Észak-Magyarország, 1963. augusztus (19. évfolyam, 178-203. szám)

1963-08-13 / 188. szám

JSedd, 1963. augusztus 13, ESZAKMAGTAEORSrAO P O T Rajt as NB I IS "bem ! Egy győzelem, egy döntetlen, egy vereség a borsodi mérleg Ózd, 5000 néző. V.: Radó. Ózd: Katona — Budai, Szűr- doki, Hajner — Borbás I. Fer­dinand — Borbás IT., Szendrei, Csald, Zalai, Szilasi. Edző: Szűcs György. Annak ellenére, hogy a most megindult NB I. B. bajnokság­nak nincs kifejezetten nagy tétje, ötezernél több néző volt kiváncsi az első ózdi bajnoki mérkőzésre. Nos, a mérkőzés első félidejének első felében csalódottak voltak a nézők,- Nem kis meglepetésre a fővárosiak léptek fel tá­madólag és erőtől duzzadó, gyors, veszélyes támadása­PfSK Miskolci ¥SG—Oroszlányi Bányász (0:0) MVSC pálya, 5000 néző. V.: Ben kő. 1UVSC: Miskolczi — Homo. MaeskaügyességgeT ugrik a falnia után Fekete. Sr. oroszlányiak kapusa és biztosan kaparintja meg a befutó Molnár elöL ikkal teljesen megzavarták a hazai védelmet, A Kohász játékát ekkor terv- szerűtlenség jellemezte. A ha­zai csatársor képtelen volt egy valamirevaló támadást össze­hozni, a védelem pedig szinte elvesztette a lába alatt a talajt. Ilyen körülmények között a fő­városi csapat óriási védelmi hibákból kétgólos vezetésre tett. szert, s ha Katona nem véd olyan magabiztosan, néha ön. feláldozóan, a kapkodó ózdi vé­dők mellett több gólt is rúg­hatott volna a Ganz-MAVAG. Csak Csáki egy-két szabad­rúgása és ;ió leadása jelentett veszélyt Félóra után fokozato­san megszűnt a hazaiak kap­kodása. Néhány veszélyes tá­madást azonban a keményen és vies, Buna, Szabó — Krom- paskky, Kovács — Maros, Tóth, Molnár. Deák L, Buczkó. Edző: Nagy György; Az első percben Molnár nagy lövése zúgott el a kapu mellett, majd egymás után hat szöglet jelezte a hazaiak fölényét. A hatodik szöglet után Marosi beadását Molnár remek fejessel küldte a bal alsó sarok fe­lé, de az ellenfél kapusa bravúrosan tisztázott. Mind jobban alább hagyott az MVSC támadó kedve. A csa­tárok képtelenek voltak áttör­ni a szervezetten védekező bá nyászok védelmét. A 16-osnál elfogyott a tudomány, nem be. szélve arról, hogy a közönség, nek is igen sok bosszúságot okoztak az állandóan lesre fu. tó miskolci csatárok. Nem ta­lálták meg Oroszlány lestakti­kájának ellenszerét, elmarad­tak a távoli lövések is. Ellapo­sodott a játék. A félidő vége felé két támadást vezettek a bányászok, de ezek nem hoz­tak eredményt. A második félidőben sem ja­vult a játék irama, színvonala. Hiába támadott többet az MVSC, képtelen volt megbir­kózni a jól védekező Bányász, szál. A hazai csapatból Buna,. Krornpa.s7.ky, Kovács és néha Buczkó játéka tetszett Benkő játékvezető sokat hi­bázott. — lp — Nyíregyházi Spartacus—Borsodi Bányász 3:1 (1:1) labdát A 18. Nyíregyháza, 4500 néző. V.: Balía Gy. Borsodi Bányász: Tormási — G. Szabó, Kovács, Csetfalvi — Benkő, Hajas — Burányi. Ve- rebélyi. Kőhalmi, Tátrai, Séra. Edző: Hollányi Béla. Bányász támadásokkal kez­dődött a mérkőzés és több jó helyzet adódott a hazai kapu előtt. Burányi lőtt fölé, majd Verebélyi szép elfutása után Országos Sport Napok, 1963 Uj csúcsok a magyar—olasz