Észak-Magyarország, 1966. szeptember (22. évfolyam, 206-231. szám)

1966-09-06 / 210. szám

Kedd. 1964. szeptember 6. ESZAKMAGYARORSZÄG 5 TORINO-PARIZS-OSLO-BRÜSSZEL-BERN-STOCKHOLMBELGRAOBUDAPEST Vili. ATLÉTIKAI EURÚPA-BAJNOKSÁG iimmiiMiiimiiimiiimiimiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiimiuuimiuimiiMimiiimimiiiiiimiiiiiimiiniiiiiiimiiiiimimmi iimimiimmimmimmmmimmiimmiiimimimmimmimmiiiiimimmimmmiiiiimiiM • • Örömök és csalódások az utolsó napon Ezüstérme» Zsívőtzky Gyula és Nagy Zsuzsa Bronzérmes; Tőik Gyum és Ealoesai Henrik A Vili. Atlétikai Európa- bajnokságon harminc ország indult harcba a harminchat bajnoki szám érmeiért. A do­bogón azonban már csak ti­zennégy ország versenyzői osztoztak a helyeken. Nem dőltek meg világcsúcsok és Európa-csúcsok, bár a legtöbb bajnoki számban rendkívül heves és színvonalas verseny folyt. Annál több nemzeti re­kord született. Ezeket az EB-n nem tartják nyilván, de azért bizonyítják, hogy az élen végzőknek legjobb tel­jesítményükre volt szükség Az Európa-bajnokság legna­gyobb meglepetését az NDK versenyzői okozták, kiváló fekészültségükkel és azzal az „aranyesővel”, amellyel a bu­dapesti Európa-bajnokság fő­szereplőivé léptek elő. A világcsúcstartók közül nem nyert aranyérmet a disz­koszvető Danek, a hármasug­ró Szmidt, a 3000 méteres tikadályfutó Roelants, a kala­pácsvető Zsivótzky és itt volt. de sérülése miatt nem indult a női magasugró világrekor­der. Balázs. A Népstadion közönsége megfelelően értékelte ezt a nagyszerű viadalt. Élénk ér­deklődéssel figyelték az egyes 6zámok alakulását a seiejte- öntőkig. S tenné- igyón szurkoltak a rr • : -1 nk. Vajon érdemes volt? Meg­háláltál:-e jó eredményekkel a szurkolást válogatott verseny­zőink? Az atléta-barátok kö­zül sokan úgy vélik: bizony szerepelhettek volna jobban is a magyarok. Az való Igaz, nagy várakozással tekintet­tünk a VIII. Atlétikai Európa- bajnokság elé. s úgy véltük, hogy legjobbjaink, jónéhány aranyéremmel megörvendez­tetnek bennünket. A szakvezetők dolga. fel­adata, hogy a későbbiekben feleletet keressenek arra a fogas kérdésre, vajon miért nem szerepeltek jobban á magyar atléták? Európa sportjának e nagy ünnepe után mi szívesebben emlékezünk a szépre. Ilyen is volt! Zsivótzky Gyula, ezüstérmes A magyar aranyérem tulaj­donosáról kell elsősorban megemlékezni. Varjú Vilmos imponáló, fölényes győzelme legelső vigaszunk. A hatalmas fiú gyermeki könnyedséggel labdázgatott a súlygolyóval, de a felnőtt felelősségérzeté­Eredmcnyek: Kalapácsvetés Európa-bajnok: Romuald Klim (Szovjetunió) 70,02, EB- és stadioncsúcs. 2. Zsivótzky Gyula (Magyar­ország) 68,62. 3. U. Bever (NSZK) 67,28. 6. Lovász (Magyarország) 65,28, 7. Eckschmidt (Magyar- ország) 64,65. 80 m gát Európa-bajnok: Karin Bal- zer (NDK) 10,7. 2. Karin Frisch (NSZK) 10,7, 3. E Bednarek (Lengyelor­szág) 10,7. 110 m gát Európa-bajnok; Eddy Ottoz (Olaszország) 13,7, EB-csúcsbe- állítás. 2. Heinrich John (NSZK) 14, 3. Marcel Duriez (Franciaor­szág) 14. 5000 méter Európa-bajnok: Michel Jazy (Franciaország) 13:42.8, ES- csúcs. , 2. Harald Norpoth (NSZK) 13:44, 3. Bernd Diessner (NDK) 13:47.8, 5. Mccser (Magyarország) 13:40. 