Észak-Magyarország, 1958. szeptember (14. évfolyam, 206-230. szám)

1958-09-02 / 206. szám

4 ÉSZAKMAGYARORSZAG Kedd, 1958 szeptember 2. SlfWnWG VfíQORSifíG Jól alkalmazott taktika, amit az eredmény is igazol Diósgyőr—Tatabánya 2:1 (1:1) Tatabányán ünnepi a hangulat. A >»Bányász DUGÓ” röplap szintén kedves „meglepetéseket” tartogat a nézők számára. Hogy teljes legyen az ünnepi kép és a hangulat, ehhez már csak az szükséges, hogy az előre beharangozott hazai együttes győz­tesen hagyja el a játékteret. Szép benyomást kelt az újonnan épített körlépcsőn elhelyezkedő sokezres embertömeg. Mint egy élő koszorú, övezi a pályát jó hangulatban, hi­szen a jó hangulathoz adva van az előmérkőzés 4:0-ás hazai győzelme. Nem rejtik véka alá a szurkolók a győzelmi esélyüket. A „Bányász DUGÓ” röpcédulán többek között ezek olvashatók: „Adós fizess! Leg­utóbb 3:l-re győzött ellenünk a. Diós­győr, most kamatostul adjuk vissza!” Egy tálcán 4 „gólt” tart egy labda­rúgó. A helybeliek elbizakodtak. „Hat válogatott játszik a mi csapa­tunkban — mit kereshet itt a Diós­győr?” — gondolták magukban. Mi pedig így válaszoltunk: — Ná­lunk csak két válogatott játékos van. Döntetlenre számítunk ... Elvégre a vidék legjobb csapatától nem szé­gyen kikapni. Még emlékszem a múlt évi mér­kőzésre, amikor a két csapat kifutott a pályára, egyszerre ezrek ajkáról hangzott el a „Hajrá Vasas! Hajrá Bányász!”. Most csak az utóbbit hall­hattuk. Csak elvétve lehetett egy-egy hangot hallani: „Hajrá Diósgyőr!”. Kallós játékvezető sípjelére megkez­dődött a nagy mérkőzés, a DVTK összeállítása a következő: Tóth—Vermes. Szigeti, Jakobi— Török, Paulás—Iván, Csányi, Kiss, Fekete, Pál. A DVTK taktikája már az első 10 percben érezhető. Lelassítani a játé­kot, tartani a labdát, időiközben gyors támadásokat vezetni, futtatni a lab­dát, vagyis fárasztani az ellenfelet. Ez sikerült is. A hazaiak vezetik az első támadást. Deli ügyesen megy el Vermes mellett, már kezdtünk iz­gulni, hogy a „tálcáról” valóban hullnak a gólok a DVTK hálójába. Azonban Tóth ügyesen ment. Paulás —-Kiss a labda útja, de a hazaiak szerelnek. Mezőnyjáték folyik, hol az egyik, hol a másik csapat próbál támadni. Szt&crti megunja a csatárok tét­lenségét, a saját 16-osától 4—5 embert kicselezve végig fut a pályán, ügyesen bead, de a bel­sők lemaradnak. Pallér 30 méteres lövését kell véde­ni Tóiknak, majd Szórják lő fölé. A másik oldalon Török lövését védi Grosics; a mezőnyjátékot eddig DVTK enyhe fölénye jellemezte. Fekete átadásáról Csányi lekésik, majd újból Fekete „késik le” Török, illetve Pál labdájáról. Élénkül az iram, néhány tetszetős tatabányai támadást látunk. Polgár, Bíró, Szór­ják helycseréé támadását Deli lövése fejezi be, a közönség tapssal jutalmazza a szép játékot, mert ebből születik a gól. Tóth hiába fut ki, mert Vermes mellett Deli elhúz. 