Észak-Magyarország, 1963. november (19. évfolyam, 256-280. szám)

1963-11-12 / 264. szám

Seda, 1963, november ß. ESZAKMAGTÄKCRSZAG ' m t Ragyogó második félidő OVI’K—B| f. I tasas 3: * (0:2) Diósgyőr, 10 000 néző. Já­tékvezető: Horváth L. DVTK: Tamás — Werner, Szigeti, Paulas — Nyíri, Pé­csik, — Kiss I., Kiss II., Cserjés, Ráczi, Sikora. Edző: Nagy György. Bll. Vasas: Szentmihályi — Fóris, Kárpáti, Ihász — Bakos, Herendi — Farkas, Machos, Bundzsák, Kékesi, Mathesz. Edző: Nősz kai Gyula. Ä kedvezőtlen időjárás elle­nére is nagy érdeklődés előzte meg a két csapat találkozóját. A vélemények nagyon meg­oszlottak. Többnyire amolyan háromesélyesnek tartották a mérkőzést. Es bizony, mint a játék képe is mutatta, mind­három eredmény lehetséges volt. Vasas támadásokkal kezdő­dött a mérkőzés, Bundzsák lövése szállt a kapu mellé, majd Szigeti szerelte jó hely­zetben Machoist. Nem sokkal később ismét a középcsatár szabadrúgása okozott gondol. Már az első percekben fel­tűnt, hogy a vendégcsapat középcsatára mélyen hátra­von lan -játszik, s láthatólag az előretolt gyors csatárok indítására fekteti a fő hang­súlyt. A 8. percben diósgyőri ellentámadásnál Kiss I. hibá­zott, maid Ráczi maradt >c egy labdáról. Nem sokkal ké­sőbb Cserjés ugrott ki a Va­sas védői közül, de a játék­vezető les címén megállította, A 10. percben a mérkőzés Aj NB I állás»: 1. Ferencváros T. Komló 3. Győr 4. MTK íi. Tatabánya r>. Bp. Honvéd 7. U. Dózsa fi. Csepel n. Diósgyőr in. Vasas 11. Dorog Í2. Szeged in. Pécs 11. Debrecen fi 6 3 26: 7 15 11 fi 3 2 16:14 15 11 4 fi 15: 6 J3 11 1 5 2 15:13 13 11 5 3 3 10: 9 13 10 fi 2 3 18: 9 12 11 a 2 4 16:14 12 10 5 1 4 15:14 11 10 4 2 4 10:12 10 10 3 n 5 10:15 fi fi 3 2 4 9:15 8 11 2 3 fi 5:14 7 11 3 — 8 20:26 6 11 1 l 9 11:28 3 legnagyobb gólhelyzetét hagy­ta ki Kiss T. Már csak Szont- mihályival állt szemben és a kifutó kapusba lőtte a labdát. Ezt követően Ráczi—Sikora— Kiss II.—Cserjés adogatás vé­gén a középcsatár hajszállal lőtt.kapu mellé. A 26. perc­ben Machos került jó hely­zetbe, de Szigeti mentett. Ké­sőbb, egy szabadrúgásnál Szentmihályi hárított, üggyel, bajjal, majd Szigeti lövését ütötte szögletre. A 30. percben Szigeti rö­viden rúgta ki a labdát, Mathesz elcsípte és 18 méterről a bal alsó sarok­ba lőtt. 1:0 a Vasas javára. A 40. percben Kékesi kiugrott a védők között, s a megtorpanó Tamás mellett megszerez­te a második Vasas gólt. . (2:0). A félidő hátralevő per­ceiben a Vasas támadóit, A második félidő igen kel­lemes meglepetést hozott a diósgyőri szurkolótábornak. A 46. percben szép ado­gatás után Ráczi 18 mé­terről a bal alsó sarokba lóit. 2:1. A gól után valósággal szár­nyat kapott a DVTK, s a kö­zönség lelkes buzdítása köze­pette egymást érték a veszé­lyes diósgyőri támadások. Az 57. percben Nyíri kap­ta a labdát, ügyes csel- sorozat után a 16-os kör­nyékéről hatalmas gólt lőtt. 2:2. Most már igen idegesen játszott a