Észak-Magyarország, 1958. november (14. évfolyam, 258-283. szám)

1958-11-04 / 260. szám

4 ESZARMAG Y AROItóZAO Kedd, 1958. november 4. sifíKmnG waoRSZQß Jól játszott a DVTK — ennek ellenére... Ferencváros—Diósgyőr 3:1 (1:0) Népstadion, 15.000 néző. Vezette: Bánk úti. Diósgyőr: Tóth — Werner, Szigeti, Jakobi — Solymosi, Paulás — Iván, Csányi, Papp, Fekete, Matisz. Edzó: Teleki Pál. Hazai támadásokkal indult az el­ső félidő. Baloldali támadás során egy lyukra játszott labdával Fenyve­si elfutott, beadását azonban a fede­zetlenül álló Albert elvétette. Ellen- támadás során szép diósgyőri táma­dás végén,Papp hatalmas lövése alig kerülte el Horváth kapuját. A, játékidőnek ebben a részében a diósgyőriek többet és veszélye­sebben támadtak. Mégis a Ferencváros érte el az első gólt. Veszélytelennek látszó akció so­rán partdobáshoz jutott a hazai együttes, a bedobott labda Oroszhoz került, ő felismerte a helyzetet, Rá­kosihoz játszott s a jobbszélső mint­egy 8 méterről védhetetlenül a kapu jobboldalába lőtt. 1:0 a Ferencváros javár.a. A gólra a vendégek heves tá­madásokkal válaszoltak, Papp, Ma­tisz. majd Fekete lövése szállt a ka­pu fölé. Egy perc múlva .Matisz be­adásét Mátrai csak szögletre tudta fejelni. A diósgyőri nyomásra a Ferenc , I város csatárai rajtaütésszerű tá­madásokat vezettek, ezt azonban könnyen hárították a DVTK vé­dői.. Az első félidő hátralévő részében vál­tozatos, nagyiramú volt a játék, amit általában meddő diósgyőri fölény jel­lemzett. Szünet után azonnal a DVTK lé­pett fel támadólag. Matisz előtt nyílt gólszerzési alkalom, a balszél^ő kö­zeli lövését azonban Horváth ragyogó érzékkel szögletre ütötte. A beívelt szögletrugás után Csányi lövése a ka­pufáról pattant vissza. Két perccel később Iván a jobbszé­len elhúzott, az alapvonalról a kö­zépre ívelt, beadását Fekete mintegy 8 méterről a hálóba lőtte, a gólt azonban a játékvezető érthetetlen módon les címén nem adta meg. Az 59. percben góllá érett a DVTK nyomása. Matisz beadását az üresen álló Csányi kapta és az összekötő pár méterről a hálóba helyezte a labdát. 1:1. Nem sokáig örülhetett a Diósgyőr­ből felutazott szépszámú szurkoló gárda a gólnak, mert a 74 percben a. tétovázó védők között Albert meg­szerezte a hazai együttes második gólját, 2:1. Láthatólag összeroppant a diósgyő­ri védelem, így a Ferencváros csatá­rainak sikerült harmadszor is a há­lóba lőni — Albert révén. 3:1. Harmadszor vészit el a Diósgyőr olyan mérkőzést, amit a pályán lá­tottak alapján meg kellett volna nyerqte. A Bp. Honvéd, az MTK uián ezúttal a Ferencváros ellen is jól ját­szott a csapat, gólt azonban csak egvet tudott szerezni, ami kevésnek bizo­nyult a győzelem megczerzéséhez. A DVTK csatárok az első félidőben 13, a másodikban pedig n lövést, küldtek a Ferencváros kapujára, a hazaiak pedig összesen az egész mé^ő^en 11-et, ebből viszont három gól szüle­tett. Ismét csak azt tudjuk hangsú­lyozni, hogy a DVTK ' iátéka meg­győző volt. de a góllövés nem ment. A DVTK-ban Tóth hiba nélkül vé­dett, a hátvédhármas ritkán, de dön­tő helyzetekben zavarba jött, amit a hazaiak ki is használtak. A