Észak-Magyarország, 1961. szeptember (17. évfolyam, 206-231. szám)

1961-09-05 / 209. szám

Kedd, 1961. szeptember 5. RSSAKMAGYARORSZAO O Z> Sin Ktn» G MMRSZffG Súlyos vereség Komlón Komlói Báuyász—Ózdi Kohász 5:0 (1:0) Komló, 6000 néző. Vezette: Vízhányó. Komlói Bányász: Kun — Kanizsai, Palotás, Komlói — Kékesi, Molnár I. — Garai. Soós, Fekete, Faragó, Iván. Edző; Albert József. Ózdi Kohász: Katona — Budai, Szurdoki I., Hajnér — Siska, Borbás I. — Zalai, Széles, Csornai, Szendrci, Szilasi. Edző: Kálnai László. Az NB I. bajnokság egyik legvá­ratlanabb eredményét hozta a baj­nokság két újoncának komlói mér­kőzése. Kevesen számítottak arra, hogy az eddig jól szereplő ózdiak sú­lyos vereséget szenvednek ... A játékidő elején kiegyenlített volt a küzdelem. Mindkét kapu előtt adó­dott gólhelyzet, de a hálók érintetlen • maradtak. Széles hibázott kecsegtető helyzetben azzal, hogy többet csele­zett a kelleténél és későn adott Cser- nai elé, aki már csak az oldalhálót találta el. Váratlanul esett a komlói­ak első gólja. A 9. percben Fekete vihette fel a labdát, a védők nem támadták, az üresen hagyott Faragóhoz továbbított, akinek lövése a jobbkapufa élé­ről jutott a kapuba. 1:0. A gól után nagy becsvággyal küz­dött az ózdi csapat. Formás támadá­sokat vezettek ellenfelük kapuja el­len, de támadásaikban nem volt át­ütőerő és legtöbbször a tizenhatos közelében tisztáztak a hazai védők. Alig jutott lövés a komlóiak kapujá­ra, mert a csatárok bátortalanul küz­döttek. A komlói ellentámadások vi­szont mindig veszélyesek voltak, mert a hazai csatárok igyekeztek megtalálni a rést az ózdi védelmen és minden szabad labdára valósággal rácsaptak. Az első félidő utolsó perceiben az ózdiak próbálkoztak, de nem sikerült az egyenlítés. A 40. percben Katona és Iván összecsapott, s az ózdi ka­pust több mint két percig ápolni kellett. Komlói rohamok vezették be a má­sodik félidőt. Az ózdi védelem sokat kapkodott, s az 55. percben újabb hazai gól következett. Jobboldali támadás után középre került a labda és Faragó fordu­lásból, kapásból a hálóba lőtt. 2:0. A gól után ózdi percek következ­tek. Zalai lövését védte Kun, majd Jól szerepeltek a magyar főiskolások a szófiai Universiadén... Vasárnap délután befejeződtek Szófiában az Universiade versenyei. A zsúfolásig megtelt stadion közön­sége felállva ünnepelte a felvonuló 33 ország sportolóját, akik részt vettek a záróünnepségen. A magyar lobogót Kulcsár Gergely, a gerelyve­tő verseny győztese vitte. A felvo­nulókat Nacso Papasov, a bolgár szervező bizottság elnöke üdvözölte, majd Paul Schleimer, a FISU elnöke mondott beszédet. Ezután eljátszot­ták a Gaudeamus igitur-t és bevon­ták az Universiade zászlaját. A magyar főiskolás sportolók jól szerepeltek a világ főiskolásainak nagy seregszemléjén. Különösen a vívókat és atlétákat illeti dicsérő szó, akik nem kevesebb, mint négy-négy első helyet szereztek. Kamuti Jenő férfi tőrben. Bakonyi te.irtl egyéniben lett első, de a férfi tőrcsapat, vala­mint a kardcsapat is a győzelmi do­bogó legmagasabb fokán állt. A ki­válóan szerepelt atléták közül Zsi- vótzky a kalapácsvetésben. Kulcsár Gergely a gerelyhajitásban. Mihály- fi a 200 méteres síkfutásban, s végül Pintér az 5000 méteres síkfutásban nyert aranyérmet. A nyolc első hely mellett 2 második és 8 harmadik he­lyet szereztünk és a nemhivatalos pontversenyben a Szovjetunió. Japán és Románia mögött a negyedik helyet szereztük meg. megelőzve több, sportban igen erős nemzetet. A magyar sport közvélemény elége­dett lehet főiskolásaink teljesítmé­nyével. akik Szófiában becsületesen küzdöttek és méltóan képviselték a Magyar Népköztársaságot és főiskolai sportunkat.