Észak-Magyarország, 1958. november (14. évfolyam, 258-283. szám)

1958-11-25 / 278. szám

4 «SZAKMAGYARORSZÄG Redd, 1§58. november 25. ■sí a maß vq Nagy fölényben volt a magyar válogatott Magyarország—Belgium 3:1 (1:1) Népstadion 60.000 néző. Vezette: Lemesics (Damjani, Erlich, mindhá­rom jugoszláv.) A magyar válogatott összeállítása: Török — Mátrai, Sipos, Sárosi — Bundzsák, Kotász — Sán­dor, Göröcs, Tichy, Bodon, Bencsics. (A 43. percben Bodon helyett Csor­dás állt be.) Az év utolsó válogatott mérkőzé­sén nyújtotta idei legjobb teljesít­ményét a magyar csapat. Megérde­melt volt a győzelem. Az egész mér­kőzés alatt mezőnyfölényben volt a magyar válogatott. Főleg az első fél­időben volt nagy a nyomás a bel­gák kapujára. Ekkor a vendégcsapat sokszor 10 emberrel is védekezett. A magyar csapat játékának az volt a jellemzője, hogy a két fedezet nagy­szerű formában valósággal tömte a csatársort és a szervezett védeke­zést nyújtó belgák ellen is sok gól­helyzete volt a magyar csatároknak. Már az első félidőben is több gólt lőhettek volna a magyarok, de igen sok jó helyzet maradt kihasználatlanul a pontatlan lö­vések miatt. A sok pontatlan lövés mellett igen jói védett a belga csapat kapusa, Vanderstappen, aki a lövések soroza­tát tette ártalmatlanná­Az első félidőben Göröcsnek sike­rült megszereznie a vezetést, 18 mé­terről vágta a labdát a kapu jobb al­só sarkába- .A félidő utolsó percé­ben a belgák középcsatára nagy le­sen kapta a labdát, a játékvezető és a partjelző továbbengedte és Mal- lants kiegvenlitett. l:l-re alakult te­hát az első félidő eredménye. A második félidő elején kiegyenlí­tett volt a játék. Ekkor a belgák is vezettek formás támadásokat, de nem bírtak a magyar védelmen ke­resztül törni. Az első negyedóra után újból át­vette a magyar csapat a játék irányítását és a mérkőzés végéig nagy volt a magyar fölény. Hiába tömörült ekkor is a belgák védelme, két mintaszerű akció ered­ményeként sikerült két gólt elérni! A 63. percben Tichy Göröcsnek ad­ta a labdát, az összekötő Sándort szöktette, aki villámgyorsan egész az alapvonalig futott, onnan lapo­san középre gurított és a befutó Tichy nagy gólt lőtt a kapufa köze­lében a hálóba: 2:1. Egy-két helyzet kihagyása után Bundzsák egy csel után Tichyt szök­tette a 72. percben. Tichy Csordás­nak adta a labdát, majd tőle vissza­kapta és két csel után a jobb alsó sarokba lőtte a magyar csapat har­madik gólját: 3:1. A mérkőzés végén az volt az álta­lános megállapítás, hogy a kisebb hibáktól eltekintve ezen a mérkőzésen nyújtotta a magyar csapat az idei válogatott mérkő­zések közül a legjobb teljesít­ményt. A magyar csapatból Sárosi, Sándor, Kotász, valamint Bundzsák játszott a legjobban. (jóiképtelen csatársora volt a B. válogatottnak Magyarország B.