gasan lógott a föld felszíne fölött. Amikor az erdész másnap felkereste a szarvast, földbe gyökerezett a lába, mivel a vadnak csak a feje és a nyaka csüngött le a bordákról, a többi része hi­ányzott. Az erdőmester sejtette, hogy a kártevő medve, amely nem lehetett nagyon messze. Lesbe állott. , Egy- szercsak vagy harminc, negyven lépésnyire hatalmas medvét pillantott meg. A mackó gyanútlanul fogyasz­totta el a maradók húsda­rabokat, mindaddig, amíg az erdőmester rá rém puská­zott. A lövés nem talált, a mackó mérgesen továbbál- lott. Ez a medvekaland te- , hát szerencsésen fejeződött be mind a medve, mind a vadász számára. Pataky Dezső, a népszerű vadásztörténetek. szerzője szerint a visnyój esetnél még előbb, 1900 novemberé­ben Mogyorősd és Bükk- szentmárton határában lát­tak két barnamedvét, ame­lyek két borjút és egy csi­kót téptek szót. Hajtóvadá­szatot is- rendeztek ellenük, de minden siker nélkül. 1909-ben pedig Dédes kör­nyékén terítettek le egy jól megtermett medvét, amely, alighanem a legutolsó med- j véle egyike volt ezén a tá- j jón. j- Varga László j (Vége) 1 Hagyománya van annak, hogy a DVTK és a Salgótar­ján NB I-es labdarúgói min­dig nagy küzdelmet vívnak a bajnoki pontokért. Az elmúlt bajnokságban a bányász együttes otthoná­ban legyőzte a DVTK-t, Di­ósgyőrből pedig éppen a vi­dék legjobbja címhez szük­séges igen értékes pontot vitte el, tehát • van ok a visszavágóra a DVTK háza­lóján. Hogy mennyire sike­rül, arról ma délután meg­győződhetünk. Diósgyőrött egyébként Maihesz Imre edző gondter­helten készült,a mai mérkő­zésre. Sok a sérült. Földest. Kotláth és Kovács játéka kétséges. Ügy néz ki* Oláh sérülése rendbejött és Hor­váth is csatasorba áll. A diósgyőri fiúk szomba­ton egymás ellen játszottak ós vasárnap Jávorkútra mentek, s csak közvetlenül a mai mérkőzés előtt jön­nek le a stadionba. Hétfőn este az összeállítás még bi­zonytalan volt. Minden va­lószínűség szerint- a Jávor- kúton készülő tizenötös ke­retből kerül ki a pályára lé­pő tizenegy. Az edzőtábor­ban a következő játékosok vannak: Veréb, Szabó, Sala­mon. Hajas. Kollálh, Szűcs. Nemes, Földest, Oláh, Siko- ra. Horváth, Udvaréi-, Cass, Vass és Tamás, Mint .látha­tó, két új-név ifc' szerepel a keretben. Szűcs hetek óta nagyszerűen játszott a tar- twlékcsapatban. , a védelem oszlopa volt. és- igen sokat fejlődött a tehetséges fede­zet 7'a más is. + . Az SBTC-nek hosszú volt a pihenője. Három hét. bizony hosszú idő. De ez a pihenő soha sem jöhetett volna jobbkor a tarjám együttes számára, hiszen ez alatt gyógyultak a sérültek, márpedig Nógrádban olyan kulcsjátékosok voltak a sé­rült-listán, mint Szalai, Ré­pás és Kajái és hozzájuk jött. még G ecse is. De Sza- íaiék a múlt héten már tö­kéletesen rendbe jöttek Az SBTC számára is so­kat jelentő mérkőzés előtti hetekben Moór Ede edző szakított a hagyományokkal, nemcsak a II. csapattal ját­szott edzömérkőzést a bá­nyász csapat, hanem a Kis- lerenyével és — Pesten — a BVSC-vel is. Tarjánkban nagy a bizakodás és egy pont: megszerzésére a gyár­városban is „jónak” tartják a kiegészült: együttest. S ami a legérdekesebb: az eddigi kisiklásokat sem elsősorban a csapat, hanem a játékve­zetők számlájára írják a Karáncs alján. Az SBTC, hadrendje (4—3—3) a DVTK ellen sem változik. A csa­pad adva van, ha esetleg Gecse mégsem vállalja. Sáf­rány játszik helyette, ami azért is érdekes, mert ez esetben a játékos éppen volt, csapata, a DVTK ellen ját­szana első teljes mérkőzését. Az SBTC .