-----oo°-----­N emzetközi labdarúgó mérkőzés Miskolcon Szombaton délután a DVTK stadi­onban újból nemzetközi labdarugó mérkőzést láthatnak a miskolciak. A Magyar utánpótlás válogatott az NDK utánpótlás válogatottjával ve­szi fel a küzdelmet délután négy órai kezdettel. Mindkét utánpótlás csapat jó erőt képvisel, ezért érde­kes, 'izgalmakban bővelkedő mérkő­zésre van kilátás. A válogatott találkozó előtt Í4.15 órai kezdettel a DVTK csapata a Miskolci Egyetem ellen játszik ba­rátságos mérkőzést. A szombati mér­kőzésekre jegyek elővételben a DV­TK stadionban, a Lenin Kohászati Művekben és a Postás Divatlapbolt­ban (Széchenyi u. 2. sz.) alatt kapha­tók. * Edzést tartott a Real Madrid Vasárnap a késő esti árakban ér­kezett Budapestre a Real Madrid labdarúgó csapata. Hétfőn 10 óra után a játékosok a. Margitszigeti Nagyszálló előtt gyülekeztek, majd a Népstadionba mentek első edzésükre. Munoz edző irányításával alapos, egyórás edzést tartottak. Gento, a világhírű balszélső zúdí­tott nagyszerű bombákat a kapura, de Di Stefano. Del Sol és a többiek is jeleskedtek. Az edző úgy nyilatko­zott, hogy csak kedden este állítja össze a végleges csapatot. A Real Madriddal érkező 12 újságíró szerint az alábbi csapattal lépnek pályára: Dominguez — Miera. Santa-maria, Casado — Vidal, Pachin — Tejada, Del Sol, Di Stefano, Ruiz II., Gento. És a. Vasas? A piros-kékek is na­gyon készülnek a viadalra. Várható összeállításuk: Szentmihályi — Kár­páti, Mészöly, Sárost — Bundzsák, Bercndi — Mathesz, Pál II., Machos, Farkas, Ihász. Jellemző a nagy érdeklődésre, hogy hétfő déli jelentések szerint a szerdai találkozóra minden jegy el­kelt. n DVTK kézilabdázók nehezen győztek a fővárosban A borsodi NB-s kézilabda csapatok — már szinte megszokott — válta­kozó sikerrel szerepeltek a vasárnapi fordulóban. Az Özdi Kohász női csa­pata hazai pályán szenvedett újabb vereséget, a DVTK Budapesten is győzött — ha nehezen is. Az MMTE Makón bírói tévedésekkel tarkított mérkőzésen vesztesként hagyta el a játékteret. Az MVSC mindkét együt­tese jó játékkal szerezte meg a kot pontot. Részletes eredmények: Bp. Postás—Özdi Kohász 12:7 (6:3) Özd, NB I., női. A tabella utolsó harmadában álló Postás ellen sem tudott győzni az Ózdi Kohász, pedig a viszonylag gyengébb játékerőt képviselő vendég­csapat ellen a hazai környezet hatá­rozott előnyt biztosított számára. Az első félidőben a fővárosiak három gólos előnyt szereztek, a mezőnyben jól játszó, de a kapu előtt határozatlan ellenfelükkel szemben, amit a szünet után még kettővel növeltek. UVTK—VM KÖZÉRT 14:10 (5:6) Budapest, NB II., férfi. Az első félidőben a DVTK nehezen melegedett a játékba, idegesen, hely­zeteiket elkapkodva alulmaradtak a jól rohamozó hazaikkal szemben. Szünet utón nagyszerűen kezdett a diósgyőri együttes, 7 gólt dobott so­rozatban, s ezzel nemcsak behozta hátrányát, de komoly előnyt is szer­zett. A befejezés előtt 10 perccel Tar! megsérült, utána a KÖZÉRT egymásután négyszer talált a DVTK- hálóba, melyre csak egy gól volt a válasz. A DVTK csak