-ßdgium B. 1:1 (1:1) Charleroi, 25.000 néző. Vezette: M. P. Roomer (holland). A magyar B. csapat a következő összeállításban játszott: Tóth — Kárpáti, Szigeti, Dudás — Paulás, Kleibán — Iván, Vasas, Mo­nostori II., Pál, Fenyvesi. (Szünet után Iván helvett Rákosi lett a jobb­szélső.) Jellemzője volt ennek a találkozó­nak, hogy a magyar csapat nem tar­totta be a taktikai utasításokat és minden támadást a középen igyekez­tek vezetni. A tömören védekező belgák így könnyen szerelték a tá­madásokat. A magyar csatárok nem húzták szét a mezőnyt, — a szélsők foglalkoztatásával, — és az is hiba volt, hogy a szélsők nem mentek hátra labdáért. Amikor pedig a ma­gyarok a magas játékot erőltették, rendre alulmaradtak fejelésben a belga játékosok mellett. Az első félidőben a hazai csapat szerezte meg a vezető' gólt, egy szög- letrugásnál Lambert ívelte be a lab­dát, amit Willems a hálóba fejelt. Csak a félidő utolsó percében sike­rült egyenlítenie a magyar csapat­nak. Egy szabadrúgás után Fenyvesi kapta a labdát, egészen az alapvo­nalig futott vele, onnan középre ívelt. Igen nagy volt a kavarodás és a labda az előrehúzódó Kárpátihoz került. A jobbhátvéd mintegy 18 méterről a jobbsarokba lőtt, 1:1. A magyar csapásban Tóth, Kár­páti, Paulás játszott a legjobban. Elől Vasas és Monostori II. igyeke­zett­Mire képes a Borsod megyei ifjúsági válogatott? A elviben feltett kérdésre szerdán délután fél 2-kor kezdődő mér­kőzés után kapjuk meg a választ. Ekkor játszik az ifjúsági válogatott a Szabolcs megyei ifjúsági válogatott csapat ellen az MLSZ által kiírt bajnokság keretében. Kíváncsian várjuk a megyei ifjúsági válogatott be­mutatkozását. A szakvezetőktől nyert értesülés szerint a mostani váloga­tott nagyobb játékerőt képvisel, mint a tavasszal szerepelt tizenegy. A Borsod megyei csapatot 14-es keretből állítják össze. A keret tagjai a kö­vetkezők: Szobonya, Varga, Békey, Perecsi, Rácz, Csiba, Vécsey, Vere- bélyi, Erdős, Szávai, Kovács, Dévai, Hegedűs, Vályi. Reméljük, hogy szerdán délután szép játéknak és hazai győzelem­nek leszünk tanúi a népkerti sportpályán.--------------------------ooo—-----------------------­A z első félidőben mereven játszott a Munkás Szegedi \SE—Miskolci MTE 5:2 (3:0) (Tudósítóinktól.) Szeged, 2500 néző. Vezótte: Csiba. Az MMTE összeállítása: Szobonya —Horváth, Siffman, Farkas—Pál, Szabó—Nagy, Kiss, Dobos, Deák, Pasztrovics. Edző: Csorba Károly. A Munkás kezdte a játékot, de a Szegedi Vasutas már a 3. percben gólt ért el. A szabadon hagyott bal­szélső átívelte a labdát a jobbóssze- kötő helyén kiugró Beckemek, aiki a kifutó Szobonya mellett a kapu­ba továbbított. 1.0. A gól után Nagy kiugrott a védők között, középre gurított, de Kissi gyengén kapu mellé lőtt. A 8. percben a szegedi jobbszélső középre ívelt, Szobonya rosszul futott ki, elvétette a labdát, Bischof az üresen hagyott kapuba fejelt. 2:0. (Nagy pótyagól.) A továbbiakban a mezőnyben mindkét csapat sok átadási hi­bát vétett, s ezért komolyabb helyzet egyik kapu előtt sem alakult ki. A 42. percben tömörülés támadt a miskolci kapu előtt, az üresein ha­gyott Becker a lepattanó labdát nagy erővel a bal felső sarokba lőtte. 