Vasas, sokat kap­kodtak a védőik, a DVTK pe­dig nyugodtan, tervszerűen,, átgondoltan kezdett játszani. Különösen a balszélen veze­tett sok támadást a hazai együttes, Sikorától több pom­pás dolgot lehetett látni ezek. ben a percekben. A 65. perc­ben szabadrúgásnál a Vasas sorfaláról pattant le a labda, majd Cserjés lövését hárítot­ta Szentmihályi. A 70. perc­ben Szigeti hajszállal lőtt a kapu fölé, majd Ráczi hibá­zott gólhelyzetben. Egy ellen- támadásnál Machos lövését a bal felső sarokból ütötte ki Tamás. A 80. percben megszüle­tett a mérkőzést eldöntő harmadik diósgyőri gól. Egy középre ívelt labdá­nál három Vasas védő is igyekezett hárítani, a lab­da viszont a jól helyezke­dő Cserjés elé pattant, s ő a védők közül liiugorva a hálóba vágta a labdát. 3:2 a DVTK javára. (Óriási öröm a nézőtéren, s talán még na­gyobb az összcölelkező DVTK. játékosok gyűrűjében.) Nagy iramú és a második félidőben igen élvezetes, len­dületes játékot hozott a két Vasas csapat találkozója. A második félidőben a Diósgyőr az utóbbi évtized egyik leg­jobb teljesítményét nyújtot­ta, s így vitathatatlanul rá­szolgált a győzelmet jelentő két pontra. A Vasas csak az első félidőben nyújtotta azt a játékot, amire az együttes képes. Amikor viszont a DVTK magára talált, védelme gyakran zavarba jött. A DVTK-ban Tamás talán háríthatta volna a második gólt. Volt néhány jó védése. A hátvédhármasban Szigeti játszott a legjobban, a fedeze­tek közül Nyírit illeti a di­cséret:. a csatársorban elsősor­ban Sikora játszott jól, rajta kívül Cserjést és Kiss 1-et illeti dicséret. Ráczi rúgott eg.V gólt. Kiss II-nek nem ment;. A Vasasban Kárpáti, Bakos. Bundzsák és Kékesi játszott jól. Horváth L. játékvezető elég sok bosszantó hibát vétett a DVTK terhére. Paulovits Ágoston „Jelentősen fejlődött Miskolc város sportélete“ Megalakult a Miskolc Városi Testnevelési és Sportszövetség Két döntetlen, egy vereség az NB I B-ben Az NB 1 B 13. fordulójában az idegenben játszó MVSC és a Borsodi Bó.nyász szerepelt sikeresen, hiszen egy-cgy pont­tal tért haza. Az Ózdi Kohász otthonában szenvedett, veresé­get. A további eredmények: VM Egyetértés — Nyíregyházi Spartacus 0:0, Salgótarjáni BT C — Székesfehérvári VT Vasas 3:1, Dunaújváros — Bu­dafok 1:1, Ganz-MÁVAG — Szállítók 2:0, Szombathely — BVSC 1:0. Láng—MVSC 0:0 Rozsnyai utca, 1000 néző. ’ezette: Hegyes. MVSC: Novak •—■ Krom- aszki, Buna, Vertig — Te­lesvári, Kovács — Marosi, óth. Deák, Gyetván, Vicz- rnándi. Edző: Turay András. A szombaton, Budapesten íjáfszott mérkőzésen az első élidőbeji mindkét csapatnak dődott gólszerzés! lehetősé, e, de a csatárok nem tudtak Int a kínálkozó alkalmakkal, k Láng a 00 perc alatt többet olt támadásban. Az MVSC legerősítette védelmét, hátra. ont csatárral játszott, s így négy támadó csak szórvá- yosan tudta a labdatartést iztosítani. A hazaiak fölénye sak az első félidőben és a sünét után mintegy 15 percig ártott. A