a második fél­idő kezdetén, talán tíz-tizenöt percig játszott nagyon jól, később kiütkö­zött a játékosok fáradtsága. Gól­dobók: Tari (5), Voszka (4), Tóth A. (2), Papp, Sslmeczi, Tóth T. (1—1). Jók: Tari (a mezőny legjobbja), Ke­rekes, Rásztóczki. MVSC—Hódmezővásárhely 6:1 (1:0) Miskolc, NB I., női. Az első hazai támadás mellélövés- •el fejeződött be. Utána mindkét ol­dalon a kapufáról vágódott vissza a labda. A tikkasztó hőségben az MVSC jobban bírta az iramot, s ez főleg a második félidőben domboro­dott ki, amikor is Hódmezővásárhely összeroppant. Ekkor a hazai csapat tervszerűen szőtte támadásait és könnyen érte el a gólokat. Góldobók: Arpádné (3), Simon, Kapusi Emilia, Kórodi. Jók: Bukta, Arpádné, Kórodi. MVSC—Békéscsaba 20:10 (11:3) Miskolc, NB II., férfi. Az első félidő közepéig kiegyenlí­tett volt a játék és a mérkőzés állása is. Az MVSC cseresora a továbbiak­ban fokozta az iramot, amit az ellen­fél nem tudott átvenni és gyors in­dításokkal elhúzott. Fordulás után, amint ez várható is volt, mindkét együttes az első tíz percet bírta jól, egyenlő arányban estek a gólok. A nagy melegben az MVSC a cseréket jobban kihasználta a második félidő­ben is és ez szerencsésnek bizonyult, annál is inkább, mert Békéscsaba Viszont hadilábon állt a ..szerencsé­vel” (6 kapufát dobott.) Góldobók: Gyöngyösi, Lugosi, Héresz (4—4), Al­bert (3), Macskás, Varga (2—2), Wag­ner Az MVSC-ben mindegyik játé­kos jó teljesítményt nyújtott, talán Muhorai, Héresz, Hoffmann, Gyön­gyösi, Lugosi, Macskás egy árnyalat­tal jobb volt a többinél, Makó—MMTE 20:16 (11:8) Makó, NB II., férfi. A jóiramú, végig sportszerű kere­tek között lejátszott mérkőzésen a hazai gólbírók működése erősen be­folyásolta az eredmény végső kiala­kulását. több súlyos hibát vétettek az MMTE terhére. Mindkét félidő­ben egyenlő erejű ellenfelek küzdöt­tek a pályán, a döntetlen jobban megfelelt volna a játék képének. Góldobók: Szőke (4), Nemes, Szabó (3—3), Papp, Gyülvészi (2—2),' Tisza, Petrányi. Jók: Szőke, Szopkó, Nemes, Szabó. Sándor Nándor, Ez toriéul az NB II-bcn*.. A DVSC veresége folytán nincs veretlen csapat a Keleti csoportban Az NB II. Keleti csoportjának ha­todik fordulója bővelkedett meglepe­tésekben. A legnagyobb: a listaveze­tő DVSC veresége a másik debre­ceni csapattól, a DEAC-tól! Erre az eredményre bizony nagyon kevesen számítottak. Kisebb meglepetésnek számít a jól kezdő szegediek otthoni veresége. A diósgyőriek ezúttal sok­gólos döntetlennel térlek haza Ceg­lédről és sok gól esett Szolnokon is. Az MVSC biztos fölénnyel fektette kétvállra a vasárnapig második he­lyen álló Lángot. A Borsodi Bányász mérkőzéséről vasárnapi számunkban már beszámoltunk. Az Egyetértés tartja jó formáját, a Ganz-MAVAG- ot győzte le annak otthonában. Dön­tetlent hozott a Nyíregyháza — Kecs­kemét találkozó. Eredmények: KIS- TEXT — Borsodi Bányász 2:1. (szom­baton játszották), DEAC — DVSC 1:0 (!!). Bp. Előre — Szegedi Építők 3:0. DVTK — Cegléd 3:3. Szolnoki MÁV — Bp. Spartacus 5:0. MVSC — Láng 4:0, VM. Egyetértés — Ganz- MÁVAG 1:0, Nyíregyházi Spartacus — Kecskemét 2:2. Miskolci VSC—Láng SK 4:0 (2:0) MVSC pálya, 4000 néző. Vezette: Srankó. MVSC: Mihalovszki — Homovlcs, Buna, Péter — Zoller, Szabó — Os- vátli, Tóth, Dobos, Kovács, Gyetván. Edző: Nagy György. Kiegyenlített volt az első negyed­óra. de ekkor is a miskolci csapat tá­madott veszélyesebben, amit több szöglet is jelzett. Szabó éles lövését védte Gulyás, majd Gyetván vitte túl az alapvonalon a labdát. A 30. percben a hetedik szögletet rúgta az MVSC. Osváth a 11-es pontra ívelte a labdát és a befutó Homovics a ka­pu jobb sarkába fejéit, 1:0. (A labda a gólvonalon pattant, úgy jutott a méterről félmagasan a balsarokba bombázott. 