Észak-Magyarország, 1961. augusztus (17. évfolyam, 179-205. szám)

1961-08-09 / 186. szám

Szerda, 1961. augusztus 9. ßSZAKMAGYARORSZÄG 5 HÍREK *— Harmincmillió forintnál többet költenek ez évben munkásjóléti beru­házásokra a Borsodi Szénbányászati Trösztnél. Lyukón és az Erenyő-völ- gyi bányában például korszerű für­dőt létesítenek. — BEFEJEZTEK A CSEPLEST tegnap a tiszapalkonyai Petőfi Ter­melőszövetkezetben. A tsz 1168 má­zsa kenyérgabonát értékesite'tt, mintegy 20 százalékkal túlteljesítve tervét. — Kiránduláson voltak vasárnap a Lenin Kohászati Művek fiataljai. A Csanyik-völgyi kiránduláson többszáz fiatal vett részt — A jövő cv végére fejezik be a Berentei Vegyiművek építését. A második ötéves terv végére a maró­nátron termelés 50 százalékkal, a PVC-termelés pedig csaknem a há­romszorosával emelkedik. — NYITÓ TÁRSULATI ÜLÉST tart augusztus 16-án a Miskolci Nemzeti Színház. — IGEN EREDMÉNYESEN DOL­GOZOTT az elmúlt félévben az al- berttelepi bányaüzem. A legjobb eredményt Soltész István 22 tagú brigádja érte el. — A VÉGARDÓI gyógyfürdő meg­nyitását augusztus 20-ára tervezik. A fürdő építése jó ütemben halad. Tenyész-sertés szállítmány — Angliából Az elmúlt napokban tenyész-sertés Szállítmány érkezett Angliából repü­lőgépen: 12 nagy fehér (Large White) és 15 Cornwall sertést hoztak a ha­zai fehér hússertés és a Comwall- éllomány feljavítására. A fehéreket a tiszántúli tenyészkörzetekbe, a com- wallokat Bács-Kiskun megyébe és Szabolcs megyébe, az úgynevezett vásárosnaményi Cornwall-szigetre irányítják. Különösen a koromfekete színű, nagynövésű Comwall-fajta javításá­nak és mielőbbi elszaporításának van nagy jelentősége hazánkban. Mint a Földművelésügyi Miniszté­rium állattenyésztési főigazgatósá­gán tájékoztatásul elmondották, az utóbbi öt év alatt az ország Cornwall- sertés állománya a kétszeresére nö­vekedett. Különösen a fehér hússer­tés nagyobb igényeire még be nem rendezkedett termelőszövetkezetek kedvelték meg ezt az igénytelen, a legelőket igen jól hasznosító, a man­galicánál gyorsabb fejlődésű és na­gyobb hústömeget adó, vegyes hasz­nosítású (hús és zsír) sertésfajtát. •JlfíHmfíG VO A MISKOLCI MOZIK MŰSORA BÉKE. 9-ig 4, 6, 8 óra: Pedró kapitány vidám hadjárata. Széles. 14 éven alul nem ajánl. KOSSUTH. 9-ig .fél 4, háromn. 6. 8 óra: Szeptemberi szerelem. 18 éven felülieknek. ^IIRADO. 8—9-én 9 óra: Egy tiszta szere­lem. 18 éven felülieknek. Széles. 8—9-én 11—3 óráig: Uj magyar híradó, Sporthír­adó, Ketten a nap alatt, Baráti látogatás, Kína művészete, Karlstein vára. NÉPKERT. 8—9-én negyed 9 óra: Pedró kapitány vidám hadjárata. Széles. 14 éven alul nem ajánl. FÁKLYA. 8—9-én 6, R óra: Osztravai gyors. Korh. nélk. DIADAL. 9-én fél 7 óra: Fapados sze­relem. Korh. nélk. MŰVELŐDÉS HAZA. 8—9-én 5, 7 óra: A csinos férj. Olasz film. 14 éven alul nem ajánl. Bartók Béla Művelődési Ház Augusztus 9-én este 7 órakor: Az LKM villamosenergia szolgáltatási Üzem dolgo­zóinak csoportos látogatása az Uránia Csillagvizsgálóban. Gyülekezés este 7 óra­kor a Kilián Gimnázium bejáratánál. időjárás A Meteorológiai Intézet jelenti: Várha­tó Időjárás szerda estig: nyugaton és északon felhősebb idő. Több helyen, fő­ként a Dunántúlon