7. Kiss 1. (Magyarország) 13:48.2. Maratoni futás Európa-bajnok: James Hogan (Nagy-Britannia) 2:20:04,6, 2. Aurele Vandendriessche (Belgium)- 2:21:43.6, 3. Tóth Gyula (Magyaror­szág) 2:22:02. Nőt 4x100 m váltófűtés Európa-bajnok: Lengyel or­szág 44.4. EB-csúcs. 2. NSZK 44.5. 3. Szovjetunió 44.6, 4. Magyarország (Schuch, Herneshéziné, Bartosné, Tót.h­4x100 m váltó Európa-bajnok: Franciaor­szág 39.4, EB- és stadion-csúcs, 2. Szovjetunió 39.8, 3. NSZK 39.8. 4x109 ni váltó Európa-bajnok: Lengyelor­szág 3:04.5, EB- és stadion­csúcs, 2. NSZK 3:04 8, 3. NDK 3:05.7, 8. Magyarország (Horváth L. Nemesházi, Rábai. Báthori) 3:10,3. vei állt a dobókörbe. ígérte, hogy Európa-bajnok lesz. Megtartotta a szavát! A győzelem utáni boldog percekben, az újságírók gyű­rűjében már újra a jövőről beszélt, arról, hogy a varázsos húsz métert szeretné túldob­ni. És a többiek? Ezüst, vagy bronzérmesek. Az atléta-ínyenceknek Kul­csár Gergely bronzérme ked­ves leginkább. Talán azért, mert a kitűnő gerely vető egy csodálatos viadalban szerezte. Az utolsó dobásig a döntő minden részvevője előtte volt. A magyar fiú ezután na­gyon összeszedte magát, min­dent „beleadott”, s legyőzte — ellenfelein kívül — önmagát is. A gyengeséget, a rossz for­mát, s a többi gátló tényezőt. Talán még azt is elfelejtette, hogy sérülten állt ki az Euró- pa-bajnokságra. Mecset Lajos és Nagy Zsu­zsa két számban is kísérletet tettek az aranyérem megszer­zéséért. Nagyszerű akarással harcoltak, igaz, egyszer sem sikerült a kitűzött cél elérése, így is, minden elismerés az övéké. Sportemberekhez mél­tón harcoltak az F.urópa-baj- nokságon. Ezüstérmükre mindketten nagyon büszkék lehetnek. Természetesen a többiek Is, magyarok és külföldiek egy­aránt. Vessünk egy pillantást a statisztikára, amelyet az ér­mek alapján állítottunk ösz- sze: arany ezQst bronz NDK 83« l.engyelorszSg 7 5 4 Szovjetunió 4 7 7 Franciaország <54 Olaszország J — — NSZK l 1» » Anglia 2 — — Magyarország 1(3 Bulgária 1 1 — Csehszlovákia 1 — — Jugoszlávia 1 — — Belgium — 1 1 Görögország — 1 — Románia — 1 — Szoros a mezőny, nemcsak egyes versenyzők, de az or­szágok is nagy harcban állnak egymással. A nagy különbsé­gek eltűntek, behozhatatlan előnyről pedig egyáltalán nem beszélhetünk. A következő olimpián, Me­xikóban, s azután az Európá­ba jnokságon, Athénben min­denkinek adva ran a lehető­ség az előbbre lépésre. Csak jó kell munkálkodni az elkövetkezendő hónapok­ban, években! Itúcsú as Mindenki a délutáni 12 döntő szám esélyeit latolgat­ta. A sajtóközpontban beállí­tott tv-készüléken megjelent a Népstadion pályája, amint a maratoni futók készülődtek a rajtnál. Pillanatok alatt ki­ürült a központ, mindenki el­foglalta helyét, azután elkez­dődött ... • Harminchat maratoni futó vágott neki a több mint 42 kilométeres távhak, köztük három magyar: Sütő, Tormá­si és az ózdi Tóth Gyula, Kis idő múlva a stadion ered­ményjelző tábláján megjelent az eső részidő. 