hajrában, az utolsó 6 percben az MVSC volt a ibbet támadó, s ebben a játék- észben a győzelmet is meg- zerezhette volna. AtNBI II állása: 13 9 3 1 16: 5 21 13 CC1 23:15 18 13 B 4 3 22:13 18 13 5 G 2 1S:11 18 13 544 19:15 14 13 2 9 2 10:10 13 13 5 3 5 12:22 13 13 H 6 22:20 12 13 5 2 8 18:17 32 13 3 8 4 11:17 12 13 2 7 4 14:18 11 13 3 5 5 14:21 11 13 4 2 7 23:24 10 13 3 4 8 18:20 10 13 3 4 8 18:22 10 13 3 3 7 10:17 9 1. Egyetértőn 2. Dunaújváros 3. Győri MÁV 4. Oroszlány 5. Szombathely f>. Salgótarján 7. Nyíregyháza 8. Sz.-fehérvár 9. Szállítóit 50, Budai ok 11. Borsodi B. 12. Miskolc 13. Ózd 14. Gnnz-MAVAG 15. BVSC 16. Láng Az MVSC nem tudta meg- ismételni múlt heti jó játé­kát. Az első félidőben a két szélsőhátvéd ölég sokat bi­zonytalankodott A fordulást követően mindketten feljavul, lak. Gyelvánnak volt két ha­talmas helyzete, ami éld önt­hette volna a mérkőzés sor­sát. Jók: Novak, Buna, Ko­vács, Temesvári: Győri MÁV-DAC— Borsodi Bányász 2:2 (2:0) Győr, 3000 néző; Vezette: Alrnási, Borsodi Bányász: Veres — Négyest, Oselfalvi, Szlibor — Kovács, Benkő — Verebélyi, "jaskó, Kőhalmi II., Tátrai, Szőcs, Edző: Albert József. Két ellentétes félidő. Az el­ső 45 percben helyenként nagy fölényben játszott a hazai csapat, de sokáig nem tudta áttörni a jól záró Bányász- védelmet. A sorozatos győri támadások a 30. percben gól­lá értek. A jobbösszekötő meredek labdával indította a középcsatár helyén kiugró balszélsőt. Tóth K. kapura húzott, a kifutó Veres mellett a hálóba gurított. 1:0. A fél­idő befejezése előtt Nagy Gy. megszerezte a második győri gólt. 2:0. Szünet után meg­változott a játék képe. A vendégek rohamai állandósul, tak, fokozatosan átvették a já­ték irányítását. Fölényük egy­re nagyobb lett, s a hazai vé­delem mind nehezebben há­rította a Bápyász támadásait. A 77. percben a szemfüles Verebélyi elcsípett egy győri hazaadást és közelről a kapu­ba továbbított. 2:1. Közvetle­nül a mérkőzés befejezése előtt, a 88. percben Verebélyi a hazai középhátvéd „asszisz. tálósa” közepette kapura hú­zott, s a kifutó kapus mellett egyenlített. 2:2. A második félidőben a magára talált Bányász nagyon jól játszott, különösen Jaskó, Verebélyi, Csetfalvi, Kovács dicsérhető. SN Oroszlányi Bányász— Ózdi Kohász 2:1 (1:0) Ózd, 1200 néző. V;: Vadas Gy. Ózd: Katona — Budai, Fren- kó, Szurdok! — Borbás I., Ferdinánd — Borbás II., Szi- lasi, Csáki, Szendrei, Zalai. Edző: Szűcs György. Kedvezőtlen időjárási viszo­nyok mellett játszották le a mérkőzést. Kezdetben mind­két együttes nagy lendülettel vezette támadásait és mind a két kapu előtt adódtak meleg helyzetek. Később az ózdiak vették át a kezdeményezést, s Borbás II. hagyott ki jó hely­zetet,' majd az előretörő Szúr. doki, később pedig Zalai ügyetlenkedett el gólszerzés! alkalmat. Hazai fölény mel­lett, váratlanul a vendég­csapat szerezte meg a vezetést. Takács a jobb felső Saroltba lőtt. 1:0. A gól után is folytatódott a Kohász lendületes támadás- sorozata, de a csatárok tehe- telleifeége miatt nem sikerült az egyenlítés. A 44. percben Csáki az üres kapuba sem tudta berúgni a labdát. Még Szendreinek és Borbás II-nek lett volna alkalma az egyenlí­tésre, de tiszta helyzetben hi­báztak. Fordulás után már az 50. percben sikerült egyenlíteni, amikor Borbás II. labdáját Szendrei a jobb alsó sarokba gurította. 