eső, zivatar. Megélén­külő északnyugati szél. A meleg nyuga­ton csökken. Várható legalacsonyabb éj­szakai hőmérséklet 15—20. legmagasabb nappali hőmérséklet: keleten 30—33, nyu­gaton 26—29 fok között. ÉSZAKMAGYARORSZAG A Magyar Szocialista Munkáspárt Borsod megyei bizottságának lapja Felelős szerkesztő: Sárközi Andor Szerkesztőség: Miskolci Tanácsház tér 2. Telefonszámok: Titkárság: 16-886. Pártrovat: 16-049. Ipar! rovat: 14-082. Mezőgazdasági rovat: 16-078. Kulturális rovat: 16-067. Belpolitikai rovat — Sport: 16-046. Kiadja: Az Eszakmagyarországi Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Biró Péter Kiadóhivatal: Széchenyi u. 15—17. Hirdetésfelvétel: 16-213. Terjeszti a posta. Kapható minden Borsod megyei postahivatalban éa kézbesítőnél. Készült a Borsod megyei Nyomdában Felelős vezető: Kárpáti György A Miskolc! Rádió műsora: (A 188 méteres hullámhosszon 18—1$ óráig.) Napi krónika. UJ utakon . .. Beszélgetés újítókkal. Részletek Donizetti és Rossini operáiból. Orvos a mikrofon előtt. Sporthíradó. Tánczene — Fred Frohberg énekel. TIT-HIREK Előadások: MISKOLCON: 17 órakor a Szentpéteri-kapul épitkeaaé- sen: A családi élet erkölcsi alapjai. 18 órakor a Mü. M. 114. sz. Tanintézet­ben: A gyarmati népek felszabadító moz­galma. 19 órakor a Bartók Béla Művelődési Ház rendezésében: Látogatás a csillag- vizsgálóban. (TIT. Kistábornok u. 42.) Ve­zető: Szabó Gyula tanár. •-----------OQQ----------­T ANÁCSTAGI FOGADOÖRAKí Megyei tanácstagok: Augusztus 10-én: András Ferenc, Viss, tanácsháza, 10 órától; Rubint Vilmos, Szentsimon, tanácsháza; 10 órától; Illés Gyuláné, Füzérkajata, tanácsháza; 12 órától. Augusztus 10-én beszámoló: Majik András, Selyeb, tanácsháza, 13 órától. Városi tanácstagok? Augusztus 10-én: Csajághy János, Nap­fürdő utca 9. sz., 17 órától: Soltész Jó­zsef, Diósgyőri Szénbánya szakszervezeti helyisége, 16 órátóL I. kér. tanácstagok: Augusztus 10-én: Gyöngyösi István; Hunyadi u. 44. sz., 17—19 óráig; Bodnnrik Ferenc, Napfürdő u. 11. sz., 17—19 óráig: Palugyay Pál, Lenin Kohászati Művek sajóparti vízmű kultúrhelyisége, 18—20 óráig; Csermák Lajos, Déryné u. 20. sz.; 15—16 óráig: Németh Béla, Napfürdő u. 11. sz., 17—19 óráig; Jakab Ferenc, Arany J. u. 31. sz., 18 órától. II. kér. tanácstagok: Augusztus 10-én: Szantórisz András, Ró­zsa F. u. 46. sz., 16—18 óráig; MülLner Já­nos, Kárpáti u. 33. sz.; 16—17 óráig. ül. kér. tanácstagok: Augusztus 10-én: Krasznai András, Be­rekalja u. 9. sz., 16—18 óráig; Simon Sán­dor, Mártabánya, 14—16 óráig; Takács Lajos, Árpád u. 42. sz., 17—18 óráig; Tep- liczki Józsefné, Móra F. u. 59. sz., 16—18 óráig. Kislakásépítök figyelem! „Haraányi*‘ kivitelű kovácsoltvas díszítésű vaskapuk és kerítések olcsón beszerezhetők! Kérje a vasszaküzletekben Kovácsolt kapuk 2650Ft-tól 3850 Ft-ig Kerítés elemek (2 m. hosszú és 110 cm. magas) 590 Ft-tól 690 Ft-ig 5778 Es történt as NB H-ben • • • Az NB II. második fordulója bő­velkedett meglepetésekben. A leg­nagyobb meglepetést a Ceglédi VSE szolgáltatta a Ganz-MÁVAG elleni hatgólos győzelmével. De meglepe­tésnek számít az első fordulóban gyengén szereplő szolnokiak nagy gólarányú győzelme is a Kecskeméti Dózsa felett. Ugyancsak meglepetés aJJVTK