Észak-Magyarország, 1961. október (17. évfolyam, 232-257. szám)

1961-10-03 / 233. szám

Kedd. IMI. október 3. ESZAKMAGYARORSZAG 5 Érdekes küzdelmek a nemzetközi salakversenyen ünneplésben részesítik a né­zők a pályára vonuló verseny­zőket. Sallay Károly üdvözlő beszéde után Szabó Piusz zász­lóval kedveskedik a bolgár, lengyel, osztrák vezetőknek, majd megkezdődik a várva- várt küzdelem... Azaz mégsem ... Először a debreceniek hét esztendős „sa- lakversenyzője“, Ambrus Ro­bi tart kétkörös bemutatót Határozott motorozása nagy sikert arat. Az első futam meglepetést hoz. A sérülését érző Dajka nem bir a bolgár Pejkovval, — győz a bolgár versenyző. A következő futamban viszont Pásztor lesz biztos fölénnyel az első. A bolgárok 17 eszten­dős motorosa, Macsev a futam feladására kényszerül, mert el­romlik a motorja. Felmorajlik a közönség, amikor bejelentik, hogy a harmadik, futamban mutatkozik be Kapala. Ellen­felei; Vörös, Perényi és az oszt­rák Sitzwohl... Kapala moto­rozása külön élményt jelent. Már a rajtnál ügy „kilőtt”, mintha a többiek ott sem len­nének. Pazar kanyarvétel, fo­kozott gyorsaság az egyenesek­ben és máris egyre jobban nő a távolság közte és a többiek Lehet Miskolcon bármilyen lek? Milyen a motorjuk? Ilyen sportesemény, a motorsport és ehhez hasonló kérdések barátai hűek maradnak ked- jutnak el hozzánk. Abban a véne sportágukhoz. Így volt ez legtöbben megegyeznek, hogy Dajka István magyar bajnok, F, Kapala lengyel bajnok egymás mellett állnak a megnyitó ünnepségen . •. Foto: Paca Pál vasárnap is a nemzetközi mo­toros salakpálya versenyen. A népkerti sportpályára igyek­vők szavalt ellesve, egyre többször halljuk Kapóidnak és •o másik lengyel versenyzőnek, Kempának. a nevét. Vajon si­kerül-e legyőzni őket? Hogyan mehetnek a világhírű lengye­ezúttal vem az ezévi magyar bajnok, Dajka, hanem a deb­receniek kiváló versenyzője, Pásztor lehet a legméltóbb el­lenfél. És a bolgárok, osztrá­kok? —•... azok is tudnak... Fokozott izgalommal várja mindenki a nyitányt és meleg ketten megérdemlik a közön­ség hosszas elismerését... A többiek? A bolgárok közül Peikov szerepel jobban—Ma­csev balszerencsés. Az osztrá­kok csalódást keltenek. A ma­gyarok? Pásztor és Perényi remekül küzd. — Pásztor csak a lengyelekkel nem bir, a töb­bi magyar sem kelt csalódást... A verseny jól sikerült. Min­den elismerés megilleti az MHS megyei elnökségét, amely a motorsport miskolci és me­gyei kedvelőinek a vasárnapi verseny . megrendezésével nagyszerű szórakozást nyúj­tott. A verseny végeredménye: 1. Kapala. (Lengyelország), FIS, 12 pont, 2. Kempa (Lengyelor­szág), FIS, 11 pont, 3. Pásztor (Debreceni MED ŐSZ). ESŐ. 10 pont. 4. Perényi (Debreceni MHS), ESŐ, 9 pont, 5. Peikov (Bulgária), ESO„ 7 pont. 6. Dajka (Miskolci MHS), ESŐ, 6 pont... Macsev (Bulgária) 8. lett S ponttal. Nagyváradi (Miskolci MHS) a 11. 