1:1. Mindenki várta a hazai jó folytatást, ezzel szemben az 53. percben egy 30 méteres szabadrúgásból új­ból Takács volt eredményes. 2:1. Ezután nyomasztóvá vált a hazai csapat fölénye, de az ózdi csatársor és az Oroszlány védelme közötti harc végül a bányászok győzelmével végző­dött, maradt tehát a 2:1. Jók: Frenkó, Borbás I., Borbás II. Ivánszkl Miskolc sportélete jelentős állomáshoz érkezett november» 10-en. Ekkor jöttek cl a sport­korok küldöttei a városi párt­bizottság tanácstermébe, hogy megválasszák a város új ala­pokra helyezett és az átszerve­zett magyar sport követelmé­nyeinek megfelelő Városi Test­nevelési és Sportszövetséget. , .^Symás U(án érkeznek a kül­döttek.. A legidősebbek, Ligeti Karoly az MVSC, Szűcs Dáni- a MEMTE. Páva Emil. a PV™. tagjai ünneplő­be öltöztek. Ünnepli!: azt a na- pot, amikor a magyar sport miskolci hajtása még jobban megerősödik, amikor újjászü- úton C^,,CÍU^ többre vezető Itt vannak legjobb sportoló, mk is. Fazekas Miklós és Mi- hal.vfl Éva. a többszörös ma­gyar válogatott atléta, Bán- hegyik Emese röplabdús. Koch Janosné kajak-versenyző, Del- neky Miklós, a miskolci vízi- labdasport egyik úttörője, Tábo­ri Magda asztali teniszező és a konferencia legfiatalabb rész­vevője, a Zrínyi Gimnázium sportkörének küldölte, Ora- vecz Ilona kézilabdázó. Eljöttek a sportkörök kül- döjteí, a párt és társadalmi szervek vezetői, a meghívott vendégek. Árvái Bélának, a konferan­szi1' levezető elnöknél: megnyi- ; tója után Menyhért László,' a jyiSi elnökségének beszámo­lóját terjesztette a konferencia CIO. Beszámolójának az elején ismertette a Városi TST-nek a közelmúltban kifejlett tevé­kenységét. Először a tömegsport helyzetével foglalkozott és megállapította, hogy nz ország többi városához viszo­nyítva. Miskolc előkelő helyet foglal el. A számadatok is­mertetése mégis azt b izon vi­tette: varosunkban a jövőben sokkal nagyobb gondol kell fordítani a Kilián Tcstnevelé- és valamennyi sportkörnél hozzá kell látni 'a tersenyek szervezéséhez, hogy mind többen megszenzhel ® . pelvenyek valamelyik fokozatai. Dicsérte azokat a- sportvezetőket, akik már ed- , ° Vs k,VaI° munkával járul- a tömegsport meg­javításához. Különösen dr Józsefet és Mikul? Jánost illeti elismerés. * A minőségi sport helyzetét H*?