5 km-nél a lengyel Bogusz áll az élen, Tormási a negyedik, Tóth a hetedik, 20 km-nél az angol Hogan állt az élre. És felcsat­tant a taps: harmadik helyen Tóth Gúla volt, aki 5 kilomé­terrel később az élre állt .. „A maratoni futók a stadion­hoz közelednek’’ — hallat­szott. S egyszerre felharsant a taps. Befordult a kapun az angol Hogan, utána a belga Vandendriessche és harmadik­nak Tóth Gyula. Ütemes tapsba kezdett a közönség. Angol, belga és magyar zászló lobogott az árbócon a késő délutáni szélben. m Bambuck ... így hívják a franciák rokonszenves fiatal, néger vágtázóját. Két arany­érem büszke tulajdonosa. A 4x100 m-.es váltófutás ered- hirdetése után pillanatok a Iá ti fotósok és autogramgyújtók hada vette körül. Es ö mosoly­gott, fáradhatatlanul ndaka- nyarította nevét az eléje tolt papírokra, nyilatkozott. Egy- szercsak egy kis rést látott a körülötte hullámzó embergyű­rűn. Megmarkolta frissen szerzett aranyérmét, és egy jó spinier gyorsaságával el­iramodott. De még egyszer visszaintegetett és nevetve visszaszólt; a tHszlát! Szia.'... * Európa-bajnokunk, Varjú Vilmos és a bronzérmes Kul­csár Gergely a nézőtérről szurkolták végig a vasárnapi döntőket. A dobótársért, Zsi­vótzky Gyuláért izgultak első­sorban, aki. bizony, csak a második helyet tudta megsze­rezni a szovjet Klim mögött. Világcsúcstartó kalapács ve­tőnk szomorú arccal érkezett az eredményhirdetéshez. Var­jú Vili nagyot sóhajtva oda­szól Kulcsárnak: — Pedig hogy szeretett volna aranyat nyerni, szegény fiú. Talán Mexikóban ... még „csak" 29 éves. • A maratoni futás eredmény­hirdetése után az első három helyezett sajtótájékoztatót tar­tott a sajtóközpontban. Tóth Gyula is szorgalmasan vála­szolgatott az újságírók kérdé­seire. Nyolc éve atlétizál. 1962- től versenyez maratoni tavon. Az ózdi gyár harmincéves elektrotechnikusa tulajdon­képpen 1965-ben tűnt fel, amikoY sok neves futót meg­előzve győztese lett a szegedi nemzetközi versenynek. A té­len járt Kubában, sok verse­nyen szerepelt sikeresen. Az idén ismét megnyerte a sze­gedi versenyt és a magyar bajnokságot. — Terveim? A legközelebbi: októberben a kassai maratoriin szeretnék visszavágni ellenfeleimnek. A távolabbi: a mexikói olimpián szeretnék ott lenni. — Nem is olyan rossz ter­ítek! • Esfe látványos, szép záró- ünnepéllyel fejeződtek be az Európa-bajnokság küzdelmei. Rövid beszédében Exeter már­ki köszönetét mondott az at­létáknak, a versenyzőknek és a magyar szervezőknek a si­keres lebonyolításért. Beszé­dét azzal fejezte be: — Most már nincs más hátra, mint hogy befejezettnek nyilvánít­sam a Vili. Európa-bajnoksá­got, és még egyszer köszönetét mondjak. Sötétbe borult a Népstadion. Két reflektor fénykévéje a zászlórúdra vetődött. Felcsen­dült a Himnusz. Felföldi György NB I. B Miskolci VSC—Egyetértés 2:1 (1:0) Miskolc, 3000 néző. Vezette: Borzási. MVSC: Novak — Luczó, Buna, Saufert, Krompaszki, Cserjés, Egri, Maróti, Osváth, Kiss, Biletóth. Edző: Kemény Tibor. Régen volt ilyen veszélyes zónában az MVSC, mint mos­tanában, így minden pontra szüksége van! Ez meglátszotta csapat vasárnapi teljesítmé­nyén is. Az első percektől kezdve nagy erőbedobással, lelkesedéssel küzdött a vas­utas együttes, igaz, a gólszer­zésben kevésbé volt szerencsé­je. Egy sor támadás az utolsó pillanatban akadt el az Egyet­értés Gerencsérrel megerősí­tett védelmében, és legalább íéltucat biztos gólhelyzetet is kihagyott a vasutasok táma­dósora. Ez a két tényező az­után bizonytalanná tette a hazaiak győzelmét és nyílttá a mérkőzést szinte az utolsó percig. Ha Osváth a 12. perc­ben, amikor csak a kapussal állt szemben, gólt lő, majd később Kiss ötméteres fejese a hálóba kerül, másképp ala­kul a mérkőzés. így viszont meg kellett elégedni a 25. percben esett egy góllal. Ek­kor Osváth vitte fel a labdát, középre ívelt, és a jó ütem­ben érkező Kiss úgy fejelt a Jobb alsó sarokba, hogy a labda a kapus kezét érintette. 