összeállítása: Magyar — Gecse (Sáfrány). Kmetty. Varga. Vertig — Szalai. Répás, Bósti — Hor­váth, Kajái, Je.kl. Közepes játékkal is Ózd—G.-MÁVAG 2:0 (0:0) Űzd, 2 ezer néző, vezette: Maczkó. Ózd: Csank — Abuczki, Mu­rányi, Mahai, Kovács, Vár- allyai (Egri a szünetben). Dolezsál, Szendrei. Csuhány, Fiikö. Tóth., Edző: Zalai László. Az első izgalmas esemény: Dolezsált leteritették. A 7. percben Kovács került a ' partvonal mellé, 3 percig ápolták. A két 16-os között pattogott a labda, a Kohász lámadgatott, de mindent be­lül erőltetett. A számbeli fö­lényben levő védelemnek könnyű dolga volt, sőt, a gyors jobbszélsőjük majdnem > gólt is rúgott. Ha mégis lö­véshez jutottak a hazaiak, a remekül védő Meyer kapus bravúrral tisztázott. A 19. percben Doüezsál éles szögből leadott lövését mentette. Mo­nostori 20 méteres bombája viszont a- felső lécet súrolta. Szünet után a sérült Vár- allyai helyére Fükő húzódott hátra. Az 59. percben Dole- zsál a sarokzászló közeléből rúgott szabadot. A félmagas labda Csuhányhoz szállt, két­szer is elpattant tőle, de vé­gül a lábak között a hálóba talált, 1:0. Ezután ki támadott a vendégegyüttes is. A fel­lazult védekezés megbosszul­ta magát. Csuhány szöktette Egyenlítés a 09. percben Lenin város—Nagybátony 1:1 (1:0) Nagybátony, 500 néző. Ve­zette: Almási. Leninváros: Dohány — Breuer, Zumpf, Kecskó, Tes- lér, Tóth, Kiss, Toperezer (Palotás), Bodzsár, Vajda, Frits.. Edző: Béki Begjalan. Az MVSC-től elszenvedett súlyos vereség után kevesen bíztak a csapat jó szereplé­sében. Az LMTK azonban gyorsan rendezte sorait és ki­tűnő játékkal rukkolt ki Nagybátony ban. Már a 10. percben megszerezhette vol­na a vezetést. Kiss jó hely­zetben közelről kapu mellé lőtt. Ezt követően Frits lö­vése a kapufán csattant. A 30. percben a kitűnően játszó Bodzsár szép gólt lőtt. 1:0. A N a gybátonv próbálkozásai t könnyűszerrel hárították az LMTK védői. Hét perccel a találkozó befejezése elölt Kiss a mérkőzés legnagyobb helyzetét hagyta ki. Kicse­lezte az egész védelmet és 5 méterről az üres kapu fölé lőtt. A 89. percben egy kapu előtti kavarodás után egyen­lített. a hazai csapat. Jók: Dohány, Teslér, Bodzsár. Vajda. Szendreit, áld kilépett a vé­dők közül, nagy vágta'után a kapus mellett: a háló közepé­be lőtt, 2:0. Még egy gól- szerzési alkalom kínálkozott, de Szendrei 1 méterre a kapu előtt rosszul találta el a lab­dát. MVSC—Kossuth KFSE 2:0 (0:0) Miskolc, 3000 néző. Vezet­te: Király-. MVSC:' Kun — Buczkó, Herr, István. Krompaszky, Looker, léptük, Kunfalvi, Maróti (Molnár), Kiss, Kar- czagi. Edz»: Szentmarjay Ti­bor. Az elmúlt vasárnapi, im­ponáló győzelem után szín­vonalasabb. „biztosabb” mér­kőzésre számítottak Miskol­con az érdeklődők. Ügy lát­szik azonban, lassan hozzá kell szokni, hogy az ellenfe­lek foggal-körömmel, néha még az eszközökben sem na­gyon válogatva küzdenek ma,jd a csoportelső ellen. . 