* azután Menyhért László. Pozitívumként említet- tö olimpikonjainkat, kiváló versenyzőinket, magyar és me- fOe' bajnokainkat, akik nem­csak belföldön, hanem ország határainkon , túl is dicsőséget szereztek hazánknak és Mis. *:?utan az utánpótlás helyzetét tárgyalta a beszamo­Iskoláink évről évre való- saggal ontják a tehetséges ver- ^nyzoket. a sportiskola rö- 'd fennállása óta szép ered­ményeket ért ei. A társadalmi &\ csilléteknél viszont sok P obtemat okoz a megfelelő tenpotlas biztosítása, ame- 1*ta Jövőben kizárólag a - az isko,a hozotti osszmukodes oldhat meg. A különböző kapcsolatokról ezután Menyhért László. Megemlítette, hogy gozlak. Szó esett azokról a szö­vetségekről is. ahol bizony meg kell erősíteni a vezetősé­get, ha a jövőben méltóan akarnak helytállni. Hosszan fejtegette Menyhért László Miskolc város sportlétesítményeinek helyzetét Sajnos ebben a tekintetben nagyon le vagyunk maradva más városok mögött. A nép­László, Tálas Barna, Nagy Jó­zsef, Móré József és Kiss And­rás szólt hozzá. Értékes meg­nyilvánulásaikban a létesít­mény-problémákról, az üzemi testnevelésről, a társadalmi munkások nagyobb megbecsü­léséről. a tömegsportról, a ve­zetés színvonalának emelésé­ről szóltak. Varga Zoltán elvtárs. a vá­rosi pártbizottság titkára hoz­zászólásában üdvözölte a kon­ferencia részvevőit, beszélt az új tömegszervezet munkájának Menyhért László beszámolóját tartja. Foto: Szabó István kerti pálya túlzsúfolt, de ha­sonló a helyzet a többi pá­lyáiénál is. Tornatermeknek ugyancsak szűkiben vagyunk, sőt itt a legsúlyosabb a hely­zet. Bizony itt lesz a legna­gyobb munkája az új szerv­nek, mert a sportoló ifjúság­nak új létesítményekre, uszo­dára. tornatermekre van sziilcsége! A sportkörök gazdasági helyzetéről hallottmik ezután ismertetőt, majd a közelmúlt­ban lezajlott sportköri közgyű­lésekről esett szó. Végezetül annak a reményének adott ki­fejezést, hogy a megnöveke­dett nagy feladatokat az új tömegszervezet a társadalmi munkások önzetlen segítségé­vel meg tudja majd oldani. Ez pedig a gyakorlatban azt je­lenti, hogy a jelentősen fejlő­dött miskolci sport még job­ban megerősödik, fellendül városunk minőségi és tömeg­sportja. Az elhangzott beszámolóhoz dr. Kalocsai József, Földi jelentőségéről, végül hasznos tanácsokat adott a. megválasz­tandó új tanácsnak és elnök­ségnek. Pesti György, a jelölő bi­zottság elnöke ezután javasla­tot lett a Miskolc Városi Test- nevelési és Sportszövetség 31 tagú tanácsára, az öt tagú el­lenőrző bizottságra, majd a megyei konferencia szavazati és tanácskozási jogú küldöttei­re. A konferencia a javaslato­kat egyhangúlag elfogadta, így a Miskolc Városi Testnevelési és Sportszövetség megalakult. * A konferencia végén meg­tartotta első ülését a Városi TS és azon megválasztotta az elnökséget. Miskolc Városi Testnevelési és Sportszövetség elnökének Menyhért Lászlót választották meg. Elnökhelyet­tesek: Móré József és Árvái Béla. Elnökségi tagok: Bedc Lajosné, Horváth József, Szi- dor László és Tálas Barma let­tek, Lcskó Pál a VTST működését nagyban gátolta a helyiség probléma, amely csak a közelmúltban oldódott, meg, bár a jelenlegi