fedeze­tek közül a fiatal Solymosi bemutat­kozása jól sikerült. A csatársor ezút­tal nemcsak lelkesen, de is i átszőtt. Bánkuti játékvezető döntő hibát vétett a DVTK első góljának meg nem adásával. — pa — Egy perc alatt dőlt el a mérkőzés sorsa ... Miskolc, 7000 néző. Vezette: Szi­geti L. Vizes, csúszós pályán a következő összeállításban játszott a miskolci csapat: Károlyi — Hargitai, Budai, Péter — Zombori, Kovács — Kékesi, Csorba, Gyetvai, Nyíri, Pataki. Edző: Balogh Sándor. Taktikai vereséget szenvedett az MVSC — állapították meg a szakér­tők a mérkőzés végén. Hogy miért volt a vereség taktikai? Azért, mert nem lett volna szabad l:0-ás vezetés után a második félidőben is nyilt si­sakkal játszani. Nem lett volna sza­bad a védelmet meglazítani azzal, hogy a két fedezet is állandóan táma­dó feladatot hajtott végre, ugyan­akkor a három hátvéd sem fo­gott szorosan embert és — máris megtörtént a baj. Azok a szakemberek, akik így nyi­latkoztak, igen jól látták a mérkőzés képét. Most utólag helyt kell adnunk ennek a megállapításnak: az MVSC taktikája, az állandó támadás, a csa­társornak a két fedezettel való erősí­tése 72 percig jó volt. Viszont egy perc megingás elegendő volt az el­lenfélnek, hogy a maga javára fordít­sa a mérkőzés állását. Az első félidőben a tatabányai csa­pat kezdett jobban, helyzeteket is dol­goztak ki csatáraik, de Dombai egy alkalommal melléfejelt, majd éles lapos lövését védte remekül Károlyi. Az első helyzetek után mind job­ban feljött a hazai csapat, de kö­rülményesen játszó csatársora nem bírt a kemény tatabányai védelemmel. A 44. percben Nyírit felbuktatták mintegy 18 méterre a kaputól. A sza­badrúgást Csorba hajtotta végre és nagyerejű lövése után a felső sarok­ba vágódott a labda. 0:1. ■ ■ ■■■ ■ ..... ooo T atabányai Bányász—MVSC 2:1 (0:1) Szünet után a vendégcsapat kez­dett jobban, de tíz perc után fel­jött az MVSC. Két helyzet ma­radt kihasználatlanul. A 73. percben Szovják futott el a jobbszélen, majd élesen középre adott és Lahos előrevetődve laposan a bal alsó sarokba fejelte a labdát. 1:1. Még fel sem ocsúdott a közönség, amikor újrakezdés után Farsang De­lihez adta a labdát. Deli kapuraívelt és Károlví a beívelt labdát kiütötte, majd elesett és Bíró közelről a háló­ba fejelte a Tatabánya második gól­ját. 2:1. Két perc múlva újra az MVSC hálóiában táncolt a labda, de a gólt a játékvezető les címén nem adta meg.-------------------------ooo A közepes iramú és színvonalú mérkőzésen az első félidőben in­kább az MVSC, szünet után a Tatabánya játszott jobban. 72 percig úgy látszott, hogy az MVSC hagyja el győztesen a pályát, de egy perc elegendő volt ahhoz, hogy a vérszegényen játszó bányász csatá­rok kétszer is bevegyék a hazaiak hálóját. Az MVSC-ben Károlyi, Budai, Zombori, Kovács, Gyetvai, míg á Ta­tabányában Polgár (a mezőny leg­jobbja) Farsang, Peller és Bíró ját­szott a legjobban. A játékvezető, főleg az első félidő­ben, többször tévedett. L. P. A győzelemsorozat Jászberény eilen is folytatódott Miskolci MTE—Jászberényi Vasas 4:0 (2:0) (Tudósítónktól.) Népkert, 3500 néző. Vezette: Sze gedi. Az MMTE összeállítása: Dargai — Horváth, Siffman, Farkas — Pál, Sza­bó — Dévai, Kiss, Dobos, Deák Pasztrovics. Edző: Csorba Károly. A sáros, vizes, tócsákkal tarkított talajon nehezen alakult ki helyzet, ennek ellenére Kiss már a 4. perc ben gólt lőhetne, de tiszta helyzetben a fair?