1:0. A gól után továbbra is az MVSC rohamozott Nagy becsvággyal küzdött a hazai csapat, viszont az Egyetértés kitűnően védekezett. így szín­vonalról aligha beszélhetünk, inkább ideges, küzdő jellegű játékról. A 39, percben Cser­jés fejesét védte az ellenfél kapusa, majd ugyancsak ó lőtt kapásból a jobb sarok felé, de Gál hárított. Szünet után ismét MVSC- rohamok vezették be a mér­kőzést, mégis a vendégeknek sikerült kiegyenlíteniük. Ár­tatlannak látszó Egyetértés- támadásnál Saufert lábáról Mohácsi elé perdült a labda, és a csatár a kapust is kicse­lezve a jobb alsó sarokba he­lyezte.1 1:1. Nem sokáig tartott a ven­dégek öröme, mert a 67. percben jobb oldalról beívelt labdát Pintér a kapus feje fölött a hálóba fejelt 2:1. ön­gól. A mérkőzés hátralevő per­cei csapkodó, eseménytelen játékkal teltek el. Nem sok­kal a befejezés előtt Maróti szerezhetett volna újabb gólt. Jók: Buna. Cserjéi Osváth, időnként Kiss és Maróti. Paulovits Ágoston " i­Szünetben a pálya szélén Mi II. Borsodi Bányász-Salgótarjáni Kohász 3:1 (1:0) Ncincsházinc, Bambuck (francia) és Bartosné közösen forgattak. Sajószentpéter, 2500 néző. Vezette: Huszák. Borsodi Bányász: Veres — Takács, Csetfalvi. Kékest, Tátrai II., Várhelyi, Verebé- lyi, Zsinka, Nyíri, Lukács, Papp. Edző: Mező Jenő. Nagyszerűen, ötletesen ját­szott a Borsodi Bányász. Igaz. az első félidő elején először Papp. utána Zsinka, majd Lukács hibázott biztos gól­helyzetben. Nem sokkal ké­sőbb ismét Pnpp szerezhetett voina gólt, de ezúttal sem sikerült. Végre a 31. percben a szemfüles Vecebélyi meg­szerezte a vezetést. Szünet után is a Borsodi Bánvász rohamozott, de a 77. percben egy ártatlannak lát­szó ellentámadásnál a ven­dégek kiegyenlítettek. A mér­kőzés utolsó 10 percében nagyszerűen hajrázott a Bor­sodi Bányász, és Lukács, majd Papp góljával megérdemelten nyeri. Jók: Veres, Várhelyi. Vere- bélyi. Nyíri. Miskolci Bányász-Gyulai MEBÖSZ 1:0 (0:0) ^Félbeszakadt.) Fereces, 1200 néző. Vezette: Bacsó. M. Bányász: Boros — Vá­radj, Bóta, Vincze, Deák. Var­ga, Farkas, Krisztián, Fehér, Szabó, Réti. Edző: Teleki Pál. A mérkőzés első negyed­órája Bányász-rohamokkal lelt. el. A 17. percben Kriszti­án egy elöreivell labdával el­ment a leálló védelem mellett, és a kifutó kapusba lőtt. To­vábbra is a hazaiak roha­moztak. a csatárok azonban döntő pillanatban hibáztak. A második félidő 48. percé­ben Varga labdájával Krisz­tián atcselezte az egész védel­met, és 5 méterről a kapu mellé lőtt. Az 51. percben sza­badrúgáshoz jutottak a lia- zaiak. Varga 18 méterről a jobb felső sarokba lőtt. A gól után a vendégek reklamáltál*, maid levonultak a pályál-ét A játékvezető 6 perce« vára­kozás után lefújta a mérkő­zést. Jók: Orosz. Fehér, Farkas, Krisztián. — derzsi r-