3:0. Szünet után a miskolci csapat kei*ült fölénybe, mégis a szegediek értek el gólt. Az 51. percben a bal­összekötő felvitte a labdát, Becker- hez továbbított, aki a késlekedő vé­dők mellett a kapura lőtt, és a gyenge lövés a rosszul helyezkedő Szobonya mellett a kapuba gurult. 4:6. A miskolci csapat továbbra is erősen támadott, a 66. percben Far­kas vitte fed a labdát, 20 méterről nagy lövést küldött e kapura, Uhrin a labdát kiejtette és a jó- ütemben érkező Nagy nehéz hely­zetből a hálóba gurított. 4:1. A miskolci csapat három perc múlva újabb gólt ért el. Farkas hosszain keresztbeívelt labdájával Kiss ki­ugrott a védők közül, és 12 méter­ről nagy gólt lőtt a bal felső sarok­ba. 4:2. A szegedi csapatot a gól naugyon megzavarta. úgy nézett ki, hogy a Munkás egyenlíteni tud, de egy újabb, váratlan potyagól a ■ csapatot teljesen letörte. A 77. percben a szegedi jobbszélső szabadrúgást ívelt előre, és a kapu­jából fölöslegesen kifutó Szobonya mellett Becker a hálóba fejelt. 5:2. Említésre méltó esemény a mérkő­zés további' folyamán nem történt. Balszerencsés előzmények után vesztett Szegeden a miskolci csapat. A hosszú, 400 kilométeres utazástól fáradt játékosok, — bár a Munkás több mint két hete a Szegedi Vas­utasnál bejelentette igényét — nem jutottak alvóhelyhez. így a játékosok éjjel 1 óráig az utcán járkáltak, míg végül egy turista tömegszálláson kaptak helyet, ahol megfelelően pi­henni nem tudtak, fáradtan, össze­törve álltak ki a mérkőzésre. A já­ték képe és a helyzetek alapján a gólarány túlzott. Az első félidőben a miskolci csapat nem talált magára és a védelem időnkinti megingását a szegediek kihasználták. A csapatból Deák nyújtotta a legjobb teljesít­ményt, de Farkas és Szabó is megfe­lelően játszott. Sándor Nándor NB III. Északi csoport. * Mezőkövesd—K. Lombik 4:1 (1:0). Mezőkövesd 1500 néző. Mindvégig sportszerű keretek között zajlott le a ^ mérkőzés. A hazai csapat végig irányította a játékot és megérdemelt biztos győzelmet aratott a mezőny­ben szépen adogató budapesti ellen­fele ellen. G: Ittes (2), Lánczos és Kiss IT. A mezőkövesdi csapatból ez­úttal Bartha, Ittes és Sereg játékát lehet megdicsérni. Kazincbarcika—TRANS VILL 4:2 (2:1). Kazincbarcika, 300 néző. Végig jobban játszott a hazai csapat. Főleg a második félidőben voltak nagy fölényben és több gólt is lőhettek volna a csatárok, de három kapufán kívül összesen négy alkalommal tud­ták bevenni ellenfelük kapuját- Gól­lövők: Farkasfa]vy. Erdős, Balogh, Alapi II. Jók: Alapi I., Alapi II., Er­dős, Bándi. Ganzvagon—Putnok 2:0 (1:0). Bu­dapest, 200 néző. 75 percig igen nagy fölényben játszott a putnoki csapat, de gólképtelen csatársora nem bol­dogult a jól védekező Ganzvagon vé­delmével. A Dutnoki csapatból Ba­lázs, Kardinál és Törőcsik játéka emelkedett ki. Az MVSC-lányok megnyerték a magyar bajnokságot Miskolci VSC -Debreceni VSC 6:4 (3:1) Miskolc MVSC pálya. Vezette: Keszthelyi. Kispályás kézilabda NB. I. Utolsó bajnoki mérkőzésére a kö­vetkező összeállításban lépett pályá­ra az MVSC: Fazekas — Novak, Árpádné, Kas- sainé, Furmanné, Csizmadia, Lövei. Csere: Bukta, Baluch, Polgár, Leskó. Nagy izgalmakkal kezdődött