ön fekvő jászberényi kapusba lőtte a labdát. Az első negyedórában a vendégcsapat jobban birta a »sár- dagasztást«, határozott fölényt har­colt ki. A 18. percben óriási gólhelyzetet hagyott kihasználatlanul a mis­kolci csapat. A döntetlen igazságosabb lett volna Budapesti Spartacus—Borsodi Bányász 1:0 (1:0) Apaiffi-utca, 1000 néző. Vezette: Kiss. A bányász csapat a következő ösz- szeál'Lításbáin lépett a pályára: Ve­ress — Nuszbaum, Csetfalvi, Czék- mány — Bernes, Sztibor — Baranyi, Vécsei, Kamkulya I, Golitkó, Újházi. Edző: Mező Jenő. Kezdés után a hazai csapat vezeti az első támadást. A másik oldalon a 12. percben Vécsei 15 méterről mellé lő. A 15. percben megszerzi a veze­tést a hazai csapat. Újházitól Varga elveszi a labdát, Csinoshoz továbbít, ő szépen be­ad és Németh kapásból a jobb felső sarokba lő. 1:0. A gól felvillanyozza a bányászcsapa­tot, szebbnél szebb támadásokat ve­zet. A hazai csapat kapuja nagy nyomás alatt áll. Koczó a 16-oson kézzel üti le a labdát. Kankulya I a somfaiba lövi a szabadrúgást. A visszapattanó labda Újházi elé pat­tan, de naigy helyzetben mellé lő. A 40. percben Bencs tör előre, középen mintegy 25 méterről nagy lövést küld Zsikla kapujára, a bal felső saraikba tartó iabdát Zsikla csaik nehezen tudja védeni. Szünet után megélénkül a játék, erősebb az iram. A bányász csapat a 49. percben Bencs 30 méteres lövésével újabb .gólveszélyt jelent Zsikla kapu­jára. A kapus csak szögletre tud hárítani. Baramyi szögletrúgását Golitkó öt méterről fölé lövi. Nagy gólhelyzet volt! A bányász csapat hevesen rohamoz, a hazai csapat teljesen beszorul A 81. percben szép támadást vezet a bányász csapat. Sztibor, majd Vécsei a labda útja, akitől Újházi kapja, két védőt is kicselez, Zsikla is kiszalad a kapujából, Újházi azonban az üres kapu mellé lő. A 86. percben Kan­kulya szökteti Golátkót, aki 18 méter­ről nagy kapufát lő. A hátralévő percekben is a bá­nyász csapat támad többet, de a csa­társora nem tud lövéshez jutni a túl keményen játszó hazai védelemmel szemben. A Borsodi Bányász is korszerű játékkal rukkolt ki, csatársora azonban a kínálkozó gólhelyzete­ket a jól záró és időnként túl keményen játszó hazai csapat védelmével szemben nem tudta kihasználni. Sokkal határozottabban kell játszani a bányára; csatároknak, ha a jövőben meg akarják tartani az élcsoportban a helyüket. Veress kevés feladatát jól látta el. A hátvédihánna&bód ezúttal a két szélső hátvéd játszott jobban, míg Csetfalvi gyengébben. A két fedezet közül Bencs volt a jobbik. A csatá­rok közül időközönként csak Újházi nyújtott elfogadható játékot. Kiss közeli lövése Baloghró! Dobos elé pattant, aki lövés helyett Pasztro- vicshoz továbbított, a balszélső addig forgolódott, míg a védők menteni tud tak. A 30. percben Pál messziről kül dött erős lövését a kapus kiejtette, Kiss villámgyorsan ott termett és elég nehéz szögbői a hálóba rúg­ta a labdát. 