3 ponttal, míg a két osztrák versenyző. Sitzwohl és Luttcnbcrger a 12. és 13. helyre szorultak 2, illetve 1 ponttal Leskó Tál A DVTK-fányok nyerték a rangadót! DVTK—MTK 49:47 (20:22) Kosárlabda, NB I., női. A rangadó végig heves és változatos küzdelmet hozott. Izgalmakban sem volt hiány. Az első félidőben az MTK, jobb dobásai révén vezetésre tett szert. Szünet után viszont a hatalmas lelkesedéssel és lendülettel játszó hazaiak meg­fordították a mérkőzés állását. A DVTK végig igen jó zóna­védelemmel játszott, s eleve meghiúsították az MTK távoli dobáskísérleteit. Ugyanakkor, a gyors hazai támadások rend­szerint eredményesen fejeződ­tek be. A győztes csapat min­den játékosát dicséret illeti a taktikai fegyelem betartásáért. A DVTK kosárdobói: Káló I. (20), Káló M. (17), Pusztai és Horváth É. (6—6). Érdekes, hogy ezúttal Kamarásné nem dobott kosarat. Mégis ki kell emelnünk kiváló védőjátékát és irányító készségét DVTK—OSC 81:60 (44:30) Kosárlabda, NB I., férfi. Az NB I. újonca lelkesen játszott a nagyobb tudással rendelkező diósgyőriek ellen, de a lelkesedés nem volt ele­gendő még ahhoz sem, hogy megszorítsa a nagyszerűen ját­szó diósgyőri fiúkat A DVTK, végig irányítva a játékot, biz­tos győzelmet aratott. A diós­győri csapat kosárdobói: Ki­rály (25), Hetek (18). Káló (17), Judt (7), Knrádi, Héresz, Be- nyó (4—4), Sebők (2). A győz­tes csapat legjobbjai: Király, Letek, Káló, Karádi. RÖPLABDA Budapesti Vasas— Farkaslyuk 3:0 (14, 11, •) Farkaslyuk, NB X., férfi. A bányászcsapat a mérkőzés elején erőteljes játékkal lepte meg ellenfelét. Színvonalas já­ték alakult ki, fej-fej mellett haladt a két csapat. A farkas- lyukiak döntő helyzetben — 14:12-es vezetésnél — kétszer hibáztak, s a jól hajrázó Vasas megnyerte a játszmát. A második szettben a buda­pestiek 9:0-ra elhúztak. Utána a hazaiak erősítettek és fel­jöttek egészen 9:6-ig, de a kez­deti nagy hátrányt már nem tudták behozni. A harmadik játszmában 4-ig együtt haladtak a csapatok, majd a fokozatosan belelen­dülő fővárosiak biztosan nyer­tek a hazaiak ellen. A bányász együttes a 0:3 el­lenére sem játszott alárendelt szerepet, s ha az első játszmá­ban mutatott lelkesedésük és játéknívójuk nem hagy alább, egészen szorossá válhatott volna az eredmény. A játékvezető gyenge napot fogott ki. B. K * Női mérkőzések: BVSC—MVSC 3:0 (8. I«, tó Miskolc; Bp. V. Meteor— DVTK 3:0 (8, 8, 4) Budapest Azért sem adjuk..• Lapunk szeptember 22-1 számában „Őszintén Encs sportéletéről” című cikkünkben megírtuk, hogy az enesi Ruházati és Mezőgazdasági Hisz raktárában labdarúgó felszerelés és fel nem fújt labdák „pihennek”. A cikk megjelenése után az enesi sportvezetők arra gondoltak, hogy talán segítenek rajtuk a ktsz-vezetők, hiszen a múlt heti mérkőzés előtt sem volt labdájuk. Bod­nár Istvánnal beszéltek a cikkről, valamint arról, hogy ha a felszerelést nein adják át nekik, legalább egy labdával segítsék ki őket, hiszen Fegyveres Erők Napja lesz, a mű­soron