szegedi veresége és a volt NB I-es játékosokkal teletűzdelt Bp. Spartacus újabb veresége. A DVSC most is sok gólt lőtt, ezúttal idegen­ben. Az újoncok közül a DEAC sze­repel a legjobban, ezúttal is pontot szerzett. Az MVSC küzdelmes mér­kőzésen tartotta itthon a két pontot, viszont a Borsodi Bányász nem bírt a Láng együttesével és vereséget szenvedett. Eredmények: Előre—Bp. Spartacus 4:1. K1STEX—DVSC 2:6. Szolnok—Kecskemét 6:1, DEAC— Nyíregyháza 0:0, Cegléd—Ganz- MÁVAG 6:0. Miskolci VSC - VM Egyetértés 2:1 (1:1) Miskolc, 4500 néző. Vezette: Szabó II. Az MVSC összeállítása: Mihalov- szki — Homovics, Buna, Szabó — Zoller, Kovács — Marosi, Tóth, Do­bos, Gyetván, Osváth. Edző: Nagy György. A hazai csapat kezdett nappal szemben, s első támadását majdnem siker koronázta. A 9. percben Dobos jó labdájával Osváth elszáguldott, beadását Tóth egyből a hálóba to­vábbította. 1:0. A gól után az MVSC átvette a játék irányítását, támadá­saikat a vendégek csak durvaságok­kal tudták megakadályozni. Az Egyetértés rohamai kétszer is lesen akadt el. A félidő közepétől mind keményebb összecsapások tarkítják a játékot, melyben nagyrészt a ven­dégek „jeleskedtek”. A 42. percben Szing lövése a kapuba vágódott. 1:1. Szünet után is az MVSC volt a kez­deményező, de a lövések messze el­kerülték a kaput. Az 50. percben Dobos ragyogó elfutása majdnem gólt eredményezett, a védők szög­letre mentettek. Az 53. percben Szabó megsérült. 5 percig a partvo­nal mentén ápolták, majd vissza­térve, a jobbszélre állt. Még ugyan­ebben a percben Homovics maradt a földön egy durva belemenés után. A játékvezető Somodit durvaságáért kiállította. A 68. percben szép akció után IVÍarosi megszerezte a vezető gólt. 2:1. A játékidő további részé­ben az Egyetértés teljesen beszorult, ritkán támadtak ... — veszélytelenül. A 89. percben Osváth szerelését a játékvezető indokolatlanul kiállítás­sal büntette. A közepes színvonalú, durvaságok­kal tarkított mérkőzés túlnyomó ré­szében az MVSC volt fölényben. A játékvezető nagyon gyengén bírás­kodott, erélytelensége volt a sérülé­sek legfőbb oka. Az MVSC legjobb­jai: Buna, Homovics, Marosi, de a többiek is igyekeztek, nem volt gyenge pont a csapatban. Sándor Nándor Szegedi Építfik-DVTK 3:1 (3:0) Szeged, 3000 néző. V.: Kaposi. A DVTK összeállítása: Hódi — Papp, Szigeti, Paulás — Perecsi, Ja­kobi — Erdős, Csányi, Ráczi, Fekete, Szarnék. Edző: Bodola Gyula. Már nem is hat meglepetésként ez az eredmény. A DVTK csapata az első fordulóban mutatott teljesítmé­nyét szinte megismételte Szegeden, az NB II. újonca ellen. Egyáltalán nem javult a diósgyőriek játéka. Kü­lönösen az első félidőben játszott a csapat egészen gyengén, aminek az lett a következménye, hogy a hazai csapat három gólos vezetésre tett szert. Ebben a játékrészben a diós­győri támadásoknak nem volt átütő­erejük, alig volt veszélyben a hazai kapu. A második félidőben teljesen megváltozott a játék képe. Igen nagy fölénybe került a diósgyőri csapat a fáradt hazai együttessel szemben. Ekkor már helyzetek is adódtak szép számmal a szegedi kapu előtt, de ezeket nem sikerült kihasználni. Mindössze egyszer vették be ellen­felük hálóját^Fekpté révén. A diós­győri csapat vefesége