úszó viadalon — A Moszkvai Dinamó nyert a Ferencváros ellen — Megkezdődtek a íaiusi spartakiád országos döntői Az NB lt-ben: Miskolci Hányass — Jászberényi Lehet 2:1 (2sl) Pereces, 1000 néző. V.: Bor­zasi. M. Bányász: Krajnyák — Kispál, Varga, Nagy — Béla, Várad! — Bartus, Szabó, Do­mokos, Brcuer, Futó. Edző: Folcz Jenő. Az első húsz percben Igen jól játszott a Miskolci Bányász. A csatárok gyors, korszerű tá­madásokat vezettek és megza­varták az ellenfél .védelmét. Domokos tört ki a védők kö­zött, mindenki lövést várt. ez­zel szemben a középcsatár visszaguritott Futónak, aki a halóba lőtt, 1:0. Néhány perc múlva Bartus futott el a jobb­szélen, jó beadását Szabó ka­pásból a hálóba vágta, 2:0. Ez­kosAulabba Ma este 7 órakor a Kilián Gimnázium tornatermében NB 1-es bajnoki kosárlabda mér­kőzésre kerül sor. A DVTK férfi csapata sorsdöntő mérkő- lést játszik a Szeged ellen. után visszaesett a hazai csa­pat, a vendégele is vezettek né­hány támadást és sikerült szé­píteniök; Szünet után ellaposodott; a játék. Jászberény valamivel többet, a hazaiak veszélyeseb­ben támadtak, de újabb gól már nem született. A mutatott játék alapján, a valamivel job­ban játszó Miskolci Bányász megérdemelten szerezte meg első győzelmét. Jók: Váradi, Varga, Domokos és Breuer (a mezőny legjobbja). DB mellé lőtte percben Verebélyi futott el, kicse­lezte a védőket, majd a hálóba gurított. 0:1. Továbbra is a Bányász játszott jobban és tervszerűbben, de újabb gólt nem sikerült szerez­nie. Félóra után a hazaiak ve­szélyeztettek és Harcsa révén lesből szerzett góllal sikerült egyenlíteniük; Szünet után, az első félidő­ben megsérült Verebélyi már nem volt teljes értékű harcos, végig statisztálta a mérkőzést. A hazaiak nagyon rákapcsol­tak. heves támadásokat vezet­tek, s előbb Aranyi, majd Harcsa réven kél gólt érlek el. A vendégcsapat ekkor sem ad­ta fel a harcot, sőt az utolsó negyedórában formás támadá­sokkal lepte meg a hazaiakat, de az egészséges Verabclyit nélkülöző támadósornak csak lövésekre volt ereje, gólt nem sikerült rúgnia. Jó iramú, küzdelmes találko­zón a szerencsésebb csapat győzött. Jók: Kovács, Burányi, Tátrai, Benkő. Bállá Gy. játékvezető nem csinált különösebb hibát; Atlétika Kevés induló vett részt a II., III. osztályú egyesületi baj­nokság ötödik fordulójának küzdelmein. A verseny győz­tesei: Férfiak II. o.: 100 m: Molnár (DVTK) 11.3, 400 m: Veres (M. Sportiskola) 56.0, 1500 m: Kratóchwil (Ózdi Kohász) 4:15.2, Gerely: Majoros (M. Pe­dagógus) 46.00, Súly: Halmai (DVTK) 12.32, Távol: Goszleth (Ózdi Kohász) 633. III. o.: 100 m: Kuizs (M. Sportiskola) 12.0. 400 m- Hor­váth (DVTK) 55.5, 1500 m: Molnár (Borsodi Bányász) 4:58.6, 400 gát: Balázs (Ózdi Kohász) 85.8, 110 gát: Vá­radi (Ózdi Kohász) 17.9. Gerely: Grolmusz (Diósgyőri VTK) 44.50, Súly: Szín (Óz­di Kohász) 10.74, Távol: Grol­musz Z. (DVTK) 602. Nők II. o.: 100 m: Koboldné (DVTK) 13.5, Magas: Bucskó Ilona (M. Sportiskola) 140, Súly; Szabó Margit (DVTK) 11.49, Diszkosz: Szabó Margit (DVTK) 33.24. III. o.: 100 m: Elek Vera (Ózdi Kohász)' 14.0, 400 m: Sztlcs Erzsébet (Ózdi Kohász) 71.1, Súly: Majoros Zsuzsa (M. Sportiskola) 