1:0. Tatabánya megelégedett, Diósgyőrt élénkíti a gól, gondolják a fiúk. le­het azért még itt keresni is! Iván ál­landó helyváltogatással próbálja át­törni a hazaiak védelmét. A DVTK-t nem zökkenti ki saját stílusából a kapott gól, bár a hazaiak újból ve­szélyeztetnek. Lahos—Szovják a lab­da útja, majd újból Deli megy el Vermes mellett, bead. Lahos az 5-ösön kapja, de Szigetinek sikerül menteni. Nagy helyzet volt! Csányi, Fekete. Pál helycserés tá­madást láthatunk, sajnos az utóbbi elhibázta. A másik oldalon újból Tóthnak kell közbeavatkozni, a jól kirúgott labda átszáll Polgár feje felett, Iván szemfülesen elfut a fe­dezet mellett, de a tatabányai kapus Grostcs-„módra” ment. Itt volt az egyenlítési alkalom. Közben tatabányai támadás fut a pályán, Török ügyesen szerel, vagy 30 métert vezeti a labdát, jó 20 mé­terről kapura lő. az erős lövést Grosics kiejti, a szemfüles Iván pedig 3 méterről hatalmas gólt lő. 1:1. Vége a félidőnek. A második félidőben Tóth rossz labdakidobása kelt izgalmat. Szög­letre szerelnek a védők, amit végül is neki kell tisztázni. Egyre jobban ki­domborodik a DVTK taktikája. Két­szer 10 percen keresztül szinte a labdához sem érnek a tatabányai já­tékosok! A védelem sziklafalként áll, élén Szigetivel. A két fedezet ál­landóan „tömi” a csatársort, s így sikerül a 74. percben a győz­tes gólt Pál révén megszerezni. A győzelmet jelentő gól után így nyilatkoznak a lelátón: „Nagyszerű” a DVTK sokkal jobban játszik, mint 0 hazai csapat. Ő diktálja az iramot és tőle látjuk azt a játékot, amit a hazaiaktól vártunk.” Az a szurkoló, aki előbb még es­küdött a hazai győzelemre, hogy a „tálcából” a gól mind a DVTK há­lójába hull, most kijelenti: — Nem jósolok többé előre, hiába, ez — a labdarúgás! A játékosokról a követ­kezőket lehet írni: Tóthnak két esetben volt szép vé­dése, mellyel igazolta, hogy jó for- mábar; van. Azonban volt néhány könnyelműsködése is, ezt elsősorban a labdakidobásnál tapasztaltuk. A hátvédhármas legjobbja, s egyben a mezőny legjobbja Szigeti volt, aki különösen a második félidőben nagyszerűen töltötte be a „seprege- tő” szerepét. Lahos meg sem tudott mellette mozdulni, minden labdát elfejelt és időben továbbított. Jakobi szerényen, de megbízhatóan játszott, sőt néhány reflex-szerű megoldásá­val — hátrah ázásokkal — szabadí­tott fel. Vermes nem nyújtotta azt a játékot, amit megszoktunk tőle. Többször elment mellette Deli. A két fedezet szintén nagyon jól ját­szott. Jól szűrték az ellenfél táma­dásait. Töröknek külön érdeme, hogy az ő labdájából esett mind a két gól. A csatársor, különösen a második félidőben, szebbnél szebb támadáso­kat vezetett, jól háromszögeitek, kü­lönösen hasznosak voltak Feketének a hátulról vezetett támadásai. Ugyanazt játszotta, mint annak ide­jén Diósgyőrben a 3:l-es eredmény­nél. Iván, Pál, Csányi, Fekete, Kiss a sorrend. Kiss az első mérkőzésén csinált Jióhány ügyes megoldást, azonban <jpem tudott eléggé beillesz­kedni, ami részben az ő hibája, de a többi csatároké is. A DVTK taktikáját az első félidő­ben bírálat alá vettük. Azonban a mérkőzés végén azt kellett monda­nunk, hogy jól alkalmazott taktika volt — ezt az eredmény is igazolja. Kallós játékvezető kifogástalanul vezette a mérkőzést. Btró Péter A döntetlen igazságosabb lett volna UTTE—Ózdi Vasas 2:0 (0:0) ^ Újpest, 1000 néző. Vezette: Tóth Gy. Az ózdiak a következő csapat­tal léptek pályára: Murányi—Róth, Gyárfás, Hajner— Borbás