labdarúgó mérkőzés is szerepe! és nem szeretnének szégyent vallani. Amikor ezt a kérést Cscrvák József, a labdarúgó csapat edzője előterjesztett«, Bodnár Istvánnak ez volt a válasza: — Azért sem adjuk oda, szó sem lehet árról, hogy valamit is átadjunk a sportkörnek... Ezzel a válasszal lezártnak vélte az Ügyet. Az encsiek Merához fordultak segítségért, akik készségesen bocsátottak rendelkezésükre egy labdát, hogy ne legyen fenn­akadás. Pedig a ktsz öt fiatal dolgozója a Községi Sport­körnek igazolt játékosa... Végtelenül csodálkozunk, hogy a ktsz-vezetők így el­zárkóznak. Miért nem segítik és támogatják a községi fia­talok sportolását? A felszerelés sokkal jobb kezekben volna, ha a sportolók használnák és nem a ktsz raktárában „pihenne”. LP között. Dübörgő taps köszönti a nagyszerű motorost, aki 'kö­zel 100 métert ver a többiekre. Elismerő vélemények már az első futam után. Azután... Kempa is bebizonyítja, hogy ’gén tudnak a lengyel verseny­zők. 6 is majdnem „utcahossz” előnnyel mutatkozik be. A ..szürkébb” futamokban — ahol vem indulnak lengyel versenyzők — jó küzdelmeket és néha kellemetlen meglepe- ‘éseket látunk. Ilyen volt pél­dául, amikor Dajka, gépe fel­mondja a szolgálatot és bukik a népszerű miskolci motoros. Vagy sokat bosszankodnak n nézők, amikor a versenybíró- ''dg elindít egy futamot — pe­dig a késve érkező versenyző hibáján kívül marad távol a rajttól... Egy-két percet le­helne várni ilyenkor... De az apró bosszúságok kö­zepette is inkább arról beszél­nek, hogy mennyire előrehala­dott lehet a lengyel salakpálya sport. Igen, két ilyen kiváló versenyző — Kapala és Kem­pa — ízelítőt, adott arról, ho­gyan kell bátran, jól és ered­ményesen versenyezni Mind­Megérdemelten győzött azÓzdiKohász Ózdi Kohász—Szegedi EAC 2:1 (1:0) DVTK Ez történt az NB II-foen Kecskemét 4:0 (1:0) Diósgyőr, 4000 néző. Vezette: Szabó I. DVTK: Hód) — Fereesi, Szigeti, Paulás — Csányi, Nyíri — Kiss. Kovács, Ráczi, fekete, Szarnék. Már az első percben .gólt ért el a DVTK. Kovács^kapta a labdát, kiugrott-—a védők közül és félmagasan a hálóba lőtt. 1:0. Továbbra is a diós­győri csapat rohamozott, de két nagy helyzet maradt ki­használatlanul. Negyed óra Után feljött a Kecskemét és a mezőnyben egyenrangú ellen­félnek bizonyult. Ráczi ha­gyott ki óriási helyzetet; A félidő végén óriási nyomás nehezedett a vendégek kapu­jára, de újabb gól nem esett. Szünet után Fekete lövését védte a kecskeméti kapus, majd Ráczi lövése a felső kapufáról kipattant. Szinte egykapura játszottak a diós- Syöriekj de nem bírtak a kecskeméti védőkkel.- A 65; percben-Szarnék beadását Ko- ^ácj^féjelte a hálóba. 2:0. Egy, pWc sem telt el, amikor ILjozf elhúzott, kicselezte a védőket és megszerezte a harmadik gólt. 3:0. A hátralévő időben a hazaiak nyugodtabban és terv­szerűbben játszottak és a 80. percben újabb gólt értek el. Kiss szabadrúgását a kapus kiejtette és ajó ütemben ér­kező Kovács'' nem hibázott. 