8.42, Diszkosz: Sé­mik Gabriella (M, Ped.) 25,38, A sportkedvelők tíz- és száz-' ezrei érdeklődésének homlok­terében az OSN sportesemé­nyei állnak. Szombaton és va­sárnap számos olyan sportese­mény került sorra, amely mél­tán váltott ki nagy várakozást. Ha gyors mérlegel készítünk az első napokról, mag kell ál­lapítanunk, hogy pompás küz­delmek. színvonalas versenyek jellemezték az egyes sportágak viadalait Minden jel arra mu­tat, hogy nemcsak a verseny­zők, hanem a közönség is egy re jobban „belekóstol” a: OSN gazdag, sokrétű program­jába. Az első napok érdeke­sebb eseményeiről az alábbi­akban számolunk be: A magyar—olasz ’űszóviadal mindkét napon ha­talmas közönséget vonzott a margitszigeti sportuszodába. Akik részesei lehettek ennek a nemzetközi „úszóparádénak' minden bizonnyal felejthető! len élményt szereztek. Ragyogó eredmények, új magyar és olasz csúcsok születtek a két napos versengés során és ami a legörvendctesebb: a férfiak, a nők és a múugrók legyőzték olasz ellenfeleiket. A követke­ző csúcsokat érték el a két na­váltó: Magyarország (Bállá,1 Kovács, Egervári, Madarász) 4:48,3, 200 m férfi mellúszás: Lenkei 2:38,9 (felnőtt és ifjú­sági csúcs). Közben 100 méte­ren: 1:13,7 országos ifjúsági csúcs és felnőtt csúcsbeállítás. 4x200 férfi gyors: Olaszország 8:28,9, olasz csúcs. Vasárnap: Férfiak: 400 m vegyesúszás: Lenkei 5:13,9, or­szágos ifjúsági csúcs. 4x100 m gyors: Magyarország (Dobay, Mártonffy, Gulrich, Sz-lamka) 3:46,3, Dobay 100-as ideje 54.8, ami szintén új magyar csúcs. 2. Olaszország 3:49,2, olasz 'csúcs. 4x100 vegyesváltó: Ma­gyarország (Csikány, Lenkei, Gulrich, Dobay) 4:10,6. Csikány 100-as hátúszóideje 1:02,6 — új országos csúcs. Nők: 4x100 gyors: Magyaror­szág (Kovács, Frank, Takács, Madarász) 4:16,3. Pontversenyben: Nők: Ma­gyarország—Olaszország 61:37, Férfiak: Magyarország—Olasz­ország 63:62. Mű- és torony - ugrásban: Magyarország— Olaszország 15:7. Moszkvai Dinamó—FTC pern: Szombat: 40 000 néző előtt a csehszlo­vák Obtulovics bíráskodása I mellett a jobban játszó szovjet 4x100 női vegyes- * csapat megérdemelten győzte le a magyar bajnokot. Kár, hogy a mérkőzésen sok durva belemenést láthattunk. A sportszerűtlen jelenetek kövcL kéziében a 69. percben Oroszt és Guszarovot a bíró kiál­lította. A szovjet együttes sok­kal tervszerűbben szőtte tá­madásait, mint a magyar baj­nok és ez döntő volt a találko­zó végső kimenetele szempont­jából. Góllövők: Csiszlenko, Guszarov. Nikol aj ev, illetve Kovák, Albert. A falusi szparlakjad döntői során sok igen jó ered. meny született. A borsodi fia­talok közül a 100 m-es női sík­futásban Czirok Katalin (Bor­sodi Bányász) bejutott a döntő­be. A többi atléta szereplését nem sok siker kísérte. A női röplabda döntőben Taktabáj képviseli megyénket. Az első napon két vereseget szenve­dett. Annál jobban szerepeltek az első nap küzdelmei sorai a megyénket képviselő Borso­di Bányász női kézilabdázók, hiszen Somogyot 12:7-re, Haj. dút 13:6-ra győzték le A sportiskolások országos ví­vóbajnokságai során a férfi tőr döntőben Szakács (Miskolci Sportiskola) az 5. helyet sze­rezte meg. Edsontérkősés s DVTK kékek—DVTK