L. Kovács—Rubint, Derenkó, Siska, Kismarton, Pál. Edző: Szabó Géza. Az első félidőben az ózdi csapat sokkal többet támadott, mint ellen­fele. de a lövésekkel nem volt sze­rencséjük. Az UTTE ekkor egyálta­lán nem volt veszélyes az ózdi kapu­ra. Szünet után csak annyiban vál­tozott a helyzet, hogy a hazai csapat kevés helyzetét jobban kihasználta, így alakult iki Sólyom és Balogh gól­jával a végeredmény. Az ózdi csa­patból ezúttal Gyárfás, Hainer és Siska tetszett. NB. Ill-as eredmények Bp. Petőfi—Mezőkövesd 3:2 (1:0) Mezőkövesd, 2000 néző. Vezette: Kiss L. Nagyiramú játék jellemezte a mér­kőzést. A két csapat tagjai határta­lan lelkesedéssel 'küzdöttek és a helyzeteit jobban kihasználó buda­pesti csapat csak szerencsével tudta megnyerni a mérkőzést. A hazaiak gólját Kiss II. és Sereg szerezte. Putnoki Bányász—Bp. VKSE 2:0 (1:0) Putnok. 1500 néző. Vezette: Koncz. Végig hatalmas lendülettel tárna­Nagyszerűen rajtolt az MVSC Miskolci VSC—Szombathelyi Haladás 3:0 (2:0) Nagy várakozás előzte meg a mis­kolci vasutas csapat első NB. I-es nrárkőzését. A szurkolók valósággal elözönlöttók a nézőteret. A mérkő­zésre igyekvőik latolgatták az esélye­ket és valljuk meg őszintén, a több­ség nem sokat várt az MVSC-től. Már a döntetlen is szép eredmény voína! — mondották; többen. Az élő- mérkőzés alatt a miskolci második csapat jó második félidei játéka már „felmelegítette” a kedélyeket és őszintén örülték a második csapat győzelmének. Mintegy 18.000 néző előtt Bállá Gy. játékvezetővel az élen futottak ki a csapatok a pályá- ia. A hazaiak a következő összeál­lításban álltak fel: Károlyi—Hargitai, Budai, Péter— Zombori, Kovács—Kékesi, Csorba. Gyetvai, Nyíri, Pataki. Edző: Balogh Sándor. A vendégcsapat kezdte a játékot, de fölényt egyik csapat sem tudott az első percekben kiharcolni. Inkább mezőnyjátékkal teltek az első per­cek. Izgalom támadt a nézőtéren, amikor a szombathelyi Tóth ügyesen kicselezett két védőjátékost és éles lapos lövést küldött a jobbsarokra. Károlyi azonban nagyszerű vetődés­sel szögletre ütötte a labdát. Lassan átvette a hazai csapat a játék irányí­tását és meleg pillanatok adódtak a vendégcsapat kapuja előtt. Igen szép támadást vezetett az MVSC de Kekesi nagy helyzetből alig lőtte a jobbkapufa mellé a labdát. Az MVSC csatársora meglepő gyors adogatásokkal, ügyes támadá­saival mindig veszélyt jelentett az ellenfél kapujára és a 15. perc meg­hozta az első NB. I-es gólt. Kovács hosszú labdát adott Csor­bának, Csorba a középcsatár helyén nagyszerű csellel becsapta Tarrt, majd egyből Gyetvaihoz játszott. Gyetvai szintén egyből Kékesihez továbbított és a villámgyorsan ki­ugró jobbszélső a kifutó' Varga II. mellett a háló közepébe lőtte a táb­lát. 1:0. Igen feljött a gól után a hazai csapat. Szebbnél-szebb megoldáso­kat láttunk ékkor. A játékosok szin­te hiba nélkül passzoltak és veszé­lyesen támadták az ellenfél kapuját. Hargitai jóütemű közbelépéssel sze­relte a veszélyes Tóthot, majd Zom­bori — Kovács — Csorba — C 'etvai lábán vándorolt a labda, míg végül Patakihoz került, akinek gyenge lö­vését Varga II. biztosan védte. A 26. perc meghozta a hazai csa­pat második