1 Tulajdonképpen most is ez történt. A Kossuth KFSE vé­dői keményen igyekeztek megakadályozni a góllövés­ben az MVSC fürge csatá­rait. A játékvezető nemigen tudta elejét venni az ideges hangulat k i alakulásán alt, így sok volt a szabálytalanság, a vita. Sátoraljaújhely—Kisíerenye 1:1 (1:0) Sátoraljaújhely, 500 néző. Vezette: Demeter. Sátoraljaújhely: Szakáll^— Suszterics, Lengyel, Szűcs, Lisovszky, Sütő, Noszály (Molnár-), Telenkó, Jászter, Szepesi, Dutkievicz (Schul­ler). Edző: Sípos Férnie. Alacsony színvonalú, rend. kívül gyenge mérkőzést lát­hattak a jtéüők Szinte egyik . Inkább mezőnyjátékkal telt dl a 90 perc. .A Kohász ezúttal nem játszott úgy, mint az utóbbi Hazai- mér­kőzéseken. Jók: Murányi (a mezőny legjobbja), Abuczki, Csank és Kovács. NB IL Nehéz Bú pere! Nyomasztó fölény Az első félidőben enyhe fölénybe került a hazai együttes. Feltűnt Kiss nagy játékkedve; már az első percben kétszer (!) veszélyez­tette Fekete kapuját. Később a felső kapufáról vágódott vissza labdája, s néhány perccel a félidő befejezése előtt érvénytelen gólt is lőtt. A második félidő elején meleg percek adódtak a ven­dégek kapuja előtt. Sokat hibáztak a hazai csatárok, míg végül a 66. percben megtört a „jég”: Kunfalvi hatalmas partdobása nyomán Molnár .élesen a kapu bal ol­dalába fejelte a labdát. 1:(). A vendégeli lassan' „felad­ták”, a kedélyek is megnyu­godtak. Kiss kígyózott ót a félpályán, félmagas lövését azonban védte a kapus. A 76. percben Kiss—Kunfalvi—Kiss volt a labda útja, amelynek végén utóbbi beállította a végeredményt. 2:0. Jók: Buczkó, Herr, Kiss és Mol­nár. B. K. tos hazai támadások a 12. percben góllá értek. Ráczi beívelt szögletét Varga 10 méterről a jobb felső sarok­ba lőtte, 1:0. A ritka Ikarus- támadások nem jelentettek különösebb veszélyt a hazai kapura. A második félidőben to­vább folytatódtál: a hazai tá­madások, Szitka a kapufát találta el. Végül is a talál­kozót végigrohamozó Ve­gyész biztos, megérdemelt győzelmet aratott. Jók: Er- dősi, Szitka, Lázár és Varga (a mezőny legjobbja). cádalon sem alakult ki gól- veszélyes helyzet.. Az első fél­idő 27. percében a hazaiak megszerezték a vezetést. Sze­pesi húzott el, belőtt labdá­ját Jászter az ötösről a ka­puba vágta, 1:0. . A játék színvonala a má­sodik félidőben sem emel­kedett, a nézők joggal bősz- szankodták. Az egyenlítő gól után a vendégek jól véde­keztek, , ____ / R itka wlak és vadászatok ; Északi rangadó Diósgyőrött Gyenge játék, egy pont Kazincbarcika—Ikarus 1:0 (1:0) Kazincbarcika, 1000 néző. Vezette: Wottawa. Kazincbarcika: Fülöp — Lipcsei, Ködmön, Erdősi, Szitka, Gál, Simító, Varga, Kopa, Ráczi, Lázár. Edző: Na fii’ György. A mérkőzés elején, a Ve­gyész-ragadta kézhez a kez­deményezést és a 3. percben Varga szabadrúgását, amely ' a védőkről kipattant, Kopa 7 méterről óriási helyzetben a kapu fölé vágta. A soroza-