pirosak IsO (0:0) Kékek: Hódi — Takács, Werner, Kiss I.. — Nagy, Nyí­ri — Ráczi, Kovács, Paulás, Szigeti, Sikora. Pirosak: Tamás — Béta, Pé­csik, Tóth — Csányi, Szucsányi — Szarnék, Balázs, Kiss II., Cserjés, Szőczei. A „hajnali” órákban, reggel 8 órakor kezdődött a mérkőzés. A nézők ugyancsak elcsodál­koztak, amikor a fenti össze­állításban pályára léptek a csapatok. Egyikük tréfásan Az MVSC vízilabdázóinak kettős sikere Miskolci VSC—Debreceni VSC 4:3 (1:0, 1:2, 2:1, 0:0) Debrecen. 100 néző. MVSC: Szilágyi — Tóth, Medveczky, Képes. Ga- rai, Adamovits, Heyme. Csere: Herbály, Laszák, Szinai. Edző: Frank Elemér. A szombati mérkőzés irreá­lis körülmények között került sorra. Igen hideg vízben, amelynek mélysége mindössze 90 cm volt, hatalmas küzde­lem után nyert a miskolci együttes. Gól lövők: Adamovits (2), Heyme. Herbály. Miskolci VSC—Pécsi Urán 10:2 (4:0, 1:0, 2:0. 3:2) Miskolc-Tapolca, 500 néző. MVSC: Szilágyi — Tóth, Medveczky. Adamovits, Gavai, Herbály, Heyme. Csere: La­szák. Képes, Szinai. Edző: Frank Elemér. Jó játék után, ilyen arány­ban is megérdemelt, győzelem született. Külön ki kell emel­ni a nagyszerű formában lévő Herbályt, aki valósággal ontot­ta a gólokat. Góllövök: Herbály (6). Medveczky (2), Garai (1), Adamovits (1). megjegyezte: — Csípjél íny belém Pista, halloa még alszom. Őszi csatárt játszik, Takács hátvédet, úgy látszik mindenki ott játszik, ahol éppen kedve tártja... A játékvezető sípjelére meg­kezdődik a ..tcstvérharc”. Mind a két csapat nagy eröbé- aobással és sok hibával játszik. A kapusok kevés dolgukat jól látják cl. a védők biztosan rombolnak, a csatárok sokat bosszantják a nézőket. Külö­nösen a piros csatársor ügyet­lenkedik, sőt még egy 11-est sem értékesítenek, igaz, hogy ebben Szucsányi a ludas. A ké­kek Nyíri két kapufájával je­leskednek. A második félidőben azután Kovács — szép támadás befe­jezésképpen — gólt ér el,, amit a pirosak nem tudnak ki- egvenlíteni. így győzlek a Werner által irányított „kékek” l:0-ra. Öt mérkőzés — öt győzelem a kézilabda nyitányon Vasárnap megkezdődött tt kézilabda bajnokság is. A. „második félidő” első forduló­jában a megyei NB-s együtte­sek jól szerepeltek. Az MVSC férfi csapatának mérkőzése a BEAC ellen elmaradt. Ózdi Kohász—Makó 19:17 (12:8) Makó, NB II. férfi; Igen értékes győzelmet ara­tott a Kohász Makón. Egyik legnehezebb ellenfelét győzte le otthonában. A vendégek az első percektől ellenállhatatla­nul rohamoztak, s viharos tá­madásaik eredményeképpen 8:l-re elhúztak. A második fél­időben a hazaiak mindent el­követtek az egyenlítésért, az ózdiak azonban kitünően véde­keztek. Góldobók: Marosi (7), Bellér (6), Tiba (4), Durszt (2). Jók: Neiser, Bellér, Marosi, Lé­vai. MVSC—Bp. Vörös Meteor 10:2 (6:0) Miskolc, NB II. női. Az első félidőben igen jól játszott az MVSC. Fordulás után már engedett az iramból a hazai gárda. Még nagyobb le­hetett volna a gólarány, ha a lövések mind sikerülnek. Gól­dobók: Gátiné (4), Simon, Sza- bóné, Halász (2—2). Az egész csapat kitűnően játszott, Bukta a mezőny legjobbja volt (kivé­dett két holtbiztos helyzetet és egy hétméberest). DVTK—Gyöngyösi Honvéd 