1:0. (Kiss szemfülessége most jól érvénye­sült). A gól után Jászberény mezőny fölényt harcolt ki, de a Munkás vé­delme biztosan hárított. A 40. perc­ben Pasztrovics kiugrott a védők kö­zött, Balosrh Önfeláldozóan beledobta megát a lövésbe. A 41. percben Dobos ügyes csel után kiugrasztotta Pasztrovicsot, aki remekbeszabott lövést küldött a balsarokba. 2:0. Szünet után Jászberény erősen szo­rongatott. Dargainak két esetben is minden tudására szüksége volt, hogy megmentse hálóját a góltól. Az 54. percben Dobos vitte fel a labdát, ön­zetlenül Pasztrovicshoz pöccintett, akinek egyből leadott gyönyörű lövé­se védhetetlenül szállt a balsarokba. 3:0. A 61. percben Szántai erős lövését Dargai csak szögletre tudta men­teni. A továbbiakban mezőnyjáték, inkább a vendégcsapat volt fölényben. A 87. percben Dobos lerázta az egész vé­delmet, éles lövése a kapufa éléről vágódott a hálóba. 4:0. Az irreális talaj nehézzé tette a mérkőzést, a mély talajon inkább küzdelem alakult ki, mint játék. A miskolci csapat tartja kitűnő imá­ját, hétről-hétre jobban iát«zik. Jász­berény csak a mezőnvben volt egyen­rangú ellenfél. Az MMTE minden játékosa dicséretet érdemel, önfelál­dozó, lelkes játékáért. Alig volt gyen ge pontja a csapatnak, úgy mint a múlt héten, csak árnvalati különbsé­gek voltak az egyes játékosok között. A sok jó közül elsősorban, Deák (a mezőny legiobbja). Hor­váth. Siffmann, Farkas. Pál és Pasztrovics érdemel külön dicsé­retet. Sándor Nándor Fényünnep Hejőkeresztúron Nem volt még ünnep, mely annyira lázba hozta volna a falut, mint az október utolsó napján megtartott fényünnep. Az utak, udvarok tisztára seperten várták a vendégek seregét. Az iskolaudvaron hatalmas üstökben főtt a tyúkleves, a serpenyők orrcsiklandó illatokkal fűszerezték tele az utcán fulkározó októberi szellőt. Ünneplőbe öltözött a falu apraja-nagyja. Este hat órakor zsúfolásig telt az iskola. Szűnni nem akaró tapssal, éljenzéssel fogadták a falu dolgozói a terembe lépő Csergő János kohó- és gépipari minisztert, Prieszol József elvtánsat, a megyei pártbizottság első titkárát s mindazokat, akik meghozták a fényt a falunak. Papp Arzén igazgató-tanító ünnepi beszédében meleg szavakkal méltatta a falu villamosításának jelentőségét. A füstölgő petróleumlámpák eltűnnek — mondotta —, a villany új korszakot nyit a község életében. Csergő miniszter elvtárs felszólalásában elmondotta, hogy ez év elején részt vett itt egy tanácsülésen. Akkor megígérték, hogy még ebben az évben kigyullad, a villany Hejőkeresztúron. — Megígértük, mert hit­tünk abban, hogy ígéretünket teljesíteni tudjuk. A dicséret — mondotta a miniszter — nem engem illet, a munkások érdeme az, hogy ma sor ke­rülhetett a fény ünnepére, de nem tudtuk volna ígéretünket teljesíteni, ha a munkások nem kapják meg a legmesszebbmenő támogatást a köz­ség lakosságától. A munkások és parasztok nagyszerű összefogásának eredménye lett az, hogy jóval a határidő előtt sikerült befejezni a község villamosítását. Ebben a munkában az egész dolgozó magyar nép munkája benne