2:0. A félidő végéig még két helyzet volt a Láng kapuja előtt, de azok kihasználatlanok maradtak. Szünet után is az MVSC irányított. A 60. percben Dobos a félpályánál kapta a labdát. Nem adta le a lesen álló szélsőknek, hanem magát szök­tette. Lefutotta a védelmet, a kifutó kapus fölött átívelt, de labdája a ka­pufa ról kipattant. Néhány perc múl­va ismét Dobos kapott egy labdat. 17 méterről váratlanul rálótte és a meglepett Gulyás lába között a haló­ba vágódott a labda. 3:0. Állandóan a Láng térfelén folyt a játék és a 82. percben Kovács rúghatott szabadot jobbról, a 16-os és az alapvonal ta­lálkozásától. Pontosan ívelte Gyet- vánhoz, aki öt méterről biztosan fe­jelt a hálóba. 4:0. Végig lendületesen és jól Játszóit az MVSC. Ezúttal a csatársor tett ki magáért, mert tartani tudták a lab­dát és sok gólveszélyes helyzetet te­remtettek, A fedezetek és a védelem jól működött. Mihalovszki kevés dol­gát jól látta el. A hátvédek megbíz­hatóan, hiba nélkül küzdöttek, Ho- movicsot gólja is dicséri. Zoller ural­ta a mezőnyt, de Szabó ellen sem le­het panasz. Osváth különösen az első félidőben játszott jól. Tóth sokat dolgozott. Dobos sokat javult és gól­jai is dicsérik. A balszámy vezette » legtöbb támadást. Kovács is, G.vet- ván is igen jó teljesítményt nyújtott. DVTK—Ceglédi VSE 3:3 (2:2) Cegléd, 3000 nézői. I Vezette: Katona. DVTK: Hódi — Perccsi. Szigeti, Paulás — Csanyi, Nyíri — Bótha, Ko­Veszélyes MVSC-támadást hárított a Láng-védelem. Osváth elöl ütötte cl Gulyás .., MVSC­-Láng 4:0 Foto: labdáját Tóth Agotha Tibor hálóba.) A gól után fokozódott a ha­zai csapat nyomása és a 34. percben Osváth remekül ment el a jobbszé­len, hátra adott és a befutó Dobos 18 A LABDARÜGÖ NB I. ÁLLÁSA: 1. o_ 3. Tatabánya Bp. Honvéd Vasas 6 6 6 5 4 t 1 2 o 15: 6 16: 9 IC- *7 10 8 7 3 1 4 lb. 7 4. MTK 6 3 1 2 16:11 7 5. Ferencváros 6 2 3 1 7: 5 7 6. U. Dózsa 6 2 2 2 9: 7 6 7. Salgótarján 6 2 2 2 10:10 6 8. Dorog 6 2 o 2 8: 9 6 9. Komló 6 2 1 3 11:12 5 10. Csepel 6 2 1 3 10:16 5 11. Győr 6 2 1 3 :6:15 5 12. Ózd 6 2 — 4 8-14 4 13. Szeged 6 2 — 4 6:11 4 14. Pécs * 6 2 — 4 6.12 4 vács, Ráczl, Matisz, Szarnék. Edző: Bodola Gyula. Igen érdekes és izgalmas mérkő­zést vivott a két csapat, A DVTK két góllal is elhúzott, de a hazaiak egyenlítettek, sőt szünet után a ve­zetést is megszerezték, s végül a DV­TK-nak sikerült az egyenlítés. Ceg­lédi rohamok vezették be a mérkő­zést és két kapufa — Laczkó, Gyikó I. — jelezte az enyhe fölényt. A ceg­lédi támadások ellenére a DVTK ért el gólt, A 17. percherL^Bfíthához ke­rült a labda, aki megszerezte a ve­zetést. 1:0. Ezután ismét ceglédi per­cek következtek, mégis újabb diós­győri gól került a hazaiak hálójába. ■jCovács átcselezte a védelmet és már- is2:u lett. BZútán a diósgyőri védők könnyítettek és ez megbosszúlta ma­gát, hiszen a 32. percben Gyikó I. lőtt a hálóba (2:1), majd a 36. perc­ben Laczkó kiegyenlített. 2:2. A má­sodik félidő igen nagy iramban kez­dődött, A hazaiak sole támadást ve­zettek és az 54. percben Nagy meg­szerezte a vezetést. 