gólját. Kékesi nagysze­rű labdát kapott, majd szinte ellen­állhatatlanul húzott a kapura. Az alapvonal közeléből középre gurítot- ta a labdát és a ió ütemben érkező Nyíri mintegy három méterről a kaPu közepébe lőtt. 2:0. Korszerű tá­madás eredménye volt a második hazai gól. A félidő végéig, a közönség nagy örömére, továbbra is az MVSC volt R kezdeményező, de újabb gólt nem kikerült elémiök. A szombathelyi csapat mindössze eav alkalommal veszélve-Wte a hazai csapat kapu­fát. de Karolni nagyszerű kifutással tisztázta a helyzetet. Szünet után a vendégcsapat per­cei következtek. Mintegy 20 percen keresztül veszélyeztették a hazai csapat kapuiát. de a miskolciak taktikával lelassították a Ebben a periódusban Csor­ba. Nyíri. Pataki erő<en hátrahúzó­dott — segített a védelemnek. A Ha- 7^dó.s ennhe -fölényé* öt szöaletrúgá * mlezte. A 65. perctől azonban az MVSC feladta védekező taktikáiét óiból és ú.iból vezette formás tá­madásait a szombathelyi kapu felé. Míg az első félidőben a támadások nagy része a jobboldalon ment. ad­dig a második félidő 20. percétől fő­leg a balszélsőt foglalkoztatták a miskolciak. Pataki ekkor erősen fel­javult és igen jól megérttette magát Nyírivel, Kováccsal és a többi csa­tárral. A 70. perc hozta meg a hazai csa­pat harmadik gólját. Pataki szögle­tet harcolt ki, majd ő állt a szöglet­rúgás elvégzéséhez. Pompásan ívelte be a labdát és a jó ütemben felugró Nyíri — mielőtt a kapus beavatkoz­hatott volna — ragyogó bombafe­jessel a léc alá küldte a labdát. 3:0. A közönség hosszantartó tapssal ju­talmazta a remek csatárteljesít­ményt. A gól után alábbhagyott kissé az MVSC lendülete. Igesn jól játszva „gurigáztak” a vasutas játékosok a pályán. Fárasztották ellenfelüket és minden támadásuk gólveszélyes volt. A szombathelyi csapat is próbálko­zott, igyekezett volna eredményt el­érni, de a Varga I.—Tóth balszárny próbálkozásait biztosan hárította a remekül játszó hazai védelem. Az utolsó percekben a közönség vastapssal üdvözölte az újonc NB. I-es csapat ragyogó teljesítményét. A mérkőzés végén a miskolci fiúk az ülőhely és állóhely .közönségének megköszönték a buzdítást, a segítsé­get a siker elérésében. * A szerdai kétkapus edzés után igen borúlátó volt a hangulat vezer tők és szurkolók körében. Csak a játékosok voltak magabiztosak. Bíz­tak jó erőnlétükben, lelkesedésük­ben és bíztak a követendő taktiká­ban, melyet Balogh Sándor edzővel alaposan megbeszélték. A mérkőzés őket igazolta. Végig törétlen lendü­lettel küzdöttek és ami a legfonto­sabb: nagyszerű taktikát alkalmaz­tak. (Gondolunk itt a második fél­idő elejére, amikor tervszerűen le­lassították a játékot.) Amikor kel­lett, szervezetten védekeztek, de----------------------------------OOP e gyik pillanatról a másikra a két összekötő révén gyors, korszerű tá­madásokat vezettek a szombathelyi kapu ellen. Ezen a mérkőzésen nem­csak küzdöttek, hanem jó játékot is mutattak az MVSC játékosai. Károlyinak nem volt sok dolga, de feladatát kifogástalanul látta el. Budai volt a csapat és a mezőny legjobb játékosa. Válogatott színvo­nalú középhátvéd játékot nyújtott. A két szélsőhátvéd — Hirgitai és Péter — megbízhatóan oldotta meg feladatát. Mindketten hiba nélkül játszottak. A két fedezet végig bírta a mérkőzést és nagyszerű szerelések mellett pontos labdákkal indították a csatárokat. Zombori és Kovács hasznos, jó játékukkal nagy részesei a győzelemnek. Az MVSC csatársora keltette a legkellemesebb meglepe­tést. Gyors, korszerű helycserés tá­madásaik mindég veszélyt jelentet­tek a szombathelyi kapura. Kékesi az első félidőben igen jól játszva, akkor ment el hátvédje mellett, amikor akart. Szünet után már nem kapott annyi' labdát, hát­védje is egész szorosain „ráállt”. A belső hármas tagjai önmagukat múl­ták felül kiváló megoldásaikkal. Gyetvai nemcsak a helyét változtat­ta sokat, de ügyes cseleivel sokszor „megkavarta” a szombathelyi védel­met. Csorba volt az ész ebben a sor­ban. Elől, hátul rengeteget dolgo­zott, kiválóan irányította a csatár­sor játékát. A lövésekkel nem volt szerencséje. Nyíri sem maradt el tár­sai mellett. Betartotta az utasításo­kat és amellett két remekbeszabott gólja külön dicséretet érdemel. Pa­taki nagyon elfogódottan kezdett. Az első félidőben semmi sem sike­rült neki, de szünet után erősen fel­javult és sok kellemetlen percet szerzett az ellenfél védelmének. Bállá Gy. játékvezető magasszin- vonalúan, hiba nélkül vezette a mérkőzést. Leskó Pál Kézilabda NB. I kispálya Bp. Szpartakusz—Miskolci VSC 4:3 (2:2). Női mérkőzés. Vezette: Mak- láry. Már 2:0-ra vezettek a miskolci lá­nyok, amikor érthetetlenül egészen rossz felfogásban játszottak. Renge­teg labdát „eladtak” és a belső játé­kot erőltették, pedig a budapesti csapat igen jól tömörült középen. A miskolciak góljait Csizmadia (2) és Novák szerezte. Miskolci VSC—Bp. Szpartakusz 13:10 (7:7). Férfi mérk. V.: Tóth I. Ezen- a mérkőzésen mindenki a pesti csapat győzelmét várta. Ezzel szemben a határtalan* lelkesedéssel és igen jól játszó MVSC meglepő biztos győzelmet aratott. Mindkét részről igyekeztek a, csapatok kor­szerűen játszani és ez sikerrel is járt. Érdekessége volt a mérkőzés­nek, hogy az utolsó 10 percben a pes­ti csapat emberfogásra rendezkedett be. Az MVSC mezőnyjátékosok az ellenfél játékosait kicsalták az ol­dalvonalhoz. Muhorai, az MVSC ka­pusa vitte fel a labdát, senki sem támadta meg, egészen a szaggatottig vezette, majd nagyszerű gólt lőtt az ellenfél kapujába. A miskolci csapat góljait: Zsíros (4), Héresz II. (3), Hé- resz I. (2), Lakatos, Simon, Lugosi és Muhorai (!!) szerezték. Az egész csapat nagyszerűen játszott, mégis ki kell emelni a két kapus, Szmik és Muhorai, valamint Zsíros. Héresz I. és II. teljesítményét. Női röplabda kupamérkőzés Diósgyőri VTK—Bp. Utasellátó 3:2 (—8. 5, —14. 5. 9). Csak nagy küzde­lemben tudott győzni a diósgyőri együttes^ dott a bányászcsapat. Lendület és lelkesedés mellett jó játékkal mu­tatkoztak be. Góllövők: Szurdoki, Törőcsik. Rajtuk kívül Drozdik, Kar­dinál és Sárközi játszott az átlagos­nál jobban. Martfű—Pereces 7:0. Nagy megle­petés a PTK ily nagy gólarányú ve-> resége. Di. Bányász—Kisvárda 2:1. Nyír* bátor—Ormosbánya 2:2.