a mér­kőzés. A játékosok idegességükben sokszor elvétették a labdát. Hiába támadott többet a hazai csapat, az első percekben nem sikerült gólt el­érnie. A miskolci csapat fölényét há­rom kapufa jelezte. A 13. nercben járt az óramutató, amikor Árpádné remek felsősarokba lőtt góljával megszerezte a vezetést. A gól után egyre jobban játszott az MVSC és Árpádné újabb gól­ja bizonyította, bogy jobb a mis­kolci csapat. Pillanatnyi megtorpanás következett, melyet a debreceni Arany ki is hasz­nált, 2:1. A hátralévő időben is a miskolciak kezén vándorolt a labda, majd Furmanné lövése vágódott éle­sen a hálóba, 3:1. Ezünet után a debreceniek értek el először gólt Sarkadi révén: 3:2, de utána az MVSC szebbnél-szebb tá­madásokat vezetve. Árpádné. Kassai- né, majd újra Árpádné góljával már 6:2-re vezetett. Hat perc volt már csak hátra, amikor a vendégcsapat erősített és Arany két góljával 6:4-re alakította a mérkőzés állását, mely a végeredmény is lett. A mérkőzés után felbomlott a rend a pályán. A szurkolók me­leg szeretettel ünnepelték az MVSC női kispályás kézilabda csapatát, Magyarország 1958. ^évi bajnokát. A győztes lányok örömükben egy­másra borulva sírtak. Nem kis dol­got hajtottak végre! Tavaly veretle­nül nyerték meg az NB II. bajnok­ságot, majd veretlenül nyerték meg az osztályozó küzdelmeket és első éves NB I-es szereplésüket is teljes siker koronázta: bajnokságot nyer­tek! A mérkőzés végén Györffy Endre, a csapat edzője, Árpád Jenő, a csapat intézője és Lechner Sándor szakosz­tályvezető egymás kezét szorongat­ták és jól láttuk, hogy — szégyen ide, szégyen oda, — mindháromnak könnyes volt a szeme a boldogságtól. A csapat minden tagja tudása legjavát nyújtotta a mérkőzésen és mindent elkövetett a siker ér­dekében. Amikor már lecsillapodtak a ke­délyek — beszélgettünk Árpád Jenő intézővel: — Igen boldogok vagyunk mind­nyájan — mondotta Árpád sport- társ —•, hogy titkos vágyunk telje­sült. Amikor a tavaszi fordulók után az első három helyen voltunk holt­versenyben, akkor már reményked­tünk, hogy sikerülni fog az őszi mér­kőzések után az, amire csak kevesen számítottak: bajnokságot nyerni. — Ősszel nem ment minden a legna­gyobb rendben. Egy-két váratlan pontot adott le a csapat, de az utol­só mérkőzéseken nagyszerű formá­ban sikerült annyi pontot szerez­nünk, hogy bajnokok lettünk. Az el­következendő időben sokkal na­gyobb gondot fogunk fordítani az utánpótlás nevelésére. A csapat tagjai közül egyikkel sem tudtunk beszélni. Vidáman énekel­tek a klubhelyiségben. Az idegesség feloldódott, ünnepelték győzelmüket. Teljesítményük minden dicséretet megérdemel, ök az elsők, akik NB I-ben bajnokságot nyertek a miskol­ci csapatok közül. További sikereket kívánunk az MVSC női kispályás ké­zilabdázóinak. Kézilabda NB I. férfi mérkőzések Bp. Szpartakus—DVTK 11:9 (6:7). Diósgyőr, férfi mérkőzés. Vezette: Perényi. Az első félidőben jól játszó diós­győri csapat szünet után kiengedte a biztos győzelmet kezéből. Mentsé­gükre szolgál, hogy hétközben is bajnoki mérkőzést játszottak. A DVTK góljait: Tóth (3), Kovács (2). Selmeczi, Duró, Tomorszky, Surányi szerezték. DVSC—MVSC 11:10 (6:6). Miskolc. Férfi mérkőzés. Vezette: Perényi; Meglepetés a miskolci csapat vere­sége a kiesett DVSC-tol. Az MVSC «óljait: Zsíros (4), Macskási, Lakatos (2—2), Gyöngyösi, Héresz I. szerez­ték. Kosárlabda NB I. férfi. Az NB II. Keleti csoport állása: 1. Szegedi EAC 12 9 1 2 30: 7 19 2-3. Borsodi B. 11 6 3 2 22:11 15 2.