2:3. A váratlan hazai gól után nagyon rákapcsolt a diósgyőri csapat és sok veszélyes támadást vezettek, de a vé­dekezésre berendezkedett ceglédiek jól tartották a diósgyőri rohamokat. Nyíri, Ráczl. Matisz lövése okozott izgalmat, majd a 82. percben sike­rült az egyenlítés. A ceglédi kapus kidobta' a labdát, amit Kovács elcsí­pett és biztosan lőtt a hálóba. 3:3. Ezen a mérkőzésen javuló formá­ban játszott a DVTK. Különösen a csatársor feljavulása volt örvende­tes, ugyanakkor a védelem megtor­panásai egy értékes pont elvesztését jelentették. Két jó erőnlétben lévő csapat izgalmas találkozóján a diós­győriek közelebb álltak a győzelem­hez. Hódi két gólnál hibázott. A hát­védek közül Szigeti nagyvonalú já­téka tetszett a legjobban, de Paulás és Perecsi is jól játszott. A fedezetek sokat fáradoztak, többnyire sikerrel. A csatársorban elsőnek Kovácsot le­het kiemelni, de a többiek is megtet­ték kötelességüket.---------oOo Ü lést tartott az MHS Borsod megyei Intézőbizottsága A Magyar Honvédelmi Sportszö­vetség Borsod megyei Intézőbizott­sága ülést tartott a Magyar Néphad­sereg Miskolci Tisztiklubjában. A? ülésen Bokor József százados elvtáry az MHS Borsod megyei elnöke tar­tott vitaindító beszámolót, amelyet számos felszólalás követett. Az ülé­sen értékelték az állami védelmi, valamint a tömegszervezetek hon vő delmi munkáját. Az Intézőbizottság határozatot fogadott el a megyei honvédelmi munka biztosítására és megjavítására. Csemai lövését védte nagy üggyel- bajjal. Hiába támadtak az ózdiak, képtelenek voltak eredményt elérni. Az utolsó negyedórában pedig telje­sen összeroppant az ózdi védelem és három újabb góllal terhelték meg a komlóiak a vendégcsapat hálóját. A 78. percben született a harma­dik gól. Garai egyedül vitte mintegy 40 méteren keresztül a labdái, sen­ki nem támadta cs a kifutó Ka­tona mellett a balsarokba lőtt. 3:0. Továbbra is a hazai csapat maradt támadásban és a 86. percben 11-es- hez jutottak. A büntetőt Kanizsai bevágta. 4:0. A 88. percben Garai vitte fel a labdát, átsiklott a védők kö­rött, majd 14 méterről a jobb­sarokba juttatta ar ötödik kom­lói gólt. 5:0. A mérkőzés első perceiben még a legvérmesebb komlói szurkolók sem gondoltak arra, hogy ötgólos győ­zelmet arat a csapatuk. Az első gól után teljesen kiegyenlített volt a já­ték. Többször a levegőben „lógott” a- kiegyenlítő gól, de az ózdi csatárok , tehetetlensége miatt elmaradt az . egyenlítés. Ebben a játékrészben ál­- tatában kielégítően működtek a csa- s patrészek, csak a csatársor meddő i játéka volt feltűnő. Szünet után a sérülést szenvedett Katona már nem- volt teljes értékű harcos. Ezt a kom­lóiak látták, sok távoli lövéssel kí­sérleteztek. Második góljuk ugyan szerencsés lövésből született, viszont a mérkőzés vége felé újítani tudtak és az ősszeroppant ózdi védelmet még barom esetben is átjátszottak. t Az ózdi csapat csak az első fél­idő egyes szakaszaiban és a má­sodik komlói gól után játszott nevéhez méltóan. Ezekben a periódusokban egy gól el­érése talán más eredményt, hozott volna." Ez nem sikerült, így a teljes erőbedobással játszó Komlói Bá­nyász megérdemelten nyert, bár a l gólarány erősen túlzott, í A győztes csapatban Kanizsai. . Komlói, Kékesi, Garai, Faragó, míg L az ózdiaknál Hajner. Szurdoki I..- Siska és .Zalai volt a legjobb. ! UP