rejlik. A miniszter a továbbiakban arról beszólt, hogy a választás napján mindnyájan «­egy szívvel-lélekkel szavazunk majd a dolgozó ncp jelöltjeire, s ha a képviselők teljes bizalmat kapnak, a nép elképzelései valósággá lesznek, mert a népből származó országvezetőknek egyetlen céljuk van: a dolgozó nép boldogulásán munkálkodni. Használják jó egészséggel a villanyt. Simor Antal, az Észalcmagyarországi Áramszolgáltató Vállalat egri igazga tóságának vezetője megemlékezett arról, hogy Juhász Pál vil­lanyszerelő brigádját Hubai László mérnök vezetésével, kiváló munkát végzett. Augusztus vége felé kezdtek munkához. Nem volt könnyű feladat ilyen rövid idő alatt elvégezni ezt a munkát. A község átlagon felüli tár­sadalmi munkahozzájárulásával azonban megbirkóztak a feladattal. Ez a munkateljesítmény is bizonyítja, hogy ha ez a két osztály összefog, cso­dákra képes. A kis szívet-lelket melegítő kultúrműsor után a vendégek a felső iskolába vonultak, ahol már gazdagon megterített asztalok várták őket. A szakácsnők ki tettek magukért! A nagy ünnepnek megfelelő finomsá­gokkal tették emlékezetessé ezt a napot. A kiadós vacsora után borral teli üvegeik kerültek az asztalra. Kor­mos Gyula római katolikus lelkész pohárköszontőjóben éltette az alkotó magyar nép felszabadulás utáni eredményeit. — Bármerre megyünk az országban — mondotta —, mindenütt új dolgok, nagyszerű alkotások fogadják az embert. Ezekben az alkotásokban egy szabadságra ébredt nép soha nem ismert életakarása, békeszándéka rejlik. Az egyháznak kötelessége minden tőle telhetőt megtenni, hogy a maga munkájával is segítse a népet boldogu­lásában. Mivel a lélek testben lakozik, azon keil lennünk, hGgy az ember testi szükségleteit a legmesszebbmenőikig kielégíthesse. Aki jobban él. a leikével iá többet törődhet. Ez az eredmény csak egy kicsike láncszeme annak a nagyszerű eredménysorozatnak, amelyet a magyar nép új veze­tőinek áldásos irányítása mellett elért. November 16-án ezekre a veze­tőinkre adjuk szavazatunkat, hogy még több eredménnyel gazdagíthas­sák népünk életét. Isten áldását kérem további munkájúkra — mondotta befejezésül. Ezek után Prieszol József elvtárs emelkedett szólásra. — Engedjék meg, hogy a megyei pártbizottság nevében meleg, sze­retettel köszöntsem, önöket .és, azokat,. akik ilyen ^nagy örömet szereztek Hejőíkeresztúr dolgozó népének. Bizony sokat fejlődtünk mi az elmúlt 13 év alatt. A. múlt urai mennyit papoltak arról, hogy a nép, a munkásosz­tály nem ért a vezetéshez. Ez a nép 13 éves tetteivel a történelem szemét­dombjára dobta a világtörténelem egyik leggyalázatosabb legendáját. Be­bizonyította, hogy ért a vezetéshez. Elért eredményeink elsősorban a munkásosztálynak köszönhetők. Munkájával bebizonyította, hogy a társadalom leghaladóbb osztálya. A munkásosztály hatalmas erőfeszítéseiben támogatásra talált a dolgozó pa­rasztság részéről, de ez a támogatás korántsem elegendő. A mezőgazdaság nem tart lépést a fejlődéssel. Milyen felemelő érzés lett volna, ha a brüsszeli világkiállításon elnyert 8 nagydíj között a mezőgazdaság díja is ott lenne. A munkásosztály