megoldás sem lehet végleges, hiszen a meglévő helyiségek­ben szinte lehetetlen biztosí­tani a megyei, városi, sőt még a járási szervek, valamint szö­vetségek zavartalan munká­ját. Pedig az új tömegszerve­zetnek olyan elhelyezésre van szüksége, ahol nyugodt körül­mények között dolgozhatnak a szövetségek, s a sport leghűsé­gesebb dolgozói, a társadalmi munkások. Az elnökség beszámolójának további részében a különböző szakszövetségek ténykedését ismertette, megemlítve azo­kat a sportembereket, akik a különböző területeken jól dol­Kosárlabda mérkőzések DVTK—Soproni Postás 61:25 (33:13) Diósgyőr, MNK-mérkőzéa. A kezdő ötös már előnyt szerzett, amikor cserék foly-{ tán a fiatalok js szóhoz jutot­tak: A tapasztalt játékosok irányításával igei) „okosan” játszottak a lányok, és jó já­tékban. élvezetes küzdelem­ben érték el nagyarányú győ­zelmüket. Kosárdobók: Rusz- kai (22), Kamarásné (13), Judtné (10), Némethyné (8), Szabó (3), Cserpák, Horváth E. (2—2), Bartlia (1). Jók: Ruszkai, Kamarásné, Judtné. Bp. Honvéd—DVTK 94:42 (40:21) Budapest, MNK-mérkőzés. A Király nélkül kiálló di­ósgyőri csapat a várt ered­ményt érte el a minden tekin­tetben jobb Honvéd ellen. Kosárdobók: Héresz (14), Judt (10), Králik (9), Altnőder (4), Letek (3), Kamenyiczky (2). Jók: Judt, Lelek. Az MVSC férfi kosárlabda csapata bejutott az NB ll-be i Miskolci VSC— Salgótarjáni Kohász 51:38 (23:23) Miskolc, osztályozó mérkő­zés. Döntő fontosságú találkozó­ra került sor vasárnap az MVSC-pályán. A vasutas kosárlabdázóknak ez volt a?, utolsó, minősítő osztályozó mérkőzésük. Egy héttel koráb­ban 4 pontos vereséget szén- védték Salgótarjánban, így1 legalább öt ponttal kellett győzniök ahhoz, hogy elsők­ként jussanak az „ígéret föld­jére”, az NB II-be. Az első félidő kiegyenlített játékot hozott. Váltakozva estek a kosarak és az első félidő végén döntetlent muta­tott az eredményt jelző táblai . A második félidőben, az ad­dig közepes teljesítményt nyújtó hazaiak erősen fel­javultak és végeredményben biztosan győzték le ellenfelü­ket. A legjobb hazai dobók: Román (15), Bardócz (12). Ro­mán játszott a legjobban a csapatban, míg a többiek alig nyújtottak jobb teljesítményt az átlagosnál. Az MVSC férfi csapata ez­zel a győzelemmel a minősítő osztályozó első helyén vég­zett és bejótott az NB U-bc. In Ózdi Kohász— Salgótarjáni Bányász 44:26 (20:14) Ózd, minősítő osztályozó. Az ózdi lányoknak ezen a találkozón kilenc pontos hát­rányt kellett ledolgozniok Ez sikerült és végeredményben biztos győzelmet arattak. Üj- szászi I, (14), Debreczeni E. (13), Kovácsné,' Halász (6—6) voltak a legjobb dobók. A csa­patban a dobók és Nagy E: nyújtotta a legjobb téljosft- ményt. * Az ózdi lányok is befejezték az osztályozókat. Még ejg mérkőzés (Nyíregyháza—Saf gótarján) hátra van és eltol az eredménytől függ az ózdi­ak helyezése. Minden bw zonnyal nekik is sikerül egy osztállyal feljebb kerülniük) Ivánsilíi