4:0. Az\j*ÖÍsó percekben me­zőnyjáték volt. Jó iramú, de alacsony szín­vonalú mérkőzésen győzött a DVTK, bár ezúttal sem volt meggyőző a játéka. Néha azonban fel-felcsillant az a játék, amellyel remény van a további jó eredményekre. A győztes csapatban Szigeti, Pe- recsi, Kovács és Ráczi játszott a legjobban. A fedezetek igen sokat cseleztek. A többiek lelkesei) küzdöttek; labda a hálóba jutott. 2:1. Fél­időig még két helyzete volt az MVSC-nek : t: Szünet után az első negyed- ■ó'rában a miskolci csapat ve­szélyeztetett. A szegediek csak durva belemenésekkel tudták megakadályozni az újabb miskolci gólt. Előbb Marosi, majd Kovács és Do­bos került a földre. A máso­dik félidő közepétől kiegyen­lített lett a játék. A szegediek próbálkoztak, de mindössze három lövést küldtek az özd, 6000 néző. Vezette: Kaposi. Igen élénk szél fújt, s a bi­zakodó nézők fázósan húzták összébb kabátjukat, amikor a két csapat kifutott a pályára. Ózd: Katona — Budai, Sis­ka, Hajner — Szurdoki, Fren- kó — Borbás 11. Széles, Cser- rtai, Szendrei, Zalai Szeged: Mészáros — Kürtösi, Portörö, Vass — Kővári, Zal- lár — Nemes, Remenyik, Ká­rolyi, Polyvás, Nyári Nagy akarással, lendületesen kezdett mindkét csapat. Az első perc végén Vass szabad­rúgását Katona kiöklözte, el­lentámadásnál Széles hatalmas lövése alig néhány centiméter­rel a kapu mellett süvített el. Az ózdiak játszottak inkább fölényben. Csernai 20 méteres szabadrúgása a kapu fölé ju­tott, egy perc múlva az újabb MVSC kapujára; s ezeket Ml­halovszki biztosan védte. Az utolsó percekben újra MVSC- támadások következtek. Ko­vács fejelt mellé kecsegtető helyzetben, majd a 88. perc­ben Dobos még a kapust is kicselezte, de az üres kapuba tartó labdáját a gólvonalról kivágták. Biztos győzelmet aratott az MVSC, és a játék képe alap­ján a gólaróny nagyobb lehe­tett volna. Jók: Mihalovszki, Zoller, Tóth és KovácSj Borsodi Bányász->VM Egyetértés 2:0 (1:0) Miskolci VSC—Szegedi Építők 2:1 (2:1) S2éged, 2000 néző. Vezette: Borzésl. MVSC: Mihalovszki — Ho- movics, Buna, Péter — Zoller, Szabó — Marosi, Tóth, Dobos, Kovács, Gyetván. Edző: Nagy György. Hatalmas lendülettel kezdett »z MVSC, gyors támadásai már a 3. percben eredményt hoztak. Marosi elszedte a labdát őrzőjétől, a lyukra fu­tó Tóth elé adott, aki 10 mé­terről élesen a bal sarokba bombázott. 1:0. Állandósult a miskolci csapat fölénye és két esetben csak a szerencse men­tette meg a hazaiakat az újabb góltól. Tóth nagy kapáslövé­sét a léc alól tornázta szöglet­re a hazai kapus. A 15. pecben Tóth kapta a labdát, étcse­lezte a védőket és nehéz' szögből a balsarokba lőtt. 2:0. Ezután még Marosi hibázott nagy helyzetben, majd Gyet­ván lőtt a 11-es pontról alig mellé. Egy ártatlannak látszó hazai támadás után a 35. perc­ben a kiugró hazai középcsa­tár lövésébe Mihalovszki bele­vetette magát, a róla kipat­tant labdát Hegedűs a földön fekvő