érdeme ennek a községnek a villamosítása is. De a parasztság még mindig nem juttat elegendő élelmiszert a mun­kások asztalára. A szocialista nagyüzemi gazdálkodással lenne csak ké­pes a magyar parasztság elegendő árut termelni. Én bízom abban, hogy a magyar parasztság nemsokára felzárkózik a munkásosztály mellé és méltóképpen veszi ki részét az országgyarapításból — fejezte be felszó­lalását Prieszol József elvtárs. A község dolgozói és a meghívott vendégek a késő éjjeli órákig ejtyíltt maradva ünnepelek a villanyt, mely 151 lakóházból tessékelte ki a szemrontó petróleumlámpát — és ez a fény áldott sugaraival nemcsak 4 szobasarkokat világítja meg, a fejekbe is bevilágít, hogy elűzze onnan •á szellemi sötétség árnyait is. (0. m.)-ooo­Az Értelmiségi Klub novemberi programja November 5-én 19 órakor: Hajóval a Balkán-félsziget körül (Vetített- képes útibeszámoló Albániáról, Gö­rögországról és Bulgáriáról.) Előadó: Borbély Sándor hidrológus, a TIT barlangkutató csoportjának vezetője. November 6-án 19 órakor: A Nagy Októberi Szocialista Forradalom (Emlékünnepély.) Előadó: Gyárfás Imre megyei szakfelügyelő. November 8-án 19 órakor: Lukács György nézeteinek marxista bírá­lata. Előadó: Szigeti László, a Műve­lődési Minisztérium munkatársa. November 13-án 19 órakor: A nők egészségügyi problémái. (A nő kér­dez — az orvos válaszol.) Előadó: dr. Nemecskay Tivadar' egyetemi magántanár, kórházi főorvos a TIT orvostudományi szakosztályának el-1 nöke. November 15-én 19 órakor: Eg­ressy-est. Előadó: dr. Csorba Zoltán tanár, a szabadegyetem vezetője. November 20-án 19 órakor: 40 éves a Magyar Kommunista Párt. Előadó: Kukucsika János elvtárs, a TIT poli­tikai szakosztályának elnöke. November 22-én 19 órakor: Tóth Árpád-est. Előadó: Kardos László, a budapesti Eötvös Lóránd Tudomány- egyetem tanára. November 27-én 19 órakor: A szo­cialista mezőgazdaság problémái me­gyénkben. (A biológiai és a mező gaz­dasági szakosztály közös rendezvé­nye.) Előadó: Csenregi János megyei főzoológus, a TIT agrártudományi szakosztályának elnöke. November 29-én 19 ómkor: Bor­sodi írók szerzői estje. Az Értelmiségi Klub rendezvényei­re minden tagtársat és érdeklődőt meghív és szeretettel vár a klub- tanács. Szotyori János tarján 1:0. Az NB I. többi eredményei: Újpesti Dózsa—MTK 2:1, Csepel Bp. Honvéd 3:2. BVSC—Szombathely 1:1. Vasas—Győr 0:0, Dorog—Salgó­Szegedi EAC — Ózdi Vasas 3:0 (3:0) Szeged. 5500 néző. Az ózdi csapat összeállítása: Szán­tó — Kovács I, Róth, Hajner — Fer- dínánd, Derenkó — Borbás II, Zalai, Siska, Kismarton, Rubint. Edző: Nagy András. Mindkét félidőben az NB Il-es listavezető szegedi csávát volt in­kább fölényben. Az első félidőben helyzeteit jól kihasználta a szegedi csatársor. Szünet után sokkal jobban zárt az ózdi védelem, a csatárok előtt is nyílt gólszerzési alkalom, de ezeket sorra eliigyetlenkedték. Az ózdi csapatból Róth, Hajner és Ferdinánd játszott a legjobban. A Keleti-csoport további NB. Il-es eredményei: UTTE—Egyetértés 2:1. DVSC— Ceglédi VSC 2:0 Bp. Előre—Kecske­méti Dózsa 4:2, Pénzügyőrök—Salgó­tarjáni SE 3:1, Szolnoki MÁV—Sze­gedi VSE.2.0.