figyelmeztető a továbbiakra nézve. A csapatból Hódit, Szigetit és Perecsit lehet meg­dicsérni. Láng SK—Borsodi Bányász 3:1 (0:0) Budapest, Rozsnyay u., 1200 néző. Vezette: Budán. A Borsodi Bányász összeállítása: Veres — Kovács, Sztibor, Mencsik Jaskó, Garami — Varga, Séra, Hetei Kőhalmi II., Baranyi. Edző: Szeder István. Az első félidőben változatos, izgal­mas volt a játék. Mindkét kapu előtt adódott gólhelyzet, de a csatár­sorok nem tudták kihasználni. A sajosz^ntpéteri csapat támadásaiban nem volt erő, mégis volt alkalom a gólszerzésre, de két nagy helyzetnél szerencsével mentettek a védők. A hazai támadásokat két esetben is nagyszerű érzékkel hárította Veres. A félidő utolsó perceiben esett a játék irama. A második félidőben a Borsodi Bányász kezdett jobban, és Hetei nagyszerű góljával megsze­rezte a vezetést. A saj őszentpéteri együttes ezután az eredmény meg­tartására törekedett, de ez nem sike­rült nekik, mert a Láng szerencsés gólokat ért el. A mérkőzés utolsó perceiben hiába volt fölényben a bá­nyász csapat, nem sikerült szépítenie az eredményen. A Borsodi Bányász csapata lelkesen játszott, az egyik pontot feltétlenül megérdemelte volna. FELHÍVÁS! Az Ifjúsági válogatott tagjai a DVTK stadionban szerdán délután fél 4-kor ed­zést tartanak. A következő játékosok megjelenése kötelező: Szakái, Maruzsak (Saújhely), Benkő, Viczmáni (Sárospatak), Sipos, Kersák (Rudolftelep), Koppány (Szerencs), Uher (Borsodi B.), Gál (Bor­sodi Autó), Misuta (Ózdi Kohász), Dévai (MMTE), Szeszák, Perecsi, Bogdány (MV­SC), Várkonyi (Sportiskola), Vertig (Vili. ipari Technikum). Labdarúgó Szövetség J\B III. Északkeleti csoport A- NB III. nyitánya több meglepe­téssel kezdődött. Ezeket az NB III. újoncai szolgáltatták. így az újonc Hajdúszoboszló hatalmas — 7 gólos — győzelemmel kezdte az NB 111-as szereplését, a másik meglepő, nagy gólarányú győzelmet ugyancsak újonc csapat, a Nyíregyházi MTE aratta Tiszalök felett. Itt 5:1 volt az eredmény. Bizonyos fokig meglepe­tésnek számít a Gyöngyösi Sparta­cus 3:1 arányú győzelme a tavalyi 2. helyezett D. Goes felett. Általában mindenhol az otthon játszó csapat győzött. A borsodi csapatok váltakozó si­kerrel szerepeltek. Két győzelem és három vereség a vasárnapi mérleg. Az egyes mérkőzésekről az alábbia­kat jelenthetjük: Miskolci Bányász— Egri Dózsa 3:1 (1:0) Pereces, 1000 néző vezette; Szól- lősi. M. Bányász: Boross — Kispál, Ver­ba, Bartus — Varga, Simkó — Ga­rami, Tátrai, Szabó, Pesti, Futó. Ed­ző: Dóczé István. A mérkőzés első felében csaknem végió a helyi csapat tartotta kezé­ben a mérkőzés irányítását. A soro­zatos támadások közepette több gól­helyzet is adódott, de a csatárok azo­kat sorra elügyetlenkedték. A 557 percben Tátrai a baloldalon futott el és beadását Garami értékesileite-. A II. félidőben kiegyenlítettebb lett a játék. Az egriek is sokat rohamoztak, de a pcrecesi védelem jól állt a. lá­bán, A 67. percben Szabót a büntető területen belül felvágták. A megítélt ll-est ugyanő értékesítette. Két perc- cél később Szabó átadását Pesti küldte a hálóba, a 83. percben az egri Révészt a játékvezető feleselés miatt kiállította. Az utolsó percben sikerült a vendégeknek szépíteniük. Jók: Boross, Verba, Tátrai, Pesti. Debreceni Kinizsi- Miskolci MTE 3:1 (0:1) Debrecen, 1000 néző. MMTE; Tölgyesi — Siffmann, Ti- ba. Farkas — Kiss J., Rád vány i — Simon. Gál, Molnár, Újházi, Béké­si. Edző; Stolcz Sándor. A mérkőzés első félidejében csak­nem végig a miskolci csapat táma­dott. a debreceniek alig jutottak el a miskolci kapu elé. Sok gólhelyzet is adódott, de a Munkás csatárai sorra kihagyták. Mindössze a 24. percben sikerült Molnárnak egy nagy lövésből megszereznie a veze­tést. a második félidő elején is a MMTE támadott többét, de a 20. percben Farkast indokolatlanul kiál litotta a játékvezető. Kiss J. húzódott hátra. Ez annyira megzavarta a MMTE védelmét, hogy a hazai csa­patnak sikerült 3 gólt elérnie. Jók: Tiba, Kiss J-, Molnár. Debreceni Honvéd— Rudabányai Bányász 1:0 (0:0) Debrecen, 2500 néző: Rtidabánya; Pásztor — Varga. Ko­sina, Szikszói — Tóth, Pores — Nagy I. , Barta, Kovács H., Csuzda, Nagy II. Edző.- Rozgova Gusztáv. Az erősen tartalékos rudabányai csapat már eleve védekezésre ren­dezkedett be, ami a mérkőzés nagy részében sikeres is volt. A jól tömö­rülő védelem sorra hiúsította meg a meg-megujuló Honvéd támadásokat. A helyes taktika sokáig nyílttá tudta tenni a mérkőzést. A II. félidő közepe táján egy erő­sen vitatható góllal a helyi csapat szerezte meg a vezetést. Ezután a ru- dabányaiak is többet támadtak, de a göllövés nem sikerült. Végeredmény­ben a mutatott játék alapján a töb­bet támadó D. Honvéd rászolgált as egygólos győzelemre. Jók: Pásztor, Kosina, Pores és Csuzda. Egercsehi Bányász— Kazincbarcikai MTK 3:0 (2:0) Egercsehi, 600 néző, KMTK: Vesselényi — Vályi, Palo­tás, Pete — Csepregi, Vécsei — Po- zsák. Hegedűs, Szalánczi, Kárász, Ruszkai. Edző: Pribelszki Gyula. A mezőnyben a hazaiak egyenran­gú ellenfelének bizonyult az újonc Kazincbarcika. A 37. percben Csep­regi megsérült, ezt követően a ha­zaiaknak két góllal sikerült megter­helniük a vendégcsapat hálóját. A második gól lesből esett. Ugyancsak lesgól volt a harmadik is. A játékidő második felében a kazincbarcikaiak támadtak többet, két nagy helyzetet ki is hagytak. Csepregi nagy lövése a kapufát találta el. mégis vesztesként hagyták el a játékteret. Jók: Vesselényi, Csepregi, Vécsei, Hegedűs. Somsályi Bányász— Bp. Tűzoltók 4:0 (2:0) Somsály; 500 néző, vez.: Rácz. Somsály: Kolonicska — Präger. Si­mon, Szucsányi — Burkovics, Zsák — Leskó, Sulyok, Borsodi, Kopac, Tóth. Edző: Simonyi Miklós. Heves küzdelem alakult ki a mér­kőzés első felében, a helyi csapat egyre-másra vezette támadásait és az a 28. percben góllá érett. Leskó le­futott a jobbszélen és a kifutó kapus mellett a hálóba lőtt. A félidő vége felé egy szögletrugásból beívelt lab­dát Borsodi értékesített góllá. A II. félidőben lanyhult a nagy iram és a vendégcsapat is vezetett néhány veszélyes támadást. A mér­kőzés végén újból a somsályiak roha­moztak és előbb Simonnak, 11-csből, majd az utolsó percben Tóthnak si­kerül t növelni a gólok számát. Jók: Kolonicska, Simon, Leskó, Borsodi. G. S. Egy sikertelen támadás... Az ózdi mérkőzésen kevés jó támadás* vezettek a hazaiak. Képünkön az« Je­lenet látható, amikor Landi elvetődve szedi fel a labdái zalai elül.- Fotót Antal István