kapuson átívelte éa a Sajőszentpéter, 2000 néző. Vezette: Soós B. Borsodi Bányász: Veres — Né gyesi. Kovács, Friedel — Paulás, Sztlbor — Baranyl, Kőhalmi II.. Hetei, Vccsci, Sóra. Edző: Csorba Károly. Az első percekben a főváro­si csapat kezdeményezett, — eredménytelenül..: Lassan feljött a Borsodi Bányász és különösen Baranyl és Hetei vitt ekkor színt a csatárok já­tékába. A jól záró Egyetértés védelem mindent hárított. Végre, a 44. percben Hetei kapta a labdát és a középcsa­tár a 11-es pontról védhetetle- nül vágta hálóba. 1:0. A második félidő kiegyen­súlyozott. játékkal' kezdődött. Az Egyetértés is vezetett tá­madásokat, különösen a gyen­gébb teljesítményt nyújtó két fedezet jóvoltából. Baranyl be­adása került hajszállal a kapu mellé, majd Baranyi beadása perdült le Kőhalmi II. lábá­ról, a hazaiak védelmében pe­dig Veres tudására volt szük­ség, hogy megmentse kapuját a góltól. A 70. percben gyors hazai támadás után Vécsei — Hetei volt a labda útja és a középcsatár ballábas lövése 8 kapuba vágódott. 2:0. A ven­dégcsapat ezután sem adta fel a harcot, Veres védte biztosan Ombódi lövését. Az utolsó per­cekben a hazai csapat táma­dott, de az eredmény nem vál­tozott ... A kemény, gyorsiramú mér­kőzés megérdemelt hazai győ­zelmet hozott. A Borsodi Bá­nyász végig sokkal lelkeseb­ben és jobban játszott, mint ellenfele. A győztes csapatban Veres, Kovács. Friedel, Bara­nyi és Hetei játéka tetszett a legjobban. Bodola megvált Diósgyőrtől A DVTK elnöksége értesí- (ette lapunk sportrovatát, hogy Bodola Gyula, a diós­győri labdarúgó csapat edző­je közös megegyezés alapján megvált a DVTK csapatától. Az új edzővel folynak a tár­gyalások szabadrúgással már Zalai pró­bálkozott; nem nagyobb siker­rel — ő is fölé rúgta a labdát. Két perc múlva Borbás II. alakításában gyönyörködhetett a közön­ség: lefutotta hátvédjét, métereket vert rá, s ellen­állhatatlanul vibarzott a kapu felé. Kár, hogy a lö­véssel nem volt szerencsé­je. A 18. percben a szegedi csa­tárok helyett a fedezet Kővári próbálkozott, távoli lövése azonban nem okozott gondot Katonának. A 24. percben ismét nagy helyzetet hagytak ki az ózdiak. Zalai kapta a labdát a balol­dalon, és az ötös oldalvonalá­tól — elég nehéz szögből — lövésszerűen beadott. A labda félmagasan elsuhant a kapu előtt, s mivel nem volt a kö­zelben ózdi fej, vagy láb — az oldalvonalon elhagyta a játékteret. A 30. percben meleg helyzet adódott az ózdi kapu előtt. Ide-oda pattogott a labda, a szegedi csatárok nem voltak jó lövőhelyzetben, az ózdi vé­dők nem tudtak felszabadítani, végül Polyvás „felszabadított” — mellé lőtte a labdát Néhány perc múlva Csernai tört veszedelmesen a kapu felé, a 16-oson belül azonban szerelték. Ellentámadás sorén Nyári váratlanul, mintegy 35 méterről kapura lőtt, a labda a felső kapufáról vágódott a kapu mögé. Az első félidő utolsó öt percét — a hajrát — Borbás mellé­lövése vezette be, majd 4 perc­cel a félidő befejezése előtt megszületett az ózdiak első gólja. Szendrei—Zalai ősszjáték után a balszélső középre gurított Két ózdi csatár Is futott a beadásra. A lab­dát Csernai érte el, leke­zelte, majd közelről a hálóba nyomta. 