-----------oQo — M egyei I. o. labdarúgó eredmények Mezőcsát—Bánszállás 2:0 állásnál félbeszakadt. Felsőzsolca—Szerencsi Kinizsi 2:1, Szikszó—M. Erdész 3:0, Rudabánya—Farkaslyuk 5:1, M. Elő­re—Kurityán 2:1, Borsodnádasd— Szerencsi MÁV 3:0, Kazincbarcika— Edelény elmaradt. A labdarúgó NB I állása: 1-2. Miskolc 1 1 — ~ 3:0 2 1-2. Vasas 1 l — — 3:0 2 3. Csepel 1 1 — — 2:0 2 4. MTK' l 1 — — 1:0 2 5. Salgótarján l 1 — — 3:1 3 6. Diósgyőr 1 1 — — 2:1 3 7-8. Bp. Honvéd 1 — l _ 0:0 1 7-8. Győr l — 1 — 0.» 1 9. Tatabánya l — — 1 1:2 — 10. BVSC l — — 1 1:3 _ 11. Ferencváros 1 — — l 0:1 _ 1 2. Dorog 1 — — 1 0:2 _ 13­14. Szombathely 1 — — 1 0:3 — 13-14 U Dózsa 1 — — 1 03 _ A labdarúgó NB I góllövőlistájának él­csoportja. . 3 gólos: Csordás (Vasas). . 2 gólos: Bodon (Salgótarján). Ny irt (MVSC). Az NB n keleti csoport állása: 1. Egyetértés 1 1 — — 7:0 2 2. Bükkalja 1 1 — — 4:0 2- 3. Bp.- Előre • • -1 .. i — ■ — 3:0 2 4. UTTE 1 1 — — 2:0 2 5. Debrecen 1 1 — — 1:0 2 6. Szolnok 1 1 _ — 1:0 2 7-10. Jászberény 1 — 1 — 1:1 1 7-10. Kecskemét 1 — 1 — 1:1 1 7-10. Pénzügyőrök 1 — 1 — 1:1 l 7-Í0. Szeg. VSE 1 — 1 — 1:1 l 11. Bp. Spartacus 1 — — 1 1:2 —i 12. Szeg. EAC 1­— 1 0:1 __ 13. Özd 1 — — 1 0:2 14. Cegléd' 1 — — 1 0:3 — 15. Misk. MTE 1 — 1 0:4 — 16. Salg. SE 1 — — 1 0:7 — SPORTHÍREK A labdarugó NB. I. tartalékbajnok­ságában a Miskolci VSC II. csapat 3:2 (1:2) arányban legyőzte a Szom­bathelyt. A DVTK második csapata 4:0 (2:0) arányú vereséget szenvedett Tatabányán. * Nagyszerűen szerepeltek a diós­győri tornászok a balatoni tornász­bajnokságon. A férfi összetett ver­senyben Tóth kiválóan versenyzett és az összetett versenyben a máso­dik helyen végzett. Ferge, a másik diósgyőri versenyző, az összetettben hatodik Jett. A szerenkinti verseny­ben gyűrűn 3. lett Tóth, korláton pedig Ferge végzett a harmadik he- lyen. A női összetett versenyben Sa­lamon Éva, a diósgyőriek verseny­zője. összetett versenyben az ötödik helyen végzett. A gerendagyakorlat után ezen a szeren harmadik lett. Sosztakovics, mint operettszerzo Sosztakovics azzal lepte meg ra­jongóit, hogy operettet szerzett. A mű már teljesen elkészült, cselek­ménye Moszkva építkezésein játszó­dik. Az operett címe »Moszkva— Cserjomuski« (a szovjet főváros egyik új lakónegyede után). Az ope­rett zenéje könnyű, dallamos, revü- jellegű. A Moszkvai Operettszínház őszre tervezi az operett ősbemutató­ját. Sosztakovics egyébként nem egye­dül tért erre az új útra. Az ő műve után Hacsaturján »Egy egyszerű lány-« című operettje kerül bemuta­tásra. Ezt Lehár »Luxemburg grófja« követi, teljesen új szövegkönyvvel, amely a cselekményt mai szovjet milliőbe helyezi át, Az operett a Szovjetunióban igen kedvelt műfaj. Az új színházi évad­ban Sosztakovics és Hacsaturján új művein kívül még három operettet mutatnak be Moszkvában, mégpedig Avetyiszov »Aranyhal«, Sztanov »Csendes ukrajnai éj« és Kyvera észt zeneszerző »Csak egy álom« című szerzeményét. A Szovjetunióban te­hát nemcsak a klasszikus és neo­klasszikus operett-örökséget ápolják* amely a műsor állandó része, hanem egész sor új művet is alkottak e mű­fajban. Ha még Sosztakovics sem tartja »méltóságán alulinak« operet­tet írni, a Szovjetunió operett-ren»- szanszának hosszú életet lehet jó-! solni.