21:16 (9:12) Diósgyőr, NB II. férfi. Igen nehéz mérkőzésen sze­rezte meg a két pontot, a DVTK. A találkozó elején a Vasas vezetett 5:4-ig, utána a félidő befejezéséig a jobban l lövő Gyöngyös 1—2, majd 3 gó­los előnyt szerzett. A második félidőben nagyon rákapcsolt a DVTK, 13—13-nál befogta el­lenfelét, s bár 14:14 állásnál lül tó kapufának lőtt egy hét­méterest, jó játékkal biztosan győzött. Góldobók: Futó, Burá­nyi (6—6), Marosvári (3), Papp, Csak időnként játszott kifo­gástalanul a Munkás, de akkor nagyon „ment” a csapatnak. A mérkőzés elején a KÖZÉRT vezetett, (bár az MMTE dobta az első gólt, utána 2:3-ra ala­kult az eredmény.) Utána so­rozatban 7 hazai gól vágódott' Jelenet a gyöngyösi kapa előtt. Foto: Szabó István Kishon ed ek (2—2), Tari, Sztá- nyi (1—1). Jók: Kerekes, Futó, Marosvári, Tari. Özdi Kohász—Eger 10:4 (7:2) Eger, NB II. női. Jó iramú mérkőzésen bizto­san nyert az ózdi női együttes. Ilyen arányú győzelméhez nagyban hozzájárult a kitűnő formában, bravúrosan védő Bányi. Góldobók: Farkas (6), Gyárfásné, Győr, Nagysándor, Tóth (1—11. Jók: Bányi (a me­zőny legjobbja), Farkas, Nagy­sándor. MMTE—VM KÖZÉRT ' 23:20 (14:5) Miskolc, NB II, férfi. az ellenfél hálójába; Szünetig kilencre nőtt az előny. A má­sodik félidőben újból a KÖZÉRT kezdett jobban, csök­kentette hátrányát, majd is­mét hazai gólsorozat követke­zett- 20:9 után a hazaiak 3 gól­jára az ellenfél tizeneggyel vá­laszolt, úgy, hogy az utolsó hatot (23:14 után) a KÖZÉRT dobta. Góldobók: Makkai (7), Nemes, Petrányi (4—1), Gyül- vészi, Fazekas, Varga, Hubai (2—2). Jók: Jáger, Makkal. A többiek váltakozó teljesítményt uyújtotlak. (sándor) jól játszó ellenfél hárított. Végre Csáki 25 m-es szabadrúgá­sát a kapus csak kiütni tudta és Borbás II. közel­ről a bálóba gurított. 1:2. Fordulás után a Kohász meg. közelítette azt a játékot, amit a közönség várt. tőle. Igaz, hogy ekkor is inkább a csatár­sor játéka javult fel, mert' a hátsó alakzatok még mindig bizonytalankodtak. A Csáki ál­lal irányított támadások az 50. percben meghozták a kiegyenlítést Szilasi ré­vén. 2:2. Majd & 79. perc­ben ugyancsak Szilasi fel- hőfcjcssel vezetést szerzett. 3:2. A fővárosi csapat ekkor sem játszott alárendelt szerepet. Támadásaik, valamint az ózdi védelem hajmeresztő hazaadá­sai jelentettek veszélyt Katona kapujára, de az eredmény mar nem változott. Az első félórától eltekintve a hazai csapat egy árnyalattal jobban játszott és ez elegendő volt a győzelemhez. Jók: Ka­tona, Szurdoki, Borbás I., Bor. bús II., Zalai. Radó játékvezető az előny- szabályok megítélésénél téve­dett, — Ivánszki — Az újszerű bajnokságban, az NB 1. B-bcn megkezdődtek a küzdelmek. Az első forduló sok váratlan eredményt ho­zott. A nyolc találkozóból öt (!) hozott döntetlent, mindössze hárem, otthon játszó csapat­nak sikerült győznie. A borso­di együttesek közül az Ózdi Kohász győzött, az MVSC dön­tetlent ért el, míg a Borsodi Bányász vereséget szenvedett. Eredmények: Szállítók — Bu­dafoki MTE 1:1, Székesfehér­vár — Szombathely 3:3, Győri MÁV DAC — BVSC 7:3 (!) Egyetértés — Dunaújváros 0:0, Láva — Salaótarián 1:1. Ózdi KoEtász-Sanz-MiG 3:2 (1:2)