-3. Debr. VSC 12 6 3 3 16: 8 15 4. Bp. Szpart. 12 4 6 2 19:16 14 5. Jászberény 12 6 2 4 22:19 14 6. Egyetértés 12 4 4 4 17:15 12 7. Szegedi VSE 12 4 4 4 16:16 12 8. Misk. MTE 12 4 3 5 17:19 11 9. UTTE 12 4 3 5 11:15 11 10. Ózd 11 4 3 4 13:21 11 11. Bp. Előre 12 4 2 6 21:26 10 12. Cegléd 12 4 2 6 12:22 10 13. Pénzügyőrök 12 2 5 5 12:14 9 14. Kecskemét 11 3 3 5 11:16 9 15. Salg. SE 12 2 5 5 12:23 9 16. Szolnok 11 3 1 7 12:15 7 NB III. Északkeleti csoport Di. Bányász—Nyíregyházi Építők mérkőzése az első félidő 15. percé­ben — amikor a diósgyőri csapat l:0-ra vezetett, — a nagy köd miatt félbeszakadt. Perecesi TK—Debreceni EAC 2:2 (1:1). Pereces, 200 néző. Közepes ira­mú mérkőzésen kiegyenlített játék volt. A DEAC szerezte meg a veze­tést, de az l:l-es szünet után a ha­zai csapat jutott vezetéshez. A 80. percben a debrecenieknek sikerült öngóllal kiegyenlíteniök. Góllövők: Futó, Miskovics, illetve Cséfalvi, Zvára (öngól). A hazai csapatban Nagy, Miskovics és Futó játszott a legjobban. Ormosbányai B.—Tiszalök 0:0. Ormosbánya. 600 néző. Ilyen sok helyzetet művészet kihagyni, — volt a megállapítás a mérkőzés végén. Akik ezt mondták, igazat mondtak, mert. az ormosbányai csatárok a leg­jobb helyzeteket is sorra elhibázták. A csapatból Krizs játékát lehet ki­emelni, a többiek nem nyújtották azt, amire képesek.-----------o--------— M egyei labdarugóbajnokság I. o. Mezőcsát—Rudabánya 1:1, Szeren­csi Kinizsi—Szikszó 5:0, Szuhavölgyi Bányász—Somsály 4:1, Bánszállás— Szerencsi MÄV 2:0, Edéiény—Sáros­patak 8:0, Felsőzsolca—Sátoraijauj helyi MÁV 3:0, Miskolci Erdész- Miskolci Előre 1:0, a Farkaslyuk— Borsodnádasd mérkőzés a nagy köd miatt elmaradt. Diósgyőri VTK — Szombathelyi Haladás 65:50 (31:18), Diósgyőr. A hazai csapat végig a kezében tartot­ta a játék irányítását és javuló for­mában győzte le ellenfelét. Kosárdo­bók: Marosi (18), Sebők (18), Judt (11), Káló (10), Karádi (9), Benyó (4), Árvái (1). Női mérkőzés Diósgyőri VTK—Székesfehérvári Vasas 56:54 (25:26). Diósgyőr. Szinte az egész mérkőzésen a fehérvári csa­pat vezetett. Volt egy időszak, ami­kor már hat ponttal elhúztak. A DVTK-lányok azonban nem adták fel a küzdelmet és 35 másodperccel a befejezés előtt kiegyenlítettek. A fehérváriaktól megszerezték a labdát és 21 másodperc volt hátra, amikor Ka.marás István edző időt kért. Idő után egymáshoz adogatták a labdát, majd az utolsó pillanatban Pusztai kettős kosarat ért el és két ponttal sikerült a csavatnak győznie. Kosár­dobók: Káló M. (20). Kalo I. (16), Ka- marásné (7), Pappné (6), Pusztai (4), Horváth (3). Jól játszott az egész