1:0. A II. félidőben a szegediek erősítettek, azonban a jól ját­szó ózdi védelem meghiúsí­totta a támadásokat. Közben az ózdiak is veszélyeztettek, azonban Csernai fejesét Mé­száros szögletre védte, Frenko távoli lövése szintén nem járt eredménnyel — a szegedi ka­pus mentette. A 63. percben veszélyes hely­zet adódott a hazai kapu előtt. Nyárit szabálytalanul szerel­ték. Nyári szabadrúgásból Ká­rolyihoz játszott, aki hatalmas lövést zúdított Katona kapu­jára, a labda azonban a felső kapufáról a mezőnybe vágó­dott vissza. Három perc múlva az ózdiak szintén meleg helyzetet terem­tettek a vendégek kapuja előtt, ez azonban nem maradt csupán helyzet, pompás gó! született belőle. Borbás II. a jobbszélen elviharzott, az ötös sar­kánál becsapta Mészárost: lövésre lendítette lábát, a kapus eldőlt, Borbás azon­ban lövés helyett lágyan középre gurított, s a be­futó Csernai az üres kapu jobbsarkába lőtt. 2d) Özd javára. A 78. percben szépített a Szeged: kapu előtti kavarodás­nál Nyári és Polyvás lövése le­vágódott, végül Remenyik közvetlen közelről a háló­ba rúgta a labdát; 2:1. A Szegedet fellelkesítette a gól és a hátralévő 12 percet szinte végigtámadta. Az ózdi csapat kétségtelenül megérdemelte a győzelmet, fő­leg az első félidőben mutatott teljesítménye alapján. Minden játékos akart, igyekezett, ha nem is egyformán gyümölcsö­zött mindenkinél ez a lelkese­dés ... Katona jól védett, a góllal szemben tehetetlen volt A hát­védhármas jól szerepelt, vala­mennyien megállták helyüket. A fedezetpár a második félidő­ben visszaesett A csatársor nagyon igyekezett és ez többé- kevésbé sikerült is. Csernai és Borbás Játszott a legjobban, de a többiek is megfeleltek. A Szegedből Mészáros, Por­törő és Polyvás játéka tetszett. A játékvezető jól vezette a mérkőzést Beene Károly As NB L állásét M) n. Keled csapos 1. Tatabánya 9 7 — i 11: i 14 1. DVSC 6 7 1 1 Sülit 'll 2. Bp. Honvéd 8 6 1 2 25:13 13 í. Bp Előre 9 6 1 2 24:15 IC s. Dorog 9 S 2 2 15:11 12 S. Láng 9 6 1 2 15:11 13 4. Vasas 9 5 1 3 24:14 11 4. Diósgyőr • iL 2 2 16:11 12 5. Ferencváros 9 9 3 3 11:10 9 5. Miskolc '”7T 4 2 3 20:10 10 6—7. U. Dózsa 9 S 3 3 11:11 9 6. Egyetértés 9 5 — 4 ii: 9 10 8—7. Koraló 9 3 3 3 14:14 9 7. Borsodi B. 9 4 l 4 9:10 9 8. MTK 9 S 2 4 19:17 fi 8. Szolnok 9 3 2 4 18:10 fi 9. Pécs 9 4 — 5 12:16 8 9. Cegléd 9 1 4 a 14: 9 a 10. Kecskemét 9 3 2 4 13:20 fi 10. Csepel 9 9 S 4 14:20 9 11. Nyíregyháza 9 2 3 4 fi :11 7 11. Salgótarján » 9 3 4 *3:16 7 18. Bp, Spartacus 0 3 1 3 unó 7 is. Győr 9 S S 4 9:19 7 13. uanz-MAVAG 9 3 1 5 unt T 14. KTSTEXT » a 2 5 11« f 13. özd 9 3 — 6 13:25 6 15. DEAC • * fi M. Szeged • a 1 « 9:W 1 16. SzeeetM Építők 9 2 1 fi B