csa­Röplabda NB I. férfi. Miskolci VSC—Bp. Vasas 3:2 (11, —10, 11, —10, 11). Vezette Mészáros. Hatalmas meglepetés a miskolci csa­pat győzelme. A Vasas eddig veret­lenül a bajnokság élén állt. míg a miskolci csapat az utóbbi időben vál­takozó teljesítményt nyújtott. Az MVSC-ből Ivancsó, Erdődi, Lőrinczi volt a legjobb, de Vályi, Szlovák, Leleszi, Prókátor is nagyszerű telje­sítményt nyújtottak. Farkaslyuki Bányász—DEAC 3:2 (12, —14, —9, 9, 8). Ózd, vezette: pat, mégis kiemelkedett Káló M. és Kamarásné játéka. Osztrák röplabdázók mérkőzései A KMP megalakulásának negyve­nedik évfordulójára az Osztrák Mun­kás Sportszövetség röplabda váloga­tott csapata látogatott el Miskolcra. Szombaton a DVTK, vasárnap az MVSC ellen játszottak. A DVTK is, az MVSC is 3:1 arányban győzött az osztrákok ellen. A mérkőzés után beszélgettünk Ingeborg Strizig vezetőnővel, aki el­mondotta, hogy Ausztriában nem olyan népszerű a röplabda, mint itt nálunk. Ennek ellenére most kezd ez a játék tért hódítani. Először jár életében Magyarországon. Meglepte az itteni élet, igen tetszenek a ma­gyar városok, — Miskolc is, — és igen sok kedves emlékkel távozik ha­zájába. Befejezésül annak a remé­nyének adott kifejezést, hogy a visz- szavágó mérkőzésen Becsben is meg lesznek a magyarok elégedve az osztrák munkás sportolók vendégsze­retetével. Vigh. Hatalmas küzdelemben győzött a^ bányász csapat. Truzsi és Galgóczi játszott a legjobban. Röplabda NB I. női. Ganzvillamossági—MVSC 3:0 (3, 12, 10). Miskolc, Vezette: Mészáros. Vé­gig jobb volt a fővárosi csapat. A miskolciak közül Kissné és Homolá- né játéka tetszett. Bp. Petőfi—DVTK 3:0 (10, 16, 5). Budapesten játszották a mérkőzést, ahol a diósgyőri lányok nagy küzde­lem után vesztettek. Oprável János és Farkas Enna nyerték Miskolc város asztaütenisi-lizekbaino’sigát Szombat—vasárnap rendezte meg a Borsod megyei Asztalitenisz Szö­vetség Miskolc város 1958. évi tizek­be jnokságát. A verseny igen színvo­nalas küzdelmeket hozott és nagy küzdelemben dőlt el az elsőség kér­dése. A férfiaknál Oprável János, míg a női mezőnyben Farkas Anna játszott kiválóan és mindketten játszmaveszteség nélkül nyerték meg a bajnokságot. Az ifjúságiak mezőnyében a 14 éves Virágh győ­zött, .szintén játszmaveszteség nél­kül. Részletes eredmények: Férfi egyes: 1. Oprável MMTE 9 győzelem., 2. Thury MMTE 7 gy., 3. Megadja MMTE 7 gy., 4. Nemesi MM­TE 5 gy., 6. Nagy MMTE 4 gy., 7. Nyíri c. k. 4 gy., 7. Jámbor MMTE 3 gy., 8. Kovács Pedagógus 3 gy., 9. Kákái MMTE 2 gy., 10. Burdiga Pedagógus i gy­Női egyéni: 1. Farkas A. MMTE 9 gy., 2. Horváthné MMTE 7 gy., 3. dr- Adorjánná MMTE 7 gy., 4. Zekéné MMTE 5 gy., 5. Grigássy MMTE 5 gy., 6. Klimont MMTE 5 gy., 7. Grósz DVTK 3 gy., 8. Rácz DVTK 2 gy., 9. Kozma M. Előre 1 gy., 10. Téby M. Előre győzelem nélkül. Ifjúsági fiú egyéni: 1. Virágh MMTE 9 gy., 2. Pálos e. k. 7 gy., 3. Bánáti MMTE 5 gy., 4. Engi I. Előre 5 gy., 5. Grigássy MMTE 3 gy., 6, Engi II. Előre 3 gy., 7. Dargai MAfT® 